Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Hacı Bektaş Veli (http://www.piryolu.com/forum/haci-bektas-veli.html)
-   -   Hacı Bektaş-ı Veli ve Yeniçeriler (http://www.piryolu.com/forum/haci-bektas-veli/1067-haci-bektas-i-veli-ve-yeniceriler.html)

Dede-baba 11.11.09 00:11

Hacı Bektaş-ı Veli ve Yeniçeriler
 
Ahmet Refik’de şu şekilde açıklık getiriyor.


‘’...Yeniçerilerin tesmiyesi (adlandırılması) Hacı Bektäşı Veli tarafından icra edilmiştir.

Bir gün Orhan Gazi, Amasya civarında ikamet eden Hacı Bektişi Veli’ye müracat ederek yeni teşkil eylediği askere bir isim koymasını rica etmişti.

Hz.Pir ,ordu efradından birini çağırıp kolunu neferin başı üzerime koymuş, yen’leri neferin arka tarafından ensesine doğru sarkmıştı.

İşte, yen’in bu vaziyette sarkasına hatıräsı olmak üzere ‘’Börk’’ denilen külah icad olunmuştu.

Ba’dehü, Hz.Bektäş :

"...Bu yeni askerin ismi Yeniçeri olsun. Cenab-ı Hakk yüzlerini ak bäzularini kavi kilinclarini keskin ,oklarını mühlik (teklikeli) ,kendilerini galip yursun! Diye dua etmiştir..’’.

Tarih-i Umumi s.423. Ahmet Refik.


Fakat Aşık Paşazade’nin verdiği şu bilgiler tanık olarak görülür.


Sual: Bu Bektaşiler derlerki yeniçerilerin başlarındaki taç Hacı Bektaş tarafındandur, dirler.

Cevap:

---Yalandır. Bu börk Bilecik’te Urhan zamanında zehir oldu. Ve illä Bektaşiler giymeye sebep , Abdal Musa , Urhan zamanında gazaya geldi. Bir yeniçeriden eski bir börk, diledi. Yeniçeri virdi.

Abdal Musa bununla viläyetine geldi. Vallahi asli budur...”

Demektedir...


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:29.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2