Sponsor Reklamlar


Velayetname'den Bir Bölüm

 Alevi Önderlerimiz Katagorisinde ve  Hacı Bektaş Veli Forumunda Bulunan  Velayetname'den Bir Bölüm Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 
Seçenekler
Alt 11.11.09   #1
Dede-baba
Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2009
Nereden: Erzincan
Yaş: 42
Mesajlar: 391
Rep Puani : 10
Standart Velayetname'den Bir Bölüm


Alıntı:
Dede-baba´isimli üyeden Alıntı
Degerli Canlar Hünkar'ın makalat dışında O'nu anlatan bir eser de Vilayetnamedir...Vilayetname.. Ya da diğer adıyla menakıb-ı Hacı Bektaş-ı Veli' Eser Hünkar'a bizzat ait olmayıp, halifeleri tarafından sonra oluşturulmuştur...

Kitap, Öncelikle Hünkar'ın Seyid'liğini beyan ederek ve Pergambere uzanan "nur zincirini=soyunu" anlatmaktadır. Nasıl "hacı" olduğunu , Anadoluya nasıl geçtiğini,, ve anadolu daki diğer evliyalar ile olan sohbetleri ve mucizeleri konu edinmektedir.

Kitap bir çırpıda okunan sürükleyici bir dile sahiptir.

Saygılarımla Degerli Canlar...


Degerli canlar...

Bugün alevi-bektaşiliğin klasiklerinden olan Velayetnameden bir Bölüm sunmak istedim..."…….Sarı İsmail ağlamaya başladı: “Tanrı bana bu günleri göstermesin” dedi. Hünkar “Biz ölmeyiz suret değiştirirz”. diyerek O’nu teselli etti. Sonra Tanrı’ya niyazda bulundu. Peygambere dua etti. Kendisi kendisine yasin okudu. Tanrı’ya can verdi.

Sarı İsmail vasiyetine uyup hırkasıyla yüzünü örttü Hünkar’ın .Kapıyı örttü,dışarı çıktı. Bütün erenler atlı yaya gelip toplandılar. Yanıp ağlaştılar.

Derken bir de baktılar ki Çile dağı tarafından bir toz koptu. Bir anda yaklaştı. Hünkar’ın dediği gibi bu zatın elinde bir mızrak vardı, yüzüne yeşil nikap(örtü) örtmüştü, altında da boz bir at vardı. Erenlere selam verdi. Atından indi. Kendisiyle sadece Sarı İsmail içeri girdi. Diğerleri kapıda durdu. Sarı İsmail su döktü, yeşil nikaplı er yıkadı. Kefenlediler. Tabuta koydular.

Alıp musalla taşına götürdüler. Boz atlı er topluluğun öününe geçti imamlık etti. Namazı kılındı, götürüp mezara gömdüler. Boz atlı, erenlerle vedalaşıp atına bindi, yürüdü. Sarı İsmail “acaba kim? Eğer Hızırsa görmüştüm . Mutlaka tanırım” dedi kendi kendine. Koştu arkasından. Yetişti: “Namazını kıldığın, yüzünü gördüğün er hakkı için kimsin sen?” diye sordu.

Boz atlı er dayanamadı. Nikabını açtı. Birden karşısında Hünkar Bektaş-ı Veli belirdi. Sarı İsmail, atının ayağına düşüp hayranlığını bildirdi. “Lütfet Erenler Şahı otuz üç yıl hizmetinizdeyim, kusurum var. Seni bilememişim. Suçumu bağışla.”dedi . Hünkar “Er O’dur ki ölmeden ölür, kendi cenazesini kendi yıkar. Sen de var buna gayret et.” dedi. Bu sözleri de söyledikten sonra gözden kayboldu..”

(Velayetname’den-Abdulbaki Gölpınarlı)

Horasan'dan Rum'a zuhur eyleyen
Pirim Hacı Bektaş Veli değil mi
Binip cansız duvarları yürüten
Pirim Hacı Bektaş Veli değil mi?

Doksan altı bin Horasan Pirleri
Elli yedi bin de Rum erenleri
Cümlesinin servirazı serveri
Pirim Hacı Bektaş Veli değil mi?

Balım Sultan arkadaşı, yoldaşı
Kızıldeli Sultan dürür hem eşi
Abdal Musa Sultan dersen ne kişi
Pirim Hacı Bektaş Veli değil mi?


saygı ve sevgilerimle
Sponsor Reklamlar

Dede-baba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Velayetname'den kıssalar Dede-baba Hacı Bektaş Veli 4 07.07.12 17:11
Alevi Cem İbadeti 3 Bölüm izle Alevi Semah Ve Cem İcerikli Videolar 0 18.04.10 17:52
Velayetname'den Bir Bölüm Dede-baba Alevi Kitaplari 0 01.01.10 14:42
Dersim aşiretleri 3.bölüm hasan Alevi Resimleri 0 04.12.09 11:59
Dersim aşiretleri 2.bölüm hasan Alevi Resimleri 0 04.12.09 11:58
Satılık pomeranian Pomeranian Boo tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma tıkanıklık açma

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2