Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Haber Merkezi (http://www.piryolu.com/forum/haber-merkezi.html)
-   -   Seyit Dervis Tur Dededen Protestolara Tepki (http://www.piryolu.com/forum/haber-merkezi/7524-seyit-dervis-tur-dededen-protestolara-tepki.html)

adsizkowboy 10.09.13 15:56

Seyit Dervis Tur Dededen Protestolara Tepki
 

Ankara Tuzluçayır’da yapılması planlan Cami- Cemevi-Aşevi’yle ilgili tartışmalar devam ediyor. Temel atma törenindeki protesto gösterileri ve polisin bunlara yönelik sert müdahalesi tartışmaları alevlendirdi. Proje, Alevi dedelerini de böldü. Anadolu Ajansı’na konuşan Alevi dedesi Seyit Derviş Tur, Cami-Cemevi projesinin Alevi- Sünni kardeşliğini pekiştirdiğini belirtti. Görüşüne başvurduğumuz Alevi dedelerinden Adıgüzel Erbaş ve Divani Baba ise bunun asimilasyon çalışması olduğunu savundu.


NE YAPARSAK YAPALIM ONLAR SOKAĞA ÇIKARLAR

Seyit Derviş Tur, konuyla ilgili şu yorumlarda bulundu: “Alevi- Sünni kardeşliğini pekiştiren bir projedir. Protesto için sokağa çıkan canlarımız eski siyasetçilerdir. Bu eski siyasetçilerin çoğu şimdi derneklerimizin, federasyonlarımızın, vakıflarımızın başına geçtiler. Bunlar, Alevilerin bugüne kadar gelen hükümetlerle olsun bugünkü hükümetle olsun hiçbir zaman barışık olmasını istemezler.”

Tur, asimilasyon tartışmaları hakkında ise şu yorumda bulundu: “Ne yaparsanız yapın, iyilik ya da kötülük yapın bu insanlar yine sokağa çıkıp eleştirecekler. ‘Cami-Cemevi aynı yerde olsa Alevi inancı asimile olur’ diyorlar. Korkmasınlar, kimse Alevi inancını asimile edemez. Bunlar dönüp kendilerine bakarlarsa asimile olduklarını görecekler. Cem’e gelmiyor, Seyyd-i Saadet Evlad-ı Resul soyunu reddediyorsa bunlar zaten kendilerini asimile etmişlerdir. Alevi olmak için Aleviliğin kutsal değerlerini yaşamak gerekir. O kutsal değerlere önem vermeyen birinin ‘Aleviyim’ demesi laf olarak kalıyor.

Alintidir.

kristal 10.09.13 22:15

Cevap: Seyit Dervis Tur Dededen Protestolara Tepki
 
Alıntı:

adsizkowboy Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 42982)
Bunlar, Alevilerin bugüne kadar gelen hükümetlerle olsun bugünkü hükümetle olsun hiçbir zaman barışık olmasını istemezler.”yani şimdi fettullah gülen hükümettenmi sayılıyor
hükümet cemevini ibadet olarak bile kabul etmiyor
yani tur dede sende alemsin yani:D:D

Deniz 10.09.13 22:22

Cevap: Seyit Dervis Tur Dededen Protestolara Tepki
 
saf ve özünde sadece insanı bilen dedeleride kulanmaya başladı yaratıklar.

adsizkowboy 11.09.13 11:05

Cevap: Seyit Dervis Tur Dededen Protestolara Tepki
 
Böyle kendimiz gibi düşünmeyeni yaratık olarak niteleyen zihniyetlerle ne kendimizi ne cemaatimizi bir yere vardıramayız.

Aleviler aldı başını gidiyor, hızlarına yetişene aşk olsun :)

Kristal, ibadethane mevzuunun iktidar partisinden vekiller Sabahat Akkiraz'a açtılar fakat hanımefendi bu hükümet oyunudur :D deyip geri çevirdi. Bu kadar, biz bizim gibi olmayanların yaptığı her hareketi şer saymaya devam edersek daha çok bekleriz statüyü...

Aleviliğin temel inançlarından biridir esmaya levha olma inancı. Yani bu düstur ne diyor, varlık sıfatlardan, isimlerden ibarettir diyor. Üzerine tefekkür edin biraz diye yazdık, düşünenler için...

Huuu.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 16:43.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2