Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 1 gönderen bilgeyol
  • 1 gönderen bilgeyol

 
Seçenekler
Alt 05.03.14   #1
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Dünya Emekci KADINLAR günü...


Dünya emekçi kadınlar günü yaklaşıyor,
8 martlar artık bir başka özgürlükler ve
kadın dayanışmalarının arttığı

toplumsal mücadelede
sorumluluk almak isteyen kadınlarımızla bir başka güzel

ROJOVA DEVRİMİYLE
ve kadının bu devrimdeki,
aktif mücadelesiyle
dünyaya kadın özgürlükleri için,
mücadele mesajı veriyor
8 MART
DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ
KUTLU OLSUN.

------------------

Kadınlar sokağa,

özgürlüğe!8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için ülke çapında yapılacak eylem ve etkinliklerden şu ana kadar belli olanların takvimi...


Okuyucu Modunu Aç Okuyucu Modu Kapat Yazıyı Büyüt: 12 14 16 18 20
İSTANBUL

* 8 Mart Cumartesi, İstanbul Feminist Kolektif’in çağrısıyla 12. Feminist Gece Yürüyüşü için saat 19.00’da Taksim Galatasaray Meydanı’nda buluşulacak.
* 9 Mart Pazar İstanbul 8 Mart Platformu’nun çağrısıylasaat 12.00’de Tepe Natulius’te buluşup Kadıköy’e yürünecek.
* Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) 9 Mart Kadıköy yürüyüşüne katılacak. Ayrıca 4 Mart 12.00’de Gebze Cezaevi önünde kitlesel basın açıklaması, 4 Mart 13.00’te hasta tutsaklara ilişkin Galatasaray Postanesi’nde Adalet Bakanlığı’na faks gönderme eylemi, 7 Mart- 12.00’de Bakırköy Cezaevi önünde kitlesel basın açıklaması gerçekleştirecek.


ANKARA

* Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla 8 Mart Cumartesi günü saat 13.00’de Kurtuluş Parkı’nda toplanıp, Ziya Gökalp Caddesi’nde miting düzenlenecek.

İZMİR

* İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla 8 Mart Cumartesi saat 13.30’da YKM önünde buluşulacak; Gündoğdu Meydanı’nda miting düzenlenecek.

ADANA

* Adana Kadın Platformu’nun çağrısıyla 6 Mart Perşembe saat 18.00’da Beş Ocak Meydanı’nda buluşulup, Atatürk Parkı’na yürünecek.
* 8 Mart Cumartesi Mimar Sinan Açık Amfi’de buluşulup Uğur Mumcu Meydanı’nda miting düzenlenecek.


ANTALYA

* Antalya Kadın Platformu’nun çağrısıyla 8 Mart Cumartesi saat 14.00’da Aydın Kanza Parkı’nda buluşulup Cumhuriyet Meydanı’nda miting düzenlenecek.

ARTVİN

* 8 Mart Cumartesi saat 19.00’da Kemalpaşa Belediye Düğün Salonu’nda Kadın Şenliği düzenlenecek.

AYDIN

* Didim Kadın Platformu, 8 Mart’ta saat 13.30’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Parkı’nda buluşacak, basın açıklaması ve belgesel film, tiyatro ve müzik dinletisi düzenlenecek.

ÇANAKKALE

* 8 Mart Cumartesi saat 13.00’da Eski Salı Pazarı’nda buluşulup Cumhuriyet Meydanı’nda miting düzenlenecek.

DERSİM

* Dersim Kadın Platformu, 8 Mart’ta Kadın Şenliği ve Yeraltı Çarşısı üzerinde film gösterimi düzenleyecek.

EDİRNE

* 8 Mart’ta saat 16.00’da Belediye önünde buluşulup Saraçlar PTT önünde miting yapılacak.

GİRESUN

* Kadın Platformu yürüyüşü saat 16.00’da PTT önünde toplanılıp, Gazi Caddesi’nden Atapark’a yürünecek.

HAKKARİ

* 6 Mart Perşembe saat 11.00’da Yüksekova Eski Stadyum önünde miting düzenlenecek.
* 8 Mart Cumartesi saat 13.00’da BDP Hakkari İl binası önünde buluşulup 8 Mart Şöleni düzenlenecek.


İZMİT

* İzmit Kadın Platformu’nun çağrısıyla 8 Mart Cumartesi saat 14.00’te Merkez Bankası önünde buluşulup Cumhuriyet Parkı’na yürünecek.

MERSİN

* 5 Mart Forum AVM önünden Barış Meydanı’na meşaleli yürüyüş yapılacak.
* 8 Mart günü 13.30′da Taş Bina önünden başlayarak Yaşar Oğuzcan Spor Tesisleri’ne kadar yürüyüş ve miting yapılacak.


MUĞLA

* 6 Mart'ta Karya Kadın Derneği saat 12..30'da Sınırsızlık Meydanı'nda Mor Perşembe Basın Açıklaması gerçekleştirecek.
* 8 Mart'ta saat 12.30'da Akyol Parkı'nda yürüyüş gerçekleştirilecek. 14.30'da Sınırsızlık Meydanı'nda gerçekleştirilecek müzik dinletisinin ardından, saat 15.00'da KESK Şubeler Platformu Kadın Komisyonu'nun basın açıklaması olacak.


SİNOP

* Gerze Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla 8 Mart Cumartesi saat 14.00’da cezaevi önünde bir araya gelinecek.

TRABZON

* Trabzon Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla 8 Mart Cumartesi saat 14.00’te postane önünde buluşulup Meydan Parkı’nda miting düzenlenecek.

ÜNİVERSİTE ETKİNLİKLERİ

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Mor Hafta: Ataerkiye, cinsiyetçiliğe, homofobiye ve transfobiye 4-8 Mart tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle Mor Hafta başlıyor. Etkinlikler kadınlık deneyimi yaşamış ya da yaşamakta olan herkese açık.

* 4 Mart Salı 14.00: Hasbiye Günaçtı'nın anlatımıyla "Hazzın erkek egemen kurgusuna karşı bedenimizi tanıyor muyuz?"
* 6 Mart Perşembe 14.00 İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Kantini'nde Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali'nden Nehir Kovar'ın eşliğinde film gösterimi ve okuması: Antonia's Line
* 7 Mart Cuma 13.00 İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Hergele Meydanı gece yürüyüşü için döviz hazırlama, el yapımı müzik aleti atölyesi.


KADIN SORUNLARI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ (KSAUM)
“Üniversitelerde Cinsiyetçi Ayrımcılık, Taciz ve Şiddet: İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde 5 Mart'ta saat 11.00-13.00’de “Üniversitelerde cinsel tacize karşı etik ilke ve yapılar” paneli yapılacak.

Konuşmacılar: Evrim Hikmet Öğüt (M.S.G Üniversitesi); Olcay Özer (Sabancı Üniversitesi); Zeynep Kıvılcım (İstanbul Üniversitesi); Tülin Arman (Boğaziçi Üniversitesi)

Ardından “Kadına Yönelik Ayrımcılık ve Şiddetle Mücadele: Kampanyalar” Saat: 14.00-16.00 paneli İstanbul Üniversitesi Bilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencilerinin konuşmalarıyla devam edecek.


SABANCI ÜNİVERSİTESİ TOPLUMSAL CİNSİYET VE KADIN ÇALIŞMALARI FORUMU

* 6 Mart Perşembe

Kadıköy Minerva Palas’ta “Ortadoğu’da Kadınlar ve Barış” adlı panel saat 17.00’de yapılacak.

Konuşmacılar: Nadje Al-Ali (SOAS, University of London); Nebahat Akkoç (KAMER); Hilal Alkan (Barış İçin Kadın Girişimi); Nadera Shalhoub-Kevorkian (The Hebrew University of Jerusalem) ·

* 8 Mart Cumartesi
(Karşı) Devrimler ve Toplumsal Cinsiyet: Mısır ve Irak Üzerine Düşünmek adlı panelde Nadje Al-Ali (SOAS, University of London) konuşacak. Panel Karaköy Minerva Palas’ta 16.00’da.


ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ
“Türkiye'de Demokrasinin Cinsiyeti: Kadın Örgütlerinin Mücadelesi”:

6 Mart saat 12.30- 14.30 arasında Fen-Edebiyat Fakültesi Eleştirel Yaklaşımlar söyleşileri kapsamında ÖzÜ Kadın Çalışmaları Klubü’nün katkılarıyla; Hürcan Aslı Aksoy, Tübingen Üniversitesi ve Siyaset Bilimi Enstitüsü tarafından Türkiye’de demokrasinin durumu, kadın örgütlerinin demokrasinin yerleşmesindeki rolü ve siyaseti nasıl etkiledikleri incelenerek AKP iktidarı döneminin bilançosu çıkartılmaya çalışılacak.
Yer: Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü, Salon: Scola 122


ANKARA ÜNİVERSİTESİ KADIN PLATFORMU

* 4 Mart Salı günü Eczacılık Fakültesi’nde 50. Yıl amfisinde “Edebiyat ve Kadın” ve “Araştırma ve Yenilikle Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Örgüt Kültürünü Dönüştürmek” sunumuyla başlayacak panel, resim sergisi, defile ve müzik dinletisiyle son bulacak.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ
Prof. Dr. Zeliha Berksoy (Sanatçı-Mimar Sinan Ünv.Öğr.Üyesi) ve Hatice Özbay (Hürriyet Gazetesi Yazarı) “Atatürk- Türk Kadını ve Sanat” ı konuşacaklar. Konferans 8 Mart Cumartesi günü Marmara Ünv. İİBF Mezunlar Derneği’nde saat 15.00’te olacak.

Evrensel.net


Editör :birgün
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (07.03.14 Saat 11:55 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.03.14   #2
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Dünya Emekci KADINLAR günü...


Dünya Kadınlar Günü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Atla: kullan, ara

1914 yılı Kadınlar Günü afişi


Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.[1][2] İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.
Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.
26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını öneren Clara Zetkin (solda) Rosa Luxemburg ile.


İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır[3].
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.03.14   #3
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Dünya Emekci KADINLAR günü...Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.03.14   #4
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Dünya Emekci KADINLAR günü...


CHP'den 'Öteki Türkiye' raporu: 2013 yılında 842 kadın öldürüldü18/11/2013 11:17A+ A-

CHP'nin "Öteki Türkiye Emek ve Şiddet" raporunda, 2013 yılının ilk dokuz ayında 842 kadının öldürüldüğü, 45 çocuk işçinin de iş kazasında hayatını kaybettiği kaydedildi. 2012 yılında en az 12 nefret cinayeti işlendiği belirtilen raporda, LGBT bireylerin linç girişimi, işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı kaydedildi.ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin tarafından “Öteki Türkiye Emek ve Şiddet” raporu hazırlandı. Raporda işçi haklarının yanı sıra, kadın, çocuk, gay ve lezbiyen haklarına da yer verildi. Önsözünde Tekin’in, “Amacımız, naylon çadırda yananların, 50 liralık gaz maskesi olmadığı için kuyuda zehirlenenlerin, balık istifi araçlarda kazada ölen mevsimlik işçilerin, devlet şiddetiyle hayatını kaybeden gencecik fidanların, cinayete kurban giden kadınların, cinsel yönelimler ve cinsiyet kimlikleri sebebiyle nefret cinayetlerine kurban gidenlerin ve iktidarın susturduğu halkımızın sesi olmaktır” ifadelerinin yer aldığı raporda dikkat çeken konularda verilen bilgiler şöyle:

MEVSİMLİK İŞÇİLERİN YÜZDE 10'U 5 YAŞ ALTI

Mevsimlik tarım işçileri: Ortalama 4 ay çalışan mevsimlik tarım işçisi sayısının -kayıt dışı çalışanlar ve çocuklar ile birlikte- en az 1 milyonluk bir nüfusu kapsadığı tahmin edilmektedir. 2012 yılında Birleşmiş Millet Nüfus Fonu tarafından Türkiye’de gerçekleştiren çalışma; mevsimlik tarım işçilerinin yaklaşık yüzde 10’unun 5 yaş altında, yüzde 40’ının 14 yaş ve altında, yüzde 2.2’sinin ise 65 yaş ve üzerinde olduğunu göstermektedir.

Kot işçileri: Kot kumlamaya bağlı slikozis hastalığı dünyada ilk kez 2004’te, Türkiye’de ise 2005’te görülmüştür. Yaklaşık 600 hastaya slikozis teşhisi konmuş ve bu hastalardan -2012 verilerine göre- 50’si hayatını kaybetmiştir.

445 BİN ÇOCUK İŞÇİ

Çocuk işçiler: Çalışan çocuk sayısı 6-14 yaş grubunda 292 bin kişi, 15-17 yaş grubunda ise 601 bin kişidir. Çalışan çocukların yüzde 50,2’si okula gitmiyor. Çalışan çocuk sayısı 2006-2012 yılları arasında yüzde 64 oranında artarak, 272 binden 445 bine yükselmiştir. 2012 yılında önlenebilir nedenlerden dolayı 36 çocuk
kazası kurbanı olmuştur. 2013’ün sadece ilk 9 ayında ise en az 45 çocuk işçi hayatını kaybetmiştir.

ÇALIŞAN KADINLARIN ÇOĞU GÜVENCESİZ EV İŞÇİSİ
Kadın istihdamı: Milletvekillerinin 79’u (yüzde 14,2), hükümetteki 26 bakandan 1’i, 2 bin 924 belediye başkanın 26’sı (yüzde 1), 34 bin 210 muhtardan 65’i (yüzde 0,2), 81 valinin 1’i, 103 rektörden 5’i, 185 büyükelçiden 21’i kadın. 26 müsteşar arasında hiç kadın yok. Kadınların çoğu güvencesiz ve kayıtsız olarak çalıştırılan ev işçileridir.

Kadın cinayetleri: Toplumsal cinsiyete dayalı şiddet Türkiye’de giderek normalleşip olağanlaşmakta; şiddet, tecavüz, cinayet, taciz, sömürü, ücrette eşitsizlik gibi konulara tepkisizlik büyümektedir. Bu nedenle, Türkiye’de kadın cinayetleri son 10 yılda yüzde bin 400 arttı. 2002 yılında öldürülen kadın sayısı 66 iken, 2013’ün sadece ilk dokuz ayında bu rakam 842’ye ulaştı.

12 NEFRET CİNAYETİ
LGBT bireyler: Sadece 2012 yılında en az 12 nefret cinayeti gerçekleşmiştir. Bunlara ek olarak, LGBT bireyler sayısız linç girişimi işkence ve kötü muameleye maruz kalmaktadır. LGBT’lere yönelik nefret saldırıları ve nefret söylemi arttı. LGBT’lere karşı işlenmiş suçlarda failler ‘haksız tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimlerinden yararlanmayı sürdürdü. Cinsel kimliklerinin ortaya çıkmasından ötürü polis görevlileri, öğretmenler ve banka personelleri işlerinden atıldı. Lise ve üniversite öğrencileri ayrımcılık yaşayarak okuldan ayrılmaya zorlandı. Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde eşcinsellik ve transeksüellik ‘hastalık’ olarak görülmeye devam etti. Silahlı Kuvvetler Disiplin Yasası’nda eşcinsellik ‘gayri tabii’ olarak tanımlandı. İnternet Yasası, politik ve ahlakî olarak uygun görülmediği gerekçesiyle LGBT sitelerine karşı kullanıldı.

934 ASKER İNTİHAR ETTİ

Polis şiddeti: Polis teşkilatı, devletin zor kullanma aygıtı olarak özellikle toplumsal olay ve eylemlerde kullandığı şiddet ile gündeme gelmektedir. Bu şiddet kullanımını istisnai olmaktan çıkaran ve sistematik hale getiren sebeplerin bir kısmı amirler tarafından verilen hukuk dışı müdahale emirleri; çalışma saatlerinin uzunluğu ile beslenme ve tuvalet ihtiyaçlarının bilinçli olarak kısıtlanması sonucu doğan anksiyete bozuklukları; eylem yapan kitlenin baştan suçlu kabul edilmesine yönelik teşkilat tarafından hazırlanan algı yönetimi çalışmaları.
Kışlada şiddet: 2002’den bu yana en az 934 asker intiharının gerçekleşti. Ölümlerinin sebebi ‘intihar’ olarak geçenlerin yanı sıra cinayete kurban giden askerlerin de intihar edenler istatistiklerine dahil edilmesi, asker intiharlarına dair soru işaretlerini artırmaktadır.alıntı
---------------------------------------

ÜLKEMİZDE 2013 YILINDA,
İŞLENEN KADIN CİNAYETLERİNE ÇOKLUĞUNA BAKINCA,
ORTA ÇAĞ ÜLKESİNE DÖNÜŞ YOLUNDA HIZLA İLERLİYORUZ,
KADINLARIMIZ ÖRGÜTLÜ MÜCADELEYLE BUNU AŞARLAR,
YOKSA YARINLARIMIZ KADINLARIMIZ İÇİN ÇOK DAHA KARANLIK OLACAK,
KADIN ÖZGÜR OLUNCA HALK,
HALK ÖZGÜR OLUNCA,
DEMOKRATİK CUMHURİYET KURULACAK.
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.03.14   #5
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Dünya Emekci KADINLAR günü...


[
8 MART
DÜNYA EMEKCİ KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.03.14   #6
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Dünya Emekci KADINLAR günü...


08.03.2014 - 17:01 | Son Güncelleme: 08.03.2014-17:02


Dünya Kadınlar Günü- 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Özel

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili sözler, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili şiirler, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili yazılar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili kompozisyonlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedir? 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ne zaman ortaya çıktı?
0

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili sözler, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili şiirler, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili yazılar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili kompozisyonlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedir? 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ne zaman ortaya çıktı?

1914 yılı Kadınlar Günü afişi

Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlar dan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.
26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını öneren Clara Zetkin'dir

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.

Dünya Kadınlar Günü İle İlgili Bir Kompozisyon

Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1800'lü yıllarda bir tekstil fabrikasında daha iyi çalışma koşulları için greve giden kadın işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamayarak ölmeleriyle gündeme geldi.
Kadınlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 8 Mart’ta eşitlik isteklerini daha yüksek sesle dile getiriyorlar. 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması, uluslararası düzeyde kabul gören bir hal alması 1970'lere rastlasa da, bu tarihe kaynaklık eden olay ve dünya kadınlarının ortak bir gün kutlama isteğinin gündeme gelişi 1800'lerin ortasını bulur. ABD’nin New York kentindeki Cotton tekstil fabrikasında çalışan işçi kadınlar, 1800'lü yılların ortalarından beri daha iyi çalışma koşulları, emeklerinin karşılığında hak ettikleri ücret ve daha iyi yaşam için mücadele vermektedir. Ama bunca yıllık mücadeleye karşın elde edebildikleri pek bir hak yoktur. En sonunda, 8 Mart 1908 günü, haklarını alabilmek için son çare olarak greve giderler. Ancak patronlar bu greve zalim bir şekilde müdahale ederler. Greve giden kadınlar fabrika binasına kilitlenirler. Patronlar bu yolla grevin başka fabrikalara sıçramasını engellemek isterler. Ancak beklenmedik bir şey olur ve fabrika yanmaya başlar. Ne yazık ki yangından fabrikada bulunan kadın işçilerden çok azı kaçarak kurtulmayı başarır.

Yanan fabrikadan kaçmayı ve fabrikanın çevresine kurulmuş olan barikatları aşmayı başaramayan 129 kadın işçi yanarak ölür. Aynı yıl diğer endüstri kollarındaki kadınlar da mücadeleye devam ederler. Kadınların yürüttükleri mücadelenin temelinde seçme ve seçilme hakkı, günlük çalışma saatlerinin, koşullarının ve ücretlendirmenin yeniden düzenlenmesi gibi konular bulunmaktadır. Dünya Kadınlar Gününde bugün de ilk başlarda yapıldığı gibi eşitlik için, bağımsızlık için, politik haksızlıkların ortadan kalkması için, daha iyi yaşama ve çalışma koşulları elde edebilmek için çalışılıyor.

Dünya Kadınlar Günü İle İlgili Bir Yazı

8 Mart tüm dünyada kadınların eşitlik özgürlük ve daha huzurlu yaşama isteklerini dile getirdikleri çok özel bir gündür.Yılın sadece bir günü kadınları hatırlamak onların aile ve toplum üzerindeki değerlerini ön plana çıkarmakla onların hak ettiği kazanımlar ödenmiş olmaz Eşitlikten söz ederken bunu uygulamalarda göremiyoruz.

Örneğin siyaset idare ve toplumun diğer alanlarında kadınlara gereken fırsatlar verilmemiştir Kadın haklarını insan haklarından ayrı tutmak mümkün değildir. Kadın hakları ile savunulan kadınların ayrıcalıklı haklara sahip olması değil sadece insan oldukları için her yerde ve herkes için geçerli haklara sahip olmasıdır. Kadınların eğitim sağlıksiyaset ve toplumun her alanında özgür ve aktif olarak görev almalarına fırsat verilmelidir.

Ve Şiirler..


KADIN


Kimi der ki kadın
Uzun kış gecelerinde
Yatmak içindir.
Kimi der ki kadın yeşil bir
Harman yerinde dokuz zilli
Köçek gibi oynatmak içindir.
Kimi der ki ayalimdir.
Boynumda taşıdığım vebalimdir.
Kimi der ki hamur yoğuran
Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal
O benim kollarım bacaklarım.
Yavrum, anam, karım, kız kardeşim
Hayat arkadaşımdır…
Nazım Hikmet


DÜNYA KADINLAR GÜNÜ


Dünya Kadınlar Günü* sekiz martta kutlanır
En etkin söylemlerle gündem budur her yerde
Dinletiler yayınlar, tüm medya kanatlanır
Kadınlar baş tacımız, saygı görür her yerde!
Sevgi Hanım mecliste beş lisanlı bir bakan
Evrensel değerlerle topluma sahip çıkan
İnsan sorunlarıyla sistemde denge kuran
Kadınlar baş tacımız, saygı görür her yerde!
Gece nöbetlerinde olmaz bir endişesi
Çalışan annelerin kreşte büyür bebesi
Doğum izni süt izni, hakların câzibesi
Kadınlar baş tacımız, saygı görür her yerde!
Bilgisayar ağıyla Fatma köyünde muhtar
Nüfus planlamasına ebe Hatice bakar
Sevda öğretmen ise ekibiyle seferber
Kadınlar baş tacımız, saygı görür her yerde!
Kültürlü tüm kadınlar el birliği ettiler
Okumayı yazmayı sabırla öğrettiler
Kitap gereç toplayıp, her yere ilettiler
Kadınlar baş tacımız, saygı görür her yerde!
Örf adet töreler; kadından yana değişti
Mal mülk yasası, gereken düzeye ulaştı
Zorunlu evlilikler, tekelliğini aştı
Kadınlar baş tacımız, saygı görür her yerde!
Tecavüz kayıt dışı, tarih bunu hep yerdi
Ne dayak ne hakaret, kumalık sona erdi
Başlık parasına son; tüm erkekler söz verdi
Kadınlar baş tacımız, saygı görür her yerde!
Yaşam bir bölüşümdür, dünya bunu biliyor
Çalışan kadınlara, hakları veriliyor
Dayanışma içinde bütün yüzler gülüyor
Kadınlar baş tacımız, saygı görür her yerde!
Atatürkçü Düşünce kültürel bir tasarım
Kadına değer vermek, geleceğe yatırım
Yetişecek bireye; şahsiyette artırım
Kadınlar baş tacımız, saygı görür her yerde!
Eşitlik yasasıyla kadının bir adı var
Anne baba çocuklar, saygınlığın şadı var
Düzeyli bir toplumda, mutluluğun tadı var
Kadınlar baş tacımız, saygı görür her yerde!
Kadın hakları; insan haklarının esası
Ayrımcılık yok artık, yürürlükte yasası
Kadın yalnız değildir, kanunlar güvencesi
Kadınlar baş tacımız, saygı görür her yerde!
Hayatın her dalında kadındır onurumuz
Aile içi düzen, yapısal gururumuz
Birtek gün için değil, ömür boyu varımız
Kadınlar baş tacımız, saygı görür her yerde!
Gülşen Şenderin


KADIN HAKKI


Bak ağlıyor için için,
Hani nerde kadın hakları
Çalışırız geçim için,
Hani nerde kadın hakları
Meclislerden yerilmişiz,
Aklı kısa görülmüşüz,
Hep zorula verilmişiz,
Hani nerde kadın hakları
Kirmanını eğirmez mi,
Hamurunu yoğurmaz mı,
Seni beni doğurmaz mı,
Hani nerde kadın hakları
Tık demeden dövülürüz,
Ana avrat sövülürüz,
Sık sık evden kovuluruz,
Hani nerde kadın hakları
Derde yoğa alışığız,
Çilelerle buluşuğuz,
Birkez gülsek yılışığız,
Hani nerde kadın hakları
Hatuni’yim ne diyeyim,
Bitmezki daha sayayım,
Cevap verin de duyayım,
Hani nerde kadın hakları
Aşık Hatuni) Semiha Oğuz Karaman


KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN KADINIM


Gün senin günün gülümse hüzün gönlünce,
Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.
Kıymetin bilinmez bitmez ömrün boyunca,
Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.
Tarlada, elinde orak kaderi biçen,
Nazlandı diye dövülen, suskuyu seçen
Yaban ellere atılıp, dünyadan geçen,
Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.
Çarşı, pazar olunca âdemler kaçar,
Evi, barkı temizler kendinden geçer,
Akşam yemek yok ise tokada naçar,
Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.
Saçı uzun aklı kısa, hakir görülür,
Güçsüzdür zayıftır ceza verilir,
İnsafsızca yaşama çorap örülür,
Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.
Söylenir hep, böyle öğrendik atadan,
“Sıpayı karnından sopayı arkadan,
Eksik etmeyin” denmiş güya, önceden,
Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.
Katillere gelin değil, sen eziyetsin,
Can yerine BERDEL olan düşük diyetsin,
Yobaza, gözü dönmüşe, kötü niyetsin,
Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.
Kaderine isyan edip, garibim ağla,
Ucuz kıymet biçenlere hâla el bağla,
Sesini çıkarma ağla, yürek dağla,
Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.
Bilmez misin adın candır, sultandır, yardır,
Her yiğidin gönlünde bir güzeli vardır,
Yokluğun yürekte ateş, sönmeyen hardır,
Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.
Sen, sessiz kaldıkça devran hep böyle gider,
Düzen değişmez, o çilen hep devam eder,
Yırtınsa da Demircan, hep hüzün, keder,
Kadınlar gününüz kutlu olsun kadınım.
Mehmet Ali Demircan


NEYE YARAR DÜNYA KADINLAR GÜNÜ


Kadınları sekiz martta görenler
Neye yarar dünya kadınlar günü
Bütün sene eza çefa verenler
Neye yarar dünya kadınlar günü
Kutlu olsun eğer bir gün yeterse
Bu kadarcık sizi tatmin ederse,
Geri kalan günler çefa kederse
Neye yarar dünya kadınlar günü!
Yılda bir gün neye yarar beyanlar
Her gün için anılmalı bayanlar
Hanımları sömürenler soyanlar
Neye yarar dünya kadınlar günü!
Onlar bizim hem anamız bacımız
Her gün için olmalıyken tacımız
Kutluyorken fitne ise içimiz
Neye yarar dünya kadınlar günü
Yıl boyunca çalışırlar durmadan
Hiç kimseden yardım bile sormadan
Kodamanlar buna kafa yormadan
Neye yarar dünya kadınlar günü
Mikdatî der anam benim meleğim
O canımdır hem kolum hem bileğim
Ömür boyu mutlu etmek dileğim
Neye yarar dünya kadınlar günü
Mikdat Bal

Dünyada kadınlara karşı şiddet


Dünyada en yaygın, ancak en az cezalandırılan durumundadır.Yaklaşık 113 ile 200 milyon arasında kadın demografik olarak “kayıp” görünmektedir. Erkek çocuğun kız çocuğa tercih edilmesi yüzünden ya doğar doğmaz öldürülmüşler ya da erkek kardeşleri ve babalarıyla eşit derecede gıda ve tıbbi olanaklara ulaşamamışdırlar.

Fuhuşa zorlanan kadın sayısı yılda 700.000 ila 4.000.000 arasındadır. Cinsel kölelik kazancından elde edilen gelir yılda on iki milyar dolardır.Küresel olarak, 15-45 yaş arası kadınlar, kanser, sıtma, trafik kazaları ve savaşlardan daha ziyade, erkek şiddetinin sonucu hayatını kaybetmekte veya sakatlanmaktadır.

En az üç kadından biri dövülmüş, cinsel ilişkiye zorlanmış ya da hayatı boyunca başka türlü suistimal edilmiştir (tecavüz, kötü davranış). Bunu yapanlar genelde aileden bir üye ya da kadının tanıdığı biridir. Ev içi şiddet, bölge, kültür, etnik köken, eğitim, sınıf ve din ne olursa olsun kadınlara karşı en yaygın suistimal şeklidir.

Dinsel, kültürel vb. nedenlerle yılda iki milyondan fazla kız çocuğunun genital organlarına hasar verilmektedir (kadın sünneti).
Sistematik tecavüz yeryüzündeki birçok çatışmalarda bir terör silahı olarak kullanılmaktadır. Örnek: Ruanda soykırımı (1994) esnasında 250.000 ila 500.000 kadının tecavüze uğradığı tahmin edilmektedir.

Araştırmalar, kadına karşı şiddet ile HIV virüsü arasında yükselen bağlantıyı göstermekte ve HIV bulaşmış kadınların daha fazla şiddete maruz kaldıklarını, şiddet kurbanlarının da HIV bulaşma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

MİLLİYET COM
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.03.14   #7
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Dünya Emekci KADINLAR günü...


Kadın,,
erkek kadar onurlu ve şereflidir,
kadını kötü yapan erkeklerin onursuzluğudur.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 09.03.14   #8
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Dünya Emekci KADINLAR günü...


Dünyaya bak
KENDİNİ GÖRÜRSÜN,
SEN NE KADAR ERKEKSEN KARŞINDAKİ O KADAR KADINDIR.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dünya EMEKCİ KADINLAR Günü. bilgeyol Yaşam 12 08.03.13 11:42
Emekçi - Kırmızı Gül Pir Mehmet Türkü Bölümü 1 02.09.11 23:39
Dünya Vicdani Redçiler Günü.. gencalevi Pir Yolu Haber Merkezi 4 15.05.11 23:14
8 mart dünya kadınlar günü şiirleri mmuratkkaratas Şiir ve Türkü-Ezgi Bölümü 6 08.03.11 12:36
Ozan emekçi tuncer yilmaz Ozanlarımız 1 17.04.10 23:37
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2