Sponsor Reklamlar


İLERİ demokraside KADINA yobaz BAKIŞ.

 Genel konular Katagorisinde ve  Genel Kültür Forumunda Bulunan  İLERİ demokraside KADINA yobaz BAKIŞ. Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç41Beğeni

 
Seçenekler
Alt 27.02.15   #151
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: İLERİ demokraside KADINA yobaz BAKIŞ.


Kadın

⌂Ana Sayfaya
Kadınların

8 Mart

hazırlığı sürüyor


27 Şubat
15:382015

Yazdır

��Resimler ile Kaydet��KaydetHABER MERKEZİ (DİHA) - KJA bileşenleri ve kadın platformları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle gerçekleştirilecek eylem ve etkinliklerinin programlarını açıklayarak, kadın mücadelesi ve direnişinin sembolü olan günde alanlara inme çağrısı yaptı.

SİLOPİ

Şırnak'ın Silopi ilçesinde KJA bileşenleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde tutulan kadın tutsaklara mektup ve kart gönderildi. DBP İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelen ve aralarında Silopi Belediye Eş Başkanı Emine Esmer, HDP İlçe Eş Başkanı Aycan Azma, Barış Anneleri Meclisi üyelerinin de bulunduğu çok sayıda kadın, "Jin jiyan azadî", "Bijî berxwedana zindanan", "Bijî yekîtiya jinan" sloganları eşliğinde İlçe Merkez Postanesi'ne kadar yürüdü. Ardından hazırlanan mektup ve kartlar postaneden kadınlara gönderildi. Kartlar gönderildikten sonra açıklama yapan HDP İlçe Eş Başkanı Aycan Azma, bir arada olmasa da ruhen kadın tutsaklarla birlikte olduklarını kaydetti.

Erkeklerin sokağında oturdular!

Azma'nın konuşmasından sonra kadınlar toplu bir şekilde erkeklerin bulunduğu Sanat Sokağı'ndaki kafelere oturdu. Binlerce yıldır erkeklerin kadınların yaşam alanlarını elinden aldığını belirten KJA üyesi Çimen Fidan, "5 bin yıldır erkek ve devlet elleriyle tüm yaşam alanları kadınların elinden alınmış. Biz bundan sonra tüm yaşam alanlarını kadın erkek eşitliği çerçevesinde kullanacağız" dedi. Ardından konuşan Belediye Eş Başkanı Emine Esmer ise, Silopi ilçesinin her ne kadar kadın merkezi olsa da kadınlara yer verilmediğine dikkat çekerek, bu tür eylemlerinin devam edeceğini aktardı.

Yaklaşık yarım saat kadar Sanat Sokağı'nda oturan kadınlar, ardından eylemini sonlandırdı.

DERİK

Mardin'in Derik ilçesinde de, Kongreya Jinên Azad (KJA) öncülüğünde, sürdürülen 8 Mart toplantı ve kutlamaları ilçeye bağlı farklı mahallelerde devam ediyor. Çalışmalar kapsamında son olarak Ambarlı (Heboşî), Boyaklı (Qizil), Kovanlı (Xirbê Heryê) ve Çadırlı (Şabana) mahallelerinde çok sayıda kadının katılımıyla etkinlikler düzenlendi. Etkinliklerde konuşan Derik Belediyesi Peljîn Kadın Merkezi çalışanı Gülseren Yüzal, Kürt kadınlarının Kobanê, Şengal ve tüm mücadele alanlarında direndiğini belirterek, "Bu direniş, kadının özgürlüğü yaratılıncaya kadar devam edecektir" dedi.

Etkinlikler, kadınlar tarafından çekilen halaylar ve "Jin, Jiyan Azadî" sloganlarıyla sona erdi.

KIZILTEPE

Kongra Jına Azad (KJA) üyeleri, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde de, 8 Mart dolayısıyla gerçekleştirecekleri eylem ve etkinlik programlarını duyurdu. Nuda Kadın Danışma Merkezi binasında düzenlenen basın toplantısına Kızıltepe Belediye Eş başkanı Leyla Salman, DBP İlçe Örgütü Eş Başkanı Nadya Kaya da katıldı. Açıklanan programa göre, 3 Mart'ta Özgürlük Meydanı'nda saat 12.00'da kermes kurulup govend grubu halk oyunlarını sergileyecek. 4 Mart'ta yine Özgürlük Meydanı'nda saat 12.00'da kermes ve erbane gurubu etkinliği olacak. 5 Mart'ta ise saat 11.00'da İlçe Otogarı'ndan Özgürlük Meydanı'nda kadar yürüyüş gerçekleştirilip miting gerçekleştirilecek.

SİLVAN

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde KJA, gerçekleştirecekleri 8 Mart etkinliklerinin programını açıkladı. Programa ilişkin DBP ilçe binasında basın açıklaması yapan DBP İlçe Örgütü Eş Başkanı ve Tertip Komitesi üyesi Aynur Sömer, kutlamaların 1 Mart tarihinden itibaren başlayacağını belirterek, tüm kadınları etkinliklere katılmaya çağırdı. Sömer, Silvan'da yapılacak etkinlikleri şu şekilde sıraladı: "1 Mart'ta Çatakköprü köyünde (Malabadê) sinevizyon gösterimi, 2 Mart'ta kadın tutsaklara kart gönderimi ve çalışan kadınlar ziyaret edilerek karanfil dağıtımı, 4 Mart'ta erkekler tarafından katledilen ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren kadınların adına Gaza Topê Mevkiinde fidan dikimi, 5 Mart'ta 'Şiddet kurbanı ve savaş mağduru kadınlar' temalı fotoğraf sergisi açılışı, 6 Mart'ta ise bildiri dağıtımı, 7 Mart Azizoğlu Meydanı'nda da miting düzenlenecek."

ÇINAR

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde Kongreya Jinen Azad (KJA) bileşenleri, kutlanacak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü programını açıkladı. Programa göre, 5 Mart Perşembe Günü saat 11.00'da DBP ilçe binasında Kadın Şöleni düzenlenecek. 6-7 Mart tarihleri arasında Nusaybin'de düzenlenecek olan Dünya Kadın Yürüyüşü'ne katılım sağlanacak. 8 Mart'ta ise Diyarbakır'da düzenlenecek 8 Mart mitingine dahil olunacak.

Açıklanan programın ardından kadınlar, Yeni Mahalle'de kurulan Cuma Pazarı'nda stant açıp, pazarda alış veriş yapan hemcinslerine karanfil ve 5 Mart'ta Çınar'da yapılacak olan Kadın Şöleni'ne davet bildirileri dağıttı. Yine ilçede bulunan kurumlar da ziyaret edilerek kadın çalışanlara karanfiller verildi.

LİCE

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde KJA, 8 Mart programını yaptığı basın toplantısıyla duyurdu. Bujiyan Kadın Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda kadınlar adına konuşan KJA üyesi Şirvan Bağır, KJA olarak , "Direnen kadınla örgütlenelim yaşamı özgürleştirelim" şiarıyla eylemlerini gerçekleştireceklerini ifade etti.

Kürt kadınları olarak alanlarda eril zihniyetinin kadınlar üzerinde oluşturduğu baskıyı yıkmak, Kobanê ve Şengal'deki kadınların mücadelesini sahiplenerek alanlarda olacaklarına vurgu yapan Bağır, programı şu şekilde açıkladı: "2 Mart Kelvan, Yenişehir ve Camikebir mahallelerinde seminerler yapılacak. 3 Mart ilçenin her mahallesinde etkinlikler yapılacak.
4 Mart Lice'nin Ziyaret (Fis) köyünde Lice, Kocaköy ve Hazro ilçelerinin ortaklaşa yapacakları mitingle kutlanacak."

DERSİM

Dersim Kadın Platformu, Dersim Belediye Konferans Salonu'nda yapılan basın toplantısı ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programını açıkladı. Platform adına konuşan Fatoş Taşkele, kadınların dört bir yandan kıskaca alınmış bir şekilde 8 Mart'a hazırlandığını ifade ederek, kadınların artık yeter dediğini, sermayeye köle, aileye kul olmayacaklarını belirtti.

Zorunlu din dersleri ile çocukların asimile edilmesine kadınlar olarak izin vermeyeceklerini söyleyen Taşkale, anadilde eğitim için ilmek ilmek ördükleri hayatı şimdi de devlet tarafından yok sayılan her şey için öreceklerini kaydetti. Taşkale, Munzur'da yapılacak olan barajlara karşı da kadınların omuz omuza verip baraj yapımlarına karşı geleceklerini belirterek, "Doğamız ve kültürümüz için birleşiyoruz. Kobanêli kadınlar yolumuza ışık olmuştur. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da dayanışmamız devam edecek" dedi.

Konuşmasının ardından Taşkale, 8 Mart programını açıkladı. Açıklanan program şu şekilde: "27-28 Şubat-1 Mart Kadın içerikli Resim Sergisi, 1 Mart-Saat: 11.00'de Mezar ziyaretleri, 1 Mart-Saat:14.00'de kadın şiddetine karşı panel, 2 Mart- Saat:12.15'de Tutsak kadınlara kart gönderme, 3 Mart- Saat: 13.00'de Meme kanserine karşı Belediye Binası önünde farkındalık yaratma eylemi
4 Mart-Saat:18.00'de Hürriyet İlköğretim Okulu Çok Amaçlı Spor Salonu'nda film gösterimi, 5 Mart-Saat: 18.00'de Sahil Cafe'de film gösterimi, 6 Mart- Saat:18.00'de Belediye Gençlik Merkezi'nde film gösterimi, 7 Mart- Saat:14.00'de Belediye Konferans Salonu'nda tiyatro gösterimi, 8 Mart- Saat: 12.00'de Seyit Rıza Meydanı'nda 8 Mart mitingi."

Resim sergisi açıldı

Açıklanan bu program doğrultusunda Dersim Belediye binasında kadın içerikli resim sergisi açıldı. Dersimli kadınların portrelerinden oluşan sergi, 1 Mart Pazar gününe kadar açık kalacak.

SİİRT

Siirt Kadın Platformu da, kentte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne dair programlarını Berfin Kadın Danışma Merkezi'nde yapılan basın toplantısı ile duyurdu. Buna göre, "Kobanê'de direnen kadınla örgütlenelim, yaşamı özgürleştirelim" şiarı ile 8 Mart'ta Cumhuriyet Meydanı'nda miting gerçekleştirilecek. Toplantıda platform adına konuşan Berfin Kadın Danışma Merkezi Sosyologu Esra Celile Ası Güneş, bu yıl düzenlenecek tüm etkinlikleri Rojava ve Kobanêli kadınlara atfettiklerini aktardı.
Kentte düzenlenecek 8 Mart programı şöyle: "1 Mart Pazar Saat: 13.00 Pervari'de şölen, 2 Mart Pazartesi Saat: 19.00 Orhan Doğan Kent Parkı'nda sinevizyon gösterimi ve müzik dinletisi, 3 Mart Salı 13.00 Tillo'da kadınlara karanfil dağıtımı
4 Mart Çarşamba Saat: 12.00 Şirvan ilçesinde kadın şöleni ve panel, 5 Mart Perşembe Saat: 19.00'da Conkbayır Mahallesi'nde sinevizyon gösterimi, 6 Mart Cuma Saat: 19.00 Eruh ilçesinde şölen, 7 Mart Cumartesi kadınlar Dudêran Şengal Kampı'nı ziyaret edecek
7 Mart Cumartesi Saat: 19.00 Kurtalan ilçesinde şölen, 8 Mart Pazar Saat: 10.00-17.00 Cumhuriyet Meydanı'nda 8 Mart mitingi" gerçekleştirilecek."

MERSİN

Mersin Kadın Platformu, 8 Mart etkinlikleri kapsamında Merkez Postanesi önünde bir araya gelerek, kadın tutsaklara mektup gönderdi. Postane önünde platformu adına açıklama yapan Şerife Karabeğ, devlet şiddeti karşısında mücadele eden kadınların yıllardır zindanlarda olduğuna dikkat çekerek, "Erkek egemen zihniyetin şiddeti sadece sokakta, evde, işyerinde devam etmiyor. Aynı şiddet cezaevlerinde de devam ediyor" dedi.

Mitinge katılım çağrısı

Cezaevlerinde kadınlara yönelik disiplin cezaları uygulamaları, görüş yasakları ve anadili yasaklayıcı düzenlemelerin sürdüğüne işaret eden Karabeğ, "Kadınlar yıllardır, zindanlarda da mücadelesini sürdürüyor" diye konuştu. Karabeğ, kadın tutsakların mücadeleleriyle yasaklara ve tutsaklığa başkaldırdığını belirterek, 1 Mart günü Mersin'de yapılacak olan "Zindandaki kadın direnişinin onuru, katledilen kadınların isyanı ve Kobanê'de direnen kadınların çoşkusuyla" sloganlı mitinge tüm kadınları davet etti.

Kadınlar " Jin jiyan azadi" sloganlarıyla postaneye girerek tutsaklara mektup gönderdi.

CİZRE

Şırnak'ın Cizre ilçesinde KJA üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle cezaevlerindeki kadın tutsaklara kart gönderildi. HDP Cizre binası önünde toplanan çok sayıda kadın, erbaneler eşliğinde, "Jin jiyan azadî", "Bijî berxwedana YPJ'ê" sloganlarıyla İlçe Postanesi'ne kadar yürüdü. Postaneden kart gönderildikten sonra kadınlar adına açıklama yapan KJA üyesi Vesile Sarıcan, artık tutsaklara kart göndermek istemediklerini çünkü onların aralarında olması gerektiğini söyledi. Sarıcan, açıklamasında 1 Mart günü Cizre Çarkendal Meydanı'nda düzenlenecek mitinge tüm kadınları davet etti.

Açıklamadan sonra kadınlar erbaneler eşliğinde esnaf ve yurttaşlara mitinge katılım için bildiri dağıttı.

VAN

Van’ın merkez Edremit ilçesinde, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yapılacak etkinliklerin startı verildi. Edremit Belediyesi öncülüğünde DBP ve HDP Edremit kadın meclisleri iş birliğiyle hazırlanan etkinlikler kapsamında ilk etkinlik olarak film gösterimi yapıldı. Edremit Belediyesi toplantı ve konferans salonunda düzenlenen film gösterimi etkinliğine çok sayıda kadının yanı sıra Edremit Belediyesi eş başkanları, DBP ve HDP yöneticileri katıldı. Saygı duruşunun ardından konuşan Edremit Belediyesi Meclis üyesi Mehtap Dinçer, 8 Mart’ın tarihçesi hakkında bilgilendirme yaptı. Kürt kadınları olarak her zaman erkek egemen zihniyete karşı örgütleneceklerini belirten Dinçer, “Nasıl Rojava'da IŞİD çetelerine karşı Kürt kadını öncülüğünde tüm insanlık onurunu koruyan bir devrime öncülük edilmişse bu gün dünyanın dört bir yanında öldürülen ve katledilen kadınlar da örgütlenerek eril zihniyetle mücadele etmelidir" dedi.

Etkinlikte şiirlerin okunmasının ardından Kaplumbağalar da Uçar filminin gösterimi gerçekleştirildi.

(ekip/pu)
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.03.15   #152
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: İLERİ demokraside KADINA yobaz BAKIŞ.


Ana Sayfa Manşet
HER GÜN DİRENİŞ

HER GÜN ÖZGÜRLEŞME GÜNÜ


MÊRDÎN /AMED - DİHA
Güncellenme : 06.03.2015 00:45
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne sayılı günler kalırken, kadınlar için artık her gün 8 Mart. Alanları bir an olsun boş bırakmayan kadınlar, bulundukları her yerde bir dizi etkinlik yapıyor. Ve dünyaya ‘Her gün direniş, her gün özgürleştirme günü’ mesajı veriyor

Kadın ve Eşitlik Bakanlığı istiyoruz

Adana Kadın Platformu, 7 Mart’ta yapacakları mitinge ilişkin İnönü Parkı’nda bir açıklama yaptı. “Kadın dayanışmasını büyütmek için 8 Mart’ta alanlardayız” pankartı açan kadınlar, “Yaşasın kadın dayanışması” ve “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganları attı. Ardından Adana Kadın Platformu adına açıklama yapan Derya Çiçek, başta Kadın ve Eşitlik Bakanlığı ile 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesini istediklerini söyledi. Kadınların cinsiyet eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir anayasa ile taciz, tecavüz ve mobbinge karşı yargı eliyle kadınların mağdur edilmesine ve Adli Tıp işkencesine son verilmesini istediklerini aktardı.


Mütevazi bir talebim var

Amed’de bulunan Dicle Üniversitesi’nde okuyan kadın öğrenciler de (DÜ) üniversite yerleşkesinde bir yürüyüş gerçekleştirdi. Öğrenciler, “Mütevazi bir talebim var yeni bir dünya yaratmak” ve “ Jin jîyan azadî” pankartları açarak yürüdü. Yürüyüşün ardından öğrenciler tiyatro gösterisi yaptı. Amed’in Erxenî (Ergani) ilçesinde de şölen düzenlendi. Şölende konuşan HDP Eşbaşkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, 8 Mart’ı Arin Mirkan, Kader Ortakaya, Sara, Ronahi ve Peşeng’e adadıklarını dile getirdi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Türkiye, Kuzey Kürdistan ve Rojava başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Mêrdîn (Mardin), Şemrex (Mazıdağı), Xelfetî (Halfeti), İstanbul, Beşêbab (Beytüşşebap), Dêrgul, Amed, Antalya, Kobanê ve daha birçok kentte binlerce kadın alanlarda buluştu ve bulundukları her yeri direniş alanına çevirdi.


Birlik olalım

Mêrdîn’in Şemrex ilçesinde düzenlenen şölende yüzlerce kadın bir araya geldi. Şölende konuşan Şemrex Belediyesi Eşbaşkanı Necla Yıldırım, kendileri için bugünleri yaşatan ve Kürt mücadelesinde yaşamlarını yitiren kişileri binlerce kez selamladığını söyledi. HDP Milletvekili Gülser Yıldırım da zalimlere karşı verilen Kürt mücadelesinin artık yaşamın son noktasına geldiğini ifade ederek, bu uğurda mücadele edenleri selamladı. Yıldırım, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın felsefesine de dikkat çekerek, “Bu felsefe artık tüm sınırları aştı. Bu felsefe Arapların, Süryanilerin, Kürtlerin, Türklerin ve tüm dünya halkların umudu olmuştur” dedi. Konuşmasına kitleyi Türkçe, Süryanice ve Kürtçe selamlayarak başlayan Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Februniye Akyol Akay ise, kadın katliamlarına dikkat çekerek, “Kadın özgürlüğünü sağlamak için bunlarla mücadele edelim birlik olalım” dedi.


Xelfetî’de coşkulu miting

Riha’nın Xelfetî (Halfeti) ilçesinde de miting gerçekleştirildi. Mitingde konuşan HDP Milletvekili Nursel Aydoğan, Kobanê’ye özgürlüğü getiren kadınların, dünya kadınlarına da özgürlük getireceğini belirtti. Öcalan’ın köle kadından özgür kadını yarattığını kaydeden Aydoğan, “Ezilen, yok sayılan kadın Abdullah Öcalan sayesinde bugün gücünü tüm dünyaya göstermiştir” dedi.


Kadın yaşam özgürlük

Şirnex’in Beşêbab ilçesinde ise bir kutlama yapıldı. Sabahın erken saatlerinde Oymakkaya, Günyüzü, Başaran, Hisarkapı, Aşağıdere, Ilıcak ve Dağaltı köylerinden gelen kadınlar, 8 Mart’ı “Kadın yaşam özgürlük” sloganlarıyla kutladı. Kutlamada konuşan HDP İl Eşbaşkanı Asmin Kıraç, “Ortadoğu’da kadın mücadelesinin öncülüğünü Kürt kadınları yapıyor” dedi. Kutlamaların bir diğer adresi ise Şirnex’in Dêrgul (Kumçatı) ilçesi oldu. Dêrgul’de yüzlerce kadın “Jın jiyan azadi” sloganlarıyla bir etkinlik düzenledi.

8 Mart’ta Kadıköy’deyiz

İstanbul’da da aralarında HDP İstanbul Kadın Meclisi, Sosyalist Feminist Kolektif, İstanbul Feminist Kolektif, emek, meslek ve sendika örgütünden kadınların bulunduğu İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla pazar günü Kadıköy’de yapacakları mitinge çağrı yapmak amacıyla basın toplantısı düzenledi. İHD İstanbul Şubesi Kadın Hakları Komisyonu üyesi Leyla Kaya, “Özgecan’ın katledilmesiyle toplumun birçok kesimini sokaklara döken, erkek şiddetine karşı biz kadınlar, isyanımızı yıllardır sürdürüyoruz” dedi.


Sermayeye kul olmayacağız

Antalya Kadın Platformu da bu yıl, “Aileye köle, sermayeye kul, olmayacağız! Şiddete ve savaşa karşı isyandayız!” ana sloganı ile alanlarda olacak. Bütün kadınları etkinliklere ve 8 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek kadın yürüyüşüne davet ederek dayanışmayı ve mücadeleyi birlikte büyütmeye çağıran platform, Aydın Kanza Parkı’nda başlayıp Cumhuriyet Meydanı’nda son bulacak yürüyüşe katılım çağrısı yaptı.

Dünya kadınları ‘sınır’ı kaldıracak!

Dünya Kadın Yürüyüşü bugün Nisêbîn’de başlayacak. Dünya kadınlarının buluşacağı yürüyüşte kadınlar, ‘Sınırları istemiyoruz’ diyecek

2000 yılından bu yana düzenlenen Dünya Kadın Yürüyüşü’nün 4. Eylem Yılı’nın bu yıl ki başlangıç noktası, “Rojava kadın devrimi”ne atfen Kürdistan’da başlayacak. Rojava ile sınır olan Nisêbîn kentinde başlayacak olan yürüyüş için hazırlıklar tamamlandı. Bugün başlayacak olan yürüyüşe, dünyanın dört bir yanından yüzlerce kadın katılacak.

Dünya Kadın Yürüyüşü etkinlikleri kapsamında bugün Mitanni Kültür Merkezi’nde “Kobanê’yi inşa edelim Kadın Emeği” stanları açılacak ve kadınların elleriyle yaptığı birçok ürün sergilenecek. Stantlardan elde edilecek tüm gelir, Kobanê’nin inşasında kullanılacak. Yürüyüşe ilişkin bilgi veren Nisêbîn Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya, dünya kadınlarının Rojava Devrimi’ni selamlayacağını belirterek, “Biz 6 -7 Mart’ta ‘sınırları istemiyoruz’ diye sesimizi yükselteceğiz. Kadınlar sınır, savaş, ölüm, katliam istemiyor. Gelin hep beraber sınır hattında sesimizi yükseltelim. Tüm kadınları orada görmek istiyoruz” şeklinde konuştu. KJA aktivisti Xecê Şen ise, KJA olarak tüm hazırlıklarını tamamladıklarını belirterek, “Bizler için bu yürüyüşün zenginliği ve misyonu, Qamişlolu kadınlarla 8 Mart’ı kutlamaktır. Son olarak özgür kadınla özgür topluma doğru hep beraber sınırları ortadan kaldıralım” şeklinde konuştu. Öte yandan yürüyüşe ev sahipliği yapacak olan Nisêbîn, Dünya Kadın Hareketi ile Kürt Kadın Hareketi’nin öncü kadınlarının fotoğraflarıyla donatıldı.
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.03.15   #153
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: İLERİ demokraside KADINA yobaz BAKIŞ.


ANASAYFA / KADIN


Kadınların

yaşamak istediği

ülke bu değil  • Eklenme Tarihi: 07 Mart 2015 16:53
Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, 'Kadınların yaşamak istediği ülke bu değil! Kadınlar eşit, adil, insan onuruna yaraşır, barış içinde yaşamak istiyor' dedi.
Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Kadınların yaşamak istediği ülke bu değil! Kadınlar eşit, adil, insan onuruna yaraşır, barış içinde yaşamak istiyor” dedi.
AKP Hükümetinin Yeni Türkiye projesiyle, kadınlara dayatılmak istenen yaşama, kadınların sokulmaya çalışıldığı cendereye itirazlarının olduğunu söyleyen Gürkan, “Kadın düşmanı gerici zihniyetin, kapitalist sermaye düzeninin neoliberal politikalarıyla tam bir uyum ve iş birliği içinde sömürü, baskı ve kölelik koşullarını esas alan 10 yıllık kalkınma planlarının hazırladığı karanlık geleceğe hayır demek için 8 Mart’ta, dünya kadınlarının mücadele ve dayanışma gününde isyanımızla, öfkemizle, sözümüzle sokaklardayız” dedi.
AKP’nin kadını aile ile özdeşleştirip, kadına sadece ‘annelik’ üzerinden değer biçtiğine dikkat çeken Gürkan, “Bu kara tablo, kadın emeğini görünmez, esnek, güvencesiz, kayıt dışı, ucuz kılan, kölelik koşullarına, açlığa ve yoksunluğa mahkum eden, iş güvenliği ve işçi sağlığını hiçe sayıp ölümü davet eden istihdam politikalarıyla daha da kararıyor” dedi.
DAYANIŞMAYI BÜYÜTME ZAMANI
Açıklamasında, “Özgecan Aslan’la simgeleşen, ‘boyalı’ medyanın da katkısıyla vahşet boyutu giderek artan kadın cinayetleriyle; Ayşe Kocaoğlu ile yeniden hatırlanan fiili kürtaj yasağıyla, iş cinayetlerinde yollara saçılan, atölyelerde yanan, sel sularında boğulan kadın işçi bedenleriyle, günbegün kadına dair dile getirilen ilkel, hoyrat, cinsiyetçi ve düşmanca söylemlerle tamamlanıyor bu tablo. Beklemeye hacet yok! Kadınlar bu tabloyu yeterince gördü! Kadınların yaşamak istediği ülke bu değil!” ifadelerine yer veren Gürkan, “Şimdi kadın dayanışmasını ve mücadelesini büyütmenin zamanı” açıklamasında bulundu. (HABER MERKEZİ)

Etiketler: EMEP, Selma Gürkan, 8 Mart, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.03.15   #154
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: İLERİ demokraside KADINA yobaz BAKIŞ.


Kadın

⌂Ana Sayfaya
Kadınlar ne polis ne de

TEDAŞ engelini dinledi


7 Mart
17:472015

Yazdır

��Resimler ile Kaydet��KaydetADANA (DİHA) - Adana'da öz savunma vurgusunun öne çıktığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi coşkuyla başlarken, polis ve TEDAŞ yetkilileri mitingi sabote etmek için elbirliği yaptı. Polis kadınların ellerindeki resimleri toplarken, TEDAŞ da "Panoda elektrik yok, kablo yetersiz" gerekçesiyle mitingi engellemeye çalıştı. Kadınlar, "mücadelemizi durduramazsınız" mesajı verdi.

Adana'da Kadın Platformu öncülüğünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne ilişkin "Kobanê'de direnen kadın ruhu ile örgütlenelim, yaşamı özgürleştirelim" şiarıyla yapılacak olan miting yürüyüşle başladı. Mimar Sinan Açık Hava Tiyatro Merkezi önünde toplanan yüzlerce kadın, miting alanına doğru yaptığı yürüyüşte kadın katliamları ve kadına yönelik şiddete karşı öz savunma vurgusunun yapıldığı pankartlar taşıdı. Kadınlar, "Bijî berxwedana jinê" ve "Yasta değil isyandayız" sloganları atarak, katliamlara karşı direniş çağrısı yaptı. Kadınlar, taşıdıkları "Şengalli kadınlar yalnız değildir" ve "Jin jiyan azadî" dövizleriyle Şengal ve özgürlük vurgusu yaptı.

Engellemek için her şeyi yaptılar

DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna'nın da katıldığı yürüyüşün ardından miting alanını dolduran kadınlar, 8 Mart'ı tüm engellemelere rağmen coşkuyla kutladı. Yürüyüş sırasında yürüyüş yapan kitleyi bekleyen kadınlara, polis "Yürüyüşte olmayanlar alana giremeyecek, burada beklemeyin" diyerek, alana girmelerine engel olmak istedi. Arama noktasında polis, Paris'te katledilen üç Kürt kadını Fidan Doğan, Leyla Şaylemez ve Sakine Cansız'ın fotoğraflarını "yasadışı" olduğu gerekçesiyle el koydu. Sabah saatlerinde platformun kurulması sırasında yaşanan elektrik krizi de miting süresince aşılamazken, anons aracıyla konuşmalar yapıldı.

'Kadın mücadelesini durduramazsınız'

Adana Kadın Platformu adına konuşan Sevil Aracı Bek, TEDAŞ'ın emniyet ile birlikte kutlamalarına engel olmaya çalıştığını ve kadınlar gününde de kadınlara karşı politikalarla karşılaştıklarını söyledi. Kadınların tüm engellemelere rağmen mücadele edeceklerine dikkat çeken Bek, TEDAŞ'ın sorunun çözülebilmesi için on binlerce liralık bir talep ile karşılarına çıktığını ifade ederek, "Bu politikalar ile kadın mücadelesini durduramazsınız" dedi.

Bek'in ardından Barış Anneleri İnisiyatifi sözcüsü Şükran Çelebi tarafından PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 8 Mart için kadınlara gönderdiği mesaj okundu. Öcalan'ın mesajına odaklanan kadınlar, mesajın okunmasının ardından "Bijî Serok Apo" sloganı attı.

TEDAŞ devlet zihniyetini sürdürdü

Daha sonra söz alan DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, devletçi zihniyetin kadını sürekli öteleyen ve ikinci sınıf gören bir yerde durduğunu ifade ederek, "kadın" kelimesinin Türkçe sözlükte dahi "emredilen" olarak tanımlandığını söyledi. Kadının "jin" olduğunun altını çizen Ayna, "Kürtçe'de 'jin' yaşamdır, üretendir" diyerek, kadının insanlığı özgürleştireceğini vurguladı. TEDAŞ'ın elektrik sıkıntısını gidermemesine de değinen Ayna, "Kablomuz yok" diyerek, kadınların seslerinin kesilmek istendiğini söyledi. TEDAŞ'ın bahanesinin devlet zihniyetinin politikası olduğuna dikkat çeken Ayna, devlet zihniyetine karşı her alanda mücadele edeceklerini söyledi.

Tüm engellemelere rağmen kadınlar halay çekerek, 8 Mart'ı coşkuyla kutladı.

(ekip/rp)
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.03.15   #155
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart KADIN DEVRİMİN çiçegidir.


Ana Sayfa Kadın Bakı-Yorum
Devrimin KADIN’IGüncellenme : 07.03.2015 12:16Ağlayan çocukları güldürmeye,

Köleleştirilen KADIN’ları özgürleştirmeye,

Anaların gözyaşını dindirmeye,

Dağlara barış çiçekleri ekmeye,

Her canlıyı sevmeyi öğretmeye,

gidiyorum gündüz gece...


Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (08.03.15 Saat 10:45 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.03.15   #156
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: KADIN DEVRİMİN çiçegidir.


⌂Ana Sayfaya
'Kadın yürüyüşü

özgürlük halayına

dönüşmeden durmayacak'


8 Mart
09:562015

Yazdır

��Resimler ile Kaydet��KaydetHÜLYA EMEÇ

MARDİN (DİHA)
- Dünya Kadın Yürüyüşü'ne katılan kadınlar, yürüyüşün Mezopotamya'nın beşiğinde yapılmasının "öze dönüş" için sağlam bir adım olduğunu ifade etti. Ekoloji aktivisti Alman Leire Ibarwren, Avrupa'daki suni-yapay özgürlük anlayışına karşı Kürdistan'daki özgürlük anlayışının farkına işaret ederken, acılara mahkum edilmiş topraklardan dirilişin haykırılmasının tarihi öneme sahip olduğunu vurgulayan Cizîrê Kantonu Kadın Bakanı Sıhem Kiryo ise bu kadın yürüyüşünün özgürlük halayına dönüşmeden durmayacağını vurguladı.

Dünyanın 17 farklı ülkesinden kadınların, Kürdistanlı kadınlar ile Mardin Nusaybin'den başlattıkları Dünya Kadın Yürüyüşü (DKY), Kürdistan ve Türkiye ayaklarından sonra Ekim ayında Portekiz'de son bulacak. Rojava kadın devrimine atfen yapılan yürüyüşte dün Nusaybin ile Cizîrê Kantonu'nun Qamişlo kenti sınırlarında karşılıklı bir araya gelip, özgürlük taleplerini haykıran kadınlar, var olan sınırları da anlamsızlaştırdı. Yürüyüşe katılan kadınlar, yürüyüşün kendileri ve kadınlar açısından ne anlam ifade ettiğini değerlendirdi.

'Türk devleti katılımı engellemek istedi'

Başladıkları yürüyüşün köleleştirilen bir toplumda yaşayan kadınlar için büyük bir adım olduğunu ifade eden Kongreya Jinên Azad (KJA) aktivisti Hatice Ayaz, kadın direnişinin açığa çıkardığı bu direnişin yeni direnişlere gebe olduğunu vurguladı. Kadınların bu birlikteliğinin uzun vadede çok önemli sonuçları açığa çıkaracağını belirten Ayaz, "Kadın yürüyüşü, ataerkil devlet zihniyetine karşı çıkıştır. Türk devleti de Dünya Kadın Yürüyüşü'nün Kürdistan'da olmasını engellemeye çalıştı. Yürüyüşe yaklaşık 500 kişi katılacakken 200 kişi katılabildi. Kadınların çoğu, çıkarılan vize sorunları nedeniyle Türkiye'ye giriş yapamadı. Devletler kadınların örgütlenmesi ve birleşmesini istemiyor. Türk devleti de bu devletlerden bir tanesi. Ama tüm engellemelere rağmen görkemli yürüyüşümüzü gerçekleştirdik" diye belirtti.

Özgürlük yürüyüşlerine her daim devam edeceklerini dile getiren Ayaz, "Dünya kadınlarıyla iki gün boyunca bir arada kaldık. Sorunlarımızı konuştuk, çözüm arayışı içine girdik. Gördük ki yüreklere dokunarak birbirimizi daha iyi anlıyoruz. Dünya kadınlarıyla başlattığımız yürüyüşümüz her alanda devam edecektir" ifadelerini kullandı.

'Kadınlar kendilerini savunacakları ordular kuruyor'

Almanya'dan yürüyüşe katılan ekoloji aktivisti Leire Ibarwren ise kadın yürüyüşünün bu yıl Kürdistan'dan yapılmasının önemi üzerinde durdu.
Kürt kadınlarını tanımak amacıyla Nusaybin'e geldiğini belirten Ibarwren, farklı ülkelerden olsalar da kadınların aynı sorunları yaşadığına işaret etti ve "Kürt kadınları çok acı çektiler. Ama Avrupa'da özgürlük olduğunu düşünmüyoruz. Suni yapay bir özgürlük anlayışı var Avrupa'da. Kürdistan'da ise bu çok farklı. Kadınlar kendini savunacakları ordular kuruyorlar. Derneklerde örgütleniyorlar. Bilinçli bir özgürlük beraberinde geliyor. İşte bu yüzden Dünya Kadın Yürüyüşü'nün Kürdistan'da başlaması çok önemli" değerlendirmesinde bulundu.
'Kürdistan'a ilk kez geldim, ama son olmayacak'

Ibarwren, Almanya'ya döner dönmez ülkesindeki kadınlara Kürdistan'daki kadınları anlatacağını da ifade etti. Ibarwren, "Kültür farklılıklarımız var. Ama gördüklerim beni çok şaşırttı. Hem çok misafirperverler hem de çok sıcak ve samimiler. Birbirimizle konuşarak anlaşamasak da beden diliyle ortak dili yakaladık. Kürt kadını üzerinde araştırma yapmayı ve tez hazırlamayı düşünüyorum. Kürdistan'a ilk kez geldim, ama son olmayacak" diye belirtti.

'Acılara mahkum edilmiş topraklarda dirilişin haykırılması tarihi önemde'

Farklı kültürlerdeki kadınların Kürdistan'da bir araya gelmesinin önemi üzerinde duran Cizîrê Kantonu Süryani Kadın Bakanı Sıhem Kiryo ise acılara mahkum edilmiş topraklardan dirilişin haykırılmasının tarihi öneme sahip olduğunu ifade etti.

Ortadoğu'da kadınların gözyaşlarının bir olduğunu vurgulayan Kiryo, "Hayatındaki tüm karar organları elinden alınmış kadın, Ortadoğu'da daha köleleştirilmiş ve kimliğine yabanlaştırılmıştı. Kürt, Türk, Süryani, Arap, Alman ve diğer kimlikteki kadınlarla Kürdistan'da bir araya gelmek, Ortadoğu'da barışı daha sağlam adımlarla inşa etme anlamına geliyor. Kadın yürüyüşü bugün burada başladı ama bu yürüyüş, özgürlük halayına dönüşmeden durmayacak" dedi.

'Rojava devrimi tüm dünyaya yayıldı'

KESK Genel Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy ise Kürdistan'da direniş teması ile gerçekleştirilen yürüyüşün anlamlı olduğunu kaydetti. Yürüyüşün önemli sonuçları olacağını ifade eden Atasoy, Rojava devrimiyle birlikte sınırların anlamını yitirdiğine işaret ederek, "Rojava devrimi tüm dünyaya yayıldı. Şu an direnişin yükseldiği yerden yürüyüş başlaması çok anlamlıdır. Yürüyüşün hem katılımcısı hem de örgütleyicisi olmaya devam edeceğiz. 8 Mart öncesine denk gelmesi ve direniş temasının öne çıkması tüm kadınlar için anlamlı oldu" ifadelerini kullandı.

'Öze dönüş için sağlam bir adım'

Yürüyüşe katılan Diyarbakır Aram Tigran Konservatuarı öğrencisi Ayşe Macit de yürüyüş için Nusaybin'e gelmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. Gelinen aşamada kadınlar olarak büyük bir sorumluluk taşıdıklarını ifade eden Macit, "Dünya kadınlarının özgürlük yürüyüşünü bizimle başlatması çok önemli. Kadınların yaşamın her alanında yozlaşmaya tabi tutulduğu bir dönemde, öze dönüş için büyük ve sağlam atılacak bir adım olduğunu düşünüyorum" dedi.

Neolitikten bu yana kültürün taşıyıcıları olan kadınların yozlaştırıldığına dikkat çeken Macit, "Kültür bir asimile aracı haline dönüştürüldü. Ben bir kadın hem de bir müzisyen olarak yürüyüşe katılmak istedim. Kültürde yaşanan asimilasyonu ve kültür yozlaşmasını kadınların değiştirebileceğine olan inancımla kadın yürüyüşüne dahil oldum. Yürüyüşe katılan tüm kadınlar gibi benim de beklentim yüksektir" diye belirtti.

Asimilasyon sistemi ve emperyalist güçlerin yarattığı kültür yerine devrimci kültürü yaratmak istediklerini belirten Macit, kültür mirasını Kürt kadını ve Ortadoğu kadınlarının devraldığını kaydederek, şunları söyledi: "Eğer bir devrim olacaksa önce hayatın alanlarından başlanılmalıdır. Önce kültür alanında başlanılmadır. Kültür ile kadın eş değerdir. Gelecek nesiller kültür mirasının bırakılması gerekiyor."

(öç/sy)
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.03.15   #157
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: KADIN DEVRİMİN çiçegidir.


⌂Ana Sayfaya
Dersim'den Ardahan'a

her yer 8 Mart


8 Mart
16:272015

Yazdır

��Resimler ile Kaydet��KaydetHABER MERKEZİ (DİHA) - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları tüm görkemliliğiyle devam ediyor. Dersim ve Şırnak'ta alanlara akan kadınların kutlamasına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın göndermiş olduğu mesaj damgasını vurdu. Bingöl, Antep, Mersin, Viranşehir, Ardahan, Iğdır, Erzurum ve Çınar'da düzenlenen çeşitli etkinliklerle 8 Mart kutlandı.

Kongreya Jinên Azad (KJA) ve Dersim Kadın Platformu öncülüğünde düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi için eski hastane önünde bir araya gelen yüzlerce kadın, erbaneler eşliğinde Seyid Rıza Meydanı'na yürüdü. Mitinge, Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan, HDP, DBP il, ilçe eş başkanları ve yüzlerce kadın katıldı. Sarı, kırmızı, yeşil ve mor fularlarıyla alana renk katan kadınlar, AKP'nin "İç Güvenlik Paketi"ne tepki amacıyla yöresel kıyafetler giymesi dikkat çekti. "Kobanê zaferimiz Özgecan isyanımızdır", "Savaşa, katliamlara ve emek sömürüsüne karşı örgütlenelim" yazılı pankartların bulunduğu mitingde, sık sık "Jin jiyan azadî", "Bijî Serok Apo" sloganları atıldı. PKK Lideri Abdullah Öcalan, PKK, KCK ve KJA bayraklarının taşındığı mitingde, kadınlar Paris'te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in fotoğraflarının bulunduğu dövizleri taşıdı.

Saygı duruşu ile başlayan mitingde ilk olarak Bawer Kortik Gençlik Kültür Merkezi'nin müzik grubu şarkılarını seslendirdi. Açılış konuşmasını yapan Dersim Belediye Eş Başkanı Nurhayat Altun, Rojava devrimine değinerek, bu devrimin kadının yarattığı bir devrim olduğunu dile getirdi. Altun, Öcalan'ın bugün kadını getirdiği aşamanın dünya kadınına örnek olacağının altını çizerek, "Gelinen aşamada kadın özgürlük mücadelesi artık yeni yüzyıl da emekçi ve ezilen kadınların günümüze kadar getirdiği ve geliştirdiği eserdir. Bizler bu esere bağlı ve örgütlenerek kararlı olmamız gerekiyor. Kadın artık evden çıkmalı mücadelesine sahip çıkmalıdır" şeklinde konuştu.

AKP DAİŞ'ten de beter

Altun'un ardından konuşan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan, kadına yönelik şiddetin son yıllarda arttığını, Ortadoğu ve Türkiye'de kadının evin bir kulu olarak görülmesinin her yerde aynı olduğunu ifade etti. AKP'lilerin her oturup kalktıklarında kadına laf söylediğini belirten Doğan, DAİŞ'in yaptıklarıyla AKP'nin yaptıkları arasında hiçbir farkın olmadığını ve AKP'nin fırsat bulursa DAİŞ'ten daha beter olacağını vurguladı.

'Dersim küllerinden doğan bir ildir'

Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, Dersim'de olmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu, 8 Mart'ı özgürlük arayışında olan bütün kadınlara armağan olduğunu söyledi. Dersimlilerin kendilerine hep asimile edildiklerini söylediklerini belirten Zana, "Ben de diyorum ki yalan! Dersim kendini kendi küllerinden yaratan bir ildir. Dersim Sakinelerin evidir. Onu anlıyor ve yaşıyorum. Kimsenin Kürdüm diyemediği süreçte Sakine bizim için direniş sembolüydü" dedi.

'Mücadelemiz kadını zirveye taşımıştır'

Zana, son günler de kadına yönelik şiddetin ne kadar yükseldiğini, herkesin bunun farkında olduğunu fakat ülkeyi yönetenlerin gereğini yapmadığını kaydederek, ülkeyi yönetenlerin, "Kadınla erkeği yan yana ortak bir akımla yaşamı inşa edeceğim" diyorsa Dersim'i örnek almaları gerektiğini, Dersim'in yaşam tarzına bakılması gerektiğini belirtti. Kadın halen insan olarak sayılmıyorsa, bu ülkede binlerce kadın şiddete uğruyorsa zihniyetin acil bir şekilde değiştirilmesi gerektiğine değinen Zana, mücadelelerinin kadının adını zirveye çıkardığını ifade etti. Hep birlikte omuz omuza vererek birlik oluşturulursa değiştiremeyecek hiç bir şeyin olamayacağını dile getiren Zana, "Dar dogmatik tartışmalar bizlere birçok şey kaybettirdiğinin farkındayız. Acil yapılması gereken ortak paydaları yakalamamızdır" dedi.

'Öcalan'ın tüm gençlere ve kadınlara selamı var'

Cumhurbaşkanı'nın 400 tane milletvekili istediğini, etrafa sadece siyah ve beyaz bakan doğadan bile hiç ders almadan bu sistemin artık miladinin dolduğunu, kendilerinin sorunlarının şahsiyetlerle olmadığını sistemin ta kendisinde olduğunu ifade eden Zana, "400 milletvekilini ne yapacaksın? Tekliğe oynarsanız, bunu kabul etmeyiz. Sakın! Yüzyılı bu hatalarla geçirdik artık istemiyoruz. Sistemin artık değişmesi lazım" şeklinde konuştu. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın tüm gençlere ve kadınlara selamının olduğunu söyleyen Zana, Öcalan'ın şu sözlerini paylaştı: "Ben erkeği öldürdüm dediğimde kimse beni anlamadı. Ben erkeği öldürdüm derken fiziki olarak kastetmedim. Kaba ruhu, erkeğin eksik zihniyeti üzerinde çalışarak düşünerek öldürdüm."

'Sayın Öcalan kadını güç haline getirdi'

Kürt kadınının birilerinin eşi, kardeşi ve kızı olarak anılırken bugün dünya medyasında Kürt kadınının güzelliği ve direngenliğinin ön sayfalarda yer aldığını söyleyen Zana, bunların PKK Lideri Öcalan'ın 40 yıllık çalışmasının sonucu olduğunu vurguladı. Birçok devrime göz atıldığında hiçbir liderin kadını bu kadar güçlü hale getiremediğini kaydeden Zana, "Sayın Öcalan binlerce Rozaları yaratarak güç haline getirdi. Bununla birlikte tüm dünyanın Dersim'i örnek olacağını biliyorum" diye ifade etti.

Konuşmaların ardından sanatçı Gulê Mayera'nın söylediği türkülerle 8 Mart, çekilen halay ve zılgıtlarla sona erdi.

ŞIRNAK

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Şırnak'ta Aşitî Meydanı'nda kutlandı. On binlerce kadın rengarenk yöresel kıyafetleriyle bir araya geldiği kutlama alanı KJA bayraklarıyla süslenirken, alana hakim noktalara ise üzerinde Öcalan, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in fotoğraflarının basılı olduğu dev pankartlar asıldı. Kadınların hınca hınç doldurduğu meydandan sık sık atılan "Jın jiyan azadî", "Bijî Serok Apo" ve "Bijî berxwedana YPJ/YPG" sloganları yükseldi. Kadınlar, ellerinde ise Özgecan Aslan, Sakine Cansız, Berivan ve Arîn Mîrxan'ın fotoğraflarının olduğu lolipoplar ile yine üzerinde "Şehiden şoreşê namırın", "Kadın cinayetlerine son" yazılı dövizler taşıdı.

Programın başlaması öncesinde alandakilerin sayısının da artması üzerine kimi kadınlar 8 Mart coşkusunu alana yakın binaların damlarına çıkarak yaşadı. "Çerxa Şoreşê" marşı eşliğinde yapılan saygı duruşuyla başlayan şölende konuşan Şırnak Belediye Eş Başkanı Eylem Onuk, kadınlar olarak benzersiz bir emekle bu günlere geldiklerini söyledi. Buna rağmen kadınlar olarak üzerlerindeki şiddetin her geçen gün daha ağırlaşıp, arttığını belirten Onuk, "Buda iktidar sisteminin kadının özgürlük arayışlarının tahammülsüzlüğünü gösteriyor. Bunun içindir ki son iki ay içinde 52 kadın katledilmiştir" dedi. Onuk, ideolojik ve politik olduğunu belirttiği bu yaklaşıma karşı en büyük cevabı ise yine alanlarda mücadele ederek vereceklerini vurguladı.

"Bizler Sakine'ler gibi seveceğiz, Leyla'lar gibi içten, Fidan'lar gibi kararlı, Arin Mirxan'lar gibi fedai bir ruh ile çalışmalıyız" diyen Onuk, geleceklerini inşa etme zamanının artık geldiğini belirterek, konuşmasını sonlandırdı. Onuk'un ardından HDP Şırnak İl Eş Başkanı Asmin Kıraç, Öcalan'ın 8 Mart dolayısıyla göndermiş olduğu mesajı okudu. Mesajın okunmasıyla birlikte alanı dolduran on binlerce kadın, "Bijî Serok Apo" sloganları atarak Öcalan'a selam gönderdi. Şölende, Koma Jinên Cudî Erbane Grubu ve Koma Hêzil müzik grubu sahne aldı.

BİNGÖL

Bingöl'de kadınlar KJA öncülüğünde, 8 Mart'ı kutlamak amacıyla DBP il binasında bir araya gelerek PTT Kavşağı'na yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe yüzlerce kadının yanı sıra HDP PM Üyesi Hüda Kaya katıldı. Yürüyüş öncesi polisin alanı ablukaya aldığı görüldü. Kadınlar yürüyüş boyunca "Jin jiyan azadî", "Kadına uzanan eller kırılsın", "Bijî berxwedana YPJ" sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından açıklama yapan DBP Bingöl İl Eş Başkanı Zeynep Yurtsever, Rojava'da gerçekleşen kadın devrimi ve Kobanê zaferi ile kadınların güç kazandığını ifade etti. Kadınlar, yürüyüşün ardından 13 gündür açlık grevine olan Bingöl Üniversitesi öğrencilerini ziyaret etti.

ANTEP

Antep Demokratik Kadın Platformu öncülüğünde Kırkayak Parkı'nda bir araya gelen ve aralarında HDP PM Üyesi Filiz Koçali, HDP, ESP, DBP, SYKP, EMEP, YSGP, İHD, Zeugmadi LGBT oluşumu, ÖDP, Mücadele Birliği Antep Platformu ve KESK'li temsilcilerin de bulunduğu binlerce kadın, "Kobanê'de direnen kadınla örgütlenelim yaşamı özgürleştirelim" ve "Yasta değil isyandayız, kabullenişte değil direnişteyiz" pankartlarını açarak yürüyüşe geçti. Kadınların yöresel kıyafet giydiği etkinlikte "Jin jiyan azadî", "Transfobik devleti yıkacağız elbet", "Kadına uzanan eller kırılsın", "Bijî berxwedana Kobanê" ve "Şiddete karşı omuz omuza" sloganları atıldı. Çevrede bulunan yurttaşların da ıslık ve alkışlarla destek verdiği yürüyüş, Demokrasi Meydanı'nda son buldu.
Yürüyüşün ardından açıklama yapan Eğitim-Sen Antep Kadın Sekreteri Özlem Yüksel, "Bizler kadın cinayetlerinin politik olduğunu ve kaynağının erkek egemen zihniyetten aldığını biliyoruz. Tüm bunlar kadın istihdamına ilişkin politika ve pratiklerle doğrudan ilişkilidir. Kadın emeğinin yok sayılmadığı, eşitlikçi bir sistemin temellerini atmaya yönelik politikaların yapılması elzem ve acil bir gerekliliktir" dedi. Ardından konuşan HDP PM Üyesi Koçali ise, kadınları selamlayarak, kadın mücadelesinin başarıya ulaşmasının ortak mücadeleden geçtiğinin altını çizdi.

Etkinliğin ardından kadınlar, Duru Düğün Salon'unda düzenlenen ve sanatçı Meral Tekçi'nin katıldığı kadın şölenine gitti.

MERSİN

Mersin Forum Alışveriş Merkezi Havuzbaşı'nda "Evde, işte, sokakta, sömürüye ve şiddete karşı birleşelim" pankartının arkasında bir araya gelen EMEP'li kadınlar, "Jin jiyan azadî", "Kadın yaşam özgürlüktür", "Yaşasın 8 Mart" sloganları attı. Gurup adına açıklamayı yapan EMEP Mersin İl Yöneticisi Şebnem Yurtman, "Alile paketi" adı altından kadınların sermayeye ucuz, esnek ve güvencesiz çalışmaya zorlandığını söyledi. Kadınlara dayatılan geleceksizliği kabul etmeyeceklerini belirten Yurtman, Ortadoğu'da DAİŞ çetelerine karşı direnen kadınlar gibi kendi özgürlüklerini mücadele ederek kazanacaklarını vurguladı. Yapılan açıklamanın ardından alkış ve sloganlar eşliğinde eylem son buldu.

Mersin Mor Çatı ve Kampus Cadıları ise, Mersin Forum Alışveriş Merkezi önünden Forum Köprü altına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Giydikleri cadı kostümleri dikkat çeken kadınlar adına yürüyüşün ardından konuşma yapan Kampus Cadıları Üyesi Hatice Aydoğan, kadına yönelik şiddetin her geçen gün artarak devam ettiğini söyleyerek, "Artık erkek egemen zihniyete baş kaldırıyoruz" dedi. Yapılan açıklamanın ardından söylenen ezgiler eşliğinde çekilen halaylarla eylem son buldu.

VİRANŞEHİR

HDP'liler, 8 Mart dolaysıyla Urfa'nın Viranşehir ilçesinde Êzidîler için kurulan çadır kamplarını ziyaret ederek Êzidî kadınlarına karanfil dağıttı. Kadınların 8 Mart'ını kutlayan HDP Parti Meclis Üyesi Serhat Dicle Yüksel, "Bugün Şengal'de, Kobanê'de direnen YPJ güçlerindeki kadınlara özellikle selamlarımı iletiyorum. Onların verdiği onur mücadelesini saygı ile selamlıyorum. Şuan DAİŞ çetelerine karşı omuz omuza mücadele veren tüm kadınlarımızın mücadelesi önünde saygıyla eğiliyorum. Dilerim bir an önce Şengal ve diğer şehirlerimiz özgürlüklerine kavuşur ve buradaki kadınlarımız memleketlerine geri döner" dedi.

ERZURUM

HDP ve DBP Erzurum il örgütleri öncülüğünde Mahallebaşı semtinde bir araya gelen kadınlar, yaptıkları açıklamayla kadına yönelik artan şiddete dikkat çekti. Çok sayıda kadının katıldığı etkinlikte, "Kobanê'de direnen kadınla örgütlenelim yaşamı özgürleştirelim" pankartı taşındı. Eylemde sık sık "Jin jiyan azadî", "Bijî Serok Apo" ve "Bê jin jiyan nabe" sloganları atıldı. Eylemde konuşan HDP İl Eş Başkanı Yasemin İba, kadın özgürlüğü için yeterli güçlerinin olduğunu belirterek, politik kadın cinayetlerinin son bulması için var güçleriyle mücadele edeceklerini kaydetti. Daha sonra kadınlara karanfillerin dağıtıldığı etkinlikte, Öcalan'ın kadınlara yönelik mesajı okundu ve PKK'li kadınları anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

IĞDIR

Iğdır'da KJA bileşenleri 8 Mart kapsamında Iğdır merkeze bağlı Medet Serhat Parkı'nda kadınlarla buluşma etkinliği gerçekleştirdi. Etkinliğe KJA bileşenlerinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Öcalan sayesinde kadınların mücadele alanlarında olduğuna dikkat çeken KJA Daimi Meclis üyelerinden Sozda Gökçe, "Umut ediyoruz ki önümüzdeki yıllarda başta Önder Apo özgürlüğüne kavuşur. Tüm tutsak kadınlarımız özgürlüğüne kavuşur ve bundan sonraki kadınlar günü özgürce ve beraber kutlarız" diye konuştu.

ARDAHAN

DBP Ardahan Kadın Meclisi ve Ardahan Yurtsever Öğrenci Meclisi (A-DEM-YÖM) üyesi kadınlar, DBP Ardahan Toplantı Salonu'nda etkinlik düzenledi. Çok sayıda kadının katıldığı etkinlikte, Öcalan'ın kadınlar için gönderdiği mesaj okundu. Sinevizyon gösteriminin yapıldığı etkinlik, kadınların çektiği halayla son buldu.

Diyarbakır'ın Çınar Belediyesi de, 8 Mart dolaysıyla Çınarlı kadınlar onuruna yemek verdi. Yemekte konuşan Çınar Belediyesi Eş Başkanı Rukiye Eryılmaz, "Kadın bilinci açısından kadınların her günü 8 Mart gibi algılamaları lazım" dedi.

Öte yandan DBP Genç Kadın Meclisi de yaptığı yazılı açıklamada, kadın katliamlarına karşı öz savunmayla kendilerini savunacaklarını belirtti.

(ekip/rp)
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.03.15   #158
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: KADIN DEVRİMİN çiçegidir.


ANASAYFA / KADIN


Din, siyaset ve

şiddet sarmalında

kadın  • Eklenme Tarihi: 11 Mart 2015 04:54
Her şey Havva ya da Lillith olmakla başladı aslında. Lilith’in geçmişi tek tanrılı dinlerden çok daha önceye, eski Mezopotamya uygarlıklarına kadar uzanır. Mitolojiye göre Adem’in ilk eşi Lilith’tir ancak inanışa göre Lilith, Adem ile aynı anda yaratıldığını ve eşit haklara sahip olduklarını iddia eder, Adem’e itaat etmeyi istemez ve cennetten kovulur.
Doç.Dr. Gülnaz KARATAY
Tunceli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu

Her şey Havva ya da Lillith olmakla başladı aslında. Lilith’in geçmişi tek tanrılı dinlerden çok daha önceye, eski Mezopotamya uygarlıklarına kadar uzanır. Mitolojiye göre Adem’in ilk eşi Lilith’tir ancak inanışa göre Lilith, Adem ile aynı anda yaratıldığını ve eşit haklara sahip olduklarını iddia eder, Adem’e itaat etmeyi istemez ve cennetten kovulur. Şeytanlaştırılsa da baştan çıkarıcı Lilith özgürdür artık ve feminist mücadelenin de sembolü olur. Tanrı cennette yalnız kalan Adem için kaburga kemiğinden Havva’yı yaratır böylece yüzyıllar boyu kadını erkeğe itaatkar ve bağımlı kılar. Dolayısıyla din, siyaset ve erk üçleminde basitçe kanayan bir kadın sorununun da temelleri atılmış olur. Böylece dini öğretiler ve yorumları, tarih boyunca, cinsler arasındaki eşitsizlik kavramlarını yeniden yeniden üretir, kadının suratına indirdiği “kutsal peçe” ile sadece bedenini değil, zihnini de kontrol altında tutmayı başarır. Kadını aşağılamayı ibadet olarak gören Hinduizm’den, erkeğin buyruğuna sunan Hıristiyanlığa kadar neredeyse bütün dinlerde eril zihniyetin toplumsal ve öznel yaşamda, kadın bedenini nasıl bir sunak haline getirdiği, bu şekilde ataerkil sistemi sürdürmeyi nasıl garanti altına aldığı ortadadır.
İNSAN OLUP OLMADIĞI TARTIŞILDI
On binlerce yıl sürdüğü tahmin edilen ilkel kominal toplum yapısı, doğa karşısında her iki cinsiyete biyolojik özelliklerine uygun roller yüklerken, sınıflı ataerkil toplumlara geçişle üretim araç, biçim ve ilişkileri üzerindeki eril tekelcilik, özellikle artı değerin pazarlanması süreçlerinde, aşamalı olarak kadını iktisadi, din ve siyaset alanında kovmayı başarır. Doğayı da kadın bedenini de sömürülebilecek kaynaklar haline getirir. Bundan sonra artık dini otoriteye yaslanan ataerkil toplumlar tanrılar, krallar, başkanlar, imamlar doğurur. Bugün ileri aşama ataerkil toplumlarda bile, toplumların cinsiyeti vardır ve bütün üretim ve tüketim ilişkilerine yansımaktadır. Ancak sahnede olan en etkili araç yine dindir. Din, siyaset ve kadın sürecinin tarihsel yolculuğu oldukça uzun olduğundan, bu ilişkiyi, tek tanrılı dinlere ilişkin bir-iki kesitle anlamaya çalışmak kavramsallaştırma açısından yeterli olacaktır.
Ortaçağ, din, siyaset ve kadın ilişkisini anlamada önemli bir sahnedir. Bu dönemde kadının “insan” olup olmadığı dahi tartışmalı hale gelirken, kadın bedeni, korku üzerinden yükseltilen kilise öğretilerinin ana malzemesi olmuştur. Orta Çağda iyileştirici rollerinden ötürü kutsal engizisyon aracılığıyla kadının tepesine inan “cadı tokmağı” yüz binden fazla kadının acımasızca yakılarak öldürülmesine ve tam olarak “cadı çılgınlığı” yaşanmasına neden olur. Kilise, hastalıkları Tanrı’nın işlenen günahlara karşılık verdiği verilen ceza olarak görür, iyileştirmeyi de Tanrı’nın buyruklarına karşı gelmek olarak yorumlar. Dolayısıyla Orta Çağda, anaerkil sisteme kadar uzanan “bilge kadın”ın tedavi ve bakım konusunda medikal üstünlükleri “cadı” olarak nitelendirilmelerine ve acımasızca öldürülmelerine neden olur. Uçabildikleri ve kazan birliği oluşturdukları düşünülen bu kadınlar, Hıristiyanlığın başlıca hedefi haline gelir. Günümüzde hâlâ bazı filmlerde ve yapıtlarda yanındaki siyah kedisi ile siyah elbiseler içerisinde resmedilen yaşlı kadınlar, büyük kazanlarda bitkileri kaynatırken ve iksir hazırlarken resmedilmekte, büyücü olarak gösterilmektedir. Hatta günümüzde konuşkan, farkındalığı yüksek kız çocuklarını severken kullandığımız “cadı” söyleminin kendisi bile, o döneme ait sterotipleri taşımaktadır.
Anormalliklerle dolu benzer bir süreci uzun bir zamandan beridir Ortadoğu coğrafyasında yaşamaktayız. Bu anormallikler din, nasyonalite, şiddet, kölelik ve güç kavramlarıyla grift bir biçim kazandırmıştır. Esasında Ortadoğu’da gerçek savaş kadınlar üzerinde olup bitmektedir. Ezidi kadınları cariyeleştiren, Afganistan’a kadar uzanan pazarlarda satan zihniyet, tecavüzü meşrulaştıran eril savaş sistemleri, 21. yüzyılın ilk çeyreğinin utançla anılmasına yol açacak sahnelere tanıklık etmiştir. Ancak diğer yandan Ortadoğu’da, savaş ve kadın ilişkisini tersyüz eden önemli bir kadın mücadelesi deneyimi yaşanmış ve bütün dünyanın dikkatini üzerine çekmiştir.
KADIN SORUNU DEMOKRASİ SORUNUDUR
Şu anda Türkiye toplumu maskülen baskılanma ve kadın üzerindeki ekstrem şiddet ile paralize olmuş durumdadır. Özellikle kadına şiddetin arkasındaki sistematik motivasyona bakıldığı zaman karşımıza, dini araçsallaştıran Orta Çağın siyaset dilinin çıktığını görmekteyiz. Bu dili kuran ve kullanan sadece siyaset alanını yöneten erkek zihniyeti değil, aynı zamanda erilleşen bir kadın zihniyeti de ayrı bir sorunsalı oluşturmaktadır. Etek boylarından özel yaşam alanlarına, eğitimden doğurganlığa kadar uzanan yelpazede kadının “şeytanca” ayartmaları “ayar” verilmesi gereken alanlar olarak görülür ve bu alanda yapılan siyasi patinajlarda kadınlar bir bir kıyıma uğramaya devam etmektedir.
Kadın sorunu temel hak ve özgürlükler dolayısıyla demokrasi sorunudur. Yalnızca bu sorun demokrasinin eksik işletilmesiyle ilgili olmayıp, doğrudan doğruya demokrasinin ne olduğu ya da olması gerektiğiyle ilgilidir. Avrupa demokrasisinin oturduğu zemine bakıldığında, Orta Çağ karanlığı sonrasından gelen aydınlanma, sanayileşme ile yükselen emek süreci/mücadelesi ve devamında uygulamaya giren liberal politikalar, temel hak ve özgürlükler açısından “görece” daha iyi konumlanmalarına aracılık etmiştir. Türkiye’de modernleşme sürecine bakıldığında ise kadınların üzerinde durmaya çalıştıkları zeminin, tabandan yükselen bir talepten ziyade, daha çok verili koşullarda gerçekleştiği görülmektedir. Dolayısıyla geri dönüş ya da vazgeçiş de bir o kadar kolay olabilmektedir.
O SANDALYELERİ İŞGAL ETMEDİĞİMİZ SÜRECE...
Tarihten bu yana kadını önce yurttaşlık alanından sonra siyaset alanından dışlayan ataerkil sistemler ve bu sistemlerin araçsallaştırdıkları yapılar, kadın üzerinden kendisini yeniden üreterek, siyaseti, hukuku, aile içi yaşamı kendileri açısından cennete çevirirken, bütün günahları cennetten kovulduğu gibi toplumsal yaşamdan da dışlanan Lilith’e yıkmaya çalışmaktadırlar. Şu açıktır ki kadınlar Havva ya da Lilith olma noktasında bilinçli tercihlerini ortaya koymadığı sürece, din ve siyasetin yetki hiyerarşisinden aşağıya damlamaya devam edeceklerdir. Lilith olabilmenin koşulu ise, seksüel özgürlüklerin ötesinde örgütlenme ve siyasal yaşamda var olabilme gerekliliğine bağlıdır. Siyaset ürettiğiniz o sandalyelerin en az yarısını işgal etmediğimiz sürece, siz erkeklere empati yaptırmaya çalışarak kadın sorunlarını çözemeyeceğimiz açıktır.
Etiketler: Havva, Lillith, Adem, ilkel kominal toplum, Din, siyaset, kadın, Ortaçağ, Hıristiyanlık, Türkiye
--------------------------------------------------------------
AKP FAŞİST DİKTATÖRLÜGÜNÜN,
ÖZLEMİNİ TAŞIDIĞI KADIN MODELİ!!!
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.03.15   #159
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: KADIN DEVRİMİN çiçegidir.


ANASAYFA / POLİTİKA


HDP'nin

kadın işsizliğinin

araştırılması önergesi

reddedildi  • Eklenme Tarihi: 11 Mart 2015 18:12
HDP Grubunun, kadın işsizliği sorununu araştırma önergesinin bugün gündeme alınması önerisi AKP'li vekillerin oylarıyla reddedildi.
HDP Grubunun, kadın işsizliği sorununu araştırma önergesinin bugün gündeme alınması önerisi görüşülmeye başlandı.

Önerge üzerine ilk sözü HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane aldı. HDP Grubu adına ikinci sözü CHP İstanbul Milletvekili Sedef Küçük aldı. Önerge üzerine MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay söz aldı. Önerge üzerine son olarak AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz konuştu.
İç güvenlik paketinin görüşüldüğünü ve halkın da bu noktada kendilerinden ciddi talebi olduğunu belirten AKP'li Mine Lök Beyaz, “6-7 Ekim olaylarında rahmetli olan Hasan Gökgöz, Yasin Börü, onları da ben tekrar rahmetle anıyorum. Hasan Gökgöz'ün babası Mehmet Amca beni biraz önce aradı, ‘Hep Berkin Elvan, Allah rahmet etsin -onlara da rahmet okudu, başsağlığı diledi- ama bizim çocuklarımızdan bahsetmiyorsunuz.’ Biz acılarımızı yarıştırmayalım. 50 yurttaşımız 6-7 ekim olaylarında hayatını kaybetti ve iç güvenlik paketi de aslında bundan sonra ortaya çıktı” dedi.

Araştırma komisyonunun yeni dönem Parlamentoda kurulması talebinde bulunan Beyaz, “Kadına dair ne yapılacaksa hepsinde biz AK Parti kadın milletvekilleri ve erkek milletvekilleri -çünkü onların çok büyük desteğini alıyoruz. Başbakanımızın önderliğinde, Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde gerçekleştireceğiz inşallah” diye ifade etti.
Mine Lök Beyaz’ın konuşmasının ardından, HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani söz isteyerek, “Biraz önce sayın hatip konuşmasının içerisinde ‘Sayın Başbakanımızın başkanlığında, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde biz bunları gerçekleştireceğiz.’ dedi. Takdir edersiniz ki Cumhurbaşkanı'nın, Anayasa'nın 104'üncü maddesinde tarif edilen görev ve yetkileri içerisinde bir partiye lider olma vasfı yoktur. Sayın konuşmacının -siz müdahale etmediniz, esasında sizin orada müdahale etmeniz gerekiyordu bu ifadeye, bunu düzeltmesi gerekiyor. Düzeltilmiyorsa sizin tutumunuzun üzerinde usul tartışması talep ediyorum” açıklamasında bulundu.
Meclis Başkanvekili Akşener de “Mine Hanım, şimdi, Sayın Zozani'nin sizin sözlerinizin bir cümlesine itirazı var, izlediniz mi? Ben söyleyeyim. Dedi ki "Sayın Cumhurbaşkanı bir siyasi partinin çalışmalarıyla ilgili liderlik yapamaz. Ya, Sayın Lök sözünü düzeltsin. Onun için, şimdi ben size bildiriyorum. Düzeltecek misiniz, düzeltmeyecek misiniz?” diye konuştu.

Bunun üzerine Mine Lök Beyaz tekrar kürsüye gelerek şu açıklama da bulundu: “Ben, tabii, bundan... Hani, Tüzük'te var mı, usul tartışması açılıyor mu, onu bilmiyorum ama Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bizim kurucu genel başkanımızdır, bizim babamızdır, liderimizdir. Yani bunda benim aslında düzeltecek bir şeyim yok. Ben, AK Parti Kadın Kolları'ndan yetişen bir milletvekili olarak burada görev yapıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın biz her zaman çok çok büyük desteklerini gördük. Tutanaklardan, ben ne demişim, ben de şimdi çıkartacağım ama hani bu dediğinizi düzeltecek bir şey yok aslında.”

Konuşmaların ardından yapılan oylama sonucu önerge AK Partili vekillerin hayır oyu ile kabul edilmedi.

Etiketler: HDP, Kadın işsizliği, AKP
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.04.15   #160
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: KADIN DEVRİMİN çiçegidir.


Ana Sayfa Kadın
Savaş bilançosu gibi,

Mart ayında 60 kadın katledildi


HABER MERKEZİ
Güncellenme : 03.04.2015 00:39
Kadına yönelik şiddet hız kesmeden sürüyor. Son bir ay içinde 60 kadın erkekler tarafından katledildi, 27 kadın yaralandı, 10 kadın ve çocuk tecavüz- cinsel istismara mazur kaldı.

Mart ayı kadına yönelik şiddet çetelesi, kadınların içinde bulundukları tehlikeyi bütün çıplaklığıyla gözler önüne serdi. “Kadın kırımı” ve kadına yönelik savaşın üstü örtülü bir şekilde sürdüğü mart ayında kadına karşı gerçekleştirilen katliam, şiddet, yaralama, tecavüz olaylarındaki artış bir önceki aya göre yüzde yüz artış gösterdi. JINHA tarfından mart ayında yaşanan kadın kırımının medyaya yansıyan bölümü derlendi. Verilere göre; mart ayında 60 kadın katledildi. Bu kadınlarda 23’ü ya intihara sürüklendi ya da intihar ettiğinden şüphelenildi. 11 kadın eşleri ya da boşanmak istedikleri veya boşanma aşamasında oldukları eşleri tarafından katledildi. 6 kadın arkadaşları ve akrabaları tarafından öldürüldü. 7 kadın ölü olarak bulunurken, 2 kadın kimliği belirsiz kişiler tarafından katledildi. 2 kadın yakılmış bir vaziyette bulunurken, 1 kadın eşinin babası tarafından, 1 kadın damadı ve torunu tarafından, 1 kadın evlilik teklifini reddettiği erkek tarafından katledildi. 1 kadın nişanlısı tarafından, 6 aylık bir kız bebek babası tarafından katledilirken, 3 kadın ise erkeklerin silahlı kavgasını önlemek amacıyla araya girerken erkeklerin kurşunlarının hedefi oldu.

Şiddet- yaralama...

Mart ayında kadına yönelik 27 yaralama, şiddet olayı yaşandı. Silah, bıçak ve fiziki güç kullanılarak yapılan şiddet sonucu kadınların çoğu hastanede tedavi edilmek zorunda kalırken, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinde de polislerin kadınlara karşı kullandığı şiddet ise dikkat çekti. Mart ayında, 11 kadın eşleri, eski eşleri ya da boşanmak istedikleri eşlerinden şiddet gördü. 1 trans kadın kimliği belirsiz kişiler tarafından şiddet görürken, bir hemşire kadın ise doktor tarafından darp edildi. 1 kadın aile içi şiddete uğrarken, 1 kadın ise menajerinin şiddetine uğradı. 1 sağlık emekçisi kadın hizmet esnasında, 2 kadın kimliği belirsiz bir erkeğin, 1 kadın intihar etmek isterken, 1 kzı çocuğu öğretmeni tarafından maket bıçağıyla, 2 kız çocuğu ise kaldıkları yurdun müdürünün şiddetine uğradı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinde ise üniversiteli kadın öğrenciler polisin şiddetiyle karşılaşırken, 2 kadın ise Nevin Yıldırım davasında polisin saldırısı sonucu yaralandı. Mart ayında 10 kadın, kız ve erkek çocuğu; erkekler tarafından tecavüz ve cinsel istismara uğradı. 6 kız çocuğu cinsel istismara uğrarken, 2 erkek çocuğu da yine erkeklerin cinsel istismarına uğradı. 2 kadın ise tecavüze uğradı. Tüm bunların yanı sıra cezaevlerindeki kadın tutsaklar da mart ayında taciz ve fiziki şiddete uğradı. Gebze M Tipi Cezaevi’ndeki kadın tutsaklar cezaevi personelinin taciz ve şiddetine uğradı.
------------------------------------------------------------
AKP FAŞİST DİKTATÖRLÜGÜ,
KADIN KATLİAMLARINDA VE,
CEZA EVLERİ DOLULUĞUNDA,
ÜLKEMİZE ÇAĞ ATLATTI!!!!!!!
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yobaz Sana ne Yılmaz Bakar Şiir ve Türkü-Ezgi Bölümü 0 01.12.11 01:28
Siz hic Yobaz Gördünüzmü ? Alevi Komik Anılar ve Olaylar 2 06.09.11 23:33
Kadina 85, İneĞe 375 lİra doĞum parasi Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 6 04.04.11 21:24
Dayak Yiyen Kadina Yardim Etme Dayak Yersin! DevrimChe Pir Yolu Haber Merkezi 5 20.02.11 20:31
Aleviler Yobaz Değildir Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 27.08.10 02:00


Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2