Sponsor Reklamlar

Bar-Le-Duc Alevi Kültür Merkezi

Alevi Kültür Merkezleri Katagorisinde ve  Fransa Forumunda Bulunan  Bar-Le-Duc Alevi Kültür Merkezi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 30.10.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Bar-Le-Duc Alevi Kültür Merkezi

Bar-Le-Duc Alevi Kültür Merkezi
ASS. CULTURELLE DES ALEVIS DE BAR-LE-DUC

Tel: 06 80 88 15 28

2 Bis rue Paul Edouard 55000 BAR-LE -DUC

Genel Başkan Erol Keleş Tel: 06 80 40 80 66
2. Başkan, Lojistik Komisyonu Haydar Samut Tel: 06 31 11 31 57
Genel Sekreter, Diplomasi ve Dışa Açılım Komisyonu Hakan Korkmaz Tel: 06 66 43 40 63
Proje ve Subvansiyon Komisyonu Niyazi Samut Tel: 06 86 17 06 70
Kültür-Sanat Komisyonu Adem Yıldız Tel: 06 79 48 85 86
Basın-Yayın Komisyonu İbrahim Ulusoy Tel: 06 26 18 43 43
Gençlik Komisyonu Mesut Kara Tel: 06 50 54 33 67
Kadın, Çocuk ve Aile komisyonu Sultan Çetin Tel: 06 45 15 59 74
İnanç ve Erkan Komisyonu Cemal Kara Tel: 06 87 36 20 86
Halkla İlişkiler Komisyonu İrfan Samut Tel: 03 29 45 43 02
Çevre Komisyonu Ali Gül Tel: 03 29 76 38 72
Eğitim-Araştırma Komisyonu Enver Kaplan Tel: 06 80 88 15 28
Esnaf ve İşadamları Komisyonu ve Sayman Feyzullah Samut Tel: 06 82 75 22 65

Merhaba, değerli canlar,

Biliyorsunuz artık mekan değiştirdim ve yaklaşık yirmi beş yıldır yaşadığım Bar Le Duc'ten göç ettim, ama kalbim hep sizinle, hep oralarda, yazıma bu cümlelerle başlamak istedim, çünku yazacağım yazı hepimizin derneksel yaşantısını ilgilendiriyor.

Federasyonumuz derneklerimiz adına bir site açtı ve her derneğimizin faliyet çalışmalarını Erdal arkadaşımız resimli ve yazılı olarak siteye yüklüyor ve herkesin hizmetine sunuyor, ama gelin görün ki bizim yaklaşık onaltı yıldır yaptığımız faliyetlerimiz hiç yer almıyor, çünku hiç birimizin aklına elimizdeki bilgileri oraya göndermeye ve yazmak gelmiyor, bu nedenle ben bunu yapmaya karar verdim.

Geçen yaz izine gitmeden önce dernekte ne kadar resimler varsa hepsini aldım ve Türkiye’de bir CD’de toplattım ve Erdal arkadaşımıza yolladım. Ama arkadaşımız "yazı da olması lazım, sade resimlerle olmaz" dedi, ben de derneğimizin nasıl kurulduğunu ve nasıl bir süreçten geçtiğini sizlere anlatmak istedim.

İki başlıkla anlatmak istiyorum, birincisi dernekten önceki süreç, ikincisi dernek kurulduktan sonraki süreç. Dernek kurulmadan önce neler yapabildik ve nasıl dernek kurmaya kadar gelindi.

Doksanlı yıllardan önce tabiki bazı etkileyici toplantılar, evlerde sohbetler oldu ve hakka yürüyen Nazım Samut’un bir gün Türkiye’den babası yurt dışı ziyaretine gelmişti ve kendiside dede idi tabiki herkes aynı mahallede oturduğu için birbirimize devamlı gelip gidiyorduk ve dede ile sohbetlerimizi sıkılaştırdık ve birazcık olsun bizi etkiledi, daha sonraki yıllarda yine Nazım Samut’un evine bir efendi geldi yine hepimiz efendinin ziyaretine gittik, sohbetler ettik konuşmalar düzenlendi bu durum bizi biraz daha etkilemişti ve yıl doksanbir veya doksaniki olması lazım tam tarihini hatırlamıyorum, o zamanlarda evlerde komşular kendi evlerinde aşura yapıyorlardı, birgün Centre Social’de kendim sosyal faliyetlerin içinde olduğum için orada yaşları ilerlemiş olan komşular vardı ve bana dediler ki bir salon tut da aşureyi salonda yapalım. Ve hemen salonu tuttuk herkese haber verildi, büyük bir katılımla ilk aşureyi orada gerçekleştirdik. Tabi ki bu arada bayanlara çok iş düştü, çünkü malzeme hazırlığı ve organizesini hep bayanlar yaptı. Bu arkadaşların isimlerini verebiliri: Kiraz Gül, Zohre Samut, Emine Ulusoy, Nazik Kaplan, Meryem Kaplan, Elif Kaplan ,Menzi Samut, Fadime Cetin, Inci Kara ve diğer bayanlarda vardı.

Böylece ilk kurumsal ve dayanışma çerçevesi içinde bir birlik oluşturmuş olduk, ve herkesin de hoşuna gitti. Almanya’da bir AKM‘nin üyesi bulunduğumuz bölgede bizlere gece düzenlediklerini ve bilet satmaya geldiğini söyledi ve biletlerden alanlar oldu ve gittik , birazda öyle etkilendik derken ben ve Enver doksanüç yılının yaz ayında bedelli askerlik için Türkiye'ye gittik ve o hiçbir zaman unutulmayacak iki temmuz'u o acı günü askerlik yaparken direk televizyonlardan izledik, o dehşet verici anları yaşarken yanımızda oturan bizim gibi askerlik yapan bir yobaz kızılbaşları hep böyle yakacaksın dedi ve hemen kaçtı gitti ve ertesi gün yine yemek yerken bir arkadaş dediki dünkü olaylar hiç de iyi olmadı Türkiye'nin Avrupa birliğine girmesi için dedi ve yine baçka birisi, iyi oldu onlarda caminin yanında davul çalmasalardı dedi onunla tartıştık ama yobaz heryerde yobazlığını gösterebiliyor malesef. Sivas katliamından sonra askerlik bitene kadar alevi olduklarını saklayan arkadaşlar hepside açığa çıktılar ve hergün olan olayları tartışıp konuşuyorduk.

Ben ve kardeşim Enver orada karar verdik Fransa'ya varır varmaz bir derneğin kurulmasının kaçınılmaz olduğu kanaatina vardık. Fransa'ya geldiğimizde gördükki Sivas katiamı bizim gibi herkesi derinden etkilemiş. Süreç böyle devam ederken Verdun’dan bir grup tanıdığımız dostlarımızdan Veli Kurt , Bayram Kızgınel, Ali Kantemir, Erol Keleş Bar Le Duc ‘ke geldiler,Nazım Samut, Ali Gül, Enver Kaplan, Cemal Kara ve diğer bir kaç arkadaşlarla buluşup konuştuk ve bir cem ve aşure yapmak istediklerini ve bunun sizinle mümkün olacağını söylediler, Bar Le Duc’deki arkadaşlar zaten birtakım hazırlıkları başlatmışlardı hiç düşünmeden evet olabilir dediler ve hemen yukarıda isimlerini saydıklarım bir komite oluşturdular sonra bir karara varıldı ve nihayet Cem yapma gününü belirlediler. İlk cem ve aşureye, komiteye çoğunlukla Verdun ve St Menehould’dan, St Dizier ’den, Chalon’dan katıldılar ve Bar Le Duc halkıyla beraber organize edildi, katılım o kadar yüksekti ki salon yetersiz geldi, katılanların bir kısmı dışarıda kaldı.

Yapılan cem ve aşureye Enver gibi ve benim gibi ilk defa katılanlar çoğunlukda idi. Cem yapıldı ve o kadar büyüleyici idi ki halk adeta bitmesini istemiyordu, çünkü Fransa'ya geleli yirmibeş yıl olmuş ve ilk defa böyle olan üstü bir durumla karşılaşıyorlardı ve herkesi çok etkilemişti ve komiteyi yürüten kadro anlamıştı bir dernek kurmanın tam zamanının geldiğini ve cem bittikten sonra, dernek kurulacak diye anons edildi. Bütün bunlar dernek kurmanın bir ihtiyaç olduğunun bir göstergesiydi. Komitedeki arkadaşlar değisik bölgelere ayrılarak ev ev gezerek herkesi dernek kurmak icin Bar Le Duc'te centre social’de nisan ayında toplantıya davet edildiler, katılım çok yüksekti. Paris’den Alevi derneğinden, Almanya’dan birde AABF'den bir sorumlu arkadaş gelmişti misafir olarak, bugünki gibi hatırlıyorum kafasında birde bere vardı. Genel kurul gayet iyi gitti ve ilk yönetim kurulunu seçmiştik ve diğer kollarınıda beraber seçtik. Yönetim kuruluna ilk seçilenler, Kemal Koca, Özkan Altun, Enver Kaplan, Ali Gül, Sultan Çetin, Nazım Samut, Cemal Kara, Daşdan Bora, Kamil Aslan, Enver Korkmaz, Erol Keleş ve diğer arkadaşlar ilk yönetim kuruluna bu arkadaşlar seçildiler.

Hemen bir hafta içerisinde yönetim kurulu bir çalışma programı hazırladı, zaten Paris ve Almanya derneklerinden bize acil eylemler için hemen bilgiler geliyordu, ilk olarak Paris’e Gazi olaylarını protesto etmek için haber gelmişti, hemen yönetim kurulu bir hafta içinde organize etti ve üç otobüs kaldırdık, Paris’e vardığımızda çok olaganustu bir kalabalıkla karşılaştık onbin kişi yürüdük, sloganlarımız çok açıktı, söyle bir slogan vardı, aklımda kalan ve çok etkileyiciydi, "SEVGİ BİZiM DİNİMİZ BAŞKA DİNE İNANMAYIZ". Ve birde Fransızca şöyle diyordu "NOTRE DIEU C'EST L'HOMME et NOTRE RELIGION C'EST L'AMOURE". Tükçesi "TANRIMIZ İNSAN, DİNİMİZ SEVGİ". Bu cumleler beni hala etkiliyor çünkü bu cümleden bin yıllık bir kültürü ve yaşantıyı rahatlıkla çıkarabiliriz.

Paris yürüyüşünden hemen sonra faliyetlerimiz ard arda devam etti, hemen bir semah ekibi kuruldu, arkasından bağlama kursu ve AABF’e ilk üyeliğimiz ve hemen belediye ye bir lokal icin başvuru ve Fransa’da ki diğer derneklerle bağlantıya geçmek (bu arada bizi Konsolos’a şikayet etmişler ayrımcılık derneği kurdular diye ve Konsolos Valiliğe kadar gelip iptal ettirmeye çalıştı ama başaramadı bizimle bir toplantı yaptı ve hakaret etti biz de boyun eğmeyeceğimizi söyledik hiç bir şey yapamayacağını anlayınca sustu ve gitti) ve onlarla bir dayanışma aktiviteleri düzenlemek ve yine bir dayanışma için 24 kasımda bir günlüğüne Türkiye'ye gidip geldik ve belediye bize bir yer verdi, hemen yerimizi boyadık mutfak yaptık herkes yardım etti. Çok zaman geçmeden derneğimize bir devlet tarafından bir işçi verildi ve bir de benim hayatımda hiç unutamayacağım bir gece düzenlendi Verdun’da, bu gece herkes için çok önem taşıyor çünku son yüzyılımızın büyük ozanımız Aşık Mahzuni'yi tanıma firsatını bulduk. Onu tanıdığım için kendimi şanslı hissediyorum diğer ozanlarımızı kesinlikle unutmamamız gerek onlarda bizim ozanlarımız.1995 ve 1996 yılları semah, aşure düzenlemek, bağlama kursu, diğer derneklerle tanışma toplantıları, AABF toplantılarına katılım, cem düzenlemek, dayanışma gecelerine katılım, Tannois festivaline katılım, Aleviliği Fransız kurumlarına tanıtım toplantıları düzenlemek, Dünya Ekmek Gününe katılmak (Ekmek tanıtımını Meryem Kaplan ve Menzi Samut tanıtmıştır), Madagaskar'la Dayanışma, Belediye'nin düzenlediği eğlence gecesine Katılmak, CIM'in müzik eğlencesine katılmak, İlkokulun yaptığı Türkçe müzik eğitimine katılmak gibi faaliyetlerimiz oldu.

Bu yaptıklarımız yetmedi daha büyük ve kalıcı birşeyler yapmamız gerekiyordu ve diğer kardeş derneklerle bir araya gelip bir federasyon kurma çabasına düştük ve bir ilki gerçekleştirdik hem tüzük hazırlığı hem federasyonu kurma onuru bizim derneğimize verilmişti ve federasyonu kurduk, ilk yönetim kurulunu bizim derneğimize layik gördüler arkadaşlarımız, Kemal Koca, Özkan Altun, Kasım Kaplan ilk yönetim kuruluna seçilen arkadaşlar. Günümüze kadar demokratik bir seçimle şu başkanlar seçilmiştir: Enver Kaplan (2 yıl), Kasım Kaplan (4 yıl), Feyzullah Samut (2 yıl), İsmail Ulusoy (2 yıl), Enver Kaplan (2 yıl). Derneğimizin başka kollarında görev yapan arkadaşlar ise: Ali Gül, Nazım Samut, Ali Kantemir , Hüseyin Çetin, Ali Yıldız ,Mustafa Keles, Haydar Samut, Cemal Kara, Nazmi Aslan, Halil Korkmaz, Kamil Aslan, Erol Keleş, Niyazi Samut, Suat Aslan, Adem Yıldız, Cengiz, Ahmet, Hayrullah Samut, İbrahim Ulusoy. Dernegimize yeni katılan gençlerimiz Barış Aslan, Hüseyin Kaplan, Niyazi Samut, Alihaydar Samut, Muhuttin Yenili, Ahmet Gül, Cengiz Erdem ve Adem Yıldız.

Bayanlar: Zöhre Samut, Kiraz Gül, İnci Kara, Meryem Kaplan, Elif Kaplan, Menzi Samut Hatice Koca, Rabia Bora, Satı Aslan, Nazlı Kantemir, Gümrü Yılmaz, Nuhu Korkmaz, Safiye Keles, Elif Keleş, Sırma Karataş, Türkan Samut, Emine Ulusoy, Fadime Çetin, Ummugulsun Yıldız , Sultan Çetin, Şukran Aslan, Derneğimizin yetiştirdiği semah grubumuzda yirmiden fazla gençlerimiz var isimlerini sayamıyorum, onların pırıl pırıl gençler olduğundan hiç şüphem yok.

Derneğimizin üyelerinden Hakka yürüyenler: Hasan Ulusoy, Nazım Samut, Ali Kantemir, Veli Kurt .

Derneğimizin getirdiği Ozanlarımız: Aşık Mahzuni, Ali Ekber Çiçek, Rıza Aslandoğan, Sabahat Akkiraz, Ozan Emekçi, Aşık Gülabi, Hasan Yükselir, Ferhat Tunç, Aşık Meftuni ve mahalli sanatçılarımız .

Derneğimizin getirdiği konuşmacılar : Aliriza Gülçicek, Sadık Eral, Gülizar Cengiz.

Bar-Le -Duc derneği küçük bir dernek ve küçük bir şehir, ama yüreği büyük insanları çok, çünkü bu küçük dernek, çok ilklere imza atan bir dernek . İLKLERİ şöyle sıralayabiliriz, Devletten ilk bedavaya yer almak, Devletten ilk bir işçi almak, ilk semah ekibini kurmak, dernek olmadan ilk cem yapmak, Bar le duc yönetimine kurumlarına ilk aleviliği kabul ettirmek, Alevi derneği olarak Fransa da ilk Aşık Mahzuni'yi getirmek, Fransa da ilk FUAF’ı kurmak ve tam on iki yıldır on iki kişiye iş sağlamak, 1 temmuz 2001'de Paris’e Başbakanlığa dernekler yasasının 100. yılını kutlamaya gitmek, Portekiz kültür derneği ile bir ortak resim sergisi düzenlemek, Dört tane kardeş derneğimizin kurulmasına yardımda bulunmak ve Fransızca dil kursu vermek gibi ilklere imzasını atmak gurur verici birşey.

Derneğimizin getirdiği Dedeler: Gazi Metin, Ahmet Kömürcü, Kaya Dede, Ali Dede, Sarı Dede, Zeynel Aslan, Erdoğan Aslan...

Derneğimizin toplantılarına katıldığı kardeş dernekler : Paris, Strasbourg, Altkirche, Lyon, Epinal, Narbone, Montbeliard, Saverne, Selestat, Besancon, Phalsbourg, Metz, Sense.

Değerli canlar ben elimden geldiği kadar derneğimizin oluşumunu ve faliyetlerini anlatmaya çalıştım yani bizi anlatmaya çalıştım, belki istemeyerek unuttuklarım olabilir, şimdiden affinızı dilerim, eğer ek bilgileri olanlar varsa bana haber verebilirler yeniden ekleyebiliriz .Hepinize saygılar ve selamlar .

Kasım KAPLAN
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...