Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Film Fragman ve Tanıtımları (http://www.piryolu.com/forum/film-fragman-ve-tanitimlari.html)
-   -   Muhteşem Yüzyıl'da Aleviler - Pirlere Niyaz ederiz deyiş (http://www.piryolu.com/forum/film-fragman-ve-tanitimlari/5413-muhtesem-yuzyilda-aleviler-pirlere-niyaz-ederiz-deyis.html)

Alevi 21.10.11 04:40

Muhteşem Yüzyıl'da Aleviler - Pirlere Niyaz ederiz deyiş

Allah Bir Muhammed Ali nazar eyle bari bana deyiş

Allah bir, Muhammed, Ali,
Nazar eyle bari bana,
izz-ü celalin aşkına,
Çektirme şol zari bana,

Pirlere niyaz ederiz,
Yalan dünyayı nideriz,
Ölürüz hasret gideririz,
Göster şol didarı bana

http://www.youtube.com/watch?v=heVoj...layer_embedded

Damal Kızılbaşlığı 21.10.11 17:51

Cevap: Muhteşem Yüzyıl'da Aleviler - Pirlere Niyaz ederiz deyiş

Osmanlı'da Alevi yoktur. Bekdaşi vardır sevgili can.

devran 21.10.11 21:04

Osmanlıda Alevi vardı can hemde can damarı idi :)
yeni çeri ocağı
bu ocak sarayda sadece alevilerden oluşurdu ve ocağı dede yönetirdi sebebi ise alevilerin pirlerine çok bağlı olması ve verilen görevi ne olursa olsun tamamlamaları idi
ayrıca şunu da soracak canlar olursa yeni çeri ocağı fetedilen şehirler için devşirme yapılırdı saray ise safkandı ve beyazıta kadar da öyle kaldı ancak beyazıt bu bağlılıktan korktu ve yeniçeri ocağını dağıtmak istedi
ilk isyandada binlerce aleviyi katletti
ve katliamına diğer illerdede devam etti ve ülkedeki aleviler saklandı ya dağ eteklerine sürüldü yada kaçmak zorunda bırakıldı
şöyle bir bak can ne kadar alevi yurdu köyü varsa hep dağa yakın ücra köşelerde dir sizce de öyle değilmi
tabi milli eğitimin bastırdığı kitaplarda böyle yazmıyordu

Kusurumuz varsa affola.

Damal Kızılbaşlığı 23.11.11 12:48

Yeniçeri Alevi değil, Bektaşi'dir ve bunlar gayri Müslümanlardır. Yani Hristiyan kökenliler ailelerinden alınıp, İslamlaştırılıyor ve Bektaşi öğretisiyle yetiştiriliyor. Alevilik soydan gelmedir yani ana-baba Alevi olması zorundadır. Karıştırmayalım lütfen! Yeniçeriler kendilerine Taifei Bektaş-î-yân, Güruh Bektaşiye, Zümre-i Bektaşiye gibi isimler vermişlerdir.

Damal Kızılbaşlığı 23.11.11 13:03

Bu arada Muhteşem Yüzyıl'da konu edilen Kalender Çelebi, 16. yüzyılda Osmanlı zulmüne karşı ayaklanan bir Hacı Bektaş çelebisidir. Hak ve adaletin olmadığı yerde çelişki, tepki ve çatışmalar kaçınılmazdır. Osmanlı düzeninde ortaya çıkan bütün toplumsal hareketlerin neredeyse temel karakteristik özelliği ağır baskı ve sömürüye karşı yoğunlaşan tepkiler içermesidir. Evet Osmanlı sadece Kızılbaşlara değil, Bektaşilere de zulüm etmiştir. Bu tarih içindeki bir gerçektir.

Pir Mehmet 23.11.11 17:19

Bektaşilik, Aleviliğin bir koludur. Kalender Çelebi, bir Alevi piridir. Postun başındadır. Derin bir erendir. Sadece Bektaşi ya da Kızılbaşlardan değil Caferi v.b. Alevi topluluklarından da destek görmüştür.

Deniz 23.11.11 17:41

Alıntı:

Damal Kızılbaşlığı Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 21078)
Yeniçeri Alevi değil, Bektaşi'dir ve bunlar gayri Müslümanlardır. Yani Hristiyan kökenliler ailelerinden alınıp, İslamlaştırılıyor ve Bektaşi öğretisiyle yetiştiriliyor. Alevilik soydan gelmedir yani ana-baba Alevi olması zorundadır. Karıştırmayalım lütfen! Yeniçeriler kendilerine Taifei Bektaş-î-yân, Güruh Bektaşiye, Zümre-i Bektaşiye gibi isimler vermişlerdir.

nasıl yani anlayamadım hacı bektaş veli hristiyan misyonerimiydi?

Damal Kızılbaşlığı 30.11.11 00:31

Tövbe haşa! Bektaşiliğin Hacı Bektaş Veli'miz ile yakından-uzaktan hiç bir alakası yoktur. Bektaşiliğin asıl kurucusu Balım Sultan'dır. Hani şu Kızılbaşları ''dinsiz-sapık'' ilan eden.

Damal Kızılbaşlığı 30.11.11 00:34

''Bektaşilik Osmanlı Sistemi İçerisinde Bir Tarikat,Osmanlı devletinin içinde var olan, kabul edilen, desteklenen ve beslenen, bunlara Vakıflar tayın edilen, itibar edilen tarikattır.''

Osmanlı'ya lanet olsun. Benim ceddim Akkoyunlu ve Safevidir.
Selam olsun bizi Osmanlı'dan koruyan Timur'a ve Pirimiz Şah Hatayi'ye...

Deniz 30.11.11 09:23

Alıntı:

Damal Kızılbaşlığı Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 21258)
Tövbe haşa! Bektaşiliğin Hacı Bektaş Veli'miz ile yakından-uzaktan hiç bir alakası yoktur. Bektaşiliğin asıl kurucusu Balım Sultan'dır. Hani şu Kızılbaşları ''dinsiz-sapık'' ilan eden.

sanırım karıştırdınız Balım Sultan..dergahı ayrı diye biliyorum... soylarınında hz. Ali den geldiğini söyelmekteler..bildiğim kadarı ilede enson uşak civarında türbesi bulunmakta..

birazdaha açıklayıcı yazarsanız sevinirim..

esenlikler..

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:05.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2