Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen Merdan

Seçenekler
Alt 21.12.09   #1
Merdan
Merdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Ankara
Rep Puani : 10
Standart Kürtler azınlık değiller / mızrap dergisi

KÜRTLER AZINLIK DEĞİLLER / MIZRAP DERGİSİ
Batı tarih bilimcilerinin kabul ettiği şekliyle, Kürt kavmi en az batılılar kadar eski diğer halklar kadar tanrı ve insan hukuku önünde insan olarak eşit ve haklıdırlar, niçin mi?

Hz. Musa peygamberin Tevrat’ta; Tekvin 26 ayette; Ve Allah dedi suretimize benzer bir insan yapalım. denizin balıklarına göklerin kuşlarına ve bütün yer yüzüne ve yerde bütün her şeye hakim olsun. ve Allah insanı kendi benzerinde yarattı.
Kuran-ı Kerim, Bakara Suresi 41. Ayette; (Ayni zamanda Tevrat’ı onaylayıcı) edici olarak indirilen Kuran’a inanın ona inanmayanların ilki siz olmayın. Benim ayetlerimi değersiz şeyler karşılığında değişmeyin ve benim azabımdan korkun.
Şimdi bu şair kafamla, batıyı İslam’a davet ettiğimi düşünecekler çıkacaklardır. Avrupa ve Amerika çoğunluğu itibariyle Müslüman degildirler. Onlarda, Tanrının bir başka büyük kitabı olan Hz. Isa nebiye inandıkları için Hz. Musa ile Muhammet arasında tanrı kulları olarak tanrının diğer kitapları olan Tevrat ve Zebur’a da saygı duyacaklarını umduğumdan yazdım.

Şimdi sormak istiyorum: Gerek Tevrat ‘a, Zebur ‘da, Incil’de ve Kuran’da diyor mu ki ve suretimize benzer bir alman yaratalım, bir Türk bir Kürt, bir Amerikalı, bir İngiliz yaratalım.
Kutsal kitapların tümü gösteriyor ki (ve Allah insanı yarattı. )Kürdü yada başka bir insanı ayrı yaratmadı. İnsanları üreten, doğuran, çoğaltan ademi yarattı.

Kutsal kitapların dışında, bir de tarih bilimine evet diyorsak, ki diyoruz. Yeryüzüne yayılan insanoğlunun pınar toprakları, adem ki Mezopotamya ‘da, daha doğrusu yeryüzünü yöneten tanrı kurallarının ifade bulduğu öncü insanların çıktığı peygamberler toprakları demek istiyorum. İsa’dan dört bin yıl önce insanlık var olduğuna göre, hepimizin bildiği Fırat’ın güneyinde yaşayan en ulu kavimlerin başında Sümerler geliyor. Bu Sümerlerle iç içe yaşayan, Samiler, Guthiler (Kurt’i)var olduğuna göre, batının buna yok demesi olası değildir.

Demek ki altı bin yil önce var olan halk şimdi de vardır. Ve bu altı bin yıl boyunca Avrupa’nın ve Amerikanın Kürt halkıyla iç içe yaşadığı, bir savaşı, bir barışı, bayramı bölüştüğü duyulmuş yada bilinmiş bir olay değildir.
Şimdi nereden çıktı Avrupa’nın Kürt haklarının savunuculuğuna şaşmaktayım. Bin yıl önce yaptıkları haçlı seferlerinde, Müslüman yada Yahudi bütün inanç grupları hedef almıştır. İnsan haklarının bugün avukatı kesilen Avrupa yada Amerika ya söylemek isterim ki, o günlerde yaşayan mağdur halklar bugünkü halkların ataları değil miydi?

Milenyum çagında, bir azınlığın tanımı bence:

1-Hudutlarını bir kurtuluş savaşıyla çizen ülkelerin içinde kalan, işgalci halkların, insanların kabile şeklindeki vatandaşlarıdır. Biz bunlara misafirler demekteyiz.

2-Dili, dini, uyruğu, çok ayrı olup, çok uzak ülkelerden göç eden magdur topluluklar ise

3-Yaşadığı topraklarda, o toprakların devletine ihanet edip, tekrar affedilen isyancı gruplar ise

Türkiye Cumhuriyetin de Kürtler azınlık değildir, bu cumhuriyetin ortağı değillerdir, sahibidirler. Sahibidirler diyorum çünkü, ortaklıklar bir bölüşümde taraf olan en az iki kişidir.

Kürtler ve Türkler Türkiye Cumhuriyeti topraklarını, binlerce sene önce tanırlar ve yüzlerce sene bu topraklarda beraberce yaşadılar ve topraklarda 19. yy başlarında tehlikeye düştüğü zamanda birlikte kurtarıp bağımsız Türkiye Cumhuriyetini birlikte ilan ettiler. Bu iki tarihi ve kutsal halkı birbirinden ayırmak için batı ittifakı şimdi bahane edilmektedir bence.
İnsan haklarını korumak batının şanına mı düşmüş? Batının yaptığı zulüm, adaletsizlik, haksızlık, yeryüzü kara parçalarını terazilerine konsa, hangi tarihte affedilir, bilemem. Hiristiyan alemine kan kusturan, milyarlarca Yahudi ‘yi yakıp yıkan firınlarda eriten, daha önce engizisyonlarla, koca bir kıtayı küle çeviren, cennetler satıp alan İsaları çarmıhlara gerip Portekiz ‘den Hindistan’a koloniler hazırlayan, koca Arabistan ‘ı ve Müslüman alemini İngiliz mandası altında, Fransız ve İtalyan zulmü cenderesinde inim inim inleten batı değil mi?
Koca bir tarihe sahip olan Filistin ve Ortadoğu halklarını zarı zarı asırlardır ağlatan. . . .

Anadolu’yu kurbanlık bir koyun olarak görerek birinci dünya savaşında, bütün müttefikleriyle birleşip, bir imparatorluğu daha duman eden. . . Bu topraklarda yaşayan bütün etnik varlıkları küle çeviren, kentleri, köyleri yakıp yıkan batı değil mi?

Şimdi hangi hakla ve ne yüzle bu toprakların diğer bir parçası ve sahibi olan Kürt insanını korumaya kalkıyor. Yani biz Avrupa’yla ne zaman birlik olduk ki şimdi de bu birliğe talim etmek için kendi iç yapımızı bu otoriteye emanet edelim?
Bu topluluk haclılık inancını bırakmış değildir. Medeniyet ve çağcılık adına bu kez oynadığı oyun daha akıllıcadır. Milletleri, önce kültürleriyle karıştırmak, sonradan kendisine kırdırarak, muaffaket peşini kovalamak istiyordur. Ayrıca, Kürtler azınlıktır demenin başka ifadesi, burada Türklerin varlığını inkar etmenin diğer bir adıdır. Çünkü o hesaba göre Türkiye de yaşayan, Kürtler, Araplar, Çerkezler, Abazalar, Aleviler, Tatarlar, Gürcüler, Lazlar, Şiiler, Azeriler, Acemler ve yüzyıllardır bu toprakları memleket etmiş gayri Müslim hesabın içinde çıkarıldığı zaman Yerli Türkler bir İsrail kadar kalmaz.

Batı bizden ne istiyor diye sorarken, Sevgili Kürt kardeşlerimizde, bu dönek batı bakışına inanmalarını sağlıkla karşıladığımı söyleyemem.

Bir daha söylemek istiyorum ki, Türkiye Cumhuriyeti, Allah’ın büyük bir felaketi söz konusu olup sular altında kalmadıkça, (Nuh Tufani gibi Türk ve Kürt yapışıklığı bozulmayacaktır. Ben buna yürekten inanıyorum.
* * *
Onlar Medler iken haberi yoktu
Avrupa Kürtleri yeni mi sevdi?
Haçlı seferinde kökünü yaktı

İsa’yı çarmıha gerdiren onlar
Roma hançeriyle vurduran onlar
Filistin’i bin yıl durduran onlar

Milyonlarca Yahudi’yi yaktılar
Portekiz’den Hindistan’a baktılar
Spartaküslere çivi çaktılar
Avrupa Kürtleri ne zaman sevdi?

İki avuç İsrail ‘in aşkına
Bir doğuyu çevirdiler şaşkına
Dünyada bir ülke inanmaz buna

Kerkük’te petrol var Iran ‘da cevher
Elbette batılı doğuluyu sever
Arasa da bulamaz Türk gibi nefer

Batının savaşı barışı hile
Ne kadar anlatsam da sığmaz ki dile
Altı bin yıl kardeş Kürtler Türk ile

Hiç kimse bu kadar olmaz serseri
Bir doğdular adem babadan beri
Kürt Türkün gövdesi, Türk Kürdün feri

Yobazı aydınları hacıları bir
Yaraları aynı sancıları bir
Kardeşliği özdür bacıları bir

Bir Kürdün Samsunda çıksa avazı
Adanalı duyar yapar niyazi
Utanmazlar bize bırakın bizi
Avrupalı Kürdü ne zaman sevdi?

Köküm Horasandan rahmetle yağdım
Atam Dersimlidir sabırlar yığdım
Afşinin Berçenek köyünde doğdum

Anadolu toprağımdır ovamdır
Erciyes rengimdir Ağrı sıvamdır
Mahzuniyim Kürtler Türkler mayamdır
Mahzuni Şerif
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
Merdan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...