Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 21.12.09   #1
Merdan
Merdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Ankara
Rep Puani : 10
Standart AF ve CEZA / MIZRAP DERGİSİ

AF ve CEZA / MIZRAP DERGİSİ
Öyle sanıyorum ki, gerek kutsal kitaplarda, gerekse mitolojide malzeme olarak yansıyan insan, dünyaya ilk ayak bastığında bir dolu yasaklara da ayak basmış sayılmaktadır. Onun yasağı ilk doğduğu yer tanımındaki cennette de, yılanlı, şeytanlı, tuğbalı, buğdaylı itiraflarla başlar. Adem peygamber kendi vücudundan yer edindiği söylenen eşi Havva ile ilk cezayı söz konusu mekanda almıştır tabi ki semavi inançlarına göre.

Bu demek oluyor ki aynı zamanlarda görünmezlerde bir eğemenliği de ilk defa kabullenmiş ve bu eğemenlik buyruğunda yaşamayı da öğrenmiş oluyor. Ademin zinciri olan bütün insanlık bugüne kadar üreniş külfetiyle yedi milyarlık bir sayıya da uzanmış bulunmaktadır. Bulunmaktadır ama, bu kez de bu kadar büyük nüfusun sahipleri, kendi aralarında kurdukları , fiziki eğemenliklerle, farklı farklı kitalarda ,farklı farklı adetlerin hesabı içindedirler.

İnsan yaşamında suç unsuru, beraber yargıyı doğurmakta ve bunlar birleşip, insan bağımsızlığını sekteye uğratan cezayı oluşturmaktadır. Anlaşıldığına göre cennetle başlayan geleneksel ve semavi yargı bugün yerini aşikar bir halk düzenine bırakmış olup , yüzlerce peygamber , milyonlarca kitaplardan sonra ulaştığı önemli merhalenin tepesinde demokrasi denen bir kavram bulunmuştur.
Bu kavram, insan yaşamını konu alan, koruyan yaşatan ve uyğulandığı zaman tadına doyulmayan en çağcıl kavramdır. Bana göre demokrasi kendi ilkelerinde insan gerçeğine ne kadar elverişlidir özğürlük vaad etse de, görünen odur ki kendini korumakta da son derece kararlı ve acımasızdır.

Demokrasiler, müspet ya da menfi her türlü düşünceyi özğür kılmaktadır. Ancak menfi düşünceler fiile dönüştüğünde , adı geçen sistem yani demokrasi bütün kurallarını çalıştırır. Bu kuralların içinde hukuk vardır, nizam, ölçü, bilim vardır, güç, zor vardır, tavsiye, uyarı, şefkat vardır. Demokrasilerde kişi özğürlükleri devlet kadar önemlidir, zira devlet kişilerin çoğunluğundan meydana gelen bir gerçek olduğuna göre, aynı devlet kendisine demokratik hukuk devleti demekteyse, kendisinin hakları kadar devleti var eden her faktörün haklarının kendisiyle eşit olduğunu saptamalıdır. Hiçbir kimse kendi eğemenlik hakkının, başka haklardan üstün olduğu kanısında olmamalı bence. İnsanın yaşama hakkını elinden almak kadar daha feci bir şey düşünemiyorum. Bu işlevi insan kendi kendisine de yapsa olağan karşılamıyorum ve tasvip etmiyorum. İntiharlar gaspların, kötülüklerin ve korkaklıkların dik alasıdır.
Adaletsizliğe direnen insanın ilk şartı kendisinin haklı olması noktasındadır. Haksız bir insan bütün savaşında , bataklık üstünde kıpırdayan bir ağır varlığa benzer, kıpırdadıkça batar.

Demokratik yapılanmayı teokratik yapılanmadan ayıran, insan hakları konusunda meydana gelen aksaklıkları, tek taraflı bir irade beyanıyla değil, hukuk normuna bağlı kalarak bu aksaklıkları giderme yöntemi seçilir. Eğer bir ulus kendi hukuku içinde kalmadan, yasalarını hukuka uygun olarak yapmıyorsa o sistemin adı demokrasi değildir.

Bugünlerde şahit olduğumuz manzaralar yukarıdaki hikayenin bir parçası olduğu için değinmek zorunda kaldım. Etik değerlerini yaşamı kadar önemli tutan her delikanlı, islediği suçu delikanlıca çekmeli ve devletten mürüvvet dilememelidir. Yaptığı eylemi kendi mantık çerçevesinde haklı buluyorsa bir kişi neden bunun affını bir başka kişiden dilesin?

Bu kelime sadece siyasi düşüncesinde nizamı eleştiren ve bu uğurda damlara giren fikirdaşlarım için geçerlidir. Ancak bir hırsız, bir ırz düşmanı , bir hortumcu, bir halk düşmanı ,bir toplum haini yalancı, dolancı,sahtekar kadar işaret ettiğim ahlaki çizgiden varestedir. Onlara benim hiçbir çagrım yoktur. Bunca mazlumu yakan, yıkan, vuran insanların af gerekçesi, eğer onları topluma tekrar kazandıracak bir yönetimin varolduğu düşünülüyorsa ben bu yöntemi kabullenmek istemiyorum. Bunca yazar ,çizer ve düşünür insanları, mazlum sanatçı topluluklarını katleden bir zihniyetin varolması dahi bir devlette çok ayıp bir kamburdur. Dağlarda , kentlerde, bunca insanlarımızı birbirine kırdıran, binlerce ocağı söndüren memleketi kan gölüne sokan sebep ne ola ki, bugün bu sebep aranmıyor da, iktidarda nasıl kalınabileceğinin hesabı yapılıyor.

Gönül isterdi ki tek insanımız mapus ta kalmasın, ama gönül başka bir şeyi daha ister ki , devletin, milletin bankaları soyulmasın, halkı dövülmesin sokaklarda, coplar altında can vermesin. Suçu işleyenlerden daha ziyade görenler ceza çekmesin. İki başı rezil bir değnektir ki yazık devlet bu işin altından çıkmaz oldu, yazık yalnız devlet mi? Elbette ki hayır. Devleti var eden halka yazıktır. Vatandaş düştüğü hatanın dürtüsünden kurtulamadan üzerine benzin döküp yanarak kendisini güvenlik güçlerinin içine atmaya çalışıyor. Ve biz korkunç durumda bulunan bu insanı tekrar birde vurarak zararsız hale getirmeye çalışıyoruz. Bu adamın zarar verecek bir durumu mu kalmış? Cayır cayır yanan bir insan P.K.K 'lı da olsa, Ermeni de olsa, dünyanın en namusuz katili de olsa, Dev-yolcu da, Dev-solcu da olsa her kim olursa olsun, yanarak koşan bir insana ben müslümanım, ben insanım diyen her insanın bırakın kurşun sıkmayı sevinerek bakması dahi insanlık ölçüsü içinde değildir.

Ben içerde bulunan hiçbir örğütün mensubu olmadığım gibi, onlarla alişverişte dahi bulunmayan bir sanatçıyım. Hatta çoğu sol örğütlerden, revizyonistçiliğim , faşistçiliğim , işbirlikçiligim gibi sıfatlarla nitelendirmektedirler. Ama bütün insanlara insan olmasından dolayı değer verdiğimden dolayı bu tür olayların yaşanmasına karşıyım.
Demem odur ki bir af yasası çıkarılırken ne götürülüp ne getireceği her halde iyi hesap edilmiştir. Aslında buna büyüklerin aklı erer ama yine de yazmak içimden geldi.

Bana öyle geliyor ki biz kaş yaparken göz çıkarmayı normal görmekteyiz, yani belki de affettiğimiz insanları yeni bir cezanın tadını görmesine hazırlamaktayız. Bir daha altını çizerek söylemek isterim ki , iyi bir insan yaptığı suçun cezasını gururla çeker, en azından zulmünü reva gördüğü kişi masumsa bedel çekmekle huzur bulur, değilse hırsını almış olduğundan gurur bulur. Ne var ki ben modern bir ülkede yaşıyorum diyen insanlar , haklarının hakimleri kendileri olmamalıdırlar. Bu kişi çoban da reisi cumhur da olsa adalete başvurmalı, hakkını bağımsız yargı odaklarında aramalıdır. Eğer bu haksızlık yargıdan geliyorsa ondan daha büyük bir yarğıya yine aynı hukuk inancı içinde başvurmalıdır derim.
Mahzuni Şerif
Sponsor Reklamlar

Merdan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...