Sponsor Reklamlar


Erzincan /Tercan / Vartik / Begendik Köyü

 Alevi Yerleşim Yerleri Katagorisinde ve  Erzincan Forumunda Bulunan  Erzincan /Tercan / Vartik / Begendik Köyü Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 2 gönderen Alevi

 
Seçenekler
Alt 09.12.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 37
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Erzincan /Tercan / Vartik / Begendik Köyü


Beğendik Köyü Erzincan İline 95 km, Tercan İlçesine 9 km uzaklıktadır.Köyümüz 1965'li ve 1975'li yıllar arasında 110 veya 120 haneli bir köy iken, 1980'li yıllarda başlayan büyük şehirlere göç hareketinden etkilenerek aşırı derecede göç vermiştir. 2000'li yıllardan günümüze kadar olan süre içerisinde az da olsa yaşanan göç hareketinden sonra bu gün itibariyle, yaklaşık 13 veya 15 haneli bir köy haline gelmiştir. Bu durum seferberlik zamanında görülmemeş bir durumdur. Bununla birlikte bir yandan köyden büyük şehirlere göç hareketi yaşanırken, bir yandan da köyümüzde tersine göç hareketide yaşamıştır. Bunun en tipik örneği de Köye sonradan yerleşen ve bu gün için Köy Muhtarlığını dahi alan Şafaklılardır.

Yörenin tipik özelliği olduğu üzere köy nüfusu kışın oldukça azalmakta yazın ise artmaktadır. Özellikle havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte emeklilerin bir bölümü büyük şehirlerden köylerine dönmekte, öğrenciler de okulların kapanmasıyla tatillerinin bir bölümünde hem köylerini ziyaret etme hem de köy işlerine yardım etmek amacıyla köye gelmektedir. Son zamanlarda görülen olumlu olarak değerlendirilebilecek bir gelişme çok uzun zaman önce özellikle iş bulma amacıyla diğer illere (özellikle Ankara ve İstanbul) göç edip emekliye ayrılanların köylerine yaz aylarında gelebilmek ve kalmak amacıyla çeşitli girişimler içerisinde bulunuyor olmalarıdır. Bu olumlu bir durum olarak değerlendirilebilir çünkü köyün tarihinin son dönemlerinde özellikle gençlerin iş, eğitim vb amaçlarla köyünü terk ettiği ve köyün boşaldığı görülmektedir. Son zamanlarda köye duyulan bu ilginin ileride köye yapılacak yeni evlerin tersine göç olayının zemini olarak nitelendirmek mümkün görünüyor.

Beğendik Köyü nün önemli özelliklerinden birisi de birçok çevre köye göre çok büyük bir araziye sahip olmasıdır. Köye ait bir yayla yerleşkesi ile birlikte dışardan köyümüze gelenlerin ilgisi çekecek bir çok özelliğide mevcuttur. Ancak, günümüzün ve geleceğimizin tehlikesi olan küresel ısınma burada da etkisini göstermeye başlamış ve köyümüzün meşhur deresinin (Zuğurun deresi) yer yer kuruduğu tespit edilmiştir. Doğal olarak tarım ve hayvancılık köyün temel geçim kaynaklarıdır. Ancak bu iki alanda köylüler birçok güçlüklerle karşı karşıya bulunmaktadır. Suyun yetersizliğinin yanı sıra tarımın önündeki bir diğer engel de coğrafi yapıdır. Köyün coğrafi yapısı dağlık olduğundan makineli tarım için yeterli uygun arazi mevcut değildir. Traktör ve biçer kullanımı oldukça zordur. Birkaç traktör olsa da genel de eski tarım metotları kullanılıyor. Orak ve tırpanla tarla biçmek, harman işlerinde binek hayvanlarını kullanmak hala yaygın. İklim yapısı tipik karasal iklim olarak tanımlanabilir. Yaz mevsiminde oldukça nadir yağmur yağar. Mevcut su hacminin sulu tarım için yeterli olmaması neticesinde de tarımsal ürün verimi sınırlı olmaktadır. Belli başlı tarımsal ürünler buğday, arpa, nohuttur. Yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı (iklim ve coğrafi yapı) tarım ticari amaçlı değildir. Tarımda amaç köylünün kendi günübirlik geçimini sağlamanın ötesine geçemiyor.

Tarımın yanı sıra köyde hayvancılık da yapılmaktadır. Ancak, şu an itibari ile hem köyde yaşayan hemde diğer şehirlerde yaşayan köylülerimizin ortak sorunu olan Şafaklıların köyümüze yerleşmeleri ve köyde yapmış oldukları hayvancılık ve köyümüzü tamamen sahiplenerek köyümüzü talan etmeleridir. Köyümüzü ve köylümüzü Şafaklılardan kurtarmak için tüm imkanlarımızı kullanmamız gerekmektedir.

Yol, su ve telefon durumuna gelince, öncelikle şu belirtilebilir ki hala susuz ve yolsuz köylerin olduğu düşünülürse Beğendik Köyü özellikle son beş altı yılda büyük bir yol kattetti bu konuda. Şu anda kapalı şebeke ile evlere su verilebilmektedir. Ancak özellikle yazın nüfusun artması ve insanların bağ, bahçe için içme suyunu kullanmaları neticesinde zaman zaman kapalı şebekedeki suyun yetersiz kaldığı görülmektedir. Telefon açısından da köyün bir sıkıntısının olmadığı söylenebilir. Buna rağmen yol köyün sorunlarından biri olarak durmaktadır. Birtakım çabalara rağmen köyün sağlıklı bir yolunun olduğunu söylemek zor

Kaynak : begendikkoyu.org


Sponsor Reklamlar

seccac ve cem24d bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Erzincan Şivesi Dede-baba Erzincan 2 28.08.11 20:31
Erzincan :) akdora Dogu Anadolu bölgesi 7 13.11.10 11:50
Erdal Erzincan & Mercan Erzincan - İTÜ Konseri Minero Kültür Sanat 3 05.05.10 03:02
Erzincan/Tercan / Köprübaşı Köyü Alevi Erzincan 0 10.12.09 19:26
Erzincan Semahı Alevi Semah İbadeti 0 05.09.09 20:16
Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2