Sponsor Reklamlar


İlk Erzincan Milletvekili Çağlayanlıdır.

 Alevi Yerleşim Yerleri Katagorisinde ve  Erzincan Forumunda Bulunan  İlk Erzincan Milletvekili Çağlayanlıdır. Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen Dede-baba

 
Seçenekler
Alt 07.11.09   #1
Dede-baba
Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2009
Nereden: Erzincan
Yaş: 41
Mesajlar: 391
Rep Puani : 10
Standart İlk Erzincan Milletvekili Çağlayanlıdır.


HÜSEYİN AKSU (MİLİS YÜZBAŞISI)(1893 - 1976 )Mir Hüseyin-Zade Seyyid Ali Ağa'nın oğludur. 1893 senesinde Erzincan'da doğmuş olup, annesi Fatıma Hanım'dır. İlk ve Orta öğrenimini Erzincan Rüştiyesi'nde tamamladıktan sonra, atalarından intikalen gelen arazi kesimleri üzerinde, tarım ve hayvancılıkla iştigal etmiştir.

Abbas Uşağı Aşireti reisidir.184 Milli Mücadeleden önce, kurduğu milis kuvvetleriyle Tercan-Erzincan arasında Ruslar'a karşı mücadele etmiş, Ermeni Komitaları'nın vaadlerine itibar etmeyerek, vatan ve milletin bütünlüğü konusunda son derece hassas davranmış, İstiklâl savaşının başlangıcından itibaren Mustafa Kemal Atatürk'ün yanında yer almıştır.


Erzincan'ın Ermenilerden temizlenmesinde aktif rol oynamıştır. Vatanperver, dürüst ve sağduyulu bir zat olan merhum Aksu, 23 Nisan 1920 tarihinde açılan TBMM, 1. Dönem Erzincan milletvekili seçilmiş, 28 Nisan 1920 tarihinde meclis çalışmalarına fiilen katılmıştır. Milletvekili scil numarası 153'tür.185

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 50. kuruluş yıldönümüne katılan pek az sayıdaki 1. Dönem milletvekillerinden biridir. Meclis konuşmaları bu günün çarpık zihniyetine hizmet edenler için büyük dersler ve ibret ifadeleri içerir.

Şöyle diyor sayın Aksu:

"....1 Mayıs 1336 (1920) da meclise iltihak ettim. Meclis her gün fasılasız toplanıyordu. Gerek gizli celseler, gerekse açık görüşmelerde, vatanımızı düşmanların elinden ve pis ayaklarının altından kanımızın pahasına da olsa kurtaracağız, diye yemin ettik. Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu, o günlerde dünyaya ilân ettik. Misak-ı Milli hudutları çizildi. Topraklarımızı geri almadıkça bu meclisimiz müstemirren devam edecektir, diye karar alındı..."

"... Bir çok arkadaşımızın parası yoktu. Peygamberimizin Mekke'den Medine'ye geldiği zaman, Ensar ile Muhacirler'in birer kardaş olmasını emir buyurmuştu. (alevi erkanında Musahiplikten bahseder.) Biz de bu emre uyarak arkadaşlarımız arasında parası olmayanlarla vakti müsait olanlar kardaş yazıldık. Onların masraflarını biz ödedik..."

Yine yaptığı bir konuşma, onun asalet ve karakterinin derecesini tayin etmek bakımından bir ölçü kabul edilebilir:

"... Biz ne için bu zafere ulaştık? Birlik, beraberlik içinde; ayrılık, tefrik yoktu. Bütün mücadelemizi bu kürsüden yapardık, sonra dağılırdık. Herkes el ele, kol kola birbirini öperek kalkar giderdik; müteessir olmadık, bir memleket davasını hâl yoluna koymaya uğraşıyoruz diye..." "... Yıkıcılık değil, yapıcılık vardı bizde.

Yıl 1920/21 - 27 yaşında Yıl 1970 - 77 yaşında

Onun için Allah bu günleri nasibetti bize, bunları iftihar ederek söylüyorum size. (Bravo sesleri-Alkışlar.)

"....Şimdi gençlerimize, bütün arkadaşlarıma bir ricam vardır. Arada ikilik olmamalıdır. İkilik, Türk milletine, Atatürk milletine yakışmaz. (Alkışlar...) Dünya'ya karşı ayıptır. El ele vermeli, çalışmak, kötü işleri bertaraf etmek ve kanuni yollardan yürüyerek bir hak iddia etmelidir. Elhamdülillâh, siz okumuşsunuz, tahsil görmüşsünüz ve bu memlekete faydalı olacak hale gelmişsiniz. Ecdadımızın şerefini lâyıkıyla muhafaza etmek lâzımdır..."


Evet... Gün görmüş, zorlukların üstesinden birlik ve beraberlikle gelineceğine inanmış olan bu insanın samimi temennilerine katılmamak mümkün müdür?

Milletvekilliği görevinin sona ermesinden sonra Erzincan'a dönen Hüseyin Aksu Bey, uzun yıllar çeşitli kuruluşlarda görev ifa etmiş, bir dönem Genel Meclis üyeliğine seçilmiş,

On beş sene CHP'nin Cencige (Çağlayan) nahiyesi başkanlığını yapmış, ayrıca Türk Tayyare Cemiyeti ve Ziraat Odası'nda üye olarak bulunmuştur.


Meclis kayıtlarında üç çocuk babası olarak görünmekte ise de esasta on çocuk babasıdır.12 Aralık 1976 tarihinde vefat etmiş olup, Erzincan'ın Girlevik bölgesindeki aile kabristanında medfundur.

[b] TBMM'deki başarılı çalışmalarından dolayı [/B]"İstiklâl Madalyası" ile taltif edilmiştir.
Sponsor Reklamlar

nebiliyimben bunu beğendi.
Dede-baba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
CHP'nin milletvekili adayları Alevi Seçimler 23 28.04.11 22:13
Saadet Partisi milletvekili adayları Alevi Seçimler 3 13.04.11 15:32
AK Parti milletvekili aday listesi Alevi Seçimler 2 12.04.11 12:31
MHP’nin milletvekili adayları Alevi Seçimler 2 12.04.11 12:29
Erdal Erzincan & Mercan Erzincan - İTÜ Konseri Minero Kültür Sanat 3 05.05.10 03:02
Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2