Sponsor Reklamlar

Turkan ana Cem evi

Cem Evlerimiz Katagorisinde ve  Elbistan-Toprakhisar Türkan Ana Cem evi Forumunda Bulunan  Turkan ana Cem evi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 11.09.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Turkan ana Cem evi

Toprakhisar Köyünde Tarihi Açılış

4 Eylül 2008 tarihinde K.Maraş İli Elbistan İlçesi'ne bağlı Toprakhisar köyümüzde birçok çevre köyümüzde olmayan Alevilik ve Bektaşilik felsefesinin ibadet yeri olan Cem evi ve bölge iş adamlarımızdan, AK-EL Vakfı Onursal Başkanı Bektaş ÖZBEK'in annesi adına yaptırdığı Türbe'nin açılışı yapıldı.
Yapımının Bektaş ÖZBEK ve Ailesinin üstlendiği Türkan Ana Cem evi ve Türkan Ana Türbesi, Bektaş ÖZBEK'in annesi Türkan ÖZBEK'in 4 Eylül 2007 tarihindeki vefatı anısına bir yıl sonra, Malatya Akçadağ Ören belediye başkanı, Bölgemizden Alevi dedeleri, Çevre köy muhtarları ve yöre insanlarının katılımıyla 4 Eylül 2008 tarihinde açıldı.
Açılış, Kantarma köyü dedelerimizden Abuzer Dede'nin konuşmasıyla başladı. Abuzer dede konuşmasında Cem töreninin anlamı, Aleviliğin ilkeleri, Son yıllarda Alevi inancı üzerindeki baskılar ve Alevi inancının günümüzdeki yaşama biçimi ve toplumumuzun buna yaklaşımı konularında kısa bir konuşma yaptıktan sonra böyle bir yatırımı Toprakhisar köyüne kazandıran ve kendi tabiriyle "Hayırlı evlat" Bektaş ÖZBEK'e teşekkürlerini sundu. Ardından mikrofonu alan Mehmet Yüksel Dede Alhas (Alxas) Aşireti tarihinde ilk kez bir Alevi ibadethanesi ve türbenin açılışını yapmanın verdiği onuru ve sevincini dile getirerek ÖZBEK ailesini kutladığını söyledi. Açılış kurdele kesiminin ardından dedelerimizden Sayın Hasan Sinemilioğlu, Ali Ekber BAKIR günün önemini belirten konuşmalarıyla devam etti. Ardından mikrofona davet edilen Toprakhisar köyünden Sayın Hüseyin DOĞAN; Cem evi ve türbenin yapıldığı Toprakhisar köyü tarihi hakkında bilgi vererek Toprakhisar köyünün günümüzdeki konumuna dikkat çekerken Toprakhisar köylüleri işbirliğiyle hayata kazandırılan Alhaslı Tarım Ürünleri Fabrikası'nın tüm bölgeye örnek olduğunun altını çizdi. 2000 yılında 643.000 dolar vererek Sevdilli köyüne yaptırılan 16 derslikli okul yatırımından dolayı Bektaş ÖZBEK'e teşekkür etti. Yurt içi ve Yurt dışında yaşayan bölge insanlarının örgütlenerek bu tür yatırımlarda bulunmasını istedi. Ayrıca Etkinliğe katılan tüm insanlara duyarlılığından dolayı teşekkür ederek konuşmasını noktaladı. Daha sonra sırasıyla Gülağa ASLAN, AK-EL Vakfı(Akçadağ-Elbistan Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı) Başkanı Hasan TOPALOĞLU ve Cem Vakfı yönetim kurulu adına Ali TANRIVERDİ konuşmalarının ardından Bektaş ÖZBEK söz aldı. Açılış anısına konuşma yapan Bektaş ÖZBEK'in konuşmasında zaman zaman duygu dolu anlar da yaşandı. İşte Bektaş ÖZBEK'in konuşmasından bazı kesitler; Alevi kökenli olarak maalesef geçmişimizi unutmak üzereyiz. Burada huzurunuzda Dedelerimizden rica ediyorum; Alevi kültürünün en iyi şekilde yaşamasını istiyorum. Yunus Emre bizde, Hacı Bektaş-ı Veli bizde, Nesimi bizde, Pir Sultan bizde. Her şey bizde var. Bu kültürün en iyi şekilde ve Dünya çapında yaşaması gereklidir.Alevilik; Laik, Cumhuriyet'e, Atatürk'e saygılı ve hiçbir dil, din ve ırk ayrımı yapmayan bir kültürdür. Bu nedenle ben dedelerimizden bu kültürümüzün yaşaması için yeni nesillerin yetiştirilmesini rica ediyorum.
Değerli dostlar biz bu bölgede doğduk büyüdük, kuzu güttük, koyun güttük, orak biçtik ama buralardan göç ettik. Göç ettik ama buralar bizim topraklarımız, dedelerimizin toprakları. Bizim bu topraklara sahip çıkmamız lazım. Bizim; İstanbul, Mersin, İzmir, Ankara ve Yurt dışında imkânları çok iyi olan arkadaşlarımız var. Ben bu arkadaşların kendi bölgelerine yatırım yapmalarını bu dede topraklarının en iyi şekilde işletilmesini rica ediyorum. Toprakhisar köyümüzde bir fabrika yapıldı. Toprakhisarlı dostlarımıza teşekkür ediyorum. Değerli dostlar Annem çok inançlıydı. Her Perşembe günü cem yapardı, her sene 10-15 kurban keserdi aya güneşe kurban keserdi. Annem buna layıktı. Onun için gönlümüzde yatan, bize "Doğru olun, Dürüst olun" diyen bir annenin her şeye layık olduğuna inanıyorum. "O, benim Sevgilimdi" Teşekkür ediyorum. Açılış etkinliği bölge sanatçılarımızdan Kamil Karakurt ve Mahir İSPİR ve Aydın ÇAKMAKKAYA türküleriyle devam etti. Daha sonra yemek servisi yapıldı. Yemeğin ardından Alhas aşireti ve köylerinden onlarca yıl aradan sonra bir ilk yaşanarak yeni açılan Türkan Ana Cem evinde Cem töreni yapıldı. Cem töreninin ardından açılışa katılanlar vedalaştıktan sonra Açılış töreni son buldu.
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2