Sponsor Reklamlar
Sponsor Reklamlar

sünnileşen alevi köyü

Alevi Yerleşim Yerleri Katagorisinde ve  Edirne Forumunda Bulunan  sünnileşen alevi köyü Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Sunnileşen Aleviler EDİRNE (23.06.2008)- 150 yıl önce Yunanistan ve Bulgaristan'dan göç yollarına düşerek Edirne'ye yerleştiler. Alevi kimliğini bir kenara bırakıp sunnileştiler. Sunnilerden daha fazla camiye gidiyorlar, Ramazan'da orucu kaçırmıyorlar. 'Elhamdüllilah Müslümanız' deyip cemevlerine karşı çıkıyorlar. ANF dünün Alevileri bugünün Sunni Alevilerinin ikamet ettiği köylere girdi. Aleviler bugüne kadar verdikleri hak mücadeleleri ile gündeme geldiler. Bu uğurda Maraş, Çorum, Sivas ve Gazi'de bedel ödediler, acı çektiler. Aleviler, sadece devletten kaynaklanan baskı ve haksızlıklara maruz kalmadılar. Bu baskı ve haksızlıkların yanısıra toplumsal ...

Seçenekler
Alt 21.04.10   #1
yasamak_güzel
yasamak_güzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: ankara
Rep Puani : 10
Standart sünnileşen alevi köyü

Sunnileşen Aleviler

EDİRNE (23.06.2008)- 150 yıl önce Yunanistan ve Bulgaristan'dan göç yollarına düşerek Edirne'ye yerleştiler. Alevi kimliğini bir kenara bırakıp sunnileştiler. Sunnilerden daha fazla camiye gidiyorlar, Ramazan'da orucu kaçırmıyorlar. 'Elhamdüllilah Müslümanız' deyip cemevlerine karşı çıkıyorlar. ANF dünün Alevileri bugünün Sunni Alevilerinin ikamet ettiği köylere girdi.
Aleviler bugüne kadar verdikleri hak mücadeleleri ile gündeme geldiler. Bu uğurda Maraş, Çorum, Sivas ve Gazi'de bedel ödediler, acı çektiler. Aleviler, sadece devletten kaynaklanan baskı ve haksızlıklara maruz kalmadılar. Bu baskı ve haksızlıkların yanısıra toplumsal önyargılarla da karşılaştılar. Hem devlet, hem de toplumsal önyargılarla baş edemeyince de mezhep değiştirdiler, gönüllü olarak asimile oldular. Aynen Türkiye'nin Bulgaristan sınırına yakın köylerinde olduğu gibi. Bugün Bulgaristan'a 20 kilometre uzaklıktaki Hıdır Ağa, Köşan, Eski Kadı, Koca Mustafa köylerinde Aleviler ve Sunniler iç içe yaşıyor. Sadece bu köylerde yaşayan Alevi kökenli ailelerin sayısı 300'ü aşıyor. Ancak bu aileler sadece isim düzeyinde "Alevi." Çünkü ibadetleri, yaşam tarzları ve geleneklerinde Alevilikten eser yok. Dünün Alevileri, bugünün Sunnileri olmuş durumda.

KÖYÜN YARISI ALEVİ

Sunnileşen Alevilerin izini sürmek için Hıdır Ağa Köyü'ndeyiz. Hıdır Ağa Köyü Edirne'ye 23 kilometre uzaklıkta yeşillikler içinde şirin mi şirin bir köy. Köyde geçim kaynağı tarımcılık. Tarımcılık deyince akla buğday ve ayçiçek geliyor. 60 haneli, 350 nüfuslu köyün yarısını Aleviler, diğer yarısını da sunniler oluşturuyor. Köyün tüm sakinleri, Yunanistan ve Bulgaristan göçmeni. Köyü ilk keşfedip yerleşime açan bir Alevi Dedesi. İsmi Hızır Ağa. Hızır Dede, kardeşi Hasan Ağa ile birlikte bundan 150 yıl önce Bulgaristan'dan köye göç ediyor ve dillere destan bir çiftlik kuruyor. Sonra Hızır ve Hasan Ağa kardeşleri diğer göçmenler izliyor. Ancak köye ismini veren Hızır Ağa ismi zamanla Hıdır Ağa'ya dönüşüyor.

ELHAMDÜLİLLAH MÜSLÜMANIZ

75 yaşındaki Mustafa Kum Alevi kökenli. Ailesi bundan 100 yıl önce Bulgaristan'ın Kocamustafa bölgesinden göç etmiş. Kum, kendisine Alevi denilmesine gocunmuyor, ama "Elhümdülilleh Müslümanız" demekten de geri kalmıyor. Kum Aleviler için "Onlar da bu ülkenin bir parçası" diyor ancak bir Alevi kimliği aidetiyle değil, Alevileri "ötekileştirerek" konuşması dikkatleri çekiyor. Mustafa Kum'a göre, "Elhamdülillah hepimiz Müslümanız diyorsak, müslümanlığın beş şartını eksiksiz yerine getirmek gerekiyor."

DEDELERİMİZ CEM TUTARMIŞ

Mustafa Kum, köyde öyle sıradan bir kişi değil. Köyün geçmişine dair bir şey olunca ilk ona danışılıyor, ondan görüş alınıyor. Kum'a göre Cem Evleri'nde niyaz, camide ibadet olur. O yüzden her müslümanın mutlaka camiye gidip namaz kılması gerekiyor. Peki bugün Edirne'nin Bulgaristan sınırında ikamet eden Aleviler, geldikleri topkarlarda da böyle mi yaşıyorlardı? Soruyu Kum yanıtlıyor: "Bulgaristan'daki dedelerimizin namaz kılmadıkları, cem ayini yaptıkları, cem ayinlerini de dedelerin yönettiği söylenir. Ancak aynı geleneği biz devam ettirmiyoruz."

NAMAZ KILMAMAK ALEVİLERİN YANLIŞIDIR

Alevilerin mezhep değiştirmesinde hangi faktörler etkili olmuş olabilir? Bu sorunun izini sürüyoruz. Mustafa Kum, dedelerinin geleneğini sürdürmemelerinin tamamen gönüllükten kaynaklandığını, baskı veya yönlerdirme görmediklerini söylüyor. "Dolayasıyla" diyor, "Dünün Alevilerinin bugün camilere gitmesini de kınamamak gerekir." Kum'un verdiği örnek oldukça çarpıcı: "Hz. Ali camide öldürüldü. O yüzden namaz Aleviler için farzdır. Namaz kılmamak Alevilerin yanlışıdır."

CAMİ YETERLİ CEMEVİ'NE GEREK YOK

Şuayıp Taş 70 yaşında. Taş da Alevi kökenli. Anlatıyor: "Orucumuzu tutar, namazımızı kılarız. Camiye mutlaka gider ibadetimizi yaparız." Taş, köyde cemevi kurulması gibi bir beklenti içinde olmadıklarını söylüyor, "Cami ibadet ihtiyacımızı karşılıyor. Cemevine gerek yok." 3 çocuk babası Nejat Atalay da Kum ve Taş gibi düşünen "Alevilerden." Ancak Atalay daha demokratik bir perspektif konuya bakıyor: "Alevi sunni ayrımına gitmemek gerekir. Bırakalım kim nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşasın. Kimse bir başkasına dili, dini, mezhebinden dolayı ne kınasın, ne karışsın. Bırak halk nasıl yaşıyorsa öyle yaşasın. Karışmak doğru olmaz."

SUNNİLER CAMİYE GİTMİYOR ALEVİLER GİDİYOR

Peki sunnileşen Aleviler, sunniler arasında nasıl karşılanıyor. Soruyu çiftçi Enver Gümüş yanıtlıyor: "Gayet iyi anlaşıyoruz. Alevi Sunni gibi sorunlar yaşamıyoruz. Karşılıklı kız alıp verip hısım olmuş durumdayız." Ancak Gümüş, Alevilere ilişkin çok özel bir bilgiyi paylaşmadan da edemiyor: "Aleviler çok dinine bağlı insanlar. Öyle ki biz camiye gitmiyoruz onlar gidiyorlar." Gümüş'ün bu düşüncelerine köy sakini Atilla Tosun da "Valla doğru söylüyorsun" diyerek katılıyor. 86 yaşındaki sunni mezhepli Nazmi Demirel ise Alevilerin sunnilerden daha iyi olduğuna inanıyor. Demirel, "Aleviler" diyor, "bizden daha iyiler. Çünkü onlar namazında niyazında insanlar." maalesefki git gide asimile oluyoruz
Sponsor Reklamlar

aydın bunu beğendi.
Bedenin orucu, irâde ve ihtiyarla azaptan korkup sevâba girmeyi, ecre nâil olmayı dileyerek yemekten kesilmektir. Nefsin orucu, 5 duyuyu öbür suçlardan çekmek, kalbi de bütün şer sebeplerinden ayırmaktır. Kalbin orucu, dil orucundan; dilin orucu, karnın orucundan hayırlıdır.
h.z Ali
yasamak_güzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.04.10   #2
TELDESiN GÖNÜL
TELDESiN GÖNÜL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Standart Cevap: sünnileşen alevi köyü

Malesef benim köyümde,de var Aleviyken sünnilesen türban takip hacca gidip haci olanlar,asla kimsenin ne dinine ne görüsüne ne fikirlerine,nede gittigi yola saygisizlik etmek istemem ama,Aleviligi inkar edipte Alevilere atip tutanlara ne denirse,ne yakistiriliyorsa,onu yakistirdigimida söylemeden gecemiycem..ne varki insanlari yönlendirmek bizlere düsmez ve yakismazda.Yüregine saglik can bu güzel paylasimin icin Tesekkürler
Sponsor Reklamlar

aydın bunu beğendi.
TELDESiN GÖNÜL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.04.10   #3
yasamak_güzel
yasamak_güzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye

doğrudur can bütün dinler olduğu gibi alevililiktede asimile olmaya yüz tutmaya başlamıştır hatta var diyebiliriz ben sadece pirsultandan güzel bir şiirle bitireyim mesajımı
Dönen Dönsün
Koyun beni hak aşkına yanayım
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan
Yolumdan dönüp de mahrum mu kalayım

Kadılar müftüler fetva yazarsa
İşte kement işte boynum asarsa
İşte hançer işte başım keserse

Bir gün mahşer olur divan kurulur
Suçlu suçsuz varsa orda bulunur
Piri olmayanlar anda bilinir

PİR SULTAN'ım arşa çıkar ünümüz
O da bizim ulumuzdur pirimiz
Hakka teslim olsun garip canımız
Pir Sultan Abdal
Sponsor Reklamlar

aydın ve ByMunzur bunu beğendiler.
Bedenin orucu, irâde ve ihtiyarla azaptan korkup sevâba girmeyi, ecre nâil olmayı dileyerek yemekten kesilmektir. Nefsin orucu, 5 duyuyu öbür suçlardan çekmek, kalbi de bütün şer sebeplerinden ayırmaktır. Kalbin orucu, dil orucundan; dilin orucu, karnın orucundan hayırlıdır.
h.z Ali
yasamak_güzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 04.06.12   #4
jetlii11
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 12

bunların alevilikle alakası kalmamış.geçenlerde edirneye göreve gittiğimde yoldan bir köylü karşım ageldi.sohbet muhabbet derken nrelisin falan derken dedim maraşlıyım.bana dedi maraş katliamı nedir dedi..kendi kendime düşündüm dedim ki sen alevimisin?oda allah göstermesin dedi..bende tek kelime dedim cahillik zor iş dayı.senle işim olmaz dedim. ne sen sordun nede ben duydum.adam iyi bozuldu yol aldı gitti...bunlarda ki zihniyet şu bize dokanmayan yılan bin yaşasın..korkak insan bu kesim.eminim çoğuda bizleri yarıda bırakan anca kendini düşünen insanlar.böyl alevi olacağına hiç olmasın daha iyi.
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.06.12   #5
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yönetici
Yönetici
Nereden: KERBELADAN
Rep Puani : 76

2. mahmutdan beri asimile etmek devlet ve yönetim politikasıdır,

alevi köylerini sünnileştirmek,

yapılan tüm alevi katliamlarında asimilasyon göze çarpar,

alevilik zulme,zalime ve sömütüye karşı baş kaldırmasıdır,

her şeyden önemlisi hak yoludur,

hak yoluda halk yoludur,

BENİM KABEM İNSANDIR sözü aleviliğin kısa tanımıdır sevgilerle

DÖNEN DÖNSÜN BEN DÖNMEZEM YOLUMDAN
Sponsor Reklamlar

aydın ve ByMunzur bunu beğendiler.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.06.12   #6
caner
Yeni Üye
Üye
Nereden: Tunceli

Her Ağacın Kurdu Özünde Olur
Sponsor Reklamlar

Alevi, Cem Sultan ve aydın bunu beğendiler.
caner isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.09.12   #7
sünni
Yeni Üye
Üye

Kardeşler biraz ön yargılı davranıyorsunuz.
Eminim bu yorumum üzerine ve nickimin sünni olması üzerine cümlelerimin her harfinde ne hata bulabiliriz diyerek üzerime gelinecek...

Artık zaman çok değişti. Asimile polistikası filan diyosunuz ben buna inanmıyorum. Sanki aleviler kendi özlerinden uzaklaşıyorda sünniler aynı mı kalıyor? Peki onları kim, aleviler mi asimile ediyor? Sünni olup sünni gibi yaşamayan insan çok. Alevi olup alevi gibi yaşamayan insanların da olması doğal. Alevileri asimile ediyorlar, asimile ediyorlar, yahu kardeşler, birine gel namazı kılıpta öyle gidelim diyorum mesela. Ben sünni bir arkadaşı camiye sokamıyorum. Şu zamanda kim kime zorla bişeyler yaptırabilir? O alevilerde camiye gider, akşamları da cem yapar bunda anormallik göremiyorum. Nasılki nakşibendiler toplanıp zikir yapıyor, onu da bırakın cem yapsın.

Kişilerin yaptığı yanlışları bir guruba yüklemek gibi bir hastalığımız var. Birisi söylemiş bi adam "Allah korusun alevi değilim." Kişi böyle düşünüyor olsa bile bunu kalkıp söylememeli. Milletin düşüncelerine pranga vuramazsın ki. Her düşünüleni herkes söylese ne olur bu dünyanın hali. E kalkıpta bunu da hepsi hakkımızda böyle düşünüyor demekte haksızlık. 1 kişi dediyse o kişiyi bağlar. Kalkıp ben bazı alevilerin sünniler hakkındaki hakaret ve küfürlerini buradan yazsam siteden atılırım. Alevi arkadaşım çok, ziyarete gittiğimde bi kadın geldi arada bizi de alevi zannetti. Seçimleri AKP'li belediye kazanmışmış, bundan dolayı sünnilere hakaretler, küfürler... Ben bu kadını görüp tüm aleviler böyle desem, o arkadaşlarla kanlı bıçaklı olmam lazım gelirdi. Ben o kadını hiiiç dikkate bile almadım. İnsan eline, beline, DİLİNE hakim olamıyorsa, dikkate alıp muhatap olmam bile. Hatta buraya da yazmayacaktım bile ancak bazı benzer durumlardan söz edilmiş. Yani bu gibi şeylerle sadece alevi değil, sünni vatandaşta karşılaşıyor.

Birde alevi ve sünnileri çatışma halindeymiş gibi gösterilmesine karşıyım. Çorumluyum ve çooook sayıda alevi kardeşim var. Eminim ki ne zaman başım sıkışsa onlar benim yanıbaşımda olacaklar ve bende onların. Maraş, Çorum, Sivas'ta bedeller ödenmiş. Tabiki elle tutulur bir yönü yok yaşanan olayların. İnsan öldürmek... Hangi ayet, hangi hadisi şerif e dayanarak??? Siz zannediyorsunuz ki sünniler bu olaylardan hoşnut ve oh ne iyi oldu diye düşünüyorlar. Eğer düşünen varsa o kişinin kendi suçudur, tümünün değil. Bazı yanlışları iki tarafta yapmış. O günün şartlarını bilemezsiniz. Mesela benim burda duyduğum, aleviler akşamları korkarmış ki sünniler bize bu gece saldıracak baskın yapacak. Sünnilerde korkarmış ki aleviler bu gece baskın yapacak bize saldıracak. İki tarafa da yazık. Ortalığın karışmasından kim karlı çıktı? Çorum olaylarında iki tane ABD li yakalandığını dedelerimiz anlatırdı. Önce söylentiler yayılmış aleviler camiye saldıracak. Sonra camiden bir ses yükselmiş "Allahü ekber" Birileri önce halkı hazırlayıp sonra fitili ateşlemiş. Yahu kardeşce yaşasak şu memlekette incilerimiz mi dökülür? Bu günde aynı oyunlar oynanmakta. Esad'ın casusları cami minaresine küfür, hakaret yazmakta. Bunu aleviler yaptı dense birde cem evi ateşe verilse ooo gavurların istediği ortam hazır. Bi ara camiler yakılıyordu. Suçlu sonra yakalandı. Hatırlarsınız 2009 yılında. Bunların amacı aynı. Oyuna gelmemek gerek. Elin amerikalı, ingilizi ile geçiniyoruz. alevi ile sünniler birbiriyle niye geçinmesin? Biz alevi kardeşlerle kararlaştırdık. Eğer ortalık karışırsa ben gıcık olduğum sünnilerin ismini vereceğim onlara, onlarda bana gıcık oluğu alevilerin ismini verecek. Neyse şaka bir tarafa bırakın isteyen istediği gibi yaşasın. Ne başörtülü sıkıntıya girsin, ne başı açık... Aslında birbirimizi yeteri kadar tanımamaktan ileri gelen sorunlar var. İnsan zihninde bilmediği kısmı ön yargı ile doldurmakta. Birde sünnileri Hz. Ali'nin düşmanıymış gibi göstermek... Çook yanlış. Hz.Ali birgün ak saçlı sakallı bir adamı edebinden geçmemiş arkasında yürümüş. Adam yahudiymiş camiye kadar gelip bakıp geri dönmüş. Hz.Ali sabah namazına gecikti diye zaman durmuş. Güneş hareket etmemiş. Yani bi müslüman Hz.Ali'ye düşman olabilir mi? Adımızı Yezid taktınız mübarekler, bizde dini kitaplarımızda okuyoruz, "Yezid denen herif" diye anılıyor. Bizi o kadar mı aşağılık görüyorsunuz? Peygamberlik Hz.Ali'nin hakkıydı diyenlerde var malesef. Allah ne emrettiyse ona uymak lazım. Siz bugün tartışmasını yapıyorsunuz, Hz. Ali daha önce halife olmalıydı vs gibi. Acaba Hz. Ali halife olmayı istiyor muydu? O zamanın insanı şimdiki gibi makam sevdalısı değildi. Şimdi Kılıçdaroğlu, Tayyip koltuk kavgası eder. Hz.Ali'ye bu at ne işe yarar dediklerinde, "üstüne binip imamlıktan kaçmaya yarar" demiş. O zamanın insanı kendi ahiret hayatınından şüphe etmiş her zaman. Başkasının sorumluğunu almak istememiş. Eğer bir sorumluluk verilmişse de hakkıyla sadece Allah rızası için, Allah'tan korkarak sorumluğuğu yerine getirmiştir. Hz. Ali ilmin kapısı, Allah'ın arslanı, Resullallahın göz bebeği, onlarca belki yüzlerce gelen geçen evliya seyyidlerin babasıdır. Kaldı ki Ehlibeyti sevmek farzdır. Bazı Aleviler bizi üzüyor. Bizi hiç olmayacak şeylerle suçluyorlar.
Sponsor Reklamlar

Sun's Son, aydın ve ByMunzur bunu beğendiler.
sünni isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.09.12   #8
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 36

Ve Aleykume Selam Bu Ne Guzel Kelam. Sünni can, Can diyorum cunku, bizde dil din irk ayrimi yapilmaz.. Burasi Piryolu Dogru veya yanlis herkes her istedigi yazmakda ozgurdur.. Ayaginin Tozu ile gelmisin hosgelmisin. Ama yanlis bilgilerle gelmisin.

Oncelikle Belirtmem gerek Biz Sunni veya baska bir irkin Dusmani degiliz.. Biz Aleviler 72 millete ayni gozle bakariz.. Biz Kara cahillige Yobazliga karsiyiz.. Ha Yobaz Sunni biride olabilir Amerikali veya baska bir irka mensupda olabilir.. O bizim icin bir Yobazdir..

Birde Yukarida Bahsettigin Bedelleri cani ile odeyende Alevi kesimidir.. Ayrica hicbir alevi birey kimsenin ne malina nede canina kastetmisdir.. cunku alevi inancinda once insan gelir, bizim kiblemiz insandir.. tanrimiz Allahdir..

Hicbir Zaman hicbir kosulda ayrimcilik veya ikicilik yapmadik yapmayiz.. ulkenin menfaatleri ve vatanin bolunmez butunlugunu bolucek insanlari kiskistirak hicbir eylem icinde rol almadik..

Simdi Sen guzel hos gelmisinde bizde bir soz vardir ayagini yorganina gore uzat. baska bir sozde derki gorunen koy klavuz istemez..

Biraz hafizani Guncellestireyim Sunni Can Kurban...

Sayin basbakanimiz Sivas olaylarinin mahkeme sonucuna vatana ve millete hayirli olsun demesinden sonra neler yasandi..
  • Malatya da Bir Alevi aileye saldiri oldu..
  • Askerde Sehit dusen bir Alevi gencinin cenazesi cem evinden kacilirdi.. Askeri toren yapilmasi icin cunku alevi dedesi ve cem evi ibadethane olarak gorunmedi..
  • Çınardere Mahallesi'nde iki gün önce 25 alevi vatandaşın evlerinin işaretlendi..

• Kartal PSAKD yakılmak istendi!

• Sürgü'de Alevi aileye tehdit mektubu "...Ama öbür sefer seni ve aileni yakarız."

Bunlar aklima gelenler simdi biz esitiz kardesiz demek kocama bir yalan olur.. incimiza gore allah katinda hepimiz biriz.. ama yasalar ve ulkemizde bizler bir degiliz.. Biz sizin hor gorulen itilen kakilan oteki kardesiniz..

ASK ILE--

CIHAN
Sponsor Reklamlar

Deniz, Pir Mehmet, gencalevi ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.09.12   #9
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

sünni Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kardeşler biraz ön yargılı davranıyorsunuz.
Eminim bu yorumum üzerine ve nickimin sünni olması üzerine cümlelerimin her harfinde ne hata bulabiliriz diyerek üzerime gelinecek...

Artık zaman çok değişti. Asimile polistikası filan diyosunuz ben buna inanmıyorum. Sanki aleviler kendi özlerinden uzaklaşıyorda sünniler aynı mı kalıyor? Peki onları kim, aleviler mi asimile ediyor? Sünni olup sünni gibi yaşamayan insan çok. Alevi olup alevi gibi yaşamayan insanların da olması doğal. Alevileri asimile ediyorlar, asimile ediyorlar, yahu kardeşler, birine gel namazı kılıpta öyle gidelim diyorum mesela. Ben sünni bir arkadaşı camiye sokamıyorum. Şu zamanda kim kime zorla bişeyler yaptırabilir? O alevilerde camiye gider, akşamları da cem yapar bunda anormallik göremiyorum. Nasılki nakşibendiler toplanıp zikir yapıyor, onu da bırakın cem yapsın.

Kişilerin yaptığı yanlışları bir guruba yüklemek gibi bir hastalığımız var. Birisi söylemiş bi adam "Allah korusun alevi değilim." Kişi böyle düşünüyor olsa bile bunu kalkıp söylememeli. Milletin düşüncelerine pranga vuramazsın ki. Her düşünüleni herkes söylese ne olur bu dünyanın hali. E kalkıpta bunu da hepsi hakkımızda böyle düşünüyor demekte haksızlık. 1 kişi dediyse o kişiyi bağlar. Kalkıp ben bazı alevilerin sünniler hakkındaki hakaret ve küfürlerini buradan yazsam siteden atılırım. Alevi arkadaşım çok, ziyarete gittiğimde bi kadın geldi arada bizi de alevi zannetti. Seçimleri AKP'li belediye kazanmışmış, bundan dolayı sünnilere hakaretler, küfürler... Ben bu kadını görüp tüm aleviler böyle desem, o arkadaşlarla kanlı bıçaklı olmam lazım gelirdi. Ben o kadını hiiiç dikkate bile almadım. İnsan eline, beline, DİLİNE hakim olamıyorsa, dikkate alıp muhatap olmam bile. Hatta buraya da yazmayacaktım bile ancak bazı benzer durumlardan söz edilmiş. Yani bu gibi şeylerle sadece alevi değil, sünni vatandaşta karşılaşıyor.

Birde alevi ve sünnileri çatışma halindeymiş gibi gösterilmesine karşıyım. Çorumluyum ve çooook sayıda alevi kardeşim var. Eminim ki ne zaman başım sıkışsa onlar benim yanıbaşımda olacaklar ve bende onların. Maraş, Çorum, Sivas'ta bedeller ödenmiş. Tabiki elle tutulur bir yönü yok yaşanan olayların. İnsan öldürmek... Hangi ayet, hangi hadisi şerif e dayanarak??? Siz zannediyorsunuz ki sünniler bu olaylardan hoşnut ve oh ne iyi oldu diye düşünüyorlar. Eğer düşünen varsa o kişinin kendi suçudur, tümünün değil. Bazı yanlışları iki tarafta yapmış. O günün şartlarını bilemezsiniz. Mesela benim burda duyduğum, aleviler akşamları korkarmış ki sünniler bize bu gece saldıracak baskın yapacak. Sünnilerde korkarmış ki aleviler bu gece baskın yapacak bize saldıracak. İki tarafa da yazık. Ortalığın karışmasından kim karlı çıktı? Çorum olaylarında iki tane ABD li yakalandığını dedelerimiz anlatırdı. Önce söylentiler yayılmış aleviler camiye saldıracak. Sonra camiden bir ses yükselmiş "Allahü ekber" Birileri önce halkı hazırlayıp sonra fitili ateşlemiş. Yahu kardeşce yaşasak şu memlekette incilerimiz mi dökülür? Bu günde aynı oyunlar oynanmakta. Esad'ın casusları cami minaresine küfür, hakaret yazmakta. Bunu aleviler yaptı dense birde cem evi ateşe verilse ooo gavurların istediği ortam hazır. Bi ara camiler yakılıyordu. Suçlu sonra yakalandı. Hatırlarsınız 2009 yılında. Bunların amacı aynı. Oyuna gelmemek gerek. Elin amerikalı, ingilizi ile geçiniyoruz. alevi ile sünniler birbiriyle niye geçinmesin? Biz alevi kardeşlerle kararlaştırdık. Eğer ortalık karışırsa ben gıcık olduğum sünnilerin ismini vereceğim onlara, onlarda bana gıcık oluğu alevilerin ismini verecek. Neyse şaka bir tarafa bırakın isteyen istediği gibi yaşasın. Ne başörtülü sıkıntıya girsin, ne başı açık... Aslında birbirimizi yeteri kadar tanımamaktan ileri gelen sorunlar var. İnsan zihninde bilmediği kısmı ön yargı ile doldurmakta. Birde sünnileri Hz. Ali'nin düşmanıymış gibi göstermek... Çook yanlış. Hz.Ali birgün ak saçlı sakallı bir adamı edebinden geçmemiş arkasında yürümüş. Adam yahudiymiş camiye kadar gelip bakıp geri dönmüş. Hz.Ali sabah namazına gecikti diye zaman durmuş. Güneş hareket etmemiş. Yani bi müslüman Hz.Ali'ye düşman olabilir mi? Adımızı Yezid taktınız mübarekler, bizde dini kitaplarımızda okuyoruz, "Yezid denen herif" diye anılıyor. Bizi o kadar mı aşağılık görüyorsunuz? Peygamberlik Hz.Ali'nin hakkıydı diyenlerde var malesef. Allah ne emrettiyse ona uymak lazım. Siz bugün tartışmasını yapıyorsunuz, Hz. Ali daha önce halife olmalıydı vs gibi. Acaba Hz. Ali halife olmayı istiyor muydu? O zamanın insanı şimdiki gibi makam sevdalısı değildi. Şimdi Kılıçdaroğlu, Tayyip koltuk kavgası eder. Hz.Ali'ye bu at ne işe yarar dediklerinde, "üstüne binip imamlıktan kaçmaya yarar" demiş. O zamanın insanı kendi ahiret hayatınından şüphe etmiş her zaman. Başkasının sorumluğunu almak istememiş. Eğer bir sorumluluk verilmişse de hakkıyla sadece Allah rızası için, Allah'tan korkarak sorumluğuğu yerine getirmiştir. Hz. Ali ilmin kapısı, Allah'ın arslanı, Resullallahın göz bebeği, onlarca belki yüzlerce gelen geçen evliya seyyidlerin babasıdır. Kaldı ki Ehlibeyti sevmek farzdır. Bazı Aleviler bizi üzüyor. Bizi hiç olmayacak şeylerle suçluyorlar.

Merhaba sünni dost, hoşgeldin. Nickinin sünni olması bizim için hiç sorun değil. İlk önce bunu bil. Ama bir Sünni forumuna gidip Aleviyim desen tepki gösterecek kişi çok olur. Bizim inancımzıın temelinde insan ve Elibyet sevgisi vardır. Bunları taşımayan insanlar hoşgörülü olamaz.

Asimile konusu için 1514'e gidelim. Osmanlı padişahı Yavuz Selim, Çaldıran Savaşında 40.000 Alevi'yi katletti. Daha sonra Turnadağ Savaşı'ndan hemen sonra da Maraş yöresindeki Alevileri katletti. Canını kurtarmak isteyenler ya Sünnileşti, ya da dağlara kaçtı. Yıllarca Aleviler, asimile politikası sonucu neler gördü neler... Pirlerimizin önce sakallarını kesip, sonra başlarını vurdular. Kadınlarımıza önce tecavüz edildi, sonra öldürüldü. Köylerimize zorla cami yaptırıldı. Cemlerimiz ve cemevlerimiz yok sayıldı. Bu asimilasyon değildir de nedir?

Daha önce dedim de, şimdi de diyorum. Alevilikle Sünnilikle siyaseti bağdaştırmayın. Alevilerin genelde solcu olduğu doğrudur. Ama Deniz, Yusuf, Mahir Sünni kökenlidir. Gerçi onlar bizim nazarımızda Ehl-i Tarikat olmuştur ama Sünniliği benimseyip, sola önemli destek veren insanlar vardır.

Alevi - Sünni çatışması yoktur bence de, yobazların Alevilere yaptığı kıyım vardır. Maraş'ta ve birçok yerde katliam yapanlarla, Suriye'de Nusayri katliamı yapanlar aynıdır. Ve ne yazık ki, devlet hep bu katilleri beslemiştir.

Hz. Ali bizim şahımızdır. Muhammed peygamberdir. Ali erenlerin şahıdır. Bütün peygamberlerin rehberidir. Ama aleni olarak Hz. Muhammed'in yanında görünmüştür. Hz. Ali'nin saraylarda, altınlarda, ganimetlerde gözü olmadığı kesindir. Fakat onun hakkını isteyen aç gözlü Ebubekir, Ömer, Osman ve yandaşlarının ganimetlerde gözü vardır. Ali soyuna katliam yapan Ebubekir, Ömer ve Osman'ın ardılları Muaviye'ler, Yezit'ler, Selim'ler hep zenginlik içerisinde yaşamışlardır. Zaten şu an başımızda olanlar onların otrunları değil mi?
Sponsor Reklamlar

Alevi, Deniz, gencalevi ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.09.12   #10
Sun's Son
Banned
Banned Users
Nereden: Halep

Her Sünni Alevileri asimilasyona çalışmıyor Sünni Can. Böyle bir genelleme mümkün değildir.

Ama şöyle bir durum var.

Tarihteki Sünni liderler cem evlerini camilerle değiştirerek, ayin-i cemi yasaklamak ile Alevi liderler ise camilere ive ibadetlere dokunmayarak gönülleri feth yöntemiyle kendi inancını yaymaya çalışmıştır. Bunun için Aleviler renk renk çeşit çeşitti.

Ebussuud'un fetvaları ile Alevilerin katli vacip olmuştu, Nesimi kimin canına kıydı, O ki şiirleriyle ilhamlarıyla ikna etmeye çalıştı.

Mutlaka herkes kendi inancının en yaygın olmasını diler ama yöntemleri onun asimilasyon mu yoksa manevi fetih mi yaptığına karar verir.

Bana her zaman Sünni arkadaşların gelip iknaya çalışıyor, bunu tehlikeli gören Alevi de yobazlık ediyor.

Ama şu anki düzenimizin kontrolörleri bunun yerine hala Yavuz modeliyle bu olaya yaklaşıyor. Bizim "Yezit" dediğimiz onlardır. Bu asimilasyon değil de nedir? "Alevi" nicknameli can bunu güncel örnekleriyle size izah etmiş...

Pir Mehmet dede de tarihi ve tevhidi en güzel şekilde özetlemiş.

Niçin kılıç ile cihad edilir, çünki o zaman kelam yetersiz kalır. Devr-i Risalet Penahi'nde Mekkeli müşrikler Ahmed-i Muhtar (s.a.v.)'e konuşacakları, savunacakları sözleri ve vaziyetleri olmadığı için saldırdılar, taşladılar...

Öyle ise saldırıyı, yezitliği bırakalım, küfr ve çirkefliği bırakalım kelam edelim. Münazara edelim, istişare edelim...

Aşk ile...
Sponsor Reklamlar

Deniz, Pir Mehmet, dAbBe ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Konu Sun's Son tarafından (02.09.12 Saat 13:55 ) değiştirilmiştir.
Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...