Sponsor Reklamlar

önemli!

Haber Merkezi Katagorisinde ve  Duyurular Forumunda Bulunan  önemli! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 06.08.12   #41
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32
Standart Cevap: önemli!

Siirlerde gecen kizilbas kelimesi, senin anladigin sekliyle Alevilik icinde ayri bir olusum degil, Alevi düsmanlarinin Aleviler´e hitap seklidir. Ancak Aleviler kendilerine kizilbas denimesinden rahatsizlik duymazlar.

Bu yobazlara karsi Pir Sultan Abdal,
"Aleviyim Kizilbasim ne dersin"

Mahsuni Serif,
Elhamdülillah Kizilbasiz.

Kizilbaslar hakkinda fetva veren bir yobaza sen Bektasi diyebiliyorsan, buna ben bir sey deyemem. Unutmaki 60 bin alevinin kanini döken Yavuz Selim´de bekaret küpesi takarak kendisinin Alevi Bektasi oldugunu söylemisti. Almanyadaki karases Cemalettin Kaplan´da.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.08.12   #42
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: out of Turkey
Rep Puani : 10

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Siirlerde gecen kizilbas kelimesi, senin anladigin sekliyle Alevilik icinde ayri bir olusum degil, Alevi düsmanlarinin Aleviler´e hitap seklidir. Ancak Aleviler kendilerine kizilbas denimesinden rahatsizlik duymazlar.

Bu yobazlara karsi Pir Sultan Abdal,
"Aleviyim Kizilbasim ne dersin"

Mahsuni Serif,
Elhamdülillah Kizilbasiz.

Kizilbaslar hakkinda fetva veren bir yobaza sen Bektasi diyebiliyorsan, buna ben bir sey deyemem. Unutmaki 60 bin alevinin kanini döken Yavuz Selim´de bekaret küpesi takarak kendisinin Alevi Bektasi oldugunu söylemisti. Almanyadaki karases Cemalettin Kaplan´da.

Bektaşiliğin tarihi nedir?
Bektaşilikten önce Alevilik yok muydu?
İşte Yeniçerili bir Bektaşi şairin sözleri.
Tıpkı bir fetva gibi.
Şimdik sen bunlar görmüyorsun eee neymiş?
Hitap şeklimiş.
Sen kendi kendini kandırabilirsin ve kandırmaya devam et...
Sponsor Reklamlar

Ez Qizilbaş im, Ez Kurden Elewi me

ASLINI İNKAR EDEN HARAMZADEDİR”
ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.08.12   #43
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Bektasiligi Alevilikten ayri görmek cehaletin, Aleviligi bilmemenin ürünüdür.
Alevimisin diye soruldugunda, hic bir Bektasi "hayir ben Alevi degil, Bektasiyim" demez" Evet Aleviyim" der.

Haci Bektasi Veli olmasaydi, bu gün Türkiye topraklarinda yasayan Alevilerin Iranda yasayan siilerden farki olmazdi. Bu gün agziniza slogan yaptiginiz, "Bizim kabemiz insandir","72 milleti bir görürüz","Gelin canlar bir olalim" seklinde sözler ortaya cikmaz. Önder kabul ettigimiz Pir Sultanlar, Yunus Emreler olmaz, dört kapi kirk makam diye bir ögretiden haberdar olmazdik.

Sana Alevilik dersi verecek kadar vaktim yok.
Sponsor Reklamlar

Alt 06.08.12   #44
ozgurkursun44
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: out of Turkey

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bektasiligi Alevilikten ayri görmek cehaletin, Aleviligi bilmemenin ürünüdür.
Alevimisin diye soruldugunda, hic bir Bektasi "hayir ben Alevi degil, Bektasiyim" demez" Evet Aleviyim" der.

Haci Bektasi Veli olmasaydi, bu gün Türkiye topraklarinda yasayan Alevilerin Iranda yasayan siilerden farki olmazdi. Bu gün agziniza slogan yaptiginiz, "Bizim kabemiz insandir","72 milleti bir görürüz","Gelin canlar bir olalim" seklinde sözler ortaya cikmaz. Önder kabul ettigimiz Pir Sultanlar, Yunus Emreler olmaz, dört kapi kirk makam diye bir ögretiden haberdar olmazdik.

Sana Alevilik dersi verecek kadar vaktim yok.

Dabbe gibi zihniyetler çok tehlikeli ve etrafına zarar vermektedir.
Şimdik, ben Bektaşi bir şairin Kızılbaşlık ile ilgili sözlerini paylaşıyorum bu zat rahatsız oluyor.
Şimdik ben Bektaşilerin böyle böyle dediğini demiyorum sadece Bir Bektaşi şairi diyorum. Genelleme yapmıyorum.
Buna dikkat edilmesi gerekir.
Sponsor Reklamlar

Ez Qizilbaş im, Ez Kurden Elewi me

ASLINI İNKAR EDEN HARAMZADEDİR”
ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.08.12   #45
Cemevi
Cemevi.com Kurucusu
emektar üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 0

KIZILBAŞLIK NEDİR

Kızılbaş tabirinin 2 tanımı bulunmaktadır. Bu tanımları kısaca şöyle özetleyebiliriz.

a) Alevi söylencelerine göre Kızılbaş kelimesinin kökenini Uhud Savaşı'na kadar dayandırırlar. Rivayetlere göre Hz. Ali, Peygamberimiz Hz. Muhammed'i korumak için önüne siper olmuş ve başından yaralanmıştır. Bu savaştan sonra Hz. Ali ve taraftarlarına Kızılbaş denilmiştir. Yine bir rivayete göre Hz. Ali Sıffın Savaşı'nda başlarına kırmızı başlık takmışlardır.

b) Diğer tanım ise Büyük Alevi devletlerinden olan Safevilere dayandırılır. Safevilerin ve Erdebil dergahı beylerinin ve askerlerinin başlarına 12 dilimli kızıl bir külah-börk taktıklarıdır. Özellikle Safevilerin hükümdarı Şah İsmail ve Yavuz Sultan Selim arasındaki çekişmeden sonra Kızılbaş tabiri giderek Alevileri ve Ali taraftarlarını aşağılamak için kullanılmaya başlanmıştır.

Kızılbaşlık tarihi süreçte, Alevi -Bektaşi inanç ve kültür öğretisinin, toplumsal yaşam tarzının siyasallaşmış doktrinel adına ve devlet iktidarını amaçlayan stratejik hedefine sosyo-ekonomik toplumsal kuramının uygulama düzeninin sistemine denmiştir. Yani Alevilik öğretisinin toplumu bilgi ve becerilerisiyle yönetme, iktidar erkiyle uygulama modeline Kızılbaşlık sistemi denir.

Bugün ise Alevilik ve Kızılbaşlık özdeş hale gelmiştir.

Kızılbaşlık siyasetinin temellerini Hâcı Bektaş Veli Dergâhı Postnişini Balım Sultan (1458-1519/20) ile Şah İsmail Hatayî (1487-1524) atmışlar ve teorize etmişlerdir. Anadolu Alevi ve Bektaşi'lerinin derleniş ve toparlanışlarının birincisini, Baba İlyas (?-1240) ikincisini, Sultan Hünkâr Hâce Bektaş-ı Veli (1209/10-1271/2) üçüncüsünü, Şeyh Bedreddin (1357-1420) dördüncüsünü ise Şah İsmail Hatayî gerçekleştirir.

Alıntı
Sponsor Reklamlar

Alevi, Sun's Son ve dAbBe bunu beğendiler.
Cemevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.08.12   #46
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Asagidaki yorumlari karsilastiranlar Bektasilerimi, Bektasi bir ozanimi kastettigine kendileri karar vereceklerdir.

ozgurkursun44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Dabbe gibi zihniyetler çok tehlikeli ve etrafına zarar vermektedir.
Şimdik, ben Bektaşi bir şairin Kızılbaşlık ile ilgili sözlerini paylaşıyorum bu zat rahatsız oluyor.
Şimdik ben Bektaşilerin böyle böyle dediğini demiyorum sadece Bir Bektaşi şairi diyorum. Genelleme yapmıyorum.
Buna dikkat edilmesi gerekir.

ozgurkursun44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İdrisi Bitlis için Kürtlerin lideri demek tarihten anlamamak, cahil olmaktır.
Idrisi Bitlis’e zamanın yönetimi git Kürtleri birleştir der birlikte hareket edin der İdrisi Bitlis Kürtler ile konuşur fakat birleştiremez.
O gün belki birleştirseydi bugün 30 bin insan ölmez belki Kürdistan diye bir devlet olurdu.

Peki Yeniçerilerin Yavuz ile işbirliği nedir?
Bektaşilerin Yavuz ile işbirliği nedir?
Bektaşiler Yeniçeri içinde mi değil mi?
Özellikle Kızılbaş katliamında iş birliği nedir?

Ben Osmanlıyı geçtim Cumhuriyet dönemine geldim.
Cumhuriyet döneminde Mustafa Kemal’in rolü nedir Dersim Soykırımınıda?
Şimdik sen bunları görmüyorsun Osmanlı döneminde bazı Kürtlerin Türkler ile işbirliği yaptığını Müslümanlık çatısı altında ve sen bazı Kürtleri Tüm Kürtlerin temsilcisi yapmaktasın. Bu kabul edilemez.

Hangimizin tehlikeli olduguna da...
Sponsor Reklamlar

Alt 07.08.12   #47
Aşıktalibi
Üye
Üye
Nereden: İstanbul'dan

özgür bey tarihten anlamiyorsunuz diye yazmışsında paso söyliyeyim, Kızılbaş katliamlarında yeniçeride bulunan Alevi-Bektaşileri yavuzun çadırını basmışlardır, oklamış mızraglamışlardır biz şahkuluyuz diye. İkincisi yeniceri osmanlı padişahlarına çok büyük zarar vermiş hatta taht değişikliklerinde bile rol oynamıştır haklarımızı bize vermiyorlar diye (Kızılbaşlara) Aynı zamanda o katliamlar ve çaldıran savaşı Alevi-bektaşi yeniceriorduları tarafından yapılmadı Yeniceri görünümlü "EŞKİNCİ" ocaklarından yapıldı, ulema sınıfıyla birlikte. Gerçeklerin demine hüüüü Alevi-Bektaşi-Kızılbaşlığını kendi kafandakine göre yorumlayıp adlandırma.
Sponsor Reklamlar

YEDİ ULU DERKİ MÜRVET YA ALİ MÜRVET.
KERBELAYA HÜRMET YA ALİ MUHAMMED.
ERENLER OLMUŞ TAKKİYE ALTINDA İSLAM.
ALMIŞ KERBELADAN SANCAĞI ÇEKMİŞ DARA.
GELMEK İSTERSEN BU YOLA DUR ALİ DİVANINA.
ERKANDAN, PİRİN ETEĞİNDEN SAPMA.
İŞ İŞTEN GEÇERSE KARANLIKTA KALMA.
Aşıktalibi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...