Sponsor Reklamlar 
Seçenekler
Alt 26.12.12   #1
ByMunzur
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Müzik Diyarı
Mesajlar: 1.264
Rep Puani : 31
Post Kuranda Müzik yasakmıdır? AYETLER ne diyor ...


Değerli akadaşlar bana bir çok kişiden hatta ailemden bile müziğin dinimizde yasak olduğunu söylediler bende bunu araştırmaya başladım kuranda müziğin yasaklandığı yasak sayıldığı ayetleri araştırdım ve buldum şimdi sizlerle paylaşıyorum...


İSRA SURESİ

61- Hani bir zaman meleklere, Âdem'e secde edin demiştik de İblis'ten başka hepsi secde etmişti ve o, balçıktan yarattığın mahlûka secde mi edeyim demişti.

62- Bildir bana demişti, benden daha şerefli ve yüce olarak yarattığın bu mahlûk kimdir? Kıyamet gününedek yaşatırsan beni andolsun ki pek azı müstesna, onun soyunu azdıracağım.

63- Git demişti, kim sana uyarsa onlardan, hepinizin de cezâsı cehennemdir gerçekten ve o cezâ, noksansız, tastamam bir cezâ.
64- Onlardan kime gücün yeterse seslen, oynat yerinden onu, atlı, yaya, bütün ordunla yürü üstlerine, malda, evlâtta ortak ol onlarla ve vaadet onlara ve Şeytan, yalandan başka bir şey vaat edemez ki onlara.


MU’MİNÛN SURESİ
1- Gerçekten de kurtulmuşlardır, muratlarına ermişlerdir inananlar.
2- Öyle kişilerdir onlar ki namazlarını ( NOT: SALAT )gönül alçaklığıyla kılarlar.
3- Ve öyle kişilerdir onlar ki boş şeylerden yüz çevirirler.

FURKAN SURESİ .

30- Ve Peygamber, yâ Rabbi dedi, bu kavmim, şu Kur'ân'ı ihmâl etti, terkedilmiş bir hale getirdi.

72- Ve öyle kişilerdir onlar ki yalan yere tanıklıkta bulunmazlar ve suç yapılan bir yere uğrarlarsa oradan, suç yapmadan ve yapılan suça râzı olmadan geçip giderler.

NECM SURESİ
60- Ve gülüyorsunuz ve ağlamıyorsunuz.
61- Ve siz oyalanıyorsunuz, gaflet ediyorsunuz.
Yukarıdaki ayetlerde Müzik ile alakalı yada ozanlık şairlik ile alakalı her hangi bir emir yasaklama yok tamamen insanların keyfi yorumu vardır İsra Suresinde İblisin Alah tarafından kovulması ele alınmış ve ona git istediğini yap denilmiş

Mümin suresinde hak yola giren hak ile meşgul olan kişilerden bahsetmiş çiftçi tüccar yada kaportacı olupda Allahı anmayanlar var ...

Furkan suresinde ise kuranı inkar eden onu tanımayanlar ile ilgili bir ayetdir dediğim gibi kaportacı olupda gece gündüz kapotacılık yapan bile kuranuı inkar edebiliyor o zaman kaportacılıkda haram olsun...

Necm suresi apaçık islamiyet ile alay edenlere hitap edilmiş...

Ben kendi akıl iradem ve düşüncem ile bu ayetlerde Müziğin ozanlığın şairliğin HARAM sayıldığına dair zeere kadar bir delil bulamadım

Siz bulduysanız uyarın beni...
Sponsor Reklamlar

gokhan1 bunu beğendi.
ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.12.12   #2
Aşk
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Nov 2012
Nereden: İstanbul
Mesajlar: 530
Rep Puani : 20
Standart Cevap: Kuranda Müzik yasakmıdır? AYETLER ne diyor ...


Şayet müzik seni Kelam-ı Kadim ve İlahi Sır'dan, gerçekten uzaklaştırıp, nefsine, egona bağımlı hale getiriyorsa, kötülüğe ve fesada ve fitneye yaklaştırıyorsa dinlemesi haramdır.

Yaklaştırıyorsa mübahtır.

Abdallar, karanlığı nura çevirmeyi bilirler

Hu!
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.12.12   #3
ByMunzur
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Müzik Diyarı
Mesajlar: 1.264
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Kuranda Müzik yasakmıdır? AYETLER ne diyor ...


katılıyorum ama bu ayetleri Sadece Müzik üzerine yorumlamak yanlıştır ve o kadar ozan ve şair vardır ki hak aşkı ile yanmışlardır bir örnek Pir Sultan abdal Şah hatayi....
Sponsor Reklamlar

Aşk bunu beğendi.
ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.12.12   #4
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Hiçlik
Mesajlar: 1.892
Rep Puani : 46
Standart Cevap: Kuranda Müzik yasakmıdır? AYETLER ne diyor ...


Kur'an'ın bu ayetlerinde müzik ile ilgili yasaklayıcı hüküm göremedim. Hz.Muhammed'in hadislerinde ve fıkıhçılarda ise bu durum tamamen farklı yorumlanmış.

Resulallah (s.a.v) ahir zamanda benim ümmetimden bir kavim maymun ve hınzır suretine tebeddül eder. Dediğinde ashabı;’’ Ya resulallah! Senin Allah’ın resulü olduğuna ve Allah’ın birliğine şahadet ederlermi?’’dediler. Bunun üzerine resulallah (s.a.v) evet, namaz kılarlar ve oruç tutarlar, hac ederler, deyince onlar; bunun hali nedir ki böyle olur dediler. resulallah (s.a.v) onlar oyunları irtikâp eder ve şarapları içerler. Oyun ve şarap üzerine yatarlar, sabahtan maymun ve hınzır olarak kalkarlar, buyurmuştur. Hadisi şerifte geçen hadisi şerifte geçen ‘’meazif’’ her nevi oyun ve oyunun aletleridir.
(sahihi buhari. Türkçe 4 cilt.290 sayfa)

‘’ Ebu malik el eşari (r.a) den rivayet edilen bir hadisi şerifte resulallah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur. Ümmetimden bir takımları muhakkak ki şarap içip ona adından dan başka isim takacaklar, baş uçlarında şarkıcı kadınlar şarkı türkü söylemekler. Allah-ü teala onları yere batıracak ve onlardan maymunlar ve domuzlar yapacaktır.
(ruhul Furkan–8 cilt sayfa 40)

‘’Şarkıcı cariyelerini ne satın alın, nede satın, nede öğretin, onlarla yapılan ticarette hayır yoktur, parasıda haramdır.’’ Lokman suresi 6.cı ayet bu gibi kimseler hakkında nazil olmuştur. (tac 8 cilt sayfa 550)
Abdullah ibni amr (r.a) şöyle buyurmuştur: kuranı kerimdeki bu ayeti tevratı şerifte aynen şöyledir; Şüphesiz ki Allah- teala hakkı indirerek batılı gidermiş ve onunla ( indirdiği hak hükümler vasıtasıyla, tavla, satranç gibi oyunları ney, kaval, flüt, klarnet, düdük gibi nefesle çalınan çalgı aletlerini raks, dönerek oynanan dans, bale gibi oyunları, gitar, davul, darbuka, dümbelek gibi elle çalınan çalgıları, def ve tamburları çalanlar ve dinleyenler için şarkıyı söyleyen ve dinleyenler için, şarabı da tadanlar için yasaklanmıştır.
(ibni ebu hatim. no 6744,4/1196.suyuti, dürül mensur,3/163, ibni kesir: 2/90, maide ayet 90)

‘’ Çalgı aletlerinin sesini dinlemek günahtır. O çalgı meclisinde oturmak fasıklıktır, bu çalgı sesi ile lezzetlenmek küfür dür.’’ (Allah-hımızın verdiği nimetlere nankörlük etmektir. Bu nankörlüğe devam etmekte insanı küfre götürür.)
(el fetaval bezazziye, damat 2 cilt 533 sayfa fethul kadir 10 cilt sayfa 15.)

‘’Bir adam şarkı türkü ile sesini yükseltmez, illa yükseltiğin de yüce Allah c.c. ona iki şeytan gönderir. Biri omzuna diğeri öbür omzuna otururlar. Ve iki ayakları ile göğsüne vurmayı devam ederler. Susana kadar böyle devam ederler.’’ (tevfsiri kurtubi 14 cilt,53 sayfa)
Yukarıda ayeti kerimeler ile hadisi şeriflerde çalgı çalmak ve dinlemenin haram olduğu aşikârdır.

‘’ Mühür, arşın direğine takılıdır. Haramlar işlenip isyan edilerek Allah-a karşı cüret edilir ( isyana cesaret gösterilirse) Allah-teala mühürü göndererek o (haram işleyen, isyan eden ve Allah-a karşı cüret gösteren) kişinin kalp’bini damgalar, o artık hiç bir şey anlamaz hale gelir.’’ (ruhul Furkan 6 cilt 30 sayfa arar 146- enfal suresi 24 ayet.)

ÇALGI DİNLEMENİN FETVA KİTAPLARINDAKİ FIKHİ HÜKMÜ

Resulallah s.a.v şöyle buyurduğu anlatılır; Mümin için her oyalama boştur. Ancak üçşey müstesna: atın terbiyesi ve atı ile oynaması, ok atması, ailesi ile oynaşması.
(fethul kadir.10 cilt. Sayfa 15)


Hidaye imam azam ebu hanifeye göre ; ‘’Eğlenmek için çalınan tüm çalgılar haramdır. (mergınani hidaye /4 cilt 80)

Fetevayı Hindiye:
‘’Oyun çalgı aletlerini, isteyerek dinlemek haramdır.’’
İslam beldesinde bulunan zimmîlerden Müslüman olmayanlardan birisi düğün yapmak ve düğünde davul, zurna çaldırmak için hâkime müracaat etse, hâkim davul, zurna çaldırmak için izin vermez. Müslüman olmayanlara verilmeyen çalgı izni, şimdi Müslümanlara nasıl izin verilebilir. ( fetvayı hindiye 12 cilt 82 sayfa)
İbni hacer;
‘’Tambur ve kemençe gibi fasık ayyaş ve sefihlerin kullandığı çalgı aletlerini kullanmanın ve dinlemenin icma ile haram olduğunu dediler.’’
(ibni hacer, kurtubi kef el rüa 306. sayfa)

Ebu ishak el şirazi;
‘’Ud ve tambur gibi çalgılar çalmak haramdır.’’

Kafi İbni Abdiler (r.a)
‘’El kafi isimli eserinde haram olduğu hususunda görüş ittifakı bulunan kazançları sayarken ‘’Şarkı söylemekten elde edilen gelir ve flüt gibi eğlence aletlerinden elde edilenleri zikretmiştir.’’ Bu hükümlere göre isteyerek bunları dinlemek azabı gerektirir. Ama istemeden işiten kimse ise azap olunmasa da o kimseden uzun süre ibadet sevgisi alınır.

Bostanül arifin (Ebu leys):
‘’Nikâhı ilan ediniz. Onun için def çalınız.’’Hadisin manası; nikâhı açık yapmaktan kinayedir. Bu hususta aynı ile def çalmayı murat etmiştir.’’

Âlimlerimiz düğünde def çalmak hususunda çeşitli görüşler belirtmişlerdir. Bir kısmı bir sakınca yoktur demelerine karşılık, bazıları da mekruhtur, dediler. Derim ki zamanımızda zilli, çıngıraklı çalınan defler ittifakla mekruhtur. Bunlarda görüş ayrılığı yoktur. Ancak ihtilaf eski zamanlarda çalınan defler içindir. (ebu leys bostanül arifin 2 cilt 887.sayfa)

Müzikle ilgili yasakları Hz.Muhammed ve fıkıhçılar koymuş; ehli sünnet de vesselam peygamber ve hocalarımız dedi, günah diye peşlerinden gitmişler. Bunun için bugün evinde televizyon bulundurmayan, radyo bulundurmayan insanlar var.
Sponsor Reklamlar

BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.12.12   #5
Aşk
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Nov 2012
Nereden: İstanbul
Mesajlar: 530
Rep Puani : 20
Standart Cevap: Kuranda Müzik yasakmıdır? AYETLER ne diyor ...


Önemli olan mü'min olmak. Başka meslekleri karalamanın lüzumu yok. Müzik harama yaklaştırdığı derecede haramdır. Nokta.
Sponsor Reklamlar

Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.12.12   #6
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Hiçlik
Mesajlar: 1.892
Rep Puani : 46
Standart Cevap: Kuranda Müzik yasakmıdır? AYETLER ne diyor ...


Konu işleyişinde bir meslek karalaması söz konusu bile değil.
Sponsor Reklamlar

BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.12.12   #7
Aşk
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Nov 2012
Nereden: İstanbul
Mesajlar: 530
Rep Puani : 20
Standart Cevap: Kuranda Müzik yasakmıdır? AYETLER ne diyor ...


Meslek derken kasıt esnaf, memur değil, itikadi meselelerde fazla hassasiyet gösteren mü'minlerin mesleğidir.
Sponsor Reklamlar

Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.12.12   #8
ByMunzur
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Müzik Diyarı
Mesajlar: 1.264
Rep Puani : 31
Post Cevap: Kuranda Müzik yasakmıdır? AYETLER ne diyor ...


BERF62 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kur'an'ın bu ayetlerinde müzik ile ilgili yasaklayıcı hüküm göremedim. Hz.Muhammed'in hadislerinde ve fıkıhçılarda ise bu durum tamamen farklı yorumlanmış.

Resulallah (s.a.v) ahir zamanda benim ümmetimden bir kavim maymun ve hınzır suretine tebeddül eder. Dediğinde ashabı;’’ Ya resulallah! Senin Allah’ın resulü olduğuna ve Allah’ın birliğine şahadet ederlermi?’’dediler. Bunun üzerine resulallah (s.a.v) evet, namaz kılarlar ve oruç tutarlar, hac ederler, deyince onlar; bunun hali nedir ki böyle olur dediler. resulallah (s.a.v) onlar oyunları irtikâp eder ve şarapları içerler. Oyun ve şarap üzerine yatarlar, sabahtan maymun ve hınzır olarak kalkarlar, buyurmuştur. Hadisi şerifte geçen hadisi şerifte geçen ‘’meazif’’ her nevi oyun ve oyunun aletleridir.
(sahihi buhari. Türkçe 4 cilt.290 sayfa)

‘’ Ebu malik el eşari (r.a) den rivayet edilen bir hadisi şerifte resulallah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur. Ümmetimden bir takımları muhakkak ki şarap içip ona adından dan başka isim takacaklar, baş uçlarında şarkıcı kadınlar şarkı türkü söylemekler. Allah-ü teala onları yere batıracak ve onlardan maymunlar ve domuzlar yapacaktır.
(ruhul Furkan–8 cilt sayfa 40)

‘’Şarkıcı cariyelerini ne satın alın, nede satın, nede öğretin, onlarla yapılan ticarette hayır yoktur, parasıda haramdır.’’ Lokman suresi 6.cı ayet bu gibi kimseler hakkında nazil olmuştur. (tac 8 cilt sayfa 550)
Abdullah ibni amr (r.a) şöyle buyurmuştur: kuranı kerimdeki bu ayeti tevratı şerifte aynen şöyledir; Şüphesiz ki Allah- teala hakkı indirerek batılı gidermiş ve onunla ( indirdiği hak hükümler vasıtasıyla, tavla, satranç gibi oyunları ney, kaval, flüt, klarnet, düdük gibi nefesle çalınan çalgı aletlerini raks, dönerek oynanan dans, bale gibi oyunları, gitar, davul, darbuka, dümbelek gibi elle çalınan çalgıları, def ve tamburları çalanlar ve dinleyenler için şarkıyı söyleyen ve dinleyenler için, şarabı da tadanlar için yasaklanmıştır.
(ibni ebu hatim. no 6744,4/1196.suyuti, dürül mensur,3/163, ibni kesir: 2/90, maide ayet 90)

‘’ Çalgı aletlerinin sesini dinlemek günahtır. O çalgı meclisinde oturmak fasıklıktır, bu çalgı sesi ile lezzetlenmek küfür dür.’’ (Allah-hımızın verdiği nimetlere nankörlük etmektir. Bu nankörlüğe devam etmekte insanı küfre götürür.)
(el fetaval bezazziye, damat 2 cilt 533 sayfa fethul kadir 10 cilt sayfa 15.)

‘’Bir adam şarkı türkü ile sesini yükseltmez, illa yükseltiğin de yüce Allah c.c. ona iki şeytan gönderir. Biri omzuna diğeri öbür omzuna otururlar. Ve iki ayakları ile göğsüne vurmayı devam ederler. Susana kadar böyle devam ederler.’’ (tevfsiri kurtubi 14 cilt,53 sayfa)
Yukarıda ayeti kerimeler ile hadisi şeriflerde çalgı çalmak ve dinlemenin haram olduğu aşikârdır.

‘’ Mühür, arşın direğine takılıdır. Haramlar işlenip isyan edilerek Allah-a karşı cüret edilir ( isyana cesaret gösterilirse) Allah-teala mühürü göndererek o (haram işleyen, isyan eden ve Allah-a karşı cüret gösteren) kişinin kalp’bini damgalar, o artık hiç bir şey anlamaz hale gelir.’’ (ruhul Furkan 6 cilt 30 sayfa arar 146- enfal suresi 24 ayet.)

ÇALGI DİNLEMENİN FETVA KİTAPLARINDAKİ FIKHİ HÜKMÜ

Resulallah s.a.v şöyle buyurduğu anlatılır; Mümin için her oyalama boştur. Ancak üçşey müstesna: atın terbiyesi ve atı ile oynaması, ok atması, ailesi ile oynaşması.
(fethul kadir.10 cilt. Sayfa 15)


Hidaye imam azam ebu hanifeye göre ; ‘’Eğlenmek için çalınan tüm çalgılar haramdır. (mergınani hidaye /4 cilt 80)

Fetevayı Hindiye:
‘’Oyun çalgı aletlerini, isteyerek dinlemek haramdır.’’
İslam beldesinde bulunan zimmîlerden Müslüman olmayanlardan birisi düğün yapmak ve düğünde davul, zurna çaldırmak için hâkime müracaat etse, hâkim davul, zurna çaldırmak için izin vermez. Müslüman olmayanlara verilmeyen çalgı izni, şimdi Müslümanlara nasıl izin verilebilir. ( fetvayı hindiye 12 cilt 82 sayfa)
İbni hacer;
‘’Tambur ve kemençe gibi fasık ayyaş ve sefihlerin kullandığı çalgı aletlerini kullanmanın ve dinlemenin icma ile haram olduğunu dediler.’’
(ibni hacer, kurtubi kef el rüa 306. sayfa)

Ebu ishak el şirazi;
‘’Ud ve tambur gibi çalgılar çalmak haramdır.’’

Kafi İbni Abdiler (r.a)
‘’El kafi isimli eserinde haram olduğu hususunda görüş ittifakı bulunan kazançları sayarken ‘’Şarkı söylemekten elde edilen gelir ve flüt gibi eğlence aletlerinden elde edilenleri zikretmiştir.’’ Bu hükümlere göre isteyerek bunları dinlemek azabı gerektirir. Ama istemeden işiten kimse ise azap olunmasa da o kimseden uzun süre ibadet sevgisi alınır.

Bostanül arifin (Ebu leys):
‘’Nikâhı ilan ediniz. Onun için def çalınız.’’Hadisin manası; nikâhı açık yapmaktan kinayedir. Bu hususta aynı ile def çalmayı murat etmiştir.’’

Âlimlerimiz düğünde def çalmak hususunda çeşitli görüşler belirtmişlerdir. Bir kısmı bir sakınca yoktur demelerine karşılık, bazıları da mekruhtur, dediler. Derim ki zamanımızda zilli, çıngıraklı çalınan defler ittifakla mekruhtur. Bunlarda görüş ayrılığı yoktur. Ancak ihtilaf eski zamanlarda çalınan defler içindir. (ebu leys bostanül arifin 2 cilt 887.sayfa)

Müzikle ilgili yasakları Hz.Muhammed ve fıkıhçılar koymuş; ehli sünnet de vesselam peygamber ve hocalarımız dedi, günah diye peşlerinden gitmişler. Bunun için bugün evinde televizyon bulundurmayan, radyo bulundurmayan insanlar var.yazı güzel Berfo can ama Lokman suresi yanlış yazılmış Lokman ;Sğresini okuduğum kuran mealinden olduğu gibi aşağıya yazdım.

6- İnsanlardan, asılsız ve boş lâfları satın alan var, halkı, bilgisi olmadığı halde Allah yolundan saptırmak ve Kur'ân'ı alaya almak için; onlar, öyle kişilerdir ki onlaradır hor-hakir bir hale getiren azap....

( Berfo can ın yorumuna yanıt bir kısım )

Arkadaşalr Ayrıca meslekler ile alakalı sözümüz yok verdiğim örnekler de kaportacı çiftçi dedim evet adı üstünde örnek idi...

Değil Müzik her ne olursa olsun eğer hakikatten uzaklaştırıyorsa seni mantıksal olaradka o zaten haramdır ama burada ayetlerin hocalar hacılar tarafından yanlış yorumlandığı açıkça belli bence...

hemde uzaktan yakından alakası yok hadi ben Müzisyenim diye böyle düşünüyorum diye varsaydım Müzik ile alakası olmayan hatta bu konulara ilgisi olmayan bir arkadaşıma ayeti okuttum ve sence burada müziğin haramlığı hakkıdna bir şey varmı dedim yok dedi

HADİSLERE gelince uydurma hadislerin sayısını hatırlamıyorum ama açıkçası uydurma hadis çok ayrıca cilt cilt kitap yazanlarada inanmıyorum neden dersenız herkes kendince bildiklerinin üzerine ekleyerek paylaşıyor...
Sponsor Reklamlar

ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.12.12   #9
gokhan1
gokhan1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Sep 2012
Nereden: istanbul
Yaş: 35
Mesajlar: 264
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Kuranda Müzik yasakmıdır? AYETLER ne diyor ...


MÜzik dinde yasak olsaydı ben düşünmeden ateist olurdum
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
gokhan1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.12.12   #10
ByMunzur
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Müzik Diyarı
Mesajlar: 1.264
Rep Puani : 31
Post Cevap: Kuranda Müzik yasakmıdır? AYETLER ne diyor ...


gokhan1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
MÜzik dinde yasak olsaydı ben düşünmeden ateist olurdum


Bence tam tersi aslında Müzik Din kökenli bir şeyde ama milet anlamıyor
madem ysak ise Ezan bile okunurken insan sesi ve Müzikal makamlar içeriyo her vakit okunan ezan bir makamdır aslında Zikir ederken de ilahi okuyolar mevlüt okur kende def ney çalıyolar hay hay yapıyor
hem yasak hem yapıyolar ne ayak acaba bunlar
Sponsor Reklamlar

ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
kuranda uyarıcılar kristal Dini Konular 20 06.06.14 23:41
Kurana göre örtünmek ile ilgili farklı ayetler. ByMunzur Dini Konular 8 27.01.13 21:30
kuranda aura kristal Dini Konular 18 23.09.12 18:12
Kuran'da pagan ayetler var mı? ebruaksoy Dini Konular 2 10.09.10 13:23
Usta bugün diyor ki !!! akdora Şiir ve Türkü-Ezgi Bölümü 0 13.06.10 11:37
Totobo Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2