Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Dini Konular (http://www.piryolu.com/forum/dini-konular.html)
-   -   On Emir. (http://www.piryolu.com/forum/dini-konular/6579-on-emir.html)

dAbBe 15.11.12 16:00

On Emir.
 
http://4.bp.blogspot.com/_jaQmu_Z1qX...mmandments.jpg

1:Karşımda başka ilahların olmayacak.
2:Kendin için oyma put, yukarda göklerde olanın, yahut aşağıda yerde olanın, yahut yerin altında sularda olanın hiç suretini yapmayacaksın, onlara eğilmeyeceksin ve onlara ibadet etmeyeceksin.
3:Yehova'nın, Rab'ın ismini boş yere ağıza almayacaksın.
4:Sebt gününü takdis etmek için onu hatırında tutacaksın. Altı gün işleyeceksin ve bütün işini yapacaksın, fakat yedinci gün Allah'ın Rab'e Sebttir. Sen ve oğlun ve kızın, kölen ve cariyen ve hayvanların ve kapılarında olan garibin hiçbir iş yapmayacaksınız. Çünkü Rab gökleri, yeri ve denizi ve onlarda olan bütün şeyleri altı günde yarattı.
5:Babana ve anana hürmet edeceksin.
6:Öldürmeyeceksin.
7:Zina etmeyeceksin.
8:Çalmayacaksın.
9:Komşuna karşı yalan şahitlik yapmayacaksın.
10:Komşunun evine tamah etmeyeceksin, komşunun karısına, yahut kölesine, yahut cariyesine, yahut öküzüne, yahut eşeğine, yahut komşunun hiçbir şeyine tamah etmeyeceksin.

gokhan1 15.11.12 16:52

Cevap: On Emir.
 
10 numarada ördeği unutmuş millet eşşeği aştı artık ördeğe göz diker oldu :)

dAbBe 15.11.12 17:43

Cevap: On Emir.
 
Cevreciler on degil on bir emir oldugunu, bunlardan birinin de dogayi korumak oldugunu söylerken, bazi müslüman din adamlari Kurandaki "Biz Musa´ya dokuz mucize verdik" ayetine dayanarak, gercekte dokuz emir oldugunu, birini Yahudilerin uydurdugunu söylüyorlar. :)


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:02.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2