Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Dini Konular (http://www.piryolu.com/forum/dini-konular.html)
-   -   Kuran´in kelimesine bile karsi gelmek. (http://www.piryolu.com/forum/dini-konular/6432-kuran-in-kelimesine-bile-karsi-gelmek.html)

Tomris Katun 20.10.12 16:33

Cevap: Kuran´in kelimesine bile karsi gelmek.

Alıntı:

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 26349)
He he he...
Bi hile sezdigim icin lafi geveleyip duruyorum diyorsun yani. :D

Korkma ben söyleyecegimi basinda söyledim. Allahin bütün söylediklerini kabul ederek, onun bizim icin hazirladigi imtihanlari testleri gecemeyiz diye.

Dünyaya baktığımızda Allahın bütün istediklerini yapıyormuşuz gibi şey görebiliyormuyuz zaten.
Bizden isteneni biliyoruz fakat istediğimizi yapıyoruz.
Demiştim ya Allah kukla istemiyor kendi seçimimize bırakmış ve her insan da kendi seçtiği yolda yürüyor aslında.
Hile olayına gelince çok karşılaştığımız birşey ben sağlamcıyımdır :)

Tomris Katun 20.10.12 16:35

Alıntı:

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 26350)
Allah kalbe bakar, dudaktan cikana ya da eylemlere degil.

Doğru mesela dilinden Allahı düşürmeyenlerin kalbini de biliyor, ibadet edenlerinkini de. İnsanlar sadece insanları kandırır.
Bu gün ülkemizde iktidar olanlar da Allahı kandırmıyorlar insanları kandırıyorlar sadece.

Sun's Son 20.10.12 16:48

Yahu benim ne demek istediğimi anladın da sümen altı ettin Dabbe :D Bir kere en başta "ayet ile imtihan"
ibaresi hakkında eksik düşünüyorsun. Ne demiştik: Allah'ın ayetleri sadece Kelam-ı Kadim'de yazılan satırlar değildir, gezegenlerin dönmesi, yağmurun yağması v.s. hepsi birer ayettir. Bildiğiniz üzere "Ayet", delil demektir.
Deliller ile yani ayetler ile sınav şu şekildedir ki ayetlerde Hak Rahim, isimlerini aşkar ettiği halde zatını gizlemiştir. O halde kafa gözüyle seyredildiği vakit, insan "inkar", "küfr" v.s. ile sınava tutulur... Kimi de esbabı görür, onları zat zanneder müşrik olur... Yani "ayetler ile sınav etmek" Kur'an ayetleri ile değil, vahdetin tam da kendinden hasıl olan kesretin görünüşleri iledir. "Elif, Lâm, Mîm. İşte o kitap, bunda şüphe yok, müttakiler için hidayettir. "(Bakara 1,2)
İşte sorunun yanıtı budur...

Deniz 20.10.12 16:52

kişinin ameli düzgün olacak gerisi hikaye..

dAbBe 20.10.12 16:59

Alıntı:

Sun's Son Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 26355)
Yahu benim ne demek istediğimi anladın da sümen altı ettin Dabbe :D Bir kere en başta "ayet ile imtihan"
ibaresi hakkında eksik düşünüyorsun. Ne demiştik: Allah'ın ayetleri sadece Kelam-ı Kadim'de yazılan satırlar değildir, gezegenlerin dönmesi, yağmurun yağması v.s. hepsi birer ayettir. Bildiğiniz üzere "Ayet", delil demektir.
Deliller ile yani ayetler ile sınav şu şekildedir ki ayetlerde Hak Rahim, isimlerini aşkar ettiği halde zatını gizlemiştir. O halde kafa gözüyle seyredildiği vakit, insan "inkar", "küfr" v.s. ile sınava tutulur... Kimi de esbabı görür, onları zat zanneder müşrik olur... Yani "ayetler ile sınav etmek" Kur'an ayetleri ile değil, vahdetin tam da kendinden hasıl olan kesretin görünüşleri iledir. "Elif, Lâm, Mîm. İşte o kitap, bunda şüphe yok, müttakiler için hidayettir. "(Bakara 1,2)
İşte sorunun yanıtı budur...

Sun´s son anlamamazliktan geliyorsun. Konu basligi Kuran´in kelimesine bile karsi gelmek Allah´in dogadaki ayetlerine degil. Kitaplarindaki ayetlerine emirlerine.

Duhan 33: Onlara (Kitap ehline), içinde açık bir imtihan bulunan ayetler vermiştik.

Bak yukardaki ayette kitaplarda da imtihanlar oldugundan bahsediyor.

Sun's Son 20.10.12 17:04

Duhan Surasinde hiç de bu ayetlerin Kur'an'da yazdığına dair bir delil yok... Gösterin imanımız mutmain olsun :)

dAbBe 20.10.12 17:07

Duha suresinde israil ogullarina verilen Tevrattan bahsediyor. Sonucta Tevratta Kuran´da Allah´in nuru olarak adlandiriliyor.

Ama senin konunun özüne yaklasmaya niyetin yok.
Neyse zaten ben de sıkıldım bu konudan.

Sun's Son 20.10.12 17:14

"Onlara, içinde açık bir imtihan bulunan mûcizeler verdik. " Bu da diyanetin mealinden, burada mucizeler olarak anlatılmış... Her noktada Tevrat'tan bahsedilmesi çok zorlama bir yorum olur.
Neyse hakikaten çok uzun oldu... Yeni delillerinizi ileriki vakitlerde bekleriz :)

Deniz 20.10.12 17:22

kuran surelerini allahmı yazdı.yoksa muhamedmi??

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:19.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2