Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Dini Konular (http://www.piryolu.com/forum/dini-konular.html)
-   -   Kuran´in kelimesine bile karsi gelmek. (http://www.piryolu.com/forum/dini-konular/6432-kuran-in-kelimesine-bile-karsi-gelmek.html)

dAbBe 20.10.12 16:08

Cevap: Kuran´in kelimesine bile karsi gelmek.

Alıntı:

Sun's Son Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 26334)
İnkar ederse çıkar, karşı gelmekten kasır tatbik etmemekse, çıkmaz...

Nasil yani?
Tatbik etmemek ayni zamanda reddetmek anlamina gelmezmi?

Bu nasil cevaptir böyle, hem cikar, hem cikmaz, ne cikar ne cikmaz der gibi. :D

Tomris Katun 20.10.12 16:09

Alıntı:

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 26333)
Soruyu tekrarliyorum.
Kuran´daki Allahin emirlerinden birine karsi gelen dinden cikarmi?

Evet.
Hayir.

Bukadar basit ya...

Cevap, Kuranda aslolan insanların iyi insan olmalarıdır evet bunu bilinçli olarak reddediyorsak artık Allahın bize gösterdiği yolda değiliz demektir.
Dinden çıkmaktan kasıt buysa dinden çıkar. Başka bir yol seçmiş demektir bana göre.
Aslında soruyu ne düşünüp sorduğunuzu bilsek daha belirleyici olurdu.
Yani Kuranda ne gördüğünüzü bilmeden bu soruya net cevap vermek zor.
Ben evet derim siz sık sık karşımıza çıkarılan "yahudileri öldürün" ayetini örnek gösterirsiniz, yahudi öldürmezsen dinden çıkarsın dersiniz mesela.
Şimdi birisi çıkar parantez içinde "başörtüsü" yazan cümleyi bana dayatırsa kabul etmem, onlara göre bu beni dinden çıkarır oysa bana göre ben hala Alahın gösterdiği yolda ilerliyorumdur.

Tomris Katun 20.10.12 16:11

Alıntı:

Cem Sultan Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 26331)
BismiSah Allah Allah... 3lerin, 5lerin, 7lerin, 40ların ilmi Hak ola, batın acıla, gözler göre diyelim...

Bakara 158 :
"Şüphe yok ki, Safa ile Merve Allah'ın koyduğu nişanlardandır. Her kim Beytullah'ı ziyaret eder veya umre yaparsa onları tavaf etmesinde kendisine bir günah yoktur. Her kim gönüllü olarak bir iyilik yaparsa şüphesiz Allah kabul eder ve (yapılanı) hakkıyla bilir."

Bu ayette Safa ve Merve yaradılısın eril ve disil ögelerini sembolize eder. Yani ak ile kara'dır bir adım daha öteye gidersek iyi ve kötüdür.
Allah kendi dostlarına söyle buyurmaktadır sembolik olarak. Eger kisi kendi beytullahını ziyaret eder yani kendi özüne gider kendini bulursa o andan itibaren o kisinin İYİ ve KÖTÜ üzerinden herhangi bir kaydı tutulmaz yani tüm günahlardan artık kurtulmus olur. iste bu ermisligin özgürlügüdür. kendi tavafını yapan kisi artık ermis oldugu icin yaptıgı tüm hareketler, eylemler ne iyidir nede kötüdür cünkü o artık Hakk oldugu icin yaptıgı sadece ve sadece olması gerekendir. İnsanlara kötü gibi gözüksede aslında kötü degildir, iyi gibi gözüksede aslında iyi degildir (Hızır'ın hikayesindeki gibi) ve ayetin sonunda bu kisilere ufak bir tavsiyede bulunulur yinede iyilik yapmak süphesiz daha güzeldir diye.

Batın olarak Bakara 158: süphe yok ki insanda negatif ve pozitif yaradılısdandır fakat her kim ki öncelikle kendi tavafını yapar ise bundan sonra iyilik veya kötülük dagında gezse de ona sorumluluk yoktur. Ama yinede iyilik yapmak yeğdir.

Son kısmında iyilik yapmak yeniden vurgulanır cünkü bu makama gelen bir kisi miskindir, nötrdür, kötülük yapmadıgı gibi iyilikte yapmaz, yinede iyilik yapılırsa daha iyi olur denilmektedir.

saygı ve sevgilerimle...

Ben bu ayetten şunu anlıyordum aslında tavaf olayı istenmiyor ama tavaf etmek isteyenler olursa da bunda bir sakınca yok.

Sun's Son 20.10.12 16:13

Alıntı:

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 26338)
Nasil yani?

:D Mesela bir ayet der ki her gün 33 adım atacaksın... Sen evet Çalap Tanrı öyle buyuruyor dersin de atmaz isen, ahenge aykırı düşersin, yani avam tabiriyle günah işlersin fakat münkir olmazsın, İNKAR, REDDETMEK demektir ki sen bu durumda reddetmiyorsun.

Tomris Katun 20.10.12 16:19

Alıntı:

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 26338)
Nasil yani?

Bu şu demek olabilir belki, ders çalışmamın iyi olduğu söyleniyor, bunun doğru olduğuna inanıyorum ama canım ders çalışmak istemiyor, çalışmıyorum.
Oysa hayır ders çalışmanın iyi bir şey olduğuna inanmıyorum da diyebilir. Ders çalışıyormuş gibi yapar yada hiç çalışmaz.

dAbBe 20.10.12 16:21

Alıntı:

Sun's Son Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 26341)
:D Mesela bir ayet der ki her gün 33 adım atacaksın... Sen evet Çalap Tanrı öyle buyuruyor dersin de atmaz isen, ahenge aykırı düşersin, yani avam tabiriyle günah işlersin fakat münkir olmazsın, İNKAR, REDDETMEK demektir ki sen bu durumda reddetmiyorsun.

Emiri kabul edip, tatbik etmeyi reddetmektense, reddettigim icin tatbik etmedigimi söylemeyi tercih ederim.

O´nu kandirmak mümkün degildir. :eek:

Tomris Katun 20.10.12 16:24

Alıntı:

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 26344)
Emiri kabul edip, tatbik etmeyi reddetmektense, reddettigim icin tatbik etmedigimi söylemeyi tercih ederim.

Birinde onun karşısına geçip senin yalan yada yanlış söylediğini düşünüyordum o yüzden yapmadım, birinde sana inanmıştım güveniyordum ama yapamadım dersin :)
Kandıramazsın tabiki.

Sun's Son 20.10.12 16:25

Alıntı:

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 26344)

Yanıtınızda mantık hatası yapıyorsunuz:
Hangisi kandırmaktır?
*Bir şeyin doğru olduğunu tastik edip, uygumamamak ve uygulamadığını kabul etmek mi?
*Yoksa, onun doğruluğunu bile bile eylemlerinizi meşru kılmak adına onu "sözde" reddettiğinizi söylemeniz mi?

Hangi durumda yalan söylemiş olursunuz? :eek:

dAbBe 20.10.12 16:27

Alıntı:

Tomris Katun Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 26339)
Cevap, Kuranda aslolan insanların iyi insan olmalarıdır evet bunu bilinçli olarak reddediyorsak artık Allahın bize gösterdiği yolda değiliz demektir.
Dinden çıkmaktan kasıt buysa dinden çıkar. Başka bir yol seçmiş demektir bana göre.
Aslında soruyu ne düşünüp sorduğunuzu bilsek daha belirleyici olurdu.
Yani Kuranda ne gördüğünüzü bilmeden bu soruya net cevap vermek zor.
Ben evet derim siz sık sık karşımıza çıkarılan "yahudileri öldürün" ayetini örnek gösterirsiniz, yahudi öldürmezsen dinden çıkarsın dersiniz mesela.
Şimdi birisi çıkar parantez içinde "başörtüsü" yazan cümleyi bana dayatırsa kabul etmem, onlara göre bu beni dinden çıkarır oysa bana göre ben hala Alahın gösterdiği yolda ilerliyorumdur.

He he he...
Bi hile sezdigim icin lafi geveleyip duruyorum diyorsun yani. :D

Korkma ben söyleyecegimi basinda söyledim. Allahin bütün söylediklerini kabul ederek, onun bizim icin hazirladigi imtihanlari testleri gecemeyiz diye.

dAbBe 20.10.12 16:29

Alıntı:

Sun's Son Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 26347)
Yanıtınızda mantık hatası yapıyorsunuz:
Hangisi kandırmaktır?
*Bir şeyin doğru olduğunu tastik edip, uygumamamak ve uygulamadığını kabul etmek mi?
*Yoksa, onun doğruluğunu bile bile eylemlerinizi meşru kılmak adına onu "sözde" reddettiğinizi söylemeniz mi?

Hangi durumda yalan söylemiş olursunuz? :eek:

Allah kalbe bakar, dudaktan cikana ya da eylemlere degil.

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:22.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2