Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 20.10.12   #11
Tomris Katun
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 19
Standart Cevap: Kuran´in kelimesine bile karsi gelmek.

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir baska örnek,

Kuran´a göre kadinlarini üc defa bosayanlar hülle yaptirmak zorundadir. Bu uygulama erkeklerin nefsine agir gelecegi düsünülerek, bosanmalarin önüne gecmek icin getirilmis bir uygulamamidir?
Cünki Hz.Muhammed kendisi bile Hülle yaptirana´da, yapana da lanet etmistir.

Soru su, Allah insanlari teste tabi tutarmi tutmazmi? Tutar´ise her söyledigini kabul ederek bu testleri gecmek mümkünmüdür?

Öyle aklına geldiği gibi boşanma olmasın diye bence caydırıcı olarak, eğer boşanırsan o kadın başka biri ile evlenmeden onunla evlenemezsin denmiştir. Yani hülle olayı çok yanlış yorumlanmış insanlar işlerine geldiği gibi uygulamış bence. Orda amaç zaten boşanmayı zorlaştırmak, yoksa seni boşadım git başkasıyla uyduruktan bir evlilik yap gel bana dön olayı değil anlatılmak istenen. Herişin kolayına kaçan insanoğlu bunu da işine geldiği gibi uygulamış.
Düşünüyorum ben erkek olsaydım eşim beni kırdığında aha da bitti işte artık bu kırgınlık geçmez artık evliliğimiz eskisi gibi olmaz korkularına kapılıp yada sinirlenip sırf gurur için boşanalım diyemezdim, durup bir düşünürdüm, onun başka biri ile evlenmesine yol açacak yada bir ömür yalnız yaşamasına yol açacak bir karar vermeden önce.
Hadi diyelim boşandım eşim başka biriyle evlendi ve aslında eşimi sevdiğimi anladım ama geri dönüşü yok, artık giden gitmiştir. Sonra bir ümitle evlendiği adamdan boşanmasını yada evlendiği adamın ölmesini beleyeceğim yok ağam ben almayayım
Yani boşanma evet genelde onaylanmayan bir şey ama sonuçlarını göze alabiliyorsan eğer çok ısrar ediyorsan artık karar senin.
Allah önümüze örnekler sunar iyi yolu gösterir seçimi insana bırakır bence.
İnsanın niyeti önemlidir ve her kararını özgürce verir.
Hırsızlık yasaklanmıştır ama hırsızlık kaybolmuş mudur hayır bütün seçimlerimizi aslında kendi vicdanımıza aklımıza göre yapıyoruz.
Allah birer kukla olmamızı isteseydi zaten aklımızı kullanma becerisi vermezdi.
Sponsor Reklamlar

Deniz, dAbBe ve nebiliyimben bunu beğendiler.
Tomris Katun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.12   #12
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Tomris hanim sen benimle maytapmi geciyorsun?
Ben evlilik ve bosanma konularinda kendi fikrimi söylemedim. Actigim konuya örnek olarak verdim onlari. Sen ise bu örneklere takildin kaldin.

Allah insani test ediyormu etmiyormu?
Etmiyor diyemezsin, cünki onlarca ayet var.

Bakara 124: Hani Rabbi, Ibrahim'i bazi kelimelerle imtihana çekmis, o da onlarin hakkini vermisti

Sad 24: Davûd dedi ki: "Vallahi, senin bir tek koyununu kendi koyunlarina katmak istemekle sana zulmetmis. Zaten ortaklardan birçogu birbiri aleyhine haksizlik ve zulme sapar. Iman edip hakka ve barisa yönelik isler yapanlar böyle degildir. Ama onlar da pek azdir." Davûd, kendisini imtihan ettigimizi düsündü; hemen Rabbinden af diledi; rükû ederek yerlere egildi ve Allah'a yöneldi.

Sad 34:Yemin olsun ki biz, Süleyman'i imtihan ettik, tahtinin üstüne bir ceset biraktik da o, tövbe ile Allah'a yöneldi.

Hallac- i Mansur "Allah Iblisten Ademe secde etmesini bir kere degil, binkere istedi. Ve iblis her defasinda "Ben senden baskasina secde etmem dedi" " diyerek, iblisin bir teste tabi tutuldugunu ve bu testi basariyla gectigini savunuyordu.

Simdi topu taca atmadan, Kuran´in bir kelimesini bile kabul etmemek insani dinden cikarirmi cikarmazmi onu söyle. Her söyleneni kabul ederek bu imtihanlari gecmek mümkünmüdür?
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.12   #13
Cem Sultan
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: dünya
Rep Puani : 30

.....Simdi Allah´in sözlerinin bir kelimesine bile karsi gelmek, insanlari dinden cikarip kafir edecekse, ve bizler Allah´in her söyledigi kelimeye iman edip, kabul eder, evet dersek, bu imtihanlari, testleri, tuzaklari, denemeleri, sinamalari nasil gececegiz acaba?

Degerli dAbBe can,
sınamaları nasıl gecicegiz diye sormussun ya iste bunun cevabı bakara 158'de verilmistir. Özgürlügün anahtarıdır, nasıl özgür olunacagı orada yazılmıstır batın olarak.

Konuyla ilgili olarak, hani bazen anne cocuguna bir yasak koyar derki "bak ödevlerini bitirmeden odandan cıkman yasak" der. Bunu aslında cocugunun iyiligi icin yapar ama cocugu odada tek basına ders yapmaktan sıkılır ve baslar aglayıp sızlamaya "anne bari radyoyu acayım müzik dinleyerek ödev yapayım der".. Anne cocugunun aglayıp sızlamasına dayanamaz ve olasılıkları bildigi halde "tamam ama ödevlerini güzelce yap" diye tembihleyerek cocugunun bu arzusunu kabul eder. İste vaziyet aynen bunun gibidir. Bazı cocuklar radyoyu acmasına ragmen ödevlerini yaparken, bazıları ise radyoyu actıktan sonra müziklere kapılarak dalar gider ve ödevlerini yapamaz hayal kurmaktan.. Ama esası ve en faydalısı ilk basta söylenendir her ne kadar agır gibi gözüksede.. Bu insanoglu kolay kolay adam olmaz...
Sponsor Reklamlar

dAbBe bunu beğendi.
Cem Sultan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.12   #14
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Cem Sultan, belki ayetin batini yorumunu bilmedigimdendir, ama ben o ayette sorumun cevabini bulamadim.
Sen biliyorsan paylas, ögrenelim.
Sponsor Reklamlar

Alt 20.10.12   #15
Sun's Son
Banned
Banned Users
Nereden: Halep
Rep Puani : 10

Allah'ın ayetleri sadece Kelam-ı Kadim'de yazılan satırlar değildir, gezegenlerin dönmesi, yağmurun yağması v.s. hepsi birer ayettir. Bildiğiniz üzere "Ayet", delil demektir.
Deliller ile yani ayetler ile sınav şu şekildedir ki ayetlerde Hak Rahim, isimlerini aşkar ettiği halde zatını gizlemiştir. O halde kafa gözüyle seyredildiği vakit, insan "inkar", "küfr" v.s. ile sınava tutulur... Kimi de esbabı görür, onları zat zanneder müşrik olur... Yani "ayetler ile sınav etmek" Kur'an ayetleri ile değil, vahdetin tam da kendinden hasıl olan kesretin görünüşleri iledir. "Elif, Lâm, Mîm. İşte o kitap, bunda şüphe yok, müttakiler için hidayettir. "(Bakara 1,2)
İşte sorunun yanıtı budur...
Sponsor Reklamlar

Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.12   #16
Tomris Katun
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 19

Tomris hanim sen benimle maytapmi geciyorsun?
Ben evlilik ve bosanma konularinda kendi fikrimi söylemedim. Actigim konuya örnek olarak verdim onlari. Sen ise bu örneklere takildin kaldin.

Allah insani test ediyormu etmiyormu?
Etmiyor diyemezsin, cünki onlarca ayet var.

Bakara 124: Hani Rabbi, Ibrahim'i bazi kelimelerle imtihana çekmis, o da onlarin hakkini vermisti

Sad 24: Davûd dedi ki: "Vallahi, senin bir tek koyununu kendi koyunlarina katmak istemekle sana zulmetmis. Zaten ortaklardan birçogu birbiri aleyhine haksizlik ve zulme sapar. Iman edip hakka ve barisa yönelik isler yapanlar böyle degildir. Ama onlar da pek azdir." Davûd, kendisini imtihan ettigimizi düsündü; hemen Rabbinden af diledi; rükû ederek yerlere egildi ve Allah'a yöneldi.

Sad 34:Yemin olsun ki biz, Süleyman'i imtihan ettik, tahtinin üstüne bir ceset biraktik da o, tövbe ile Allah'a yöneldi.

Hallac- i Mansur "Allah Iblisten Ademe secde etmesini bir kere degil, binkere istedi. Ve iblis her defasinda "Ben senden baskasina secde etmem dedi" " diyerek, iblisin bir teste tabi tutuldugunu ve bu testi basariyla gectigini savunuyordu.

Simdi topu taca atmadan, Kuran´in bir kelimesini bile kabul etmemek insani dinden cikarirmi cikarmazmi onu söyle. Her söyleneni kabul ederek bu imtihanlari gecmek mümkünmüdür?

İyi de ben mesajın sizin yada başkasının düşüncesi olduğunu düşünmeden konu hakkındaki düşüncelerimi söyledim ne alaka dalga geçmek filan.
Niye anlaşılamıyorum diye düşünüyorum şu anda.
Her söylenilen derken söylenilende anlatılmak istenen şeylerden mi bahsediyoruz yoksa cümle olarak bütünde ne anlatılmak istendiğine bakmadan cümlede yazılanı reddetmekten mi?
Ben imtihanın sadece insana doğru yolu göstermek olduğuna ve yine imtihanın sadece insan için olduğuna inanıyorum.
Bizden Allah ne istemiş onu düşünüyorum ve kabul edemeyeceğim hiç bir şey yok.
Yani benden istenen geçmişten örnekler verilerek iyi bir insan olmamsa ve ben bunu yapıyorsam zaten imtihanı geçmişim demektir.
Yok verilen örneklere rağmen içinden bir cümleyi öncesini ve sonrasını dikkate almadan hangi şartlar için söylenmiş düşünmeden, kötü işler yapmak için kullanıyorsam imtihanı geçememişim demektir.

İmtihanlarımız olmuyor mu sahi bu hayatta, oluyor seçim yapmamız gereken şeyler çıkıyor karşımıza.
Sizin kastettiğiniz her söylenenle, benim kastettiğim her söylenen arasında fark var mı diye düşünüyorum.
Mesela ?
Sponsor Reklamlar

Tomris Katun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.12   #17
Cem Sultan
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: dünya
Rep Puani : 30

Cem Sultan, belki ayetin batini yorumunu bilmedigimdendir, ama ben o ayette sorumun cevabini bulamadim.
Sen biliyorsan paylas, ögrenelim.

BismiSah Allah Allah... 3lerin, 5lerin, 7lerin, 40ların ilmi Hak ola, batın acıla, gözler göre diyelim...

Bakara 158 :
"Şüphe yok ki, Safa ile Merve Allah'ın koyduğu nişanlardandır. Her kim Beytullah'ı ziyaret eder veya umre yaparsa onları tavaf etmesinde kendisine bir günah yoktur. Her kim gönüllü olarak bir iyilik yaparsa şüphesiz Allah kabul eder ve (yapılanı) hakkıyla bilir."

Bu ayette Safa ve Merve yaradılısın eril ve disil ögelerini sembolize eder. Yani ak ile kara'dır bir adım daha öteye gidersek iyi ve kötüdür.
Allah kendi dostlarına söyle buyurmaktadır sembolik olarak. Eger kisi kendi beytullahını ziyaret eder yani kendi özüne gider kendini bulursa o andan itibaren o kisinin İYİ ve KÖTÜ üzerinden herhangi bir kaydı tutulmaz yani tüm günahlardan artık kurtulmus olur. iste bu ermisligin özgürlügüdür. kendi tavafını yapan kisi artık ermis oldugu icin yaptıgı tüm hareketler, eylemler ne iyidir nede kötüdür cünkü o artık Hakk oldugu icin yaptıgı sadece ve sadece olması gerekendir. İnsanlara kötü gibi gözüksede aslında kötü degildir, iyi gibi gözüksede aslında iyi degildir (Hızır'ın hikayesindeki gibi) ve ayetin sonunda bu kisilere ufak bir tavsiyede bulunulur yinede iyilik yapmak süphesiz daha güzeldir diye.

Batın olarak Bakara 158: süphe yok ki insanda negatif ve pozitif yaradılısdandır fakat her kim ki öncelikle kendi tavafını yapar ise bundan sonra iyilik veya kötülük dagında gezse de ona sorumluluk yoktur. Ama yinede iyilik yapmak yeğdir.

Son kısmında iyilik yapmak yeniden vurgulanır cünkü bu makama gelen bir kisi miskindir, nötrdür, kötülük yapmadıgı gibi iyilikte yapmaz, yinede iyilik yapılırsa daha iyi olur denilmektedir.

saygı ve sevgilerimle...
Sponsor Reklamlar

Cem Sultan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.12   #18
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 65

cem sultan siz özgür iradeden bahsediyorsunuz sanırım.geçen seneye kadar bende buna inardım özgür iradeden bahsederdim.ama yok öyle birşeyevreni bütün yaratılmış herşeyin toplamını bir bütün olarak gözönünde bulundurursak herşeyi bizleri harekete geçiren tanrı parçacığımı desek adını koyamıyorum bir enerji var.biyolojik evrimide ruhsal evrimide harekete geçiren bilinçli ne yaptığını bilen bu güçle oluyor.dinlerde bahsedilen kaderde bu bence...

sınav konusuna gelince
tanrı neden bizleri sınavlardan geçiyor
cennetlari cehennemleri doldurmak içinmi
sırf iblis le iddialaştığı iblis tanrıya kafa tutuğu içinmi
sınavı geçtin cennete
geçemdin ccehenneme
sonuç tanrı iddiayı kazandı
e böyle olacağı belliydi değilmi iblis efendi
şaka bir yana
bildiklerimizden daha fazla bilmediğimiz şeyler olmalı..
Sponsor Reklamlar

kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.10.12   #19
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Soruyu tekrarliyorum.
Kuran´daki Allahin emirlerinden birine karsi gelen dinden cikarmi?

Evet.
Hayir.

Bukadar basit ya...
Sponsor Reklamlar

Alt 20.10.12   #20
Sun's Son
Banned
Banned Users
Nereden: Halep
Rep Puani : 10

İnkar ederse çıkar, karşı gelmekten kasır tatbik etmemekse, çıkmaz...
Sponsor Reklamlar

Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...