Sponsor Reklamlar

Sari öküz inanci.

Genel konular Katagorisinde ve  Dini Konular Forumunda Bulunan  Sari öküz inanci. Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç12Beğeni
  • 4 gönderen dAbBe
  • 3 gönderen dAbBe
  • 2 gönderen Cem Sultan
  • 2 gönderen dAbBe
  • 1 gönderen dAbBe

Seçenekler
Alt 26.07.12   #1
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32
Standart Sari öküz inanci.

Dünya’nin yuvarlak olduguna dair ilk bulgular bir rivayete göre Babil’li gökbilimciler tarafindan bulunmustu. Bunun yaninda kabul edilen ünlü matematikçi ve düsünür Pisagor’un MÖ 500’lü yillarda Dünya’nin yuvarlak oldugunu bildigi ve ögrencilerine ögrettigidir. Ay tutulmasi sirasinda Dünya’nin Ay’a vuran gölgesinin dairesel olmasi ya da denizde uzaklasan bir geminin ufuk çizgisinde yavas yavas kaybolmasi bu düsünceyi gelistirmekte etkili olmustur.

Yer altında sarı öküz,
Hak bilir kaç yaşındadır.
Ver anın manasın bana,
Dünya anın peşindedir

Alnı sakar, önü sakar,
Kulağını dikmiş bakar,
O da candır, korku çeker,
Bir sinekçik döşündedir.

Alnı yardır, önü yardır,
Sarkısı mısırı vardır,
Üç yüz eli, ayağı vardır,
Her biri bir yaşındadır.

Tüyünün üstü nur tutmuş,
Tırnakları taşa batmış,
Burun Hindistan’a yetmiş,
Elbüsten bir dişindedir.

Kul Himmet’im gevher kânı,
Dağlardan kalındır gönü,
Çifte koşa idim anı,
Hikmet anın işindedir

Kul Himmet.

Millattan yüzlerce, hatta binlerce yil önce dünyanin yuvarlak oldugu konusulur ve tartisilirken, Alevi ozanlarin, dünyanin sari öküzün boynuzunda olduguna inandiklarini hic sanmiyorum. Kaldi ki yukardakine benzer siirlerin cogu, Macellan dünyayi dolanip, dünyanin yuvarlak oldugu isbatlandiktan sonra yazilmistir.

Ebu Hanefi bundan 1250 yil evvel ”İlmiyle âmil âlimler, şayet Allah’ın veli kulları değiller ise yeryüzünde Allah’ın tek bir veli kulu yoktur” demistir.

Iste bizim ulularimiz pirlerimiz de birer medyum, falci degil edebiyatla, sanatla, bilimle, felsefeyle ugrasan zamanin velileridir. Ancak dilleri zamanin insanina hitap eder olmasi ve üstü kapali anlatim kullanmis olmalari bu gün icin onlarin farkli algilanmalarina sebep olmaktadir.

Pirimiz Haci Bektasi Veli ”Gök yüzünde 70 bin kandil asilidir ve o kandillerin her biri ol bu dünyadan 70 misli daha büyüktür” der.

Yine Sari öküz meselesi ile ilgili de söyle söylemektedir: "Ve hem dünyada gayibler var. Pes imdi ucmak, damu, ars, kürsi, levh, kalem, öküz, balik adi söylenür; Gayibdür" (Makalat 106)

Asagidaki siir incelendiginde bunlarin tamaminin mecazi anlatimlar oldugu, anlasilacaktir.

Gitme giden gitme sual sorayim
Ya bu dünya neyin üstünde durur
Vallahi billahi ben onu gördüm
Dünya Sari Öküz'ün üstünde durur

Gitme giden gitme bir dahi soram
Ya bu öküz neyin üstünde durur
Öküz de bir salin üstünde durur

Ya bu sal da neyin üstünde durur
Sal da bir baligin üstünde durur

Ya bu balik neyin üstünde durur
Balik da deryanin üstünde durur

Ya bu derya neyin üstünde durur
Derya da ikrarin üstünde durur

Ya bu ikrar neyin üstünde durur
PIR SULTAN'im der ki ben onu gördüm
Ikrar da imanin üstünde durur

Pir Sultan Abdal.
Sponsor Reklamlar

Sun's Son, Toprak., meymanım ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.07.12   #2
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye
Standart Cevap: Sari öküz inanci.

Ben sahsen buzagiya tapinmanin kaynaginin da bu dünyayi boynuzlarinda tasidigina inanilan Sari öküz inanci oldugunu saniyorum.

Muhiddin Arabi, Futuhat´i Mekkiye adli eserinde, Arsin tasiyicilarinin bu gün icin dört, kiyamette ise sekiz olacagini söylemekte.

Hakka 17: Melek de onun kenarlarindadir. Rabbinin arsini, o gün onlarin üstündeki sekiz tasir.

Bir cok kaynakta, arsin tasiyici olan bu dört melegin birinin Insan, birinin Aslan, bir digerinin Kartal ve sonuncusununda Öküz görünümünde oldugu bildirilmekte.

Musa peygamber daga ciktiginda, kadinlarin süs esyalarini eriterek buzagi putu yapan Sâmirî´nin, aslinda din konusunda, büyük bir arastirmaci oldugu ve epey bir yol katettigi söylenir. Sâmirî arsin tasiyicilarindan öküzü görerek Insanlarin ve Musanin tanrisinin o oldugu kanaatine varmis, bu yüzden de buzagi putunu yapmistir.

Taha 88: Sâmirî onlar için, bögürmesi olan bir buzagi heykeli çikardi. Dediler ki: "Bu, hem sizin hem de Mûsa'nin tanrisidir. Ama Mûsa unuttu."

Yani Sâmirî diger insanlarin göremedigi bir sey görerk bu buzagiyi yapmaya karar vermistir.

Taha 96: Sâmirî dedi: "Onlarin görmediklerini gördüm. Resulün izinden bir avuç avuçladim da onu attim. Nefsim bana böylesini hos gösterdi."

Bu da Pirimiz Haci Bektasi Velinin arsin, kürsün, öküzün, baligin gayb oldugu ve insanlar tarafindan görülemiyecegi sözlerini dogrulamaktadir.
Sponsor Reklamlar

Sun's Son, Toprak. ve Cem Sultan bunu beğendiler.
Alt 31.07.12   #3
Cem Sultan
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: dünya
Rep Puani : 30

....................
Sponsor Reklamlar

Sun's Son ve Toprak. bunu beğendiler.

Konu Cem Sultan tarafından (05.08.17 Saat 22:08 ) değiştirilmiştir.
Cem Sultan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.08.12   #4
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Seni burda görmek güzel.
Darisi diger dostlarin basina.
Sponsor Reklamlar

Sun's Son ve Toprak. bunu beğendiler.
Alt 16.08.12   #5
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Soru 21 (305): Dünya bir öküzün ve öküz bir baligin üzerinde oldugu dogrumudur?

Bakir söyle dedi: ”Dogru söylüyorlar. Yeryüzü bir sigirin sirtinda, sigir da baligin üzerindedir. Balik suyun icindedir. Su tasin üzerindedir. O tasi ise melek avucunda tutmaktadir. Yedi gögü ve yeryüzünü asili tutmaktadir.
Ey Ca´fer Cu´fi, yeryüzü kalpdir. Yeryüzünün yedi tabakasi da yedi sivi olup göklerin üzerinden ayaklar üzerinde durmaktadir. Sigir, bekleyen ruh olup denizlerin ortasindadir. Balik ayaklardir. Deniz, bütün olan ruh olup, basin tepesinden ayagin tirnagina kadar hic bir sey ondan bos degildir. Tas ruhun konagi olan kemiklerdir. Ruh ise bütün bunlari avucunda tasiyan ve diledigi yere götüren melegin davranisidir.”
(Muhammed Bakir – Ümmü´l Kitap s,220)
Sponsor Reklamlar

Sun's Son bunu beğendi.
Alt 17.08.12   #6
erenler23
Yeni Üye
Üye
Nereden: elazığ
Rep Puani : 10

cok saçma yazılar var bu ne böyle
Sponsor Reklamlar

erenler23 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.08.12   #7
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

erenler23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
cok saçma yazılar var bu ne böyle

Imam Gazali´yi, Saidi Nursi´yi, Ebu Suhud´u, Ebu Hureyra´yi düsünerek ismini "erenler" koydun galiba

Yoksa gercek erenlerin sözlerine sacmaliklar demezdin.
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...