Sponsor Reklamlar

Cem ve Cem Evleri Sizin İçin Neyi İfade Ediyor ?

Genel konular Katagorisinde ve  Dini Konular Forumunda Bulunan  Cem ve Cem Evleri Sizin İçin Neyi İfade Ediyor ? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 1 gönderen Pencesor
  • 1 gönderen Pir Mehmet
  • 1 gönderen kristal

Seçenekler
Alt 13.12.11   #1
Şah-ı Merdan
Şah-ı Merdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Çorum
Rep Puani : 10
Standart Cem ve Cem Evleri Sizin İçin Neyi İfade Ediyor ?

Bu konuda Tüm Canların Görüşlerini Beklerim
Sponsor Reklamlar

HACI BEKTAŞ YOLU dedim sürgüne saldılar
PİR SULTAN ABDAL torunuyum dedim dar ağacına çıkardılar.

Ne yapsalarda ALEVİYİM dönen dönsün ben dönmezem yolumdan

>...Özü Dogru Olanın Sözüde Doğru Olur...<

Kalp Kör Olduktan Sonra GözLerin Görmesinde Hiçbir Fayda Yoktur

Akıl gibi mal, iyi huy gibi dost, edep gibi miras, ilim gibi şeref olmaz
Şah-ı Merdan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.09.12   #2
Pencesor
Üye
Üye
Nereden: Cyprus/Kıbrıs
Rep Puani : 12
Standart Cevap: Cem ve Cem Evleri Sizin İçin Neyi İfade Ediyor ?

Can; paylaşım için teşekkür ederim.
Sitede biri dede oluyor, biri baba oluyor, biri dede- baba oluyor, biri sultan oluyor. Nedense hiçbiri kendi olmayı düşünmüyor. Bu isimler dışında, farklı nik !lerle düşüncelerini yazmaktan çekiniyorlar. Bizde çok iyi biliyoruz ki, her tarafta cem evleri açıldıkça, birer dede soylu bulup, bu cemevleri üzerinden dede diye topluma sunuyorlar. Şimdide dede taklitçileri formlara girip, paye edinmeye çalışıyorlar. Halbuki cumhuriyet döneminden sonra, büyük cemler yapılmadığı için, şimdiki dedelerin henüz hiç birinin beratı yoktur. Almanya'dakiler ve Alevi derneklerinde görev yapanlar da buna dahildir. Alevi dernekleri, cemevi vakıf ve dernekleri; mevcut ocak pirleri ve hizmetçileri, bu yapılanmaya gitmeye cesaret etmedikleri için, hiç birine de, rıza şehrinin anahtarı verilmemiştir. Kimse kendini kandırmasın. Kendilerini kandırabilirler ama bari bizleri kandırmaya çalışmasınlar. Alevilerin divanı henüz kurulmamıştır. Divan kurulmadan da Alevi kurumlaşması olmaz. Mevcut yapıların hepsininde doğal bir zemini yoktur. Şimdilik bu zemini oluşturma niyetleride yoktur. Cesaretleri ise hiç yoktur. Biçimselliğe de Alevi kitlesinin karnı toktur. Mevcut cem evlerine gidenler, bunu daha iyi görürler. Cenaze kaldırma ve cenaze yemekleri verme dışında, kimsenin şehirlerdeki cem evlerine aldırış ettiği de yoktur. Kurs ve sosyal faaliyetler dışında, cem evlerinde in cin top oynuyor. Dedelik, babalık, sultanlık taslayanlar, önce bu konulara yoğunlaşıp, bir meşruluk oluşturmak için, Rıza şehrinin kurulmasının nasıl olacağını tartışsalar, bence daha iyi olur. Aleviler günlük yaşamlarında, bir birlerine can diye hitap etmezler. Ancak cemde söylenecek bu sözün, internet sitelerinde, bazılarınca çok kullanılması, çok tuhaf ve yersizdir. Hele sanal alemde tamamen gereksizdir. Bu yüce kavramları rastgele internet sitelerinde yoğun kullananlar, bu son yıllarda Aleviliğe ilgi duymayı moda ve marka gibi görmelerindendir. İstanbul'da Cogi baba şenliklerine giden bazı metrepol gençleri, orda birbirlerine can diye hitap ettiklerinde, çevre köylerden gelen Alevi gençleri; bunlarla dalga geçip, alay ediyorlardı. Buna kendimde şahit oldum .Köy gençlerine de hak verdim. Çünkü onlar doğal davranıyorlardı. Doğrusunu yapıyorlardı. Alevi gençlerine önerimdir. Sanal alemde bu kavramları kullanmasınlar. Çünkü tanımadıkları bir düşkünlede yazışıyor olabilirler. Ben kendi payıma, bir düşküne can demeyi doğru görmediğimden. İnternet yazışmalarında hiç kimseye can diye hitap etmem. Alevilerin özgün kavramlarınıda nik olarak kullanmam. Saygılar.
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.
Pencesor isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.09.12   #3
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Pencesor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Can; paylaşım için teşekkür ederim.
Sitede biri dede oluyor, biri baba oluyor, biri dede- baba oluyor, biri sultan oluyor. Nedense hiçbiri kendi olmayı düşünmüyor. Bu isimler dışında, farklı nik !lerle düşüncelerini yazmaktan çekiniyorlar. Bizde çok iyi biliyoruz ki, her tarafta cem evleri açıldıkça, birer dede soylu bulup, bu cemevleri üzerinden dede diye topluma sunuyorlar. Şimdide dede taklitçileri formlara girip, paye edinmeye çalışıyorlar. Halbuki cumhuriyet döneminden sonra, büyük cemler yapılmadığı için, şimdiki dedelerin henüz hiç birinin beratı yoktur. Almanya'dakiler ve Alevi derneklerinde görev yapanlar da buna dahildir. Alevi dernekleri, cemevi vakıf ve dernekleri; mevcut ocak pirleri ve hizmetçileri, bu yapılanmaya gitmeye cesaret etmedikleri için, hiç birine de, rıza şehrinin anahtarı verilmemiştir. Kimse kendini kandırmasın. Kendilerini kandırabilirler ama bari bizleri kandırmaya çalışmasınlar. Alevilerin divanı henüz kurulmamıştır. Divan kurulmadan da Alevi kurumlaşması olmaz. Mevcut yapıların hepsininde doğal bir zemini yoktur. Şimdilik bu zemini oluşturma niyetleride yoktur. Cesaretleri ise hiç yoktur. Biçimselliğe de Alevi kitlesinin karnı toktur. Mevcut cem evlerine gidenler, bunu daha iyi görürler. Cenaze kaldırma ve cenaze yemekleri verme dışında, kimsenin şehirlerdeki cem evlerine aldırış ettiği de yoktur. Kurs ve sosyal faaliyetler dışında, cem evlerinde in cin top oynuyor. Dedelik, babalık, sultanlık taslayanlar, önce bu konulara yoğunlaşıp, bir meşruluk oluşturmak için, Rıza şehrinin kurulmasının nasıl olacağını tartışsalar, bence daha iyi olur. Aleviler günlük yaşamlarında, bir birlerine can diye hitap etmezler. Ancak cemde söylenecek bu sözün, internet sitelerinde, bazılarınca çok kullanılması, çok tuhaf ve yersizdir. Hele sanal alemde tamamen gereksizdir. Bu yüce kavramları rastgele internet sitelerinde yoğun kullananlar, bu son yıllarda Aleviliğe ilgi duymayı moda ve marka gibi görmelerindendir. İstanbul'da Cogi baba şenliklerine giden bazı metrepol gençleri, orda birbirlerine can diye hitap ettiklerinde, çevre köylerden gelen Alevi gençleri; bunlarla dalga geçip, alay ediyorlardı. Buna kendimde şahit oldum .Köy gençlerine de hak verdim. Çünkü onlar doğal davranıyorlardı. Doğrusunu yapıyorlardı. Alevi gençlerine önerimdir. Sanal alemde bu kavramları kullanmasınlar. Çünkü tanımadıkları bir düşkünlede yazışıyor olabilirler. Ben kendi payıma, bir düşküne can demeyi doğru görmediğimden. İnternet yazışmalarında hiç kimseye can diye hitap etmem. Alevilerin özgün kavramlarınıda nik olarak kullanmam. Saygılar.

Merhaba yoldaş, eğer pirlik ölmüş olsaydı, yoldan tespihten kopan taşlar gibi kopmuş olurduk. Ayrıca cumhuriyet döneminden sonra eskisi saklı olsa da cem olduk canlarla berbaer bir köy odasında. Evet, bizim cemevlerimiz odalarımızdı. Ayiretten hala köylerde, şehirlerde talipleini gezen dedelerimiz var. Çoğu cemevi kurs ve birtakım sosyal faliyetlerin ötesine geçemiyor. Hakkınız var. Alevi dernek yöneticileri, mevcut ocak pirlerinin bir kısmı da rıza şehrinin kurulmasının nasıl olacağını tartışsalar, bence daha iyi olur. Ama gerçek pirlere haksızlık etmemek gerekiyor. Çünkü ehlibeyt sancağı onlardadır.
Sponsor Reklamlar

İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.

Konu Pir Mehmet tarafından (29.09.12 Saat 21:44 ) değiştirilmiştir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.09.12   #4
Pencesor
Üye
Üye
Nereden: Cyprus/Kıbrıs
Rep Puani : 12

Anadolu'daki sünnileşmiş köylerin
Dede ve pirlerin yeterince ilgi göstermemeleri
Sebebiyle sünni olmuşlar düşüncesindeyim
Yanılıyorsam düzelt lütfen
Anadolu'da hanki köye gittiysem
Muhakakki biri veya birileri feryat etmekte
Bu ilgisizliğe gittikçe sunnileşmeye doğrugidiyoruz

Biran önce çözüm üretmemiz gerekiyor

Müsahipsiz alevilerin gittikçe çoğalması

Sünnet olayında kirveye gerek yok diyenleri saymıyorum bile

Ewet dedelere biraz fazla yükledim biliyorum
Yatıklarını inkar etmiyorum birazdaha gayret etmeliler

Biz alevilerin yolu otobandeyilki gazabasalım hemen menzile varalım
Bizim yolumuz dikenli ve cetindir bu yolda canımızla kanımızla ilerliyoruz
Daha çok sebat ve gayret pirlerden himmet gerekiyor
Sponsor Reklamlar

Pencesor isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.09.12   #5
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Pencesor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Anadolu'daki sünnileşmiş köylerin
Dede ve pirlerin yeterince ilgi göstermemeleri
Sebebiyle sünni olmuşlar düşüncesindeyim
Yanılıyorsam düzelt lütfen
Anadolu'da hanki köye gittiysem
Muhakakki biri veya birileri feryat etmekte
Bu ilgisizliğe gittikçe sunnileşmeye doğrugidiyoruz

Biran önce çözüm üretmemiz gerekiyor

Müsahipsiz alevilerin gittikçe çoğalması

Sünnet olayında kirveye gerek yok diyenleri saymıyorum bile

Ewet dedelere biraz fazla yükledim biliyorum
Yatıklarını inkar etmiyorum birazdaha gayret etmeliler

Biz alevilerin yolu otobandeyilki gazabasalım hemen menzile varalım
Bizim yolumuz dikenli ve cetindir bu yolda canımızla kanımızla ilerliyoruz
Daha çok sebat ve gayret pirlerden himmet gerekiyor

Ne yazık ki talibine giden pirler çok azaldı. Dede ile talibin kopması sonucu bu toplum asimile olmuştur ne yazık ki. Dediğin gibi musahipsiz, kirvesiz Aleviler, bu yüzden çoğalmıştır. Ne yazık ki çoğu dede soylu Evlad-ı Resul, bunlara önem vermemekte. Bu konuda gayreti önce pirler, sonra ozanlar ve daha sonra da talip göstermelidir. Yolumuz çetindir. Bu yolu ancak kanını, canını verebilecek yol evlatları devam ettirebilir.
Sponsor Reklamlar

Pencesor bunu beğendi.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.09.12   #6
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 65

[QUOTE= . Sanal alemde bu kavramları kullanmasınlar. Çünkü tanımadıkları bir düşkünlede yazışıyor olabilirler. Ben kendi payıma, bir düşküne can demeyi doğru görmediğimden. İnternet yazışmalarında hiç kimseye can diye hitap etmem. Alevilerin özgün kavramlarınıda nik olarak kullanmam. Saygılar.[/QUOTE]

selamlar pebcesor abi
ben sizin bu düşüncenize katılmıyorum
düşkünde olsa herkes değerlidir.
sadece bizler herkesin ne kadar değerli olduğunun farkında değilizdir.
Sponsor Reklamlar

Pencesor bunu beğendi.
kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...