Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 3 gönderen Muhabbetci

 
Seçenekler
Alt 10.09.10   #1
Muhabbetci
Muhabbetci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Sep 2010
Nereden: Almanya/Krefeld
Mesajlar: 68
Rep Puani : 10
Standart ALLAH gözle görülebilir mi?


Yüce ALLAH Kuran-ı Kerimde bizlere şöyle buyurmaktadır:
En'am Suresi 103 Gözler onu fark edip kavrayamaz. Oysaki O, gözleri görür/bilir. O Latîf'tir, lütfu çok olduğu halde kendisi görülemez; Habîr'dir, her şeyden haberdardır.
Bir başka ayetde:
Şura Suresi 11 Gökleri ve yeri ortaya çıkarandır, Fâtır'dır O. Size, benliklerinizden eşler yapmıştır; davarlardan da çiftler. Bu tarz içinde üretiyor sizi. O'nun benzeri gibi bir şey yoktur. Gereğince işiten, gereğince görendir O.
Yine bir başka ayetde:
A'raf Suresi 143 Musa, bizimle sözleştiği yere gelip Rabbi de kendisiyle konuşunca şöyle konuştu: "Rabbim, göster bana kendini, göreyim seni." Dedi: "asla göremezsin beni. ama şu dağa bak. Eğer o yerinde durabilirse, sen de beni görebileceksin." Rabbi dağa tecelli edince onu parça parça etti. Ve Musa baygın vaziyette yere yığıldı. Kendine gelince şöyle yakardı: "Tespih ederim o yüce varlığını, tövbe edip sana yöneldim. İman edenlerin ilkiyim ben."
***

Akıl ve mantık sahibi insanlar, yani akıllarını çalıştırabilenler bu ayetlerden anlayacağı çok açık ve net olarak şunlardır:. "ALLAH gözle görülmez, cisim olarak algılanamaz, o herkesi görür ve bilir ama kullar onu göremez ve tam hakkıyla bilemez!". Sanırım buraya kadar kimsenin bir itirazi yokturdur.

Böyle olmasıyla beraber, Sahihi Buhari ve Sahihi Müslim'de ilginç hadisler geçmektedir.
"Allah kullarına görünecek. Tıpkı on dördüncü gecesinde ayı gördükleri gibi onu görecekler.
Sahih-i Buhari, c. 8, s. 147: Sahih-i Müslim, c. 1, s. 167, h. 183.
Allah her gece dünyanın semasına iner.
Sahih-i Buhari, c. 2, s. 66; Sahih-i Müslim, c. 1, s. 521, h. 758.

Ayağını cehenneme koymasıyla cehennem dolacak.
Sahih-i Buharİ, c. 6, s. 173; Sünen-i Tirmizi, c. 5, s. 390, h. 3272.

Müminler tanısın diye ayağını onlara gösterecek.
Sahih-i Buhari, c. 9, s. 159; Sahah-i Müslim, c. 1, s. 168, h.183.
Allah güler, şaşırır. Allah'ın iki eli, iki ayağı ve beş parmağı vardır; birinci parmağına gökleri, ikinci parmağına yerleri ve üçüncü parmağına ağaçları, dördüncü parmağına su ile toprağı ve beşinci parmağına ise diğer varlıkları koymuştur.
Sahih-i Buhari, c. 6, s. 157-158 ve c. 9, s. 181.

Allah'ın içinde yaşadığı bir evi var ve Hz. Muhammed (s.a.a.) onun evine girmek için üç (kez izin alır)."
Sahih-i Buhari, c. 9, s. 161; Sahah-i Müslim, c. 1, s. 181, h.322.
Subhanallah, bunları okuyunca insan gerçekten ne diyeceğine şaşırıyor. ALLAH'ı bir cisim haline sokan, gözle görülür, eli ayağı olabileceğini iddia eden birileri, nasıl olurda din adına güvenilir kaynak teşkil edilebilinir? Gelenekçi zihniyet acaba bu hadisleri nasıl temizleyeceklerdir? Kuran çok açık ve net şekilde " Gözler onu göremez" dedikten sonra, bu hadislere nasıl olurda insan güvenir? Güvenilecek bir yanı kalmışmıdır? Şimdi su hadisleri, kuran ayetleri ile nasıl bağdaştıracaklar acaba? Nasıl olurda ( haşa) ALLAH gözle görülebilinir ve nasıl olurda ; Buhari ve Müslimi haklı çıkarmak adına, bu yazılanları savunurlar?
Işte gelenekçi zihniyetin kaynakları ve işte ALLAH'IN gönderdiği kitap.

Hz Ali'`nin bu konuda, Nehcül Belağ'dan birinci hutbesini almayıda yararlı buluyorum. Bakın Hz. Ali ne buyurmuş:

"Hamd Allah'a ki, övenler, onu layıkıyla övemezler; nimetlerini sayıp dökenler, onları sayıp bitiremezler; çalışıp çabalayanlar, hakkını ödeyemezler. Öyle bir mabuddur ki, yüce himmetler, O'na ulaşamaz; derin düşünceler, O'nun zatının künhüne eremez. O'nun sıfatının belirlenmiş bir sınırı, var olmuş bir niteliği, sayılı bir vakti ve sonu gelen bir zamanı yoktur...

Allah' ı nitelemeye kalkışan, O'nu başkasına eşit kılmış olur. Başkasına eşit kılan, O'nu ikilemiş olur. Ikileyen, O'nu bölmüş olur. Bölen, O'nu tanımamıştır. Tanımayan, O'na işaret eder. işaret eden, O'nu sınırlar. Sınırlayan, O'nu sayıya sokar. "O nerededir?" diyen, O'nu bir şeyin içine koymuş olur. "O neyin üzerindedir?" diyen, O'nun bulunmadığı yerler farzeder. Vardır, yaratılmaksızın. Mevcuttur, yokluktan var olmaksızın. Her şeyle birliktedir, içiçe değildir. Her şeyden gayrıdır, ayrı değildir. işler yapar; harekete, alete muhtaç olmadan. Görendir, yarattıklarından görülen yokken.


Saygılarımla
Mustafa Çelebi
Sponsor Reklamlar

Alevi, cagatay ve Pencesor bunu beğendiler.
__________________
Gör zahidi kim sahib-i irşad olayım der,
Dün mektebe geldi, bugün üstad olayım der !

Ruhi-i Bağdadi

Soncemre ile "OKU"mak!
Muhabbetci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Allah şimdi ne yapıyor? Alevi Komik Yazılar & Bektaşi Fıkraları 0 22.07.10 16:28
Allah'ın kemali Alevi Komik Yazılar & Bektaşi Fıkraları 0 22.07.10 16:27
Bismişah Allah Allah Alevi Alevi Duaları 0 15.04.10 03:13
Aleviler Allah´a inanırlar mı? hasan Alevi Araştırmaları 1 02.12.09 20:06
Hz.ALI ALLAH'IN ASLANI Alevi Alevi Kültürü 1 28.10.09 01:18
Totobo Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2