Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 25.03.10   #1
ebruaksoy
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Mar 2010
Mesajlar: 4
Rep Puani : 10
Standart Kuran'da pagan ayetler var mı?


Kuran'daki pagan ayetler" Andolsun ki biz, dünyaya en yakın olan göğü kandillerle donattık.Bunları şeytanlara atış tanesi yaptık ve ahirette onlara alevli ateş azabını hazırladık "Mülk-5. ayet
Saffat, 8, 9, 10

8.“Onlar, artık yüce topluluğa kulak veremezler. Her taraftan taşlanırlar. Kovulup atılırlar. Ve onlar için sürekli bir azap vardır. Ancak meleklerin konuşmalarından bir söz kapan olursa, onu da delip geçen bir parlak ışık takip eder.”

9.“Doğrusu biz (cinler), göğü yokladık, fakat onu sert bekçilerle, alev huzmeleriyle doldurulmuş bulduk. Halbuki, (daha önce) biz onun bazı kısımlarında (haber) dinlemek için oturacak yerler (bulup) oturuyorduk; fakat şimdi kim dinlemek isterse, kendisini gözetleyen bir alev huzmesi buluyor.”

10.“Onları, taşlanmış (kovulmuş) her şeytandan koruduk. Ancak kulak hırsızlığı eden müstesna. Onun da peşine açık bir alev sütunu düşmüştür.” Ve “Şüphesiz onlar, vahyi işitmekten uzak tutulmuşlardır. Ve (gökyüzünü) itaat dışına çıkan her şeytandan korudukAnimizm, doğadaki her maddenin (taşların, dağların, rüzgarın, suyun vs.) ayrı birer ruhu ve bilinci olduğunu varsayan pagan bir inanışın ifadesidir. Yunan düşünürü Aristo tarafından maddenin yaratılmadığı onun tek mutlak varlık olduğu inancıyla birleştirilmiş.....çağdaş paganizm (putperestlik)" gelişmiştir… Putperest toplumlar, taşların, dağların, rüzgarın, suyun cansız varlıkların ruhları olduğuna inanırlardı.

Hz.Muhammed ve toplum 7. yüzyılda bu tür şeylere inandığı için aynı düşünceler Kuran’da da yer alır. " göklerde ve yerde olanlar, güneş ay, yıldızlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu Allah'a secde etmektedir "" şeklinde Kuran'da ayet vardır.

Kuran Hac 18 ayet "" Görmedin mi ki şüphesiz, göklerde ve yerde olanlar, güneş, ay, yıldızlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu Allah'a secde etmektedir...."" Ruhları ve bilinçleri olmayan bir varlık nasıl secde etsin?

Kuran Araf 54 ayet ….. güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah’tır. Bilesiniz ki, yaratmak da emretmek de O'na mahsustur... Güneş, ay ve yıldızlar putperestlerin taptıkları canlı, ruhani ilahlar oldukları için, onları da yaratan, emir veren Allah’dır ifadesi kullanılıyor. “”emrine boyun eğmiş durumda yaratan””

Günümüz din kaynakları kuranla nasıl çelişir görelim.

……cansız ve bilinçsiz maddeyi yaratıcı olarak kabul eden, Bir diğer ifadeyle maddeyi putlaştıran. cansız varlıklarda "ruh" olduğuna inanan kesimler bu batıl inancı ifade etmektedirler… ...göklerde ve yerde olanlar, güneş ay, yıldızlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu Allah'a secde etmektedir…

Günümüz din kaynaklarda, ………… Putperestlik. Putlara tapanlar, tapındıkları heykellerin, totemlerin bir ruhu ve kudreti olduğuna inanmış, yani cansız, bilinçsiz maddeye, bilinç ve büyük bir kudret atfetmişlerdir. Bu kuşkusuz son derece saçma bir inançtır…………. ...göklerde ve yerde olanlar, güneş ay, yıldızlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu Allah'a secde etmektedir… ....güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah’tır...

Gök'ün yüce ruhu, Tengri'ydi. İnsanlar kendilerini gök baba Tengri, toprak ana Ötüken ve insanları koruyan atalarının ruhları arasında kendilerini güven içinde hissedip, onlara ve diğer doğa ruhlarına dua ederlerdi. Büyük dağların, ağaçların ve bazı göllerin güçlü ruhları barındırdıklarına inanarak dualarını bunlara ederlerdi. Göğün ve yeraltının 7 katı olduğuna, her katta çeşitli ruhların varolduğuna inanılırdı. ... göklerde ve yerde olanlar, güneş ay, yıldızlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu Allah'a secde etmektedir... ...güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah’tır...
Sponsor Reklamlar

ebruaksoy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.05.10   #2
Ismin
Ismin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Mar 2010
Nereden: Can Azerbaycandan
Mesajlar: 206
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Kuran'da pagan ayetler var mı?


Çok gözəl can...ellerin yorulmasın, ürəyinə sağlıq
Sponsor Reklamlar

Ismin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.09.10   #3
Muhabbetci
Muhabbetci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Sep 2010
Nereden: Almanya/Krefeld
Mesajlar: 68
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Kuran'da pagan ayetler var mı?


ebruaksoy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

ebruaksoy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
" Andolsun ki biz, dünyaya en yakın olan göğü kandillerle donattık.Bunları şeytanlara atış tanesi yaptık ve ahirette onlara alevli ateş azabını hazırladık "Mülk-5. ayet


Ben bunu kabul etmiyorum, neden etmedigimide aciklayacagim insallah.

Öncelikle ayetler dogru alintilama, daha dogrusu dogru meal degil. Meal cok önemlidir bu konuda, onun icin beraber meal edecegiz insallah.

Ve lekad zeyyennes semâed dunyâ bi mesâbîha ve cealnâhâ rucûmen liş şeyâtîni ve a’tednâ lehum azâbes saîr

Dikkat edilecek kelime burada RÜCUM kelimesidir. Bu kelimeyi RECM kelimesinden bilirsiniz. Genelde TASLAMAK diye tercüme edilir ama manasi öldürmekde olabilir.
recm, rücum sözcükleri “öldürmek, taşlamak, kovmak, lanetlemek, zanna dayalı söz söylemek” anlamlarında kullanılır. (Tebyinü’l Kur’an; c: 1, s: 165)

Demek ki ayet söyle olmasi gerekir:


1 – Mülk [Hükümranlık] elinde bulunan o zat [Allah] ne cömerttir! Ve O, her şeye güç yetirendir.
2 - O, hanginizin amelce daha iyi-güzel olduğunu sınamak için ölümü ve hayatı yarattı. O, Azîz’dir, Gafûr’dur.
3, 4- O, yedi göğü birbiri üzerine uyumlu olarak yaratandır. Rahmân'ın yaratmasında bir çatlaklık-uygunsuzluk görmezsin. Haydi, gözünü döndür, bir bozukluk görüyor musun? Sonra gözünü iki kere daha döndür! Gözün, aciz olarak ve çok bitkin olduğu halde sana dönecektir.
5 – Ve ant olsun ki Biz, en yakın göğü kandillerle süsledik ve onları, şeytanlar için Rücum [taşlama, palavra, kovma] yaptık. Ve onlar için alevli ateş azabını hazırladık.
Alıntı:
Saffat, 8, 9, 10

8.“Onlar, artık yüce topluluğa kulak veremezler. Her taraftan taşlanırlar. Kovulup atılırlar. Ve onlar için sürekli bir azap vardır. Ancak meleklerin konuşmalarından bir söz kapan olursa, onu da delip geçen bir parlak ışık takip eder.”

Alıntı:


9.“Doğrusu biz (cinler), göğü yokladık, fakat onu sert bekçilerle, alev huzmeleriyle doldurulmuş bulduk. Halbuki, (daha önce) biz onun bazı kısımlarında (haber) dinlemek için oturacak yerler (bulup) oturuyorduk; fakat şimdi kim dinlemek isterse, kendisini gözetleyen bir alev huzmesi buluyor.”


10.“Onları, taşlanmış (kovulmuş) her şeytandan koruduk. Ancak kulak hırsızlığı eden müstesna. Onun da peşine açık bir alev sütunu düşmüştür.” Ve “Şüphesiz onlar, vahyi işitmekten uzak tutulmuşlardır. Ve (gökyüzünü) itaat dışına çıkan her şeytandan koruduk8.Lâ yessemmeûne ilel meleil a’lâ ve yukzefûne minkulli cânib

lâ yessemmeûne ilâ : kulak veremezler, dinleyemezler

el meleil a'lâ : Melei A'lâ, yüce, şerefli topluluk
ve yukzefûne : ve atılırlar
min kulli : hepsinden
cânibin : yanlar, taraflar

9. Duhûran ve lehum azâbun vâsib(vâsibun).


duhûran : kovularak, kovulmuş olarak

ve lehum : ve onlar için, onlar için vardır
azâbun : bir azap
vâsibun : kesilmeyen, sürekli

10.İllâ men hatıfel hatfete fe etbeahu şihâbun sâkib(sâkibun).


illâ : ancak, başka

men : kim, kimse
hatıfe : kaptı, kaçtı
el hatfete : kapmak, kaçmak
fe : o zaman, o taktirde
etbea-hu : ona tâbî olur, ona ulaşır
şihâbun : yakıcı alev
sâkibun : delip geçen, kayıp giden

Konu Vahy degil, ALLAHIN yer ve gökte kurdugu sistemdir. Yani burada Mütesabih denilen( yoruma acik) ayetler ile birseyler aciklanmaktadir. Pagan felanla alakasi yok ayetlerin. Kald ki ayetleri bir konteks icinde degerlendirmek gerekir daima.

7–10. Ve mele-i a'lâdan bir kırıntı kapan ve kendisini şihab-ı sâkıp takip edenler hariç, sürekli azap içinde olan, kovulmak için her taraftan taşlanan ve mele-i a'lâya hiç kulak vermeyen 'şeytan-ı marid'in tümünden koruduk. Ve asi inatçı şeytanın tümünden koruduk.
Alıntı:
Animizm, doğadaki her maddenin (taşların, dağların, rüzgarın, suyun vs.) ayrı birer ruhu ve bilinci olduğunu varsayan pagan bir inanışın ifadesidir. Yunan düşünürü Aristo tarafından maddenin yaratılmadığı onun tek mutlak varlık olduğu inancıyla birleştirilmiş.....çağdaş paganizm (putperestlik)" gelişmiştir… Putperest toplumlar, taşların, dağların, rüzgarın, suyun cansız varlıkların ruhları olduğuna inanırlardı.

Hz.Muhammed ve toplum 7. yüzyılda bu tür şeylere inandığı için aynı düşünceler Kuran’da da yer alır." göklerde ve yerde olanlar, güneş ay, yıldızlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu Allah'a secde etmektedir "" şeklinde Kuran'da ayet vardır.

Kuran Hac 18 ayet "" Görmedin mi ki şüphesiz, göklerde ve yerde olanlar, güneş, ay, yıldızlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu Allah'a secde etmektedir...."" Ruhları ve bilinçleri olmayan bir varlık nasıl secde etsin?

Burada yapilan yanlis öncelikle " Secde" kelimesinin türkce karsiligini vermeden yapilan yorumdur.

Secde = Boyun egmektir

Yani Yer ve gök onun emrine Secde ediyor demek aslinda" Onun emrine boyun egiyor" manasindadir.

Nitekim bir zamanlar " Melekler ademe secde etti" denilen ayetide isin icine alirsak daha iyi anlasilir diye düsünmekteyim.

Melek = Kuvveler

Tercüme su sekilde olur" Bir zamanlar Kuvveler ademe Boyun egdi, yahut boyun egdirdik"

Ki gercekten bugün baktigimizda, kuvvelerin bircogu bizim emrimizdeler. Misal Elektrik, misal enerjiler, misal ates, misal su bu bilmen ne. Burada ki boyun egmek " Itaat" etmek manasindadir.

Eskiden padisaha secde ederlerdi, bu ona tapinmak degil, onun emrine boyun egdiginin simgesi idi. Simdi Kuran ayetinde " Günes ve ay ona secde eder" dediginde, aslinda burada" Onun emrine boyun eger" manasi kullanilmaktadir.Alıntı:
Kuran Araf 54 ayet ….. güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah’tır. Bilesiniz ki, yaratmak da emretmek de O'na mahsustur... Güneş, ay ve yıldızlar putperestlerin taptıkları canlı, ruhani ilahlar oldukları için, onları da yaratan, emir veren Allah’dır ifadesi kullanılıyor. “”emrine boyun eğmiş durumda yaratan””

Bak burada dogru tercüme edilmis" Boyun egmis" diye. Hic süphesiz bir yaratici varsa, o zaman tüm varlik bu yaraticinin emri altindadir. Dolayisi ile boyun egmistir.
Aksi takdirde yaratiltan, yaratanin emrinden cikmis olur, ki o zamanda yaratan yaratici olamaz zaten.

Ayetin tümü söyle:

A'raf Suresi 54 Rabbiniz o allah'tır ki, gökleri ve yeri altı günde yaratmış, sonra da arş üzerinde egemenlik kurmuştur. Geceyi gündüze bürüyüp örter. O bunu, bu da onu aralıksız ve titiz bir biçimde kovalar durur. Güneş, ay, yıldızlar O'nun emrine boyun eğmiş. Gözünüzü açın; yaratış da O'nundur, emir veriş de/yaratış da O'nun içindir, emir veriş de. alemlerin Rabbi olan allah çok yücedir.

Alıntı:
Günümüz din kaynakları kuranla nasıl çelişir görelim.

……cansız ve bilinçsiz maddeyi yaratıcı olarak kabul eden, Bir diğer ifadeyle maddeyi putlaştıran. cansız varlıklarda "ruh" olduğuna inanan kesimler bu batıl inancı ifade etmektedirler… ...göklerde ve yerde olanlar, güneş ay, yıldızlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu Allah'a secde etmektedir…

Kuran hayvanlarin, yahut maddenin ruhu oldugunu söylemez.
Ayrica Ruh = bilinctir.
Hic süphesiz qantum fizigi, bu konuda" her maddenin bir bilinci" var dedigini hatirlatmak yarar verecegini düsünüyorum. Yahut enerji diyelim suna biz daha iyi anlamak icin.


Alıntı:
Günümüz din kaynaklarda, ………… Putperestlik. Putlara tapanlar, tapındıkları heykellerin, totemlerin bir ruhu ve kudreti olduğuna inanmış, yani cansız, bilinçsiz maddeye, bilinç ve büyük bir kudret atfetmişlerdir. Bu kuşkusuz son derece saçma bir inançtır…………. ...göklerde ve yerde olanlar, güneş ay, yıldızlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu Allah'a secde etmektedir… ....güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah’tır...

Gök'ün yüce ruhu, Tengri'ydi. İnsanlar kendilerini gök baba Tengri, toprak ana Ötüken ve insanları koruyan atalarının ruhları arasında kendilerini güven içinde hissedip, onlara ve diğer doğa ruhlarına dua ederlerdi. Büyük dağların, ağaçların ve bazı göllerin güçlü ruhları barındırdıklarına inanarak dualarını bunlara ederlerdi. Göğün ve yeraltının 7 katı olduğuna, her katta çeşitli ruhların varolduğuna inanılırdı. ... göklerde ve yerde olanlar, güneş ay, yıldızlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu Allah'a secde etmektedir... ...güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah’tır...

Ruh kelimesinin "bilinc"oldugunu gösteren birkac ayet:

İsra Suresi 85 Ve sana ruhtan sorarlar. De ki: "ruh, Rabbimin emrindendir. Ve size, ilimden sadece az bir şey verilmiştir."

Şura Suresi 52 İşte böylece sana da emrimizden bir ruh vahyettik. Sen, kitap nedir, iman nedir bilmezdin. Fakat biz onu, kullarımızdan dilediğimizi kendisiyle kılavuzladığımız bir nur yaptık. Hiç kuşkusuz, sen, dosdoğru bir yola kılavuzluk etmektesin.

Saygilarimla
Sponsor Reklamlar

__________________
Gör zahidi kim sahib-i irşad olayım der,
Dün mektebe geldi, bugün üstad olayım der !

Ruhi-i Bağdadi

Soncemre ile "OKU"mak!
Muhabbetci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atatürk'ten Kuran'a hakaret Ebu Musab el Türki Mustafa Kemal ATATÜRK 18 08.12.11 17:35
Alevİlİkde kuran İnanci cem24d Alevi Nedir ? Alevi Tarihi... 2 24.08.11 23:03
Alevilik te Kuran Fırat Sorularla Alevi'lik 0 24.08.11 22:18
Alevİlİk dİye bİr dİn yok kuran da orjİnaldİr sivasolayları Alevi Kültürü 8 06.08.11 13:01
Kuran-ı Kerim ve Ehlibeyt Aleviyyun Nusayrilik 0 09.03.11 21:31
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2