Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Cem Evlerimiz (http://www.piryolu.com/forum/cem-evlerimiz.html)
-   -   Diyarbakır'da Kültür ve Cemevi açıldı (http://www.piryolu.com/forum/cem-evlerimiz/5802-diyarbakirda-kultur-ve-cemevi-acildi.html)

Alevi 26.12.11 12:08

Diyarbakır'da Kültür ve Cemevi açıldı
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Diyarbakır Kültür ve Cemevi bugün yapılan törenle açıldı. Cemevi, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak’ın katılımıyla açıldı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) temsilcileri, BDP, ESP il ve ilçe yöneticileri ile Alevi Bektaşi Federasyonu temsilcileri ile BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ve çok sayıda Alevi vatandaş cemevinin açılış törenine katıldı.
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...310_n.jpg?dl=1
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) semah ekibinin gösterisiyle başlayan açılışın ilk konuşmasını PSAKD Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman yaptı. Maraş katliamı anması yapmak isteyenlere dün yapılan saldırıyı kınayarak sözlerine başlayan Koluman, hükümetin Alevi açılımını eleştirerek “Alevileri sevmek istiyorsanız öncelikle cemevlerini tanımanız gerekiyor” dedi.

Koluman’ın ardından Büyükkadı ve Şarabi Köylüleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BÜŞAK-DER) Başkanı Aydın Atlı, “Cemevininin barış, kardeşlik, dostluk getirmesini diliyorum” dedi.

PSAKD Genel Başkanı Hüseyin Güzelgün de cemevine katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’e teşekkür etti. Mücadelelerinin devam edeceğini belirten Güzelgün, “İnkarcı politikalara karşı mücadele edeceğiz” dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Başkanı Kemal Bülbül’de açılışta bir konuşma yaptı. Bülbül, “Zindanda karanlığı aydınlatan Mazlum Doğan ile Ankara Mamak Cezaevinde yaşasın ‘Kürt ve Türk halklarının kardeşliği’ diyen Deniz Gezmiş’i birleştirelim” dedi.

Avrupa Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Turgut Öker ise inançların, kimliklerin teslim olmadığı bir gün olduğunu belirtirken, “Tek din tek ırk dayatmalarının iflas günüdür” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’de açılışta yaptığı konuşmada, “Bu topraklar hiçbir inanca zulüm yapılan gün yaşamayacaktır.” dedi.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ise “Zulme boyun eğenler şereflerini kaybederler. Kerbela’dan bu yana direnişi bir gelenek haline getiren Alevileri kutluyorum. Sahte Kürt açılımlarıyla, sahte Roman açılımlarıyla bana biat edersen, bana itaat edersen seni varmış gibi kabul ederim. Dün Maraş’ta yaşananlar bu zihniyetin bekçisi olduğunu göstermiştir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran’a Cemevine yaptıkları katkıdan dolayı plaket verildi. Plaket töreninin ardından Cemevinin açılışı yapıldı. Açılışın ardından Cemevi gezildi. Deyişlerin okunduğu açılışta aşure duasının okunmasıyla aşure dağıtımı yapıldı.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 09:58.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2