Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen DevrimChe

Seçenekler
Alt 17.10.10   #1
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia
Rep Puani : 10
Standart Sultanbeyli'de Cemevi Açıldı

PSAKD Sultanbeyli Cemevi 2-3 Ekim 2010 tarihlerinde yapılan etkinliklerle açıldı. 2 Ekim 2010 Cumartesi günü saat 17.00'de "Sultanbeyli'de Cemevi Mücadelesi" konulu panel yapıldı. Panele PSAKD Genel Başkanı Av. Fevzi Gümüş, ABF Genel Başkanı Ali Balkız, ABF Genel Sekreteri Mustafa Özarslan, Prof Dr. Binnaz Toprak, Araştırmacı-Yazar Esat Korkmaz ve PSAKD Sultanbeyli Cemevi Başkanı Sadegül Çavuş Çiftçi katıldı. Sultanbeyli'de Cemevi mücadelesini anlatan sinevizyon gösterimi ile başlayan panelde konuşmacılar sırasıyla söz aldılar:
Sadegül Çavuş Çiftçi, Sultanbeyli'de Cemevi mücadelesini anlattı. İnançlı ve kararlı olunca başarılmayacak hiçbir şey olmayacağına vurgu yapan Çiftçi, 8 yıllık Cemevi yapım sürecini, karşılaştıkları engelleme, yıldırma politikalarını, açılan onlarca davadan ve gözaltılardan bahsetti.

Av Fevzi Gümüş, Alevilerin yaşadığı sorunları, hükümetin asimilasyon politikasını, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın lağvedilmesini, zorunlu din derslerinin kaldırılması için 9 Ekim 2010 tarihinde Ankara'da 24 saatlik oturma eylemi yapacaklarını söyledi. Verdikleri mücadeleden dolayı Sultanbeyli Cemevi yönetimini kutladı.
Bahçeşehir Üni. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Binnaz Toprak, mahalle baskısı konulu araştırma sonucunda Sultanbeyli'de Alevilerin yaşadığı sorunları medya ve basında gündeme getirdiğini, bunun üzerine Başbakan ile Dolmabahçe'de görüştüğünü, Başbakan'ın Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin'i arayarak bilgi aldığını ve Cemevi sorununun çözülmesi talimatını verdiğini anlattı.
Esat Korkmaz, Sultanbeyli Cemevi temeli için ilk kazmanın vurulduğu günden beri destek verdiğini söyledi. Alevi örgütlerinin yapması gerekenin, Cemevlerini okula dönüştürmesi gerektiğini, buraların geçmişte olduğu gibi bilge insanlar yetiştirmesi gerektiğini anlattı.
Mustafa Özarslan, yüzyıllardan beri yaşanan baskı ve katliamlardan bahsetti. Baskıların günümüzde halen farklı şekillerde sürdüğünü, çözümünün ise Alevilerin verdiği mücadeleye bağlı olduğunu söyledi.
Ali Balkız, Sultanbeyli'de yaşanan sorunların ülkemizin her yerinde yaşandığını, bu sorunların çözümünün örgütlü mücadele sonucunda çözüleceğini söyledi. Bunun en iyi örneğini Sultanbeyli'de yaşayan Alevilerin verdikleri mücadele sonucunda nasıl başarıya ulaştıklarını anlattı.
Panele 120 kişi katıldı.
3 Ekim 2010 Pazar günü ise Cemevi açılış şenliği yapıldı. Saat 14:00'de başlayan konsere; Dertli Divani, Erdal Erzincan, Tolga Sağ, Erdal Güney, Erdal Bayrakoğlu, Helin, Cihan Çelik, Gülcihan Koç, Esra Öztürk, Seda Bingöl, Sercan Öztürk, Onur Kocamaz, Dursun Güdük, Aynur Yılmazer ve semah ekibi katıldı.
Cemevi açılışı için sahnede kurdele kesildi. Açılışa Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de katıldı ve kültür merkezi yapımına destek vereceklerini söyledi.
ABF GYK üyesi Mustafa Can ve Sacayağı dergisi Yayın Müdürü Ahmet Koçak bir konuşma yaptılar.
Binlerce kişinin katıldığı şenlik 22.30'da sona erdi.

Sponsor Reklamlar

dosteli bunu beğendi.

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.10.10   #2
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Sultanbeyli'de Cemevi Açıldı

Pirsultan.net
Sponsor Reklamlar

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...