Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Biyografi ve Eserler (http://www.piryolu.com/forum/biyografi-ve-eserler.html)
-   -   Seyyit Halil Ali Nejad (http://www.piryolu.com/forum/biyografi-ve-eserler/6319-seyyit-halil-ali-nejad.html)

Pir Mehmet 23.09.12 19:32

Seyyit Halil Ali Nejad
 
Seyyid Alinejad, 1957 yılında İran’da Kürt Alevi bir ailenin oğlu olarak doğdu. Ailesi ve kendisi Ehl-i Hak denen Şia’nın içinde yer alan ancak İran resmi ideolojisi tarafından yasaklanmış bir inanca sahipti. Ehl-i Hak ya da diğer adıyla Yersanilik; klasik İslam anlayışından da izler taşımak ile birlikte yaşadığı coğrafyadaki pek çok dinin ritüellerinden etkilenmiş; musikinin ön plana çıktığı farklı bir din anlayışıdır.

Yersanilik ya da Ehl-i Hakk inancı 14. yüzyılda İran’da Sultan Sahak tarafından kurulmuştur. İnancın temelinde kendi kurallarına sahip biri Batıni biri Zahiri olmak üzere iki farklı dünyanın var olduğu anlayışı yatar. İnsanların yalnızca dışarıdaki dünyanın farkında olduğuna ve içerideki dünyanın yeterince farkında olmadıklarına inanılır. Yersanilik hiçbir İslami ritüeli takip etmez; ayin olarak kadın ve erkeklerin bir arada yer aldıkları ve çeşitli sazların (özellikle tanburun) çalındığı ibadetleri bulunmaktadır.

Dünya’da yaklaşık bir milyon kadar Yersani bulunduğu söylenir. Yersanilerin büyük bölümü Kürt kökenlidir. İran’da Yersani inancına uygulanan baskı politikaları nedeniyle birçok Yersani bu ülkeyi terk etmek durumunda kalmıştır. Bunlardan biri de, Seyyid Halil Alinejad’dır.

Alinejad, 80’lerin sonunda anayurdu İran’dan İsveç’e göç etti. Burada Yersanilik için önemli bir kültürel öge olan musiki üzerinde çalışmalar yapmak için Baba Tahir Esemble isimli müzik grubunu kurdu. Bu grubun yanı sıra bir de müzik okulu açtı.

Ancak talih bu ülkede de Yersanilerin yüzüne gülmedi. Pek çok Yersani’ye göre İran gizli servisi tarafından düzenlenen bir kundak saldırısı sonucunda Seyyid Alinejad’ın da içerisinde bulunduğu müzik okulu yandı. Alinejad, burada hayatını yanarak kaybetti.

Ben-i Emin 23.09.12 19:35

Cevap: Seyyit Halil Ali Nejad
 
Huuu...

http://www.youtube.com/watch?list=PL...yer_detailpage

nermin_arık 10.10.15 15:01

Cevap: Seyyit Halil Ali Nejad
 
teşekkürler

leterefuru 12.10.15 08:48

Cevap: Seyyit Halil Ali Nejad
 
teşekkürler konuyu okudum ve etkilendim


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 16:03.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2