Sponsor Reklamlar

Karmate ile Karadeniz Müziğine Yeni Bir Soluk

Genel konular Katagorisinde ve  Biyografi ve Eserler Forumunda Bulunan  Karmate ile Karadeniz Müziğine Yeni Bir Soluk Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 14.10.10   #1
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia
Rep Puani : 10
Standart Karmate ile Karadeniz Müziğine Yeni Bir Soluk

Karmate ile Karadeniz Müziğine yeni bir soluk geliyor

Fatih Sultan Kar
20 Mayıs 2009 tarihinde Kalan Müzik etiketi ile çıkacak olan Karmate’nin Nani isimli albümünde Türkçe, Lazca, Gürcüce, Ermenice, Rumca ezgilerin yer alıyor ve albüm ezgilerin kardeşliğine vurgu yapıyor
Karadenizli halk ozanlarının sandıklarda saklı kalmış tozlu raflarda unutulmuş bant kayıtları Karmate ile gün ışığına çıkıyor.
Usta sesler destek verdi
20 Mayıs 2009 tarihinde müzikseverlerin beğenisine sunulacak olan Karmate’nin Nani isimli albümünde on iki eser yar alıyor. Albüme Şevval Sam, İsmail Hakkı Demircioğlu, Efkan Şeşen, Bayar Şahin ,Erdal Bayrakoğlu, Fatih Yaşar, Fatih Reyhan, Aydoğan Topal,Yasemin, Eylül Duru, Harun Topaloğlu ve Yaşar Kabaosmanoğlu vollerleri ile renk katıyor.
Karmate üretimi, paylaşımı ve emeği simgeliyor
Karmate (karmaûe) , Lazca’da su değirmeni anlamına geliyor ve üretimi, emeği, karşılıksız yardımlaşmayı simgeliyor. Karmate Grubu üyeleri de üretim, paylaşım ve melodileri yeniden harmanlayıp öğüterek geniş kitlelere ulaştırmak amacı ile yola çıkmış. ''Karadeniz kültürünün müziğini icra edebilmek, özveri, en önemlisi sorumluluk gerektirir'' diyen KARMATE, akustik enstrümanlarla hassas yapılarını bozmadan yorumluyor

Albüm Kalan Müzik etiketi ile çıkıyor
Resul DİNDAR ( Vokal ), Oktay ÜST ( Kemençe, Vokal ), İsmail AVCI İsmanaşi ( Tulum ), Gökhan ÖZKAN ( Akordion, Vokal, Muhterem SUR ( Buzuki, Lavta, Bağlama ), Eshat ALPKAYA - Aliş ( Klasik Gitar ), Yıldırım YALÇINKAYA ( Bas Gitar ) ve Ömür ARSLAN ( Perküsyon ) dan oluşan Karmate Grubu’nun albümü Kalan müzik etiketi ile çıkıyor.
Karmate’ni Nani isimli albümünde yer alan eserler
Başındaki çember( Vokal : Sevval Sam ), Kara duman ( Vokaller : İsmail Hakkı Demircioğlu, Yaşar Kabaosmanoğlu, Fatih Yaşar, Aydoğan Topal, Yasemin, Eylül Duru ) , Atma türkü ( Vokaller : Efkan Şeşen, Erdal Bayrakoğlu, Bayar Şahin, Fatih Reyhan ), Lazuri Nani ‘Lazca Ninni’ ( Vokal : Şevval Sam ), Vardalı ( Vokaller : Aydoğan Topal, Harun Topaloğlu ); Yayla Çiçeği, Ninnay Gülüm , Atabarı ( Vokal : Efkan Şeşen ), Gene aldı bi merak ( Yorumlayan : Şevval Sam ), Skan Maskvama, Senin güzelliğin, Ayna ayna ellere, Sular akar doldurur ( Vokal : İsmail Hakkı Demircioğlu

Nani ismini taşıyan albümün prodüktörlüğünü Hasan SALTIK yaparken , İsmail Hakkı Demircioğlu, Erdal Bayrakoğlu, Bayar Şahin, Şevval Sam, Engin Arslan, Osman Aktaş, Müslüm Karaduman, İberya Özkan, Kenan Yaşar, Yaşar Kabaosmanoğlu, Stilianos Flikos, Aydoğan Topal, Harun Topaloğlu, Fatih Yaşar, Fatih Reyhan, Ömer Aykut, Eylül Duru, Yasemin Kuru, Behçet Türkekul, Tamer Baki Küçükada, Tuncay Korkmaz, Alpaslan Türer, Mahir Kesgin, Mehmet Yöntem gibi sanatçı dostları da Karmate’nin bu güzel çalışmasına vokalleri ve enstrümanlarıyla destek verdiler..

Karmate ayrıca Laz kültürüne katkılarıyla bilinen İsmail Avcı Bucaklişi’nın Arşivinden yararlandı.
Melodiler kardeştir
Uzun bir süredir sahnelerde sergiledikleri canlı performansları ile dikkat çeken Grup Karmate Karadenizli halk ozanlarının sandıklarda saklı kalmış tozlu raflarda unutulmuş bant kayıtlarını bir albümde bir araya getirdi. Türkçe, Lazca, Gürcüce, Ermenice, Rumca ezgilerin yer aldığı albüm Karadeniz müziğine yeni bir soluk getirecek.

KARMATE NEDİR?
Karmate (karmaûe) , Lazca’da su değirmeni demektir.
Üretimi, emeği, karşılıksız yardımlaşmayı simgeler. Bu değerleri bünyesinde barındıran bir müzik grubunun almış olduğu en anlamlı isim olması yönüyle de önem taşımaktadır KARMATE adı.

MELODİLERİ ÖĞÜTEN GRUP
Grup Karadeniz'de yaşayan çeşitli kültürlerin dillerinden ezgiler seslendirmektedir. Karmate grubu, Karadeniz Kültürünü insanlara tanıtmayı, unutulmasını önlemeyi ve çeşitli coğrafyalara ulaştırmayı hedeflemektedir. Bu düşüncelerle bütünleşmiş olan müzisyenlerin samimi birliktelikleri üretimin her daim varolduğu, emeğin öğütüldüğü ve karşılıksız yardımlaşmanın temsilcisi olan Karmate nin her alandaki sağlam duruşuna önemli katkısını ortaya koymaktadır.

Melodileri öğüten Karmate bunun yanı sıra var olan doğa katliamlarına karşı bir duruş oluşturmakta ve doğa katliamlarına sadece Karadeniz düzleminde bakılmaması,yaşanılabilir bir dünya için tüm insanlığın bu konuda gerekli bilinci kazanması gerektiği düşüncesini de yine değirmen de öğütmektedir.Karmate, müzikteki algılayışını emek, daima ileriye yönelik bir üretim,her alanda duyarlılık ve dinleyicide bilinç uyandırma temelleri üzerine kuruyor.

''Karadeniz kültürünün müziğini icra edebilmek, özveri, en önemlisi sorumluluk gerektirir'' diyen Karmate, tozlu raflarda unutulmuş bant kayıtlarını, Karadenizli halk ozanlarının ezgilerini (Türkçe, Lazca, Megrelce, Gürcüce,Hemşince,Rumca... ) gün ışığına çıkarmayı, bu melodileri yeniden harmanlayıp öğüterek akustik enstrumanlarla hassas yapılarını bozmadan evrensel boyutta sizlere sunmayı kendine bir hedef olarak koyuyor.

Karmate nin yozlaştırılan kültürleri,dilleri beraberinde gelen melodileri özüyle yaşatmak için çabalayan haklı duruşları,sayesinde donandığı coğrafya ve kültürüne olan bağlılığının önemli bir göstergesidir ki Karmate nin benimsediği bu doğrultu müzikteki ilerleyişini aydınlatmaya ve güçlendirmeye yetmektedir.

Karmate; dillere, kültürlere sahip çıkıldığında ve yarınlara daha da güçlendirerek taşınması başarıldığında,onları yok etmeye çalışanların karşısında asıl tehdit oluşturulacağı inancını benimsemektedir ve bu inancı daima canlı tutmaktadır.

Grup Üyeleri:
Resul Dindar (Vokal)
İsmail Avcı İsmanaşi (Tulum)
Oktay Üst (Kemençe-Vokal)
Gökhan Özkan (Akordion-Vokal-Panduri)
Muhterem Sur (Buzuki-Lavta-Baglamadaki)
Ali Yıldız ''ALİŞ'' ( Klasik Gitar )
Yıldırım Yalçınkaya (Akustik Bas)
Ömür Arslan (Perküsyon)

Karadeniz muzigini muhtesem bir sekilde bizlere sunan bir grup henuz yeni sayilirlar fakat buna ragmen muhtesem bir kitleye sahip oldular basarilarinin devamini diliyorumm en slkl takipcilerinden birisyim
Sponsor Reklamlar

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.10.10   #2
DevrimChe
Kıdemli Üye
Üye
Standart Cevap: Karmate ile Karadeniz Müziğine Yeni Bir Soluk

Sponsor Reklamlar

...

...

Alt 14.10.10   #3
DevrimChe
Kıdemli Üye
Üye

Sponsor Reklamlar

...

...

Alt 14.10.10   #4
DevrimChe
Kıdemli Üye
Üye

Sponsor Reklamlar

...

...

Alt 17.10.11   #5
devran
Moderatör
Deneme Mod.
Rep Puani : 20

Hasta oldum derdune
Oku bağa yasini oku
Gün boyunca ağlayıp da
Yiyesun göz yaşını

Gel geç evun başından
Evun başu şen olsun
Çağır beni geleyim da
Gelmeyenler körolsun

Kemençemin kulağı
Eruktendir erukten
Ben nasıl ayrılayım da
Senun gibi ferukten

Hayde hayde hayda yok
Haydan bize fayda yok
Kizlar kahve içerlerda
Gelinlere çay'da yok

Kaynak: Kasım Gürsoy
Yöre: Trabzon

alıntıdır

ama çok güzel söylüyo değilmi canlar
Sponsor Reklamlar

İblisin talim ettiği yola minnet eylemem

Konu devran tarafından (17.10.11 Saat 20:15 ) değiştirilmiştir.
devran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.10.11   #6
devran
Moderatör
Deneme Mod.
Rep Puani : 20

Yağarsa yağmur yağar
Ben zate islanmişim
Gelursa yarum gelur
Zate Göreslanmişim

Verane yaylalara
Atli gezerum atli
Boyle yazilmiş kader
Benmiyim kabahatli

Ay'a bak hele ay'a
Bi tarafi silinmiş
Zavalli bu gönlumun
Açan çiçeği solmiş

Kar yağdi bizum köye
Çiçekleri görunmez
Acisi zordur ama
Sevdaluktan elinmez

buda alıntı
Sponsor Reklamlar

İblisin talim ettiği yola minnet eylemem
devran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...