Sponsor Reklamlar

Atilla ilhan

Genel konular Katagorisinde ve  Biyografi ve Eserler Forumunda Bulunan  Atilla ilhan Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen Alevi

Seçenekler
Alt 10.08.10   #1
UYSAL VE ASİ
UYSAL VE ASİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
вєşιктαşιм нαуαт ѕєηѕιη..
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 11
Standart Atilla ilhan

ATİLLA İLHAN

15 Haziran 1925’te İzmir’in Menemen ilçesinde doğdu. 11 Ekim 2005'te İstanbul'da yaşamını yitirdi. İzmir'de Karşıyaka Cumhuriyet İlkokulu ve Karşıyaka Ortaokulu'nu bitirdi. Atatürk Lisesi'ndeki öğrenciliği sırasında Türk Ceza Kanunu'nun 141. maddesine aykırı davrandığı gerekçesiyle tutuklandı ve okuldan uzaklaştırıldı. Danıştay kararıyla eğitimi sürdürme hakkını kazandı. İstanbul'da Işık Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki yüksek öğrenimini yarıda bıraktı. 6 yıl aralıklarla Paris'te yaşadı. Türkiye'ye döndü. Çeşitli gazete ve dergilerde çalıştı. Demokrat İzmir Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü ve Başyazarlığı'nı üstlendi. Ankara’da Bilgi Yayınevi Danışmanlığını yaptı. Senaryolarında "Ali Kaptanoğlu" takma adını kullandı. Yeni Ortam, Dünya, Milliyet, Söz gazetelerinde köşe yazıları yazdı. Yelken ve Sanat Olayı dergilerini yönetti.
İlk şiiri olan "Balıkçı Türküsü" 1941'de Yeni Edebiyat Dergisi'nde yayınlandı. "Nevin Yıldız" takma adıyla İstanbul, "Beteroğlu" takma adıyla Yücel dergilerinde şiirleri çıktı. 1946 CHP şiir yarışmasında "Cebbaroğlu Mehemmed" şiiriyle birincilik ödülü kazandı. Bu başarıdan sonra hızla tanınıp sevildi. Genç, Yeni Nesil, Varlık, Aile, Yirminci Asır, Seçilmiş Hikayeler, Kaynak, Ufuklar, Mavi, Yeditepe, Dost, Yelken, Ataç, Yön, Milliyet Sanat, Sanat Olayı gibi dergilerde şiirleri, deneme ve eleştirileri yayınlandı. Türk edebiyatının önemli isimleri arasına girdi.
Garip Akımı ve İkinci Yeni şiirine karşı çıktı. Mavi ya da Maviciler adıyla tanınan toplumcu gerçekçi şiir akımını başlattı.
Şiire yeni bir ses düzeni, taşkın, coşkulu bir anlatım ve kendisine özgü bir duyarlılık getirdi. Sisler Bulvarı, Yağmur Kaçağı, Ben Sana Mecburum şiir kitaplarındaki şiirleriyle genç şair kuşağını etkiledi. Yasak Sevişmek, Elde Var Hüzün kitaplarındaki şiirlerinde divan şiiri ve şarkılardan da yararlandı.
İlk iki romanı Sokaktaki Adam ve Zenciler Birbirine Benzemez'den sonraki romanlarında tarihsel konulara ağırlık vermeye başladı. Bu tür romanlarında öz Türkçe akımına karşı çıktı.
Senaryolarını yazdığı önemli filmler: Yalnızlar Rıhtımı (Lütfi Akad), Ateşten Damlalar (Memduh Ün), Rıfat Diye Biri (Ertem Gönenç), Şoför Nebahat (Metin Erksan), Devlerin Öfkesi (Nevzat Pesen), Ver Elini İstanbul (Aydın Arakon).
ESERLERİ

ŞİİR:
Duvar (1948)
Sisler Bulvarı (1954)
Yağmur Kaçağı (1955)
Ben Sana Mecburum (1960)
Bela Çiçeği (1962)
Yasak Sevişmek (1968)
Tutkunun Günlüğü (1973)
Böyle Bir Sevmek (1977)
Elde Var Hüzün (1982)
Korkunun Krallığı (1987)
Ayrılık Sevdaya Dahil (1993)
ROMAN:
Sokaktaki Adam (1953)
Zenciler Birbirine Benzemez (1957)
Kurtlar Sofrası (1963/64)
Bıçağın Ucu (1973)
Sırtlan Payı (1974)
Yaraya Tuz Basmak (1978)
Fena Halde Leman (1980)
Dersaadet’te Sabah Ezanları (1981)
Haco Hanım Vay (1984)
O Karanlıkta Biz (1988)
GEZİ-DENEME-ELEŞTİRİ:
Abbas Yolcu (1957)
Hangi Sol (1971)
Gerçekçilik Savaşı (1980)
Hangi Atatürk (1981)
Batı'nın Deli Gömleği (1982)
İkinci Yeni Savaşı (1983)
Sağım Solum Sobe (1985)
Yanlış Kadınlar Yanlış Erkekler (1985)
Ulusal Kültür Savaşı (1986)
ÖDÜLLERİ
1946 CHP Şiir Yarışması Birinciliği
1974 Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü Tutuklunun Günlüğü ile
1975 Yunus Nadi Roman Armağanı Sırtlan Payı ile
Sponsor Reklamlar

UYSAL VE ASİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.09.10   #2
Eşref
Eşref - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Nereden: İzmir
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Atilla ilhan

Biyogrofi bölümünü inceliyorum sağolsun bir arkadaşımız kim var kim yok bulabilmemizi sağlar hale getirmiş fakat bir ayrıntı var ki bunu belirtmekten kendimi alamayacağım açılan tüm konular kopyala yapıştır açılan hiçbir biyografiye verieln tek bir cevap yok ... Birşey üretmeden fikir ortaya koymadan X sitesindekini alıp buraya koyarsak olacağı da budur tabii ...Yönetici arkadaşlarım umuyorum yahu bu adamında derdi nedir demezler epey şikayetçi olduğum hadise var,bir çok forumu gözlemliyorum,kopyala yapıştırlarla dolu her forum,kendini fikrini ortaya koyabilme kabiliyetini gösterebilen bir tane mi arkadaşımız yoktur ? Az okuyoruz,düşünmüyoruz,üretmiyoruz ... Böyle bir eylemsizlik içinde uygarlık yaratmak mümkünmüdür?
Oysa hiç ordan burdan almadan Atilla İlhan Ustayı anlatabilirdik ; o ki koca yürek,sıkı bir ''kemalist'' olarak ifade eder kendisini,nargileye pek düşkündür,şiirlerini gizlice CHP'nin şiir yarışmasına göndermiştir akrabası,Atilla İlhan habersiz girdiği bu yarışmadan birincilikle çıkmış... Sonraki yıllar ''kavak yelleri'' serisidir ustanın ömründe sevdiği kıza Nazım Hikmet şiiriyle bir mektup yollamışda mektubu öğretmen bulmuş ''komünist gelecek'' korkusuyla geçen o yıllarda da bizim ustayı nezarethaneye atıvermişler,usta daha ergen yaşlarında çekmiş zalimin zulmunu,sonrası üreten düşünen Atilla İlhan,Fransa'da geçen uzun seneler oradaki bohem yıllarının ardından gelen Sisler Bulvarı,Ben Sana Mecburum,Başka Yerde Olmak şiirleri ... Ardında ''Fena Halde Leman'' romanı usta sadece iyi bir düş yaratıcısı değil aynı zamanda ''Hangi Atatürk'' , ''Hangi Sol'' isimli kitaplarıylada ülkenin içinde bulunduğu duruma karşın duyarlılık göstermiş ve kalem tutmuş bir insandır.Öyle gerek yok kopyala yapıştıra mesela deseniz bana yahu şu ''Başka Yerde Olmak'' şiirini okuyunca ne hissedersin ? Hep çekip gidesim gelir mesela usta öğretti sınırsızlığı,beyhudeliği ve zamanın soyutluğunu aslında gerçek bildiğimiz koca bir hiçlik ... Öğrencilik yıllarımız,kış vakti içilen şaraplar önümüzde ''Sisler Bulvarı'' yani cancağazım zor mu şöyle iki satır doğal olmak ?
Sponsor Reklamlar

Konu Eşref tarafından (10.09.10 Saat 03:39 ) değiştirilmiştir.
Eşref isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.09.10   #3
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Atilla ilhan

Eşref Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Biyogrofi bölümünü inceliyorum sağolsun bir arkadaşımız kim var kim yok bulabilmemizi sağlar hale getirmiş fakat bir ayrıntı var ki bunu belirtmekten kendimi alamayacağım açılan tüm konular kopyala yapıştır açılan hiçbir biyografiye verieln tek bir cevap yok ... Birşey üretmeden fikir ortaya koymadan X sitesindekini alıp buraya koyarsak olacağı da budur tabii ...Yönetici arkadaşlarım umuyorum yahu bu adamında derdi nedir demezler epey şikayetçi olduğum hadise var,bir çok forumu gözlemliyorum,kopyala yapıştırlarla dolu her forum,kendini fikrini ortaya koyabilme kabiliyetini gösterebilen bir tane mi arkadaşımız yoktur ? Az okuyoruz,düşünmüyoruz,üretmiyoruz ... Böyle bir eylemsizlik içinde uygarlık yaratmak mümkünmüdür?
Oysa hiç ordan burdan almadan Atilla İlhan Ustayı anlatabilirdik ; o ki koca yürek,sıkı bir ''kemalist'' olarak ifade eder kendisini,nargileye pek düşkündür,şiirlerini gizlice CHP'nin şiir yarışmasına göndermiştir akrabası,Atilla İlhan habersiz girdiği bu yarışmadan birincilikle çıkmış... Sonraki yıllar ''kavak yelleri'' serisidir ustanın ömründe sevdiği kıza Nazım Hikmet şiiriyle bir mektup yollamışda mektubu öğretmen bulmuş ''komünist gelecek'' korkusuyla geçen o yıllarda da bizim ustayı nezarethaneye atıvermişler,usta daha ergen yaşlarında çekmiş zalimin zulmunu,sonrası üreten düşünen Atilla İlhan,Fransa'da geçen uzun seneler oradaki bohem yıllarının ardından gelen Sisler Bulvarı,Ben Sana Mecburum,Başka Yerde Olmak şiirleri ... Ardında ''Fena Halde Leman'' romanı usta sadece iyi bir düş yaratıcısı değil aynı zamanda ''Hangi Atatürk'' , ''Hangi Sol'' isimli kitaplarıylada ülkenin içinde bulunduğu duruma karşın duyarlılık göstermiş ve kalem tutmuş bir insandır.Öyle gerek yok kopyala yapıştıra mesela deseniz bana yahu şu ''Başka Yerde Olmak'' şiirini okuyunca ne hissedersin ? Hep çekip gidesim gelir mesela usta öğretti sınırsızlığı,beyhudeliği ve zamanın soyutluğunu aslında gerçek bildiğimiz koca bir hiçlik ... Öğrencilik yıllarımız,kış vakti içilen şaraplar önümüzde ''Sisler Bulvarı'' yani cancağazım zor mu şöyle iki satır doğal olmak ?

Son Yarim saatdir Sizi izliyorum.. Sozlerinizde haklisiniz genellikle bir cok konu kopyala yapistir, bunun nedeni hazirciyiz arastirma icerisinde degiliz oysaki her acilan bilginin altina kendi dusuncelerimizi yazsak daha guzel olur.. Malesef gencligimiz facebook maduru sosyallesmek yerine asosyal olmusuz.. Kendi imkanlarimizla Aleviligi ogrenip ogretmeye calisyoruz..

Ama genclik bilgisiz Atilla ilhan bir kac yil sonra unutulur.. Atilla ilhan gibi cok yazarimiz var, Bunlar bu ulkenin degerleridir.. Halk olarak kitap okuma aliskanligimiz giderek azaliyor zaten dizi ve filmlerle gunumuzun gecdigi son gunllerde turk gencinde bir popularite basladi kimi Emocu kimi hiphopcu Ne Edebiyatini tanir oldu ne kulturunu nede gecmisini..

Itilla ilhani anlatmak icin onun siirlerini okumak ,anlamak lazim.. Eger hala yasiyor olsaydi kesin oda ergenekoncu diye iceri alinirdi.. Kanalturkdeki programlarini ara sira izliyordum..

Yorumlariniz icin Ayrica Tesekur ederim sizinin gibi Bilgili ve Bilincli kisileri Sitemizde gormekten Son derece mutluyum..ustad Paylasimlarinizi yorumlarinizi takip edecegim.. Iyi gunler tekrar Hos geldiniz...
Sponsor Reklamlar

hasan bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2