Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 30.05.13   #1
HURUFİCAN
HURUFİCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2009
Mesajlar: 104
Rep Puani : 0
Standart Okumasan da olur!


Doğaçlama....


Ebu Said-i Hudri nin nakletmiş olduğu bir hadiste:


“İmanlıların alameti akıldır. Onun aklı ne kadarsa ibadeti de o kadardır ”ve ”Bir zerrecik akıl. Oruçtan da, namazdan da iyidir” demiştir.

Hatta dini kitapların aktarımında resulün eşi ayşenin bir sorusuna karşı da. Peygamber insanın dünyada olduğu gibi ahrette ki yerinin(derecesinin) aklının başarısı kadar olduğunu bildirmiştir.(bu da ayrı tartışılacak konu)


sahabelerden bir grup Hz.Nebiye gelerek şöyle derlerdi içimizde öyle şeyler hissediyoruz ki herhangi birimiz bunu söylemeyi bile günah sayar. Allah resulu “Gerçekten böyle bir şey hissettiniz mi?” Diye sorduğunda onlar”Evet” diye cevap verdiler.Bunun üzerine Allah resulu “Bu imanın ta kendisidir”buyurur.

(Buhari imamn 211-Müslim iman 132)

Zümeyl ibn Abbas’a zihnime bir şey geliyor acaba nedir? Diye sorar.İbn Abbas “o halde nedir açıkla?”deyince “Vallahi söyliyemem” der İbn Abbas “Şüphe kabilinde bir şeymi?”dediğinde Ebu Zümeyl güler.Bunun üzerine İbn Abbas demiştir ki,”Hiç kimse bundan kurtulamamıştır.(Ebu davud edep.109)

Hz.Resul söyle demiştir ,”insanlar birbirlerine sorup duracaklar ve diyeçekler ki Allah bu varlıkları yarattı,peki Allahı kim yarattı?Böyle bir şey aklına gelen hemen Allah’a inandım desin

(Müslim iman 134-Ebu davud edep 109)

Hz. resul akıl ile iman arasında çok kuvvetli bir ilişki olduğunu görmüştür. Buradan akla ters olan dogmalara inanmayın demektedir. Muhammed, Ali anlayışında veliler aydın din adamları, önceleri de forumlarda bazı konularda belirttiğim gibi Cebrail sözcüğü külli anlamda akıl manasında kullanılmıştır.
Akıl Hıristiyanlar içinde çok önem arz ediyordu. Akinalı Saint Thomas, lütuf olgusundan hariç, özgür bilgi pınarı olan İlahi bir güç tarafından gönderildiğine inanılan parlaklık her şeyin sahibi aklı her şeyden üstün tutmuştur.

Kuranda aklı açılımları olan anlatımlara övgüler yağdırılmıştır. 217 bilim,18 bilme(irfan)17 ayet bilgelik,185 ayete yakın kitaptan,179 ayet net olarak hak ve batıldan,63 ayette net olarak iradeden bahsetmektedir.

Mollaları islamın yozlaşmasında akıllarını islamın özüne yakışan değil de aykırı kullanmamaları Muhammediyeliği kendine yakışan çizgiden çıkarmışlardır.
Resule büyü olayında felak ve nas süresinin indiğini, ben-i esed kabilesinden birinin nazarı değdiği için Hz.Muhammedin ayakları titremeye başlayınca kalem süresi 51 ayetin inmiş olduğu vb buna benzer nerdeyse gerçek vahyi dinin yarısından çok din olan bu saçma özden ve Allah .bildirdiğinden aykırı hurafeler İslam olmuştur.

Ne yazık ki bilimsel olmayan temele dayanmayan bu anlatımlar yüzyıllarca çeşitli nedenlerden dolayı medreselerde uydurma rivayetler ve tevillerle desteklenerel ve destek görerek ilahiyat akademilerinde yerini bulmuştur.

Sözde unvan alan bilim adamları geçmişteki gibi türemiş yurt okulları, aile ve yetiştiği toplum dogmalarına karşı gelemeyen akademisyenler dolmuştur. Buda gerçek akılcı muhammediyelikten ayrı bir çizgidir. Ama ne gariptir ki sözde molla din adamları ve molla bilim aydınları geçmişte yapılan hatalara devam ederek bilimselliği hakikat vactinden ayırmıştır.Erksel önermelerle yeni farklı geçmiştende yitirilenleri alarak yeni mistiklere inançlara birleştirmek için ellerinden gelen oyunu düzeni yalanı dolanı baskıyı kullanmaktadırlar olanda yine aklı emreden gerçek çoşkuyu vurgulayan Muhammediliğe olmaktadır.
Paradoks yaşayan ve beslenen Hakk karşıtı dogma guruh Güçlendikçe Muhammedin dini her gün daha yok olmaya mahkûm olacaktır. sonuçta bu dogmacıların inandığı bir hadiste tüm evrenin Müslüman olacağı ama içlerinde imam sahibi olmayacağı benzer hadisleri rivayet ettiklerini biliyoruz. Biz biliyoruz da onlar neden bunları bilmiyor.Bilmemezlikten geliyor.Hadis diyorlarsa bu yönde yüzlerce hadis aktarım var…

Birileri kendini başka üzüm taneleri ile şarapları yudumlayıp kadın göbeğinde uyanırken kimileri koyunların ortasında soğuk dağ köşelerinde gözlerini açar..
Bu yalnızlık ve düşünce bir ötekileşmeyi öteki olmayı rıza alıp ile rızasını almayanların arasında bir kavganın başlangıcıdır.Aklında dinin de amacı mutlu çoğunluğu meydana getirmektir.
şu anda egemen olan Kendi öz çıkarları gereği alt sınıflara işçi-köylu (mazlum emekçi)sınıfının gelişmesini köstekleyen ve halkın yararına yasal olarak arıstokratları denetleyebileçek olan bütün yasaları engelleyen kendi eline alan burjivazi,halkın önüne pir parca sahte mutluluklarla ekrarlarda önüne hacı hoca din ve emperyal yalanlarını koymaktadır.Böylelikle işi ehlinde olması hükmu “ulu-l emr” çiğnemmiştir.Bu Çiğnemeye karşı tarihte birlik olmanın Hüseyni olmanın dinin ve aklın ürünüdür.

Sözde din ve akıl elbisesi giyenler nefislerine yenik düşerek hakk cemali olan insana hizmettense kendisine hizmet edecek az bucuk para ile karnı doyan hadisle hoca ile yalanla dolanla gecelerini cennete gideçek masallarıyla süsleyen anlatımlar sayesinde boyun bükeçek topluluklar yaratmışlardır.
Topluluğu “OKU” emrine uymayan müslümanlardan iman sahibi insan çıkmamaktadır. yüzyıllardır kurdukları yanlışlarla çıkarlarla İslam ve insanlık elbisesi işine taraflarına hurafelerle göre giymişlerdir.
Doğru iblisten uzak gerçek iman sahipleri rızayı ve hakk anlayışını bilerek yarın yanğıdan gayri elindekini paylaşır.Çünkü o Ensar ile Muhacir-in ilişkisini bilir.Hakkın gerçekte ne istediğini bilerek Hüseyni olur.Kerbeladan maraşa çoruma sivas’a kadar bunu hep bildi.Bundandır ki Hakkın cemalini ademde gördü.Hakk nikabı mutlu çoğunluğu eşitliği hümanistliği getirdiğini bilir.Bunun karşısında emperyallerin makam mevki yanlış din elbisesi giyenlerin iblis sıfatına bürünenlerin olduğunu bilir.

Sokrat, "sorgulanmamış hayat yaşanmaya değmez" der. Bilinçli insan doğaya, ne, neden, niçin, nasıl sorularıyla yaklaşmaya başlamıştır. Felsefe ve bilim bu suallerin karşılığıdır. Aristoteles “bilimin amacı olayların niçin meydana geldiklerini açıklamaktır” der. Doğru soruları ele alacak olan mantık zaman içindeki tecrübeler ile karşılaşılan olumsuzlukları/olumlulukları eleyerek varılması istenilen gerçeğe/yalana kendini çıkarır. Bu çıkarışta gelen diğer etkenler, etkenlerle birlikte ele alınan mevzunun mantık etkeni ve edilgenleriyle birlikte sonuca bakılarak neticeyi belirlemek isimlendirmek önemli bir mevzu ve devamında geliştirilmeye hazır yeni bir kaynak alanı oluşturmuş olunur.

İnsan doğruyu aramak araştırmak zorundadır. Doğru olmak hakiki olmanın zorunlu bir koşuludur. Daha açık bir ifade ile söylersek; “doğru olmayan hakiki olamaz”.Çünkü mantık kuralları ve yasaları da son çözümlemede nesnel(TARAFSIZ) gerçeklikten yansır ve mantıksal doğru düşünsel işlemlerin mantık kurallarında yansıyan nesnel(OBJEKTİF) gerçekliğin belirli ilişkilerine uygunluğudur. Bu uygunluk bize doğruyu saptamamıza yarar.
Doğruları ararken birer çelişmeler ürünü olarak bir devinim ile varlığımızı devam ettirmekteyiz. Her var oluşun kendisinde bir çelişmeler vardır. Bunu düşündüren bizim çelişmelerimiz ve aklın mantıksal yön bulamayışı ve faktörlerden yararlanmamasıdır.


her sendika kör oğlunun sözu olan ferman padışahın o vakit dağlar bizimdir ilkesini bu gün nasıl yerine getire biliyor.Yalnızlaştırılan emek platformrı ağrı dağı gibi kalıyor Yanlız yoksun yetim kar boron olmuş başı fırtınalı yönü yöntemi kaybolmuş kutup yıldızı ndan bile yoksun kalmış.Ne mi olmuş ahmakca sınıf altı politize olmuş çıkarların siyaset kazanında timsahların paylaştığı ceylanı belenip kendi yok oluşunu görerek seyrediyorlar.Çünkü artık yükseklere çıkıp yarın yanağından gayri her şey paylaşalım sözlerde dillerde kalıp unutulmuş gitmiş.Zartla zurtla bu gemi yürümeyeçek.
Nerde akıl nerede din nerede İnfak…

İthal mal getir iki vida tak ihrac yaptım demek doğrumudur.Kimsesizlerin kimi olmak nerede. Cari açık oranları açıklanırken halen mutluyuz demek doğru olabilir mi?

Hz.İmâm hüseyin hutbelerinde;
“Zâlimlerin her tarafı tuttuğunu, Müslümanların onlara âdetâ kul-köle kesildiklerini, îmansız kişilerin iş başına geçtiklerini, inananlara acımadıklarını, zayıflara şiddetli davrandıklarını, bütün bunlara karşı da Allah’ın kendilerine ululuk ihsân ettiği kişilerin sustuklarını, bu yüzden gazaba uğramaları ihtimâlinin pek kuvvetli olduğunu anlatmışlar” ve hutbenin sonunda;


“Ey halk, bize yardım etmezseniz, hakkımızda insâfa gelmezseniz, zâlimler size musallat olurlar; Peygamberimizin dîninin nûrunu söndürürler. «Allah bize yeter ve ona dayandık, ona yöneldik ve varıp gideceğimiz onun kapısıdır. (Âli İmran 173. âyet)”

Kurukuruya inanmak iman değildir.Bunu böyle öğretenler çıkarcılardır.Sorgulayın düşünün ve öğle karar verin.Herkes akıl taşır.Tek kaynak olan ilahi kaynak ve onun ehlibeyitidir.Bundandır ki yeni unvanlı makamlı herkesin dediği doğrudur demeyin.Millet çıkarları uğruna susmakta ve oku emrini yerine getirmeyen halkta kendine gelmezse Allah o toplumu değiştirmez.
Alkolden çok asgari üçretle insan çalıştırma insanların hakkını emeğini sömürme en büyük günahtır.Alkol haramdır.Günah ise farklıdır.Heleki kul hakkı devletin bir parca çöpü..
Allahım sen bizi imam edenlerden kıl(akıl-bilim ve insanlık)
Sponsor Reklamlar

HURUFİCAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 16.08.13   #2
alevicanan
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Aug 2013
Nereden: istanbul
Mesajlar: 5
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Okumasan da olur!


Aleviler kadar vijdan hesabı yapan, imanını, saflığını koruyan, her hocayım diyenin peşine takılmayan, araştıran, ilmini genişleten, aydın insanlar sunilerde yoktur. Onlar kadına hep 2. sınıf insan mualemesi yapan, yobazlaştırılmış beyinleriyle düşünemeyen, okumayan insanlardan oluşuyor... Bütün dinimizi namazdan ibaret sanan, onu yapan herkesin çok doğru olduğunu diğerlerenin işe dinden yoksun olduğunu düşünen, kendilerini devamlı bunu söylemekle yücelten, sürekli bunu yapmayanları hor gören, onların inançsız, cehennemlik olduğunu, hadislerle, ayetlerle anlatmaya calısan kendilerini cennetlik olduğuna inanan öyle egosu şişmiş insanlardan olusuyor suniler, oysaki hepimizi yaratan Allah olduğunu ve en iyi imanında kimde olduğunu,içlerimizden geçirdiklerini birtek onun biliceğini bu dünya da övündüklerimizle değil, yaptıklarımızla, söylediklerimizle hesaba çekiliceğimizi bilipte uygulamayan asıl münafıklardır...
Sponsor Reklamlar

alevicanan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 16.08.13   #3
alevicanan
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Aug 2013
Nereden: istanbul
Mesajlar: 5
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Okumasan da olur!


Yezitlerin zamanında çektirdiklerini din adı altında, Hz. Muhammede inanç adı altında, iktidar için türlü zulümleri yapıp, peygamberimizin en yakınlarını katledip iktidar olan caniler, bugünde aynı şekilde din maskesi altında, çıkarlarından, menfaatten, başka birşey düşünmeyen insanların dinimizi araç olarak kullandıkları bu zamanda; umarımki biraz gözlerini açıp, akıllanır, biraz olsun doğru sözün kıvrak dillerden, bozuk imandan, bozuk kafadan, nankörlerden, saltanat budalalarından çıkmayacağını umarım görürler...
Sponsor Reklamlar

alevicanan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bu İsim Senin Neyin Olur? Pir Mehmet Her Telden 11 06.09.12 10:30
Hasret'in zaman aşımı olur mu? Pir Mehmet Bir Alevi'nin Gözünden Türkiye 0 08.12.11 17:23
BÖyle de kaza olur mu Alevi inanılmaz kazalar ve sansli insanlar 3 01.09.11 19:34
Edeplİ İnsan nasil olur Alevi Bir Alevi'nin Gözünden Türkiye 1 30.06.11 00:30
Böyle Müslümanlık Olur mu? Alevi Dini Konular 12 13.05.11 17:13
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2