Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni
  • 1 gönderen ByMunzur
  • 1 gönderen bilgeyol
  • 1 gönderen dAbBe
  • 2 gönderen ByMunzur

 
Seçenekler
Alt 08.11.12   #1
ByMunzur
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Müzik Diyarı
Mesajlar: 1.264
Rep Puani : 31
Post Sünni Zazalar Özünde Alevidir…


Değerli canlar Yapmış olduğum araştırmalar sonucunda elde ettiğim bu bilgileri szlerle paylaşıyorum Konu hakkında bilginiz varsa lütfen paylaşın ben bildiklerimi bu yazıda sizlerle paylaşmaya çalıştım Osmanlının Zulümlerinden nasibi alan Sünni Zazaların ki bende Sünni Zazayım Nereden nereye geldiğini ve hangi süreçlerden sonra Asimile olduklarını ele alan bir yazımı sizlerle paylaşıyorum...


SÜNNİ ZAZALAR ÖZÜNDE ALEVİDİR.
KISACA ZAZALAR
Tarih sayfalarını kurcalama gereği duyduğum zamanlar da kendi kimliğimi ve soyumun nereye dayandığını da öğrenmeyi ihmal etmedim. Bulduğum her bilgiyi doğru kabul etmeden önce o bilginin kaynağını doğrulunu araştırıp daha sonrada mantığımda sorgulayarak ona göre doğruluğunu kabul ederim. Uzun zamandan beridir araştırma içersin de olduğum bir konudur Türkiye de yaşayan ve İran dil ailesi gurubuna bağlı olan Zazaca Dilini konuşan Sünni Zazaların tarihin verdiği değişim sonucunda asimilasyon sonucunda Alevilik inancından Sünnilik inancına geçişlerini bildiklerim ve doğru kabul ettiklerim ile sizlere aktarmaya çalışacağım. Öncelikle Sünni Zazaların tamamı Geçmiş de özünde alevidir ama günümüzde Tüm Zazalar alevidir diye bir dayatma yapmaksızın sadece bazı tespitlerimi sizlerle paylaşacağım insanlar seçme hakkına sahiptirler ve herkes kendi doğrusunu seçer savunur ve yaşar bu düşünce ile sadece tarihin derinliklerinde kalmış bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.
Dünyada yaşayan Zazaların Toplam sayısı 1,5 ila 3 milyon arasıdır Zazaların yaşadığı iller, Dersim , Sivas (Zara, İmranlı),Tokat (Almus, Zile),Erzincan, (Merkez, Kemah, Çayırlı, Üzümlü, Tercan), Varto, Bingöl (Yayladere, Kiğı, Yedisu), Erzurum (Hınıs, Aşkale), Gümüşhane, Şiran, Kayseri, (Sarız, Develi ve Merkez) Elazığ, Arıcak, Sivrice, Maden, Palu, Bingöl, Siverek, Gerger, Diyarbakır, Bitlis Mutki, Aksaray. Türkiye deki Zazaların yaşadığı coğrafya Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu dur ve bu Zazaların çoğu alevidir Alevilerin yaşadığı illeri Sünni Zazaların yaşadığı illere göre oldukça fazladır ve nüfus olarak da fazladır. Simdi size birkaç bilgi vereceğim Zazaların nereden nereye nasıl geldikleri ile alakalı ancak kafa karışıklığı yaratacağı için konumuz ile alakalı bölümleri vereceğim.

ZAZALARIN MEZOPOTAMYA YA İLK GELİŞİ

İnternet sitelerinde ve bir çok kitap Zazaların tarihi kökeni hakkın da araştırma yaparken şu bilgilere rastladım Zazaların Mezopotamya Coğrafyasına nasıl geldikleri Kadisiye Savaşı ile beraber 632 yılından sonra bozguna uğratılmış Zazalar, İran'da Mecusiliğin ( Zerdüştlük) yok edilmesindense kendi geleneklerini devam ettirmek için izole edilmiş bir coğrafyada varlıklarını sürdürmeyi kendilerine hak bilmişlerdir. Bunun için de Farsî dillerin yoğun olduğu ve İslamî baskının olmadığı bölgelere göç etmişlerdir. Bugün Dersim Bingöl Elazığ Diyarbakır ve çevresi Zazaların göç noktalarından birisidir. Dersim, bölgesindeki etki alanı içerisinde Aleviliği kabul etmişlerdir. Osmanlı içerisinde özerk bir biçimde varlıklarını sürdüren Bu halk Tarih sayfalarında bazı isyanların da başını çekmektedirler. Tarih kitaplarında farklı anlatılan ve siyasete alet edilen oysa halkların kimlikleri ve inançları doğrultusunda yapılan bir ayaklanmadır. Birçok site bu bilgileri farklı şekilde anlatılmaktadır.


MEZOPOTAMYA VE ANADOLUDAKİ ALEVİLERE YAPILAN İLK ASİMİLASYON.
Osmanlıda ki ilk alevi katliamı ve sonrasında yaşananlara bir göz atalım Osmanlı devleti 15.yyıldan sonra hızla değişmeye başlar ve İran da kurulan Safavi devletinin de etkisiyle Sünni İslam’a tutunmaya başlar. Bu durum Aleviler açısından önemli bir dönüm noktasıdır. Sadece katliamlar değil karalama ve iftiralar yüklü hüküm ve şeyhülislam fetvaları da artmaya başlar. Osmanlı devleti ilk defa Mezopotamya ve Anadolu’yu Alevilerden temizleme harekatına başlar. Asimilasyona yatkın olan zümreleri ise Sünni tarikatlar eliyle asimile etmeye başlar. Evet bu bilgiyi bende araştırmalarım sonucunda buldum ve burada birkaç bilgi daha aktarmak istiyorum yukarıda belirtmiştim Dersim Diyarbakır ve Bingöl çevresine gelen halklar arasında yer alan çoğunluk olan Zazaların bu tarih den sonra ciddi anlam da bir asimilasyona tabii tutulduğunu gözler önüne seriyor.
Mezopotamya ve Anadolu Alevileri 15. yüzyıllara gelindiğinde iki büyük tekkeye bağlıdırlar: Anadolu’da faaliyet gösteren Hacı Bektaş tekkesi ile Safavilerin kurduğu İran da ki Erdebil tekkesi. Yani İran da ki Zazaların kurduğu bu tekke ve Her iki tekkenin de Aleviler üzerinde büyük etkisi vardır. Erdebil’deki Zazaların kurduğu tekkenin süreç içerisinde bir devlete dönüşmesi sonucu ortaya çıkan Safevi devleti yani Zazaların tarih de kurduğu devlet Şah İsmail’in hükümdarlığında günden güne büyürken Mezopotamya ve Anadolu Alevileri için de bir kurtuluş umudu haline gelir. Şah İsmail ya da diğer adıyla Şah Hatayi sadece bir hükümdar değil aynı zamanda Anadolu ve Mezopotamya Alevilerinin büyük saygı ve sevgi duyduğu ruhani lideriydi. Aleviler onu Hz. Ali’nin yeniden bedenlenişi olarak görüyorlardı. Deyişleri, nefesleri ta Balkanlara kadar yayılmıştı. Yavuz Selim bu gelişmelerden ürkmeye başlar ve bu doğudan gelecek olan tehlikeye karşı derhal harekete geçer. Önce babası Yıldırım Beyazıt’ı daha sonra ise kardeşlerini etkisiz hale getiren Yavuz Selim Şahın karşısına dikilmek ve bu tehlikeyi durdurmak için tahta geçerek iktidarın dizginlerini elinde toplamaya başlar.
Evet sanırım bu durum günümüz de Türkiye sınırları içersin de yaşayan Sünni Zazaların inanç bakımından ilk olarak Yavuz Selim tarafından Asimilasyona zorladığını tutulduğunu görülmektedir. Bu sadece başlangıçtır.
OSMANLI SONRASI ZAZALAR

Osmanlı İmparatorluğunun yıkılışından sonra yeni hükümetin öncülüğünde Cumhuriyet ilan edilir. Cumhuriyet Osmanlı hanedanlığıyla kıyaslanamayacak kadar farklıdır. Kurulan yeni devlet halifeliği kaldırır, padişahlığa ve şeyhülislama son verir. Laik ve çağdaş, yönünü batıya dönmüş bir Cumhuriyet kısa sürede Alevilerin sempatisini kazanır. Dinsel ve kültürel baskıların azalması Alevileri rahatlatır ve bundan dolayı yeni Cumhuriyete umut bağlarlar. Ancak, bu umut kısa sürede yerini umutsuzluğa bırakır.1921 Koçgiri 1923 Şeyh Said ve 1938 de ki Dersi katliamı Zazalara yapılan sonuncu ve en büyük katliamdır. 1924 te Bektaşi dergâhları kapatılır ve cemler yasaklanır. Deresim katliamı olur. On binlerce insan vahşice katledilir, kalanlar ise çeşitli bölgelere sürgüne yollanır. Aleviler açısından sonuç büyük bir hayal kırıklığı olur. Bu hayal kırıklığının yarattığı suskunluk uzun bir zaman sürer. İnanç ve ibadetlerini yine Osmanlıda olduğu gibi gizli yapmak zorunda kalırlar. Kırsal alanda yaşayan köylüler üzerindeki jandarma dipçiği hiç eksik olmadan sürer gider.
GÜNÜMÜZDEKİ SÜNNİ ZAZALAR…
Sünniliği kabul eden Zazalar günümüzde Bingöl başta olmak üzere Diyarbakır Elazığ Urfa Bitlis Batman Sason da ki köylerde yaşamaktadırlar. Bu Zazalar örf adet ve yöresel yemekler bakımından Alevi Zazalar ile kültürden gelmektedirler. Ancak inanç bakımından Sünniliği savunurlar ve Aleviliğe karşı büyük bir ön yargı ile bakmaktadırlar kültür Tarih bakımından oldukça zayıf olan bu halk kendilerini Kürtlerden bağımsız Türklerden bağımsız yaşadıklarını ve inanç konusunda Dini liderleri önder lider olarak kabul eden bir toplumdur. Bu toplum kendilerinden başka kimseyi kolay kolay kabul etmeyen ve her zaman kendi doğrusunu kabul eden ve Şeriat sistemini savunur. Günümüzde Bu Zazaların Kültür sanat bakımından da geride oldukları görülmektedir Dil bakımından şive bakımından da Alevi Zazalardan farklı bir şive kullanmaktadırlar. Türkçülük kimliğini savunan Zazalarda vardır. Osmanlı da ki devlet yönetimine hala bağlı olan bu toplum özünde asimile edilmiştir ve bunu da hiçbir şekilde kabul etmeksizin Alevi Zazaların asimile edildiğini savunurlar. Oysa tarihe bakıldığında Zazaların ilk kurduğu devlet Safevi devletidir ve bu devlet Alevilik Bektaşilik tekkesinden gelmektedir. Günümüzdeki Sünni Zazalar Yavuz Selim in başını çektiği zulüm katliam ve asimilasyon sonucunda yaşamaya devam etmektedirler...
Munzur Elaltunterin
Sponsor Reklamlar

Sercan Polat bunu beğendi.
ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.11.12   #2
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Sünni Zazalar Özünde Alevidir…


munzur kardeşim ALEVİLER ALEVİDİR ALEVİLİKTE IRKÇILK YOKTUR.
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.11.12   #3
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Sünni Zazalar Özünde Alevidir…


Kimin zamaninda ne oldugunun bir önemi yokki.
Simdi Alevi olduklarini kabul ediyorlarmi ona bakmak gerek.
Sponsor Reklamlar

Toprak. bunu beğendi.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.11.12   #4
ByMunzur
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Müzik Diyarı
Mesajlar: 1.264
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Sünni Zazalar Özünde Alevidir…


Malesef etmiyorlar ama asimilasyonu da kabul etmiyorlar ama buda bir gerçek... ;Arkdaşlar bu yazıdıa ırkçılık yok lütfen bu yazıda sadece inkar edilen gerçekler var evet aleviler Alevidir ama özünü kaybedenlerde vardır kazanılmalıdır.Ben bu gerçeği kabul ediyorum vebenım gibi arkadaşlarda ve ön yargıları kırıldı yazıda ırkçılığı belirtilmedi sadece bir halkın baskı sonucu inançlarını kaybettği ve günümüzde özünü kaybettiğini işledim sanırım yazıyı okumadınız tamamını...


Geçmşin verdiği acı ile gerçekler hep saklanmış ama bu gerçekler gün geçtikçe aydınlanıyor
Sponsor Reklamlar

bilgeyol ve Sercan Polat bunu beğendiler.

Konu ByMunzur tarafından (08.11.12 Saat 17:02 ) değiştirilmiştir.
ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bir sünni kaleminden alevilik ByMunzur Bir Alevi'nin Gözünden Türkiye 14 10.07.17 10:26
Sünni Dayatmayı Eleştirmediler ozgurkursun44 Siyaset,Politika ve Ekonomi 15 20.07.12 22:36
Alevi, Sünni ve imkânsız bir aşk Alevi Sinema 1 08.10.11 23:10
sivas ili zara ilçesi zazalar köyü cem evi by_şadili Cem Evlerimiz 1 30.09.10 05:46
Adı Ali ise Alevidir o halde Hakim,yargıç olamaz Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 13.12.09 04:09
Totobo Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2