Sponsor Reklamlar

Bir sünni kaleminden alevilik

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Bir Alevi'nin Gözünden Türkiye Forumunda Bulunan  Bir sünni kaleminden alevilik Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 10.10.12   #1
ByMunzur
Banned
Banned Users
Nereden: Müzik Diyarı
Rep Puani : 31
Post Bir sünni kaleminden alevilik

Değerli dostlar yeni kaleme aldığım bir yazıyı sizlerle paylaşıyorum bir sünni olarak düşüncelerimi görüşlerimi ve fikirlerimi aktarmaya çalıştım.

BİR SÜNNİ KALEMİNDEN ALEVİLİK

İslamiyet’in doğuşundan bu güne kadar gelen zaman içeresinde yaşanmış binlerce olayın varlığını hepimiz biliyoruz yapılan katliamlar isyanlar savaşlar ve tarih sayfalarına geçmeyen birçok olay. Benim bildiğim ve sizlerindi bildiği Dersim, Maraş, Çorum Sivas Gazi ve önceleri Hınzır paşa Yavuz Selim Mahmutlar Yezidler Muaviyeler düşünüyorum da peki ya tarihe geçmeyenler ne kadardır diye eminim mutlaka vardır.
Evet, yazımın başlığı Bir Sünni kaleminden Alevilik.Ben Aleviliği lise yıllarında Müzik ve bağlamaya olan aşkım sayesinde öğrendim dinlediğim eserlerde deyişlerde anlatılanların peşine düştüm gençlik ve ergenliğin de verdiği azim ile araştırma duygusu gelişti önce Dersimi öğrendim sonra Aleviliği sonra ise sorgulama dönemi başladı anladım ki geçmişten beri bu İnsanlara bu değerlere karşı büyük bir baskı var. Sünnilerin baskısı sonucu hala Aleviliği bilmeyen alevi arkadaşlarım var kızmıyorum onlara desem yalandır kızıyorum da neden diyeceksiniz onlarda araştırsınlar korkmasınlar.
Önceleri ben Alevi inancını ayrı bir mezhep olarak görüyordum ama işin içine girdiğimde birçok şeyin yanlış olduğunu anladım hatta gözlerimle gördüm. Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile artık istediğimiz bilgilere ulaşabiliyoruz bende gerçeğin peşine düştüm ve araştırmalar yaptım. O kadar çok şey öğrendim ki inanın burada yazmaya kalkarsam sizin okumaya benimde yazmaya zamanım yetmez ancak benim yazacaklarımda sizlerin bildikleri ve yaşadıklarının yanında ufacık bir şey kalacaktır. Ama birkaç paragraf ile ifade edeceğim öncelikle benim gözümde Alevilik İslamiyet’in temelidir. Kuranıkerim’de diyor ki Dinde Zorlama yoktur. Oysa günümüzde zorlamanın dayatma yöntemi ile yapıldığını görüyoruz ve yaşıyoruz sistemin dayatması.
Alevileri yok sayanlara soruyorum Aleviler kime inanıyor? Çok saçma ve gülünç cevaplar alıyorum. Namaz kılmıyorlar Camiye gitmiyorlar Oruç tutmuyorlar. Eğer her namaz kılan her oruç tutan her camiye giden cennete gitseydi ben camiden çıkmazdım. Peki diyorum ki o kişilere Sen Alevilere bu lafları söylüyorsun sen Sünni’sin peki sen gidiyor musun? Cumadan cumaya bayramdan bayrama ramazandan Ramazana. Peki sen önce kendine neden bakmıyorsun demeye kalmadan konuyu değiştiriyorlar. Şah Hatayı deyişlerinden bir dörtlük sizlerle paylaşmak istiyorum
Sofu mezhebimin nesin sorarsın
Biz Muhammed Ali diyenlerdeniz
Gözlüye gizli yok ya sen ne dersin
Biz Muhammed Ali diyenlerdeniz

Yukarıdaki dörtlükte neler söylemek istediğini ben çok iyi anlıyorum ama ne yazık ki bu dörtlüğün bile ne demek olduğunu anlamayan yada anlayıp da anlamak istemeyenler var. Muhammed ve Ali nin adını dilden kalpten düşürmeyen her duada isimlerini zikreden insanların Müslümanlığından şüphe duymak yerine önce kendilerine baksalar öyle namaz kılmak ile oruç tutmak ile camiye gitmek ile Müslüman olunmuyor o sadece gösteriş olur. Benim annem okuma yazması yok fakat kendi çapında kulaktan dolma dini bilgileri vardır bir gün anneme de bu soruyu sordum hatta etrafımda Kuran okuyan tüm inançlı insanlara soruyorum Anama dedim ki anne sen kuran okuyorsun peki okuduğunu anlıyor musun? Annemin bana verdiği cevap diğerleri gibi hayır oldu. Gülümseyerek şu cevabı verdim ne okuduğunuzu anlamıyorsanız okumanız boştur. Aleviliği bilmek için önce anlamak lazım sonra yaşamak lazım ben elimden geldiğimce yaşamaya çalışıyorum Alevilik Mezhep ayrı bir din inanç da değildir aslında günümüzdeki Sünni Şii Hanefi Şafi hepsi Alevilikten gelmedir. İmamların önderi İmam Cafer Sıdık bunu bile bilmeyen insanlar var.
Aleviliği halen dışlayanlara söylediğim bir kaç cümle vardır ... Yav siz dışlıyorsunuz ama hiç düşündünüzmü? Onlar kim kime inanıyorlar. Aynı Allaha a inanıyoruz Aynı peygambere Aynı Kitaba Aynı dine peki nasıl oluyor da onların sofrasından ekmek yenilmiyor kız alınmıyor alınan kızlar kapatılıyor baskıya uğruyor kusura bakmayın beş parmağın beşide bir değil herkes de sizin istediğiniz gibi olmak zorunda değil.Aleviler namaz kılmaz oruç tutmaz diyenlere sözüm hep şudur. Aleviler namazda kılıyor ( Cem ibadetimiz) oruç da tutuyor ( Muharrem orucu Hızır orucu vs.) ama aleviler sizin gibi hilebaz değiller aleviler sizin gibi yapmacık Emevi inancına sahip değiller. Onların inançları göstermelik değil yürektendir. Aslında daha çok şey söylemek isterdim ama zamanınızı almak istemiyorum ama Hak yolu bulduğum için kendim mutluyum Hak Hızır yardımcınız Muhammed Ali şefaatçiniz olsun. Saygı ve sevgilerimle
Sponsor Reklamlar

Alevi, Sun's Son ve kâinatınaynası bunu beğendiler.
ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.10.12   #2
Sun's Son
Banned
Banned Users
Nereden: Halep
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Bir sünni kaleminden alevilik

Maşallah Yaşını bilmiyorum ama her ne yaşında isen ve hangi yolda isen Hakk seni sırr ehli batıni dervişlerinden eylesin inşallah... Ellerine sağlık... Durmak yok, araştırmaya, okyanusun dibindeki inciyi keşfetmeye devam
Huuu...
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.10.12   #3
ByMunzur
Banned
Banned Users

Eyvallah can sağolasın yaşım 24 ama ne yazıkki beni anlamayanda çok yargılayanda
Pir Sultan abdal demiş ki dönen dönsün yolundan ben dönmezem
Sponsor Reklamlar

Alt 10.10.12   #4
Sun's Son
Banned
Banned Users
Nereden: Halep
Rep Puani : 10

Kimseye bir şey anlatma yükümlülüğün yoktur can.. Yoksa sen kaal için mi geldin? İmadeddin gibi bir safa güneşini gözü torlular anlayamadı, seni beni mi anlayacak... Hakk Teala seni, seni anlayan iyi insanlarla karşılaştırsın inşallah.
Huuu.
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.10.12   #5
ByMunzur
Banned
Banned Users

Çok haklısın can Eyvallah selamlar saygılar
Sponsor Reklamlar

Sun's Son bunu beğendi.
Alt 11.10.12   #6
Tomris Katun
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 19

İlginç bir yazı olmuş. Başka türlü birşey bekliyordum açıkçası. Hani şu eleştiri yada iftira içeren yazılardan birini alıntıladınız sanmıştım. İçim rahatladı hep olumsuz örneklerle karşılaşıyoruz iyi geldi bu.
Kutlarım sizi araştırmak güzeldir.
Eşimin alevi olduğunu söylediğimde genellikle duyduğum şey itisnasız "aleviler iyi insanlar" oluyor.
Aslında küçük bir kesim hariç sanırım insanların bir sorunları yok alevilerle. Sadece tanımıyorlar, bilmiyorlar pek.
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
Tomris Katun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.10.12   #7
ByMunzur
Banned
Banned Users

Her toplumun her insanın iyiside vardır kötüsüde alevi sünni türk kürt farketmez ama önemli olan İNSAN olmaktır. Haklısın can insanlar araştırmıyorlar sorgulamıyorlar bu yüzden ön yarılılar ön yargılar yıkılsa karşılıklı sevgi saygı olsa ne savaş olur ne kavga nede nefret....
Sponsor Reklamlar

Tomris Katun bunu beğendi.
Alt 11.10.12   #8
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Emeğine, yüreğine sağlık. Eğer seni anlamayanlar Ehli Tarikat olmamışsa, Dört kapı kırk makam bilmemişse sen onların anlamalarını bekleme. Çünkü sen ki Sünni doğmuş fakat hayatında yaptıklarınla Ehli Tarikat olmuş birisin nazarımca.
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.10.12   #9
ByMunzur
Banned
Banned Users

Artık bu konuladra kimsenin beni anlamasını beklemiyorum Estf Mehmet abi ben de sizler gibi bir insanım ancak ben kendim hak yolu buldum keşke bizi yaradan Allahımız bize hayatımız ile ilgili seçme hakkı verseydi
Sponsor Reklamlar

Alt 12.10.12   #10
Tomris Katun
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 19

ByMunzur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Artık bu konuladra kimsenin beni anlamasını beklemiyorum Estf Mehmet abi ben de sizler gibi bir insanım ancak ben kendim hak yolu buldum keşke bizi yaradan Allahımız bize hayatımız ile ilgili seçme hakkı verseydi

Vermiş zaten, kimse doğduğu gibi kalmıyor, bazıları yolunu güzelliklerle donatıyor, bazıları karanlığa yürüyor, hepsi insanın kendi seçimi.
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
Tomris Katun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...