Sponsor Reklamlar


Yuh münkire, lanet yezid’e

 Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Bir Alevi'nin Gözünden Türkiye Forumunda Bulunan  Yuh münkire, lanet yezid’e Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç6Beğeni
  • 5 gönderen Alevi
  • 1 gönderen Pir Mehmet

 
Seçenekler
Alt 25.09.12   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 37
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Yuh münkire, lanet yezid’e


Alevi halk yüzyıllardır duasında, ibadetinde Muaviye’ye, Yezid’e lanet eder. Halkın kanını içen zalimlere karşı kinini, öfkesini dile getirir. Bu adalet özleminin, kinini diri tutmanın bir yoludur. 1500 yıl önce açılan bir yaranın kapanmadığını gösterir.

Yara kapanmadı! Çünkü Muaviyeler, Yezidler tükenmedi. Onların yerine Yavuzlar, Kanuniler, 2. Mahmutlar geçti. Temel Karamollaoğulları, Tayyip Erdoğanlar geçti.

Ve onların yerine geçenler, Alevi halkı kininden, davasından vazgeçirmek için elinden geleni yaptı.

Fermanlar çıkardılar, şeriat mahkemelerinde yargılandılar, olmadı!.. Astılar, kestiler, sürdüler olmadı!.. Nasihat ettiler, yazdılar, tatlı sözler söylediler, yine olmadı!.. Alevi halk, inancının direği olarak bildiği kinine sımsıkı sarıldı.

1826 yılında Yeniçeri Ocağı’nı İstanbul sokaklarında dereler gibi kan akıtarak kaldıran 2. Mahmut, Alevi-Bektaşi dergahlarını da yakıp yıkar, kapatır. Alevi dedelerinin, pirlerinin kimini asar, kimini sürer… Hacı Bektaş Veli Dergahı postnişini Hamdullah Çelebi de 8 müridiyle birlikte Kırşehir Şeriat Mahkemesi’ne çıkarılır. Kadı sorar!.. “Vakfınızın bulunduğu dergâhta mensuplarınızın toplantılarında kime lanet edersiniz? Muaviye, Yezid’e lanet eder misiniz ?”

Hamdullah Çelebi cevaplar… Suçsuz yere topluca ahalinin kanını dökenlere lanet ediyoruz… Muaviye’ye, Yezid’e lanet ediyoruz. Yezid’in yaptığı o şenaati(kötülüğü), tensip eden(uygun bulan) hafife alan, beğenenlere lanet ediyoruz.”

Kadı cevabı beğenmez: “Allah tövbe edenin günahını af eder. Siz küfrü kebir(büyük küfür), günah-ı kebir üzeresiniz. Yezid ve Muaviye ölmeden tövbe etmiştir. Allah onları af etmiştir.”

Hamdullah Çelebi direnir:.. “Allah, Hz. Hüseyin’in katillerini… Yezit’i, Muaviye’yi affederse, onlara lanet ettiğimizden dolayı bizleri de kolayca affeder. Sen bizleri boşa küfür ve günahkârlıkla suçluyorsun.”

Kırşehir Şeriat Mahkemesi kadısının mahkum etmeye çalıştığı ezilenlerin, ezenlere karşı duyduğu sınıf kinidir. Mahkemenin farklı bir aşamasında da şöyle der: “..dört halifenin izinden giden Emeviler olsun, Abbasiler olsun, Selçuklu sultanları olsun, Osmanlı sultanları olsun sünnetten senetten ayrılmamışlardır. Bunlara dil uzatmak küllühüm(tamamen) kafirliktir. Bunların izinden gitmeyen zındıktır. Bunların doğru yolda olduklarını kabul edip dille beyan etmen gerekir.”(Hamdullah Çelebi’nin savunması İsmail Özmen-yunus koçak,Ankara 2007 syf:109)

İdam fermanı boynuna asılmıştır Hamdullah Çelebi’nin. Ama yine de kabul etmez.

Kerbela’dan bu yana sürüp giden Alevi katliamlarının sebebi de budur. Alevi kininden dönmemiştir. Tarihin gördüğü en zalim, en kurnaz hükümdarlardan biri olan Muaviye, komutanlarına halkın öfkesini anlatırken sorar: “sahibine kinlenen deveyi ne yaparlar!” cevap bu tarihin özetidir aslında : “keserler !” (ve zalim ve inanmış kerbela (Bekir yıldız) )

Osmanlı’da en büyük Alevi katliamların fetvasını veren Ebusuud Efendi de, Muaviye ve Yezid’e lanet edenlerin şer’an cezalandırılmalarının şart olduğunu söyler.

Ama katletmek, katlettikçe çoğalan halk karşısında çaresizliktir. Muaviyelerin huyundan suyundan gelenler iyi bilir bu çaresizliği o yüzden kılıcın yapamadığını kalemle yapmak; kanın örtemediği suçlarını mürekkeple kapatmak isterler.

Örneğin; Kınalızade Ali Efendi, 1564 yılında yazdığı Ahlak-ı Ala kitabında ezilenleri kalemiyle terbiye etmeye çalışır.

“..lakin ben fakir derim ki, her ne kadar bunları lanetlemeye cevap(izin) varsa da efdal(erdemli) ve evla olan lanetli tektir… Lisanı lanete alıştırmayıp Rafizilere benzetmekten nefsi uzaklaştırmak en mükemmelidir… Bilmek gerekir ki, bir kimseye beddua etmek de alken çirkin, şer’an yasaklanmıştır. O kimse zalim olsa bile beddua etmemek gerek, zira beddua etmekle mazlum da ona zulmetmiş olur veya onun seviyesinde olur. Ahrette sevabı kalmaz” (Aktaran: Yusuf Ziya Yönüken-Anadolu’da Aleviler ve Tahtacılar, syf.90)

“Ali’yi sevmekse bizde seviyoruz” diyerek Alevi halkı küçümseyen, inancını yok sayan Tayyip Erdoğanlar’ın akıl hocası Necip Fazıl Kısakürek de konuya tilki gibi yaklaşanlardandır.

Kısakürek, Amerikan emperyalizmi ve işbirlikçisi mendereslerin çıkarları için “kininin davacısı bir gençlik istiyorum” diye höykürür. Ama sıra ezilenlere gelince Muaviyenin faziletlerini anlatarak, kin tutmayın der.

“Allah resulünün sır katipliğini yapmış, İslam’ı denizlere çıkarmış ve ölürken kainat Efendisinin mübarek tırnaklarını dudaklarına koydurmuş olan Muaviye büyük sahabelerdendir. Ali ile ihtilafı da bir içtihat meselesinden ibret..” (Aktaran: Oral çalışlar: Hz. Ali-Muaviye çatışması, syf:170)

Hep bir ağızdan aynı şeyleri söylüyorlar: kin tutmayın, lanet etmeyin! Çünkü dünü Muaviye’sine, YeziD’ine lanet eden yarın gözünü bugünün Muaviye’sine, Yezidler’ine diker. Çünkü kin gözü karartır insanın lanetini de, adaletini de kendi elleriyle göstermeye kalkar!

Karşı safta ise Yezidler’in halka karşı kana doymayan bir kini vardır. Çünkü onlar safını, sınıfını, asla unutmazlar. Unutsalar, Suriye’yi kana boğan kiralık katil çetelerine “Muaviye birliği” diye isimler koyarlar mıydı? Bugünün en büyük ve en zalim hükümdarları olarak Muaviye’nin yerini alan emperyalistler, bir kez daha yağmalamak için Şam’a dayanmışken, unutmak, inancına ihanet etmektir.

Alevi inancı iki temel direğin üzerinde yükselir. Tevella ve Teberra, Tevella: Ali, Hüseyin ve Ehli Beyt’e duyulan sevgi ve bağlılıktır. Teberra ise Ehli Beyt’in kanını döken Muaviye, Yezid ve soyuna lanet etmek, yüz çevirmektir. Yani sömürücü odakların temsilcisi Muaviye’ye karşı yoksulların ezilenlerin temsilcisi Ali’yi tutmaktır. Bugünün diliyle söyleyecek olursak: Hüseyin’in yolundan giden devrimcileri sevmek, bağlanmak ve onlarla birlikte günümüzün Yezidler’i, emperyalizm ve işbirlikçilerine karşı saf tutmaktır.
DEVRİMCİ ALEVİ KOMİTESİ

Sponsor Reklamlar

Pencesor, dAbBe, teoman07 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 30.09.12   #2
teoman07
teoman07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Aug 2012
Nereden: antalya
Mesajlar: 13
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Yuh münkire, lanet yezid’e


Bu savaş hiç bitmeyecek belkide ama bizler konfüçyüs'ün söylediği gibi:'Öldürmeyen her darbe insanı daha güçlü kılar.' misali her yüzyıldan daha da güçlenerek çıkacağız.
Sponsor Reklamlar

teoman07 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 30.09.12   #3
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Yuh münkire, lanet yezid’e


Yolumuz dikenlidir, çetindir. Yüzyıllardır gerçek yol evladları ''Şah'', ''Hak'' dedikleri için, yoldan kopmadıkları için canlarından, mallarından oldular. Ama her seferinde kalan sağlar, yolu devam ettirdi. Her darbe Konfüçyüs'ün de dediği bizi daha güçlendiriyor. Yeter ki birlik olalım. Bu savaş, gerçek anlamda bir Ehlibeyt'in ve insanlığın yolunda birleşene ve yek vücut olana kadar sürecektir.
Sponsor Reklamlar

dersimli kız bunu beğendi.
__________________
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.10.12   #4
ogretmen_alevi
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: istanbul
Mesajlar: 1
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Yuh münkire, lanet yezid’e


111111111111111111111111111111111
Sponsor Reklamlar

ogretmen_alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Her der bu Kerbela, her dero Yezid. Alevi Kürtçe / Kurdî 3 26.10.12 17:15
Mısıroğlu Yezid'i Övüyor Ben-i Emin Her Telden 8 23.09.12 14:36
Yezid Kayıtsız Üye Sorularla Alevi'lik 3 19.09.11 20:16
Hz. Hüseyin’in katili yezid Alevi Alevi Nedir ? Alevi Tarihi... 0 21.08.10 06:54
Yezid Nedir ? Alevi Alevi Araştırmaları 0 07.09.09 00:37
Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2