Sponsor Reklamlar

Sizin hiç babanız yandı mı?

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Bir Alevi'nin Gözünden Türkiye Forumunda Bulunan  Sizin hiç babanız yandı mı? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
  • 1 gönderen Pir Mehmet
  • 1 gönderen datatip
  • 2 gönderen mem

Seçenekler
Alt 02.07.11   #1
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54
Standart Sizin hiç babanız yandı mı?

Sivas katliamında hayatını kaybedenler anısına 2 Temmuz günü Madımak Oteli önünde her yıl düzenlenen anma etkinliğine valilik izin vermeyeceğini açıkladı. Katliam kurbanlarından Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı karara yürek dağlayan bir yazıyla tepki gösterdi.

Bundan tam 18 yıl önce* Sivas’taki Madımak Otel’de diri diri yakılan 35 aydın her yıl olay yerinin önünde anılıyordu. Ancak Sivas Valilisi Ali Kolat bu yıl etkinliğe izin verilmeyeceğini açıkladı ve tören için başka bir adres gösterdi. Valiliğin bu kararına tepki yağdı. Kurbanlardan şair Metin Altıok’un kızının tepkisi ise yürek burktu. Zeynep Altıok Akatlı yazısında Bilim ve Kültür Merkezi haline getirilen Madımak Oteli’nin anma bölümünde 18 yıl önce katledilen insanların isimlerinin arasına iki göstericinin isminin yazılmasına da tepki gösterdi. İşte Akatlı’nın* ‘Sivas 93’ü anmaya itirazı olanlara...’ başlıklı yazısı...

O günü tekrar yaşamak...

Siz sayın devlet yöneticileri nasıl ki 18 yıl önce günler öncesinden planlanan kalkışmanın piyonu olan binlerce kişinin 35 insanı diri diri yakışını 8 saat boyunca eliniz kolunuz bağlı izlediniz* öyleyse bugün orada kayıplarının yasını tutan birkaç yüz kişinin otelin önünde toplanarak karanfil ve türkülerle acılarını paylaşmalarına ve o meşum günü hatırlatmalarına mani olamazsınız! Siz ki cumhuriyet tarihinin en insafsız ayaklanmalarından birinin temelinde yatan bu ortaçağ zihniyetine göz yumdunuz* siz ki bu katliamın ardından adil bir hukuk süreci işletmediniz* sadece kalabalıktan göstermelik olarak topladığınız sanıkları yargıya taşıdınız* elebaşlarının örgüt liderlerinin peşine düşmediniz* siz ki ‘sözde’ aranan firari sanıkların T. C. Sınırları içinde evlenmesine* askerlik yapmasına* ehliyet almasına olanak sağladınız* siz ki bir insanlık suçunu zaman aşımı ile yüzyüze bırakacak altyapıyı sağladınız* siz ki 18 yıldır eyleme geçen cehalet ile savaşmadınız* Sivas katliamının ardında kalan karanlıkları aydınlatmadınız! Öyleyse bugün bu insanların senede sadece bir gün -o da kendi başlarına geldiği için- toplanmalarını yasaklayamazsınız. O günü tekrar yaşamak bile ne kadar ağırdır bilir misiniz?

O plaketi sökerim

Sizin hiç babanız yandı mı? Hiç evladınız öldü mü? Siz kimi o otelden uzak tuttuğunuzun farkında mısınız? Oradan uzak tutamadıklarınızı adaletten uzak tutmayı pekâla biliyorsunuz. Sivas’ta deprem ya da sel gibi bir doğal bir afet yaşanmadı. Orada gözü dönmüş bir kalabalık insanları öldürdü. “Olaya insan merkezli baktığımız için hiçbir ayrım yapılmadı” diyemezsiniz. Orada insanlar tesadüfen ölmedi. Onları öldürmeye kalkanla öleni bir arada anamazsınız. Madımak binasının yerine talep ettiğimiz utanç müzesini kurmaktan özenle kaçınıp sözde ‘bilim ve kültür merkezi’ kurmanız kabul edilemezken orada -hele bizlerin izni olmadan- kayıplarımızın isimlerini kullanamazsınız. Saldırganla mağdurun adını birlikte yazmak şuursuzluk ya da aymazlık değildir. Bu bilinçli yapılmış bir tercihtir. Meydan okumadır* gözdağı vermektir* kudret gösterisidir* vicdansızlıktır* hakarettir* saygısızlıktır. Derhal ama derhal babam Metin Altıok’un adının oradan kaldırılmasını talep ediyorum. 18 yıldır duygusal sebeplerle Sivas’a adım atmadım. Sadece bir utanç müzesi ya da bir insanlık anıtı yapılırsa gideceğimi söyledim. Şimdi gerekirse oraya gider o plaketi sökerim. Beni buna mecbur etmeyin. Bir zahmet siz kaldırın. Hemen!

Sivas 93 anılacak ki...

Siz basın mensupları* köşe yazarları sizin Sivas katliamının anılmasına itirazınız olamaz. Sizlerin toplumsal sorumluğu var. Ülkemizde çok gerilerde olan eğitim sisteminin gelecek kuşaklara aktarmakta yetersiz kaldığı noktada yakın tarihimizin karanlık olaylarını tekrar tekrar hatırlatmalısınız. Kapkaranlık tablonun açmazlarının üzerine gitmeli* gerekli yasal süreçlerin doğru işlemesi ve adaletin yerini bulması için baskı oluşturmak zorundasınız. Sivas 93 anılacak* hatırlanacak ki orada susturulan aydın insanların sesi gelecek kuşaklara ulaşabilsin. Bu ülke geçmişiyle doğru anlamda yüzleşebilsin* alınacak dersler alınsın.

Vahşeti yazın* hatırlatın

Lütfen Sivas’ta yaşanan vahşeti yazın* hatırlatın. Dava sürecinin önemli kırılma noktalarını takip edin* aktarın. Örgütsüz olduklarını söyleyerek ceza indirimi alanların örgütlü suçlara tanınan haktan yararlanmak için başvurmalarındaki çelişkiyi* Kaçakların iade istemlerinin Avrupa ülkelerinden doğru taleplerle yapılmayışının takipçisi olun. Ve son olarak lütfen her yıl sadece 2 Temmuz’dan bir gün önce arayıp duygularımızı sormayın. Bizim duygularımızı tahmin etmek hiç zor değil. Etkili haber için gözyaşlarımızın* acılarımızın peşinde koşmayın* gerçekleri yazın yalnızlığımızı* çaresizliğimizi yazın. Dile kolay 18 yıllık süreci yazın* yanımızda olun ki bir şeyleri değiştirebilelim. Sizin bizim duygularımıza değil bizim sizlerin ve toplumun duygularına ihtiyacı var. Bunu unutmayın! Son söz:

“Bağırsam neye yarar* nasılsa duymazlar.
Ben bir kömür ocağının onulmaz göçüğüyüm;
İçimde cesetler ve daha ölmemişler var.”

Emre ÖZTÜRK / VATAN
Sponsor Reklamlar

aSi_YaReN bunu beğendi.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.08.11   #2
mem
Yeni Üye
Üye
Nereden: antalya
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Sizin hiç babanız yandı mı?

madımak olayları,alevi-sünni olayları değildir;alevilerle sünnileri karşı karşıya getirmek isteyenlerin olaylarıdır.
olayları basit bir şekilde ele aldığınızda alevi-sünni olayı olarak görürsünüz,ama araştırdığınızda anlarsınız ki madımak olayları,alevi-sünni olayları değildir;alevilerle sünnileri karşı karşıya getirmek isteyenlerin olaylarıdır.
burda da oteli yakanlardan çok devletin başındakilerin suçlu olduğu görülür.

ben de sünniyim ve büyüdüğüm yerdekiler de genellikle sünni oldu.
ama hiçbirinin aleviler böyle,aleviler şyle dediklerini duymadım şimdiye kadar, ama bir kısım -radikal- sağcıların sadece alevileri değil,kendileri dışındaki birçok toplumu dışaldıkları da bir gerçektir.

şimdi madımakın müze yapılması ve orada değişik organizasyonlar yapılması alevi-sünni ayrışmasına katkı sağlayacaktır, bu da o olayları çıkaranların amacına ulaşması demektir.
Sponsor Reklamlar

mem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.08.11   #3
datatip
Üye
Üye
Nereden: adana

Bir babanın iki oğlu var.Biri şımarık,istediğim istek diyor yoksa çıngar çıkarıyor.Ötekisi sessiz,engin.Yönetmek endişesi ile ağlıyan sussun diye hep sessiz-engin çocuktan alınıp,afacan çocuğa veriliyor.
Artık bu tip sünniler şapkayı çıkarıp düşünmeliler,yaptıklarından utanmalılar ki bir daha yapmasınlar.Bu nedenle Madımak unutturulmamalı ki bu tip sünniler yüz bulup,yeni girişimler yapmasın.
Bu iş niye kompleks oluyor.Hangi pencereden baksan haklı diyorsun ama ortada yakılarak öldürülenler vardı.
Ölenlerin hiç hakkı yokmuydu hep öldürenlerin hakkı düşünülüyor.
Sponsor Reklamlar

datatip isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.08.11   #4
mem
Yeni Üye
Üye

datatip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir babanın iki oğlu var.Biri şımarık,istediğim istek diyor yoksa çıngar çıkarıyor.Ötekisi sessiz,engin.Yönetmek endişesi ile ağlıyan sussun diye hep sessiz-engin çocuktan alınıp,afacan çocuğa veriliyor.
Artık bu tip sünniler şapkayı çıkarıp düşünmeliler,yaptıklarından utanmalılar ki bir daha yapmasınlar.Bu nedenle Madımak unutturulmamalı ki bu tip sünniler yüz bulup,yeni girişimler yapmasın.
Bu iş niye kompleks oluyor.Hangi pencereden baksan haklı diyorsun ama ortada yakılarak öldürülenler vardı.
Ölenlerin hiç hakkı yokmuydu hep öldürenlerin hakkı düşünülüyor.

ben diyorum,alevi-sünni meselesi değil,sen diyorsun alevi-sünni meselesi,
olaya basit pencereden yaklaşmamak gerekir.
ben çok araştırdım, her iki tarafı da okudum ve bu kanıya vardım.
eğer sen hala alevi-sünni meselesidir diyorsan konuyu elinin altında internet de varken bi araştır derim.

ölenlerin hakkı tartışmasız vardı o yüzden bu konuyu açmaya dahi gerek duymadım şimdiye kadar.

aleviyle sünni tarihte hiçbir zaman çatışmamıştır ve bir daha dış güçler ortalığı karıştırmadığı sürece çatışacağını sanmıyorum.
Sponsor Reklamlar

Alt 06.08.11   #5
datatip
Üye
Üye

mem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ben diyorum,alevi-sünni meselesi değil,sen diyorsun alevi-sünni meselesi,
olaya basit pencereden yaklaşmamak gerekir.
ben çok araştırdım, her iki tarafı da okudum ve bu kanıya vardım.
eğer sen hala alevi-sünni meselesidir diyorsan konuyu elinin altında internet de varken bi araştır derim.

ölenlerin hakkı tartışmasız vardı o yüzden bu konuyu açmaya dahi gerek duymadım şimdiye kadar.

aleviyle sünni tarihte hiçbir zaman çatışmamıştır ve bir daha dış güçler ortalığı karıştırmadığı sürece çatışacağını sanmıyorum.

Hayır senin dediğinide dikkate alıyor ve diyorumki bu tip sünnilerde saldırganlık var.Orda saldırdıkları alevi olmasaydı bile başka birileri olacaktı.Öyleyse sorun bu tip sünnilerdeki saldırganlık yatkınlığında.
Sponsor Reklamlar

Alt 06.08.11   #6
mem
Yeni Üye
Üye

bu olayla ilgili çok güzel bir yazı var forumda madımak'ı biz yaktık diye.
http://www.piryolu.com/forum/alevili...html#post18694
Sponsor Reklamlar

Konu mem tarafından (05.11.17 Saat 13:02 ) değiştirilmiştir.
Alt 07.08.11   #7
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

mem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bu olayla ilgili çok güzel bir yazı var forumda madımak'ı biz yaktık diye.
http://www.piryolu.com/forum/alevili...html#post18694

olayları askeriyenin nasıl çıkarttığını anlatıyor;herkesin bildiğinin yanlış olduğunu ortaya çıkartıyor,bnm de..
olayların arkasında askeriyenin parmağı vardı ama bizzat içinde olmasını beklemiyordum doğrusu

Derin devlet, Madımak şehitlerinin katillerinin azmettiricisidir. Fakat dolduruşa gelen, nereye sürsen oraya giden bu koyun halkın hiç mi suçu yok, şu an Sivas' halkından yine olsa yine yakarız diyenler yok mu zannediyorsunuz, bazı şeyler hiç çabuk değişmiyor saygıdeğer mem can
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.08.11   #8
datatip
Üye
Üye

Pir Mehmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Derin devlet, Madımak şehitlerinin katillerinin azmettiricisidir. Fakat dolduruşa gelen, nereye sürsen oraya giden bu koyun halkın hiç mi suçu yok, şu an Sivas' halkından yine olsa yine yakarız diyenler yok mu zannediyorsunuz, bazı şeyler hiç çabuk değişmiyor saygıdeğer mem can

Evet bende bunu demek istiyorum.Sayın Mem'in getirmek istediği anlayışılılık ortamını çok beğeniyorum,keşke hepsi mem gibi olsa ama değil.Helede yine olsa yine yakarız diyenler yada bunu onaylıyanlara kanım donuyor.Unutmasınlarki su testisi su yolunda kırılır.Hırs yoluna karşı sevgi yolunu izleriz.
Hırs,öldürmeyi onaylama yolu pek kuraktır bu tüm çevresine er yada geç sirayet eder.Sevgi yolunda olmaktada sevgi saçılır,pek güzel bir yoldur.Herkes kendi yolunu seçer
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
Alt 08.08.11   #9
mem
Yeni Üye
Üye

orada yananalar aydınlardı;peki yakanlar? yakanlar arasında bir tane aydın var mıydı?
ister koyun de ister ne dersen de...

yine olsun yine yakarız diyenlere:
neden yaktınız diye sorsanız aziz nesin için der.
diğerlerini neden yaktınız?
-cevap yok-
yani düşünmüyorlar,fikir etmiyorlar.
kuranda fikir etmezmisiniz,düşünmez misiniz gibi birçok ayet vardır,
bir kere bunlar kuranın emrini uygulamıyorlar.

ordaki sadece a.nesin dahi olsa böyle birşey islama terstir. bunlar islamı anlayamamış insanlardır,islamı anlayamama sorunu birçok insan için geçerlidir.

peygamberimiz döneminde yol sevgi yoluydu. islamın özü ve alevilik de sevgi yoludur.
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet ve datatip bunu beğendiler.

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...