Sponsor Reklamlar

Türban Karşimiyiz Değilmiyiz ?

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Anketler Forumunda Bulunan  Türban Karşimiyiz Değilmiyiz ? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Anketimiz: Türban Karşimiyiz Değilmiyiz ?
Siyasi bir simge olmasina karsiyiz kiniyoruz 2 33.33%
ben karismam ne takarsa taksinlar 1 16.67%
taksinlar 1 16.67%
karsiyiz 2 33.33%
Katılımcı sayısı: 6. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Seçenekler
Alt 24.08.11   #21
kepenekli çoban
kepenekli çoban - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: muğla (bodrum)
Rep Puani : 12
Standart Cevap: Türban Karşimiyiz Değilmiyiz ?

SELAMLAR,,
Bence herkez giyim ve kuşamında özgürdür yarı çıplak gezenlere niye böyle geziyorsunuz denilmiyorsa kapalı gezenlerede niye böyle geziyorsunuz deme hakkımız yok yanlız siyasi simge haline getirilmesini ve siyasete alet edilmesini hoş karşılamıyorum,,
saygılarımla,,
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
kepenekli çoban isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.08.11   #22
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Ben günlük hayatta bu tür şeylere karşı değilim. Ama okulda ve kamu kuruluşlarında bu tür şeylere karşıyım. Çünkü bunlar dini bir semboldür. Eğer devletini düşünüyorsan, laikliğini düşünüyorsan reddini koyacaksın.
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.08.11   #23
datatip
Üye
Üye
Nereden: adana
Rep Puani : 10

kepenekli çoban Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
SELAMLAR,,
Bence herkez giyim ve kuşamında özgürdür yarı çıplak gezenlere niye böyle geziyorsunuz denilmiyorsa kapalı gezenlerede niye böyle geziyorsunuz deme hakkımız yok yanlız siyasi simge haline getirilmesini ve siyasete alet edilmesini hoş karşılamıyorum,,
saygılarımla,,

Sizin gibi düşünene ne ala ancak turban takan,çarşaf giyinen,kendileri gibi giyinmeyenleri hor görüyorlar,sorun burada.Hor görmeyenin sayısı çok çok az ama çoğunluk iflah olmaz bir durumda
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
datatip isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.08.11   #24
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

kepenekli çoban Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
SELAMLAR,,
saygılarımla,,

Keske herkes seni gibi olsa hani bir tabir vardir, öp basina koy diye biz sirtimizada tasiriz..

Ben din veya inanclar uzerinden insanlarin güdülmesine karsiyim.. isteyen istedigini giydigi konustugu bir ulke hayal ediyorum.. icinde kan ofke olmayan birbirine mermi, top bomba atan degil GÜL atan gülücuk atan bir dunya istiyorum..
Sponsor Reklamlar

cem24d bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.08.11   #25
cem24d
cem24d - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul

Kadınlarımız ilkelce kapatılması gerektiği fikrini Şeri İslamlaştıran yobaz,mollalara iyi bakmakmalılar. Yoksa Yapılmak istene şey; önce baş örtüsü, ardından peçeyi daha sonra da Burka’yı dayatmaktır.? Her Türk kadının,kızının ve insanının bunları derinlemesine düşünmesi lazımdır.

Zira; “Başörtüsüne, türbana özgürlük!” diye feryat edenlerin nerede duracakları meçhuldur.
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan
cem24d isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 31.08.11   #26
aSi_YaReN
aSi_YaReN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Gönülden...

Bizim ülkemizde giyimine kuşamına bakıpta insanı sıfatlandıran,kendini yetiştiremeyen insanlar oldugu muddetçe,halkta,devlette böyle insanların üzerinden politikada yapar mazallah şeriatıda,planlarınıda uygular.

Amaç örtü yada inanç meselesi degilde amaç beyınlerin örtülmemesi oldugu sürece kimse kimsenin bişeyine karısmaz zaten.

Yalnız ne var ki bu böyle olmadı hiç.Kapalıysan ya çok dinci yada inançlı,fakat açıksan çok fazla dinsiz ve inançsızsın düşüncesi akıllara kazınmıs.Düşüncede özgürlük çoktan örtülenmiş kimsenin bişey yaptıgı yok...
Sponsor Reklamlar

akdora bunu beğendi.

Kiminin ruhu, kiminin beyni ve bir çoğunun bir kalbi yok..

Dediler ki; "yaşından çok daha olgunsun."

Evet, dedim.
Çünkü hep büyüklük bende kaldı.

aSi_YaReN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.09.11   #27
Ali Benim
Banned
Banned Users
Nereden: Ankara

Sevgili canlar ben bu konuya biraz daha farklı yaklaşmak istiyorum. Türbana karşı olmak veya olmamaktan çok, türban nedir, sembol mü kıyafetmi, namus göstergesimi dini amblemmi ne, arkadaşlar türban siyasi sembo değildir ancak sembolleştirildi. Türban ve başörtüsü islamın parçası değildir, türbanın arap kadınlarının kıyafet kültürü olan kara çarşafın devamı olduğunu hatırlatalım. Türban, çarşaf ve başörtüsü islamiyetten öncede vardı. Bunlar islamiyete mal edildi. Önce türbanı ele alalım, Kuranda türbandan bahseden bir tek ayet yoktur, yanlış hatırlamıyorsam örtünmekle ilgili 4 veya 5 ayet var. Bu ayetlerdeki örtününüz emri adebı ve edebiyle kılık kıyafet ve giyinmeden bahsedilir. Burada ki örtününüz emrini türbana çekenler göreceli anlayışlarını bu yönde kullanmışlardır. En doğrusu kalbimizin sesidir. Eğer kadının saç telini namahrem görecek kadar dar acıdan yorumlamaya çalışırsak, kesinlikle yakalanıp akıl hastanesine tıkılmamız gerekir ki, bu açıkça ruhsal bir hastalığın göstergesidir. Bu tarzda bakan ve yorumlayan ülkelerden malezyada bundan yaklaşık bir yıl kadar önce okuduğum bir gazete haberinde topuklu ayakkabı giyen bir bayan tecavüze uğruyor. Mahkeme kadını suçlu buluyor ve gerekçesinde topuklu ayakkabı giymenin tahrik nedeni olduğuna hükmediyor. Allah kelamı üzerinde olmadık hüküm ve yorumların insanlığı getireceği nokta bu rezilliklerdir. Bu tip örnekler koyu dindar geçinen ülkelerde kabul görebilirken, hırıstiyan ve yahudi dünyasında bu hükmü vermek hayal bile edilemez. Skandal olur o ülkede kaos çıkar. Kısacası arap kültürü olan türban ve kara çarşaf, türkler müslümanlığı kabul ettikten sonra sanki islam kültürüymüş gibi araplardan aldıkları bir kıyafettir. Arapların çarşaf ve türbanı kullanmalarının dinle lgisi yoktur. Yaşadıkları çoğrafyanın iklimi ile alakalı olduğunu bilmekte fayda var. Türbanın ve çarşafın arap yarımadası iklim şartlarından ileri geldiğini bilimsel açıklamalar mevcuttur. İşte arkadaşlar türbanı kutsallaştıranların neden kutsallaştırdıklarını bu bilgilerden anlayabiliriz. Tek neden kadını itibarsızlaştırmak ve kadın haklarını baltalamaktır.Maalesef kadınların büyük bir çoğunluğu savunmasız ve bu konularda yeterli blgiyede sahip değiller. araplardan türklere bulaşan bu arap kültürüne aleviler direndiler ve kabul etmediler. Dolayısı ile akraba evliliği yapmayan bu millet ve kadınları ile el ele omuz omuza günlük yaşamlarını yaşarlar. değil kadının saçına bakaıp sapıtmayı, kadının kutsal olduğunu, ana, bacı ve emanet olduğunu bilen bir bir topluluktur aleviler. Bu durum aydınlığın, insanlığın ve ahlakın en önemli göstergelerinden biridir. Türban kültürü araplardan alınması ile islam kültürü olarak benimsendiği için türban siyasi bir sembol halina getirildi. Sevgili arkadaşlar meselenin çözümü burada başlar, kadınlara bu durumun anlatılması ve bilimsel olarak izah edilmesi gerekir. türbanın islam kültürü olmadığınuı arap kültürü olduğunu kadınların bilme hakları var.

türbanla aynı kefede görülen baş örtüsü daha farklı bair geçmiştir. Başörtüsü yoğunlık olarak türk milleti tarafında takılır ki alevilerin geçmişte başörtüsü takma oranları sünnilerden çok daha fazlaydı. Başörtüsü eski türklerden günümüze kadar gelen bir kıyafettir. Eski türklerde kadın her zaman eşinin yanındaydı ve kadın kutsaldır. bu nedenle kadınlar savaşlarda da tarladada avcılıktada vardı. Dolayısı ile uzun saçların kendilerine engel olmasının engellenmesi için başörtüsü takıldığı bilinen tarihi bir gerçektir. Tabi bu kültürün yaşatılması türk örf ve adet ve kültürün yararınadır. Çocuklarınızı çağın şartlarına göre giyindirin sözü herşeyi yeterince açıklamaktadır.
Sponsor Reklamlar

Alevi ve aSi_YaReN bunu beğendiler.
Ali Benim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.09.11   #28
Elvis
Elvis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Nereden: Mississippi

gereksiz bişey, giyen giysin,

ama "kazın ayağı öyle değil" derler bilirsiniz.....

herkese de selamlar ederim, , ilk mesajım
Sponsor Reklamlar

aSi_YaReN bunu beğendi.
Elvis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.09.11   #29
aSi_YaReN
aSi_YaReN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Gönülden...

Elvis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
gereksiz bişey, giyen giysin,

ama "kazın ayağı öyle değil" derler bilirsiniz.....

herkese de selamlar ederim, , ilk mesajım

turbana karsı degiliz elbette,giyenede giymeyenede saygı duymasını bilmek en mantıklısı fakat ne yazıkkı bu böyle olmuyor...

illaki bi sebep aranıyo,giyene de,giymeyene de..

tabi geregi varmı dersek bencede gereksiz..

bu arada hoşgeldiniz ailemize,katkılarınızı bekliyoruz..Bizlerden de selamlar.
Sponsor Reklamlar

Kiminin ruhu, kiminin beyni ve bir çoğunun bir kalbi yok..

Dediler ki; "yaşından çok daha olgunsun."

Evet, dedim.
Çünkü hep büyüklük bende kaldı.

aSi_YaReN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.09.11   #30
ehlisünnet
Banned
Banned Users
Nereden: Kocaeli

Pir Mehmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben günlük hayatta bu tür şeylere karşı değilim. Ama okulda ve kamu kuruluşlarında bu tür şeylere karşıyım. Çünkü bunlar dini bir semboldür. Eğer devletini düşünüyorsan, laikliğini düşünüyorsan reddini koyacaksın.

Arkadaşım neye zararı var baş örtüsünün de yok orda serbest olsun yok burda yasak bakın ben hiçbir siyasi partiyi veya oluşumu desteklemiyorum yanlış anlaşılmasın ama bu Allah-u Teala'nın emri siyasi bir simge değil yani neden bunu anlamıyorsunuz iktidarda olan parti türban takıyor diye siyasi simge yaptınız Allah'ın emrini bırakın artık insanları
Sponsor Reklamlar

ehlisünnet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...