Sponsor Reklamlar

Türban Karşimiyiz Değilmiyiz ?

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Anketler Forumunda Bulunan  Türban Karşimiyiz Değilmiyiz ? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Anketimiz: Türban Karşimiyiz Değilmiyiz ?
Siyasi bir simge olmasina karsiyiz kiniyoruz 2 33.33%
ben karismam ne takarsa taksinlar 1 16.67%
taksinlar 1 16.67%
karsiyiz 2 33.33%
Katılımcı sayısı: 6. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Seçenekler
Alt 09.04.10   #11
sert ismail
sert ismail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: ankara
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Türban Karşimiyiz Değilmiyiz ?

cihan kardeşimiz doğru söylüyo bizim annemizde örtü örtünüyo ama kara çarşaf altında işler çevirmiyorlar türbanı siyasikullanıyorlar bi akparti veya erbakanın yanına başın açık git nasıl bakıyorlar bide kapalı git nasıl bakıyorlar ozaman değerlendir bizler alevi olarakkimsenin ne giydine karışmak gibi bi derdimiz yok ama onlar ayır ediyorlar
Sponsor Reklamlar

Asi_Kardelen bunu beğendi.
sert ismail isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.04.10   #12
akinAli
Üye
Üye

Karsi degilim.. bana Fiili zarari olmadigi müdetce.. kaldiki özgürlüklerden yana olan bir insanim. kendi hür iradesi ile basini acanin hakki ne kadar varsa birakalim isteyen kendi basinida istedigi gibi örtsün..Hosgürü budur bence
Sponsor Reklamlar

akinAli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.04.10   #13
TELDESiN GÖNÜL
TELDESiN GÖNÜL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye

Neden konular,anlasamayinca tartisma haline geliyor anlamiyorum.
türbanla bas örtüsü ayni degil sanirim,bende evimde ev isleri ve yemek yaparken takiyorum bas örtüsü.nasil bir görüs onuda tam olarak bilmiyorum ve bilmedigim bir konu üzerindede yorum yaparak,kimseyi kirmak istemem.ama anlasilmayan yada icinden cikamadigimiz bir konuda tartismak yerine arastirmayi denesek daha güzel olmazmi.?ne nedir diye
Sponsor Reklamlar

TELDESiN GÖNÜL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.12.10   #14
SHİFT
Üye
Üye

valla ben türbana karşıyım arkadaşlar nedenmi Ben takıyom bana heç yakışmıyo
Sponsor Reklamlar

SHİFT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.12.10   #15
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Toplumun anlamadigi bir sorun daha biz aleviler ortunmeye karsi degiliz biz Turbana karsiyiz..
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.12.10   #16
mechul
Banned
Banned Users
Nereden: mmmmm
Rep Puani : 30

Karşı olunan ne türban, ne namaz , ne oruc nede birbaşka dinsel unsur.
Karşı olunan kişilerin giyim şekli de degil.

Karşı olunan laiklik ilkesini benimseyen bir ülkede kamu görevlilerinin görevleri sırasında inancsal hiçbir olguyu tasımamaları,uygulamamalarıdır.

Eger bir kamu görevlisi ''Bu benim inancımdır sen bana karışamazsın'' deyip inancının gereklerini yerine getirmeye kalkışırsa, bir digeri de kendi inancının gereklerini yerine getirmeye baslar,
eger birine bu yoldan gidebilirsin dersen herkes için o yol acılır.

Örnekler;

Ben x inancına mensubum carsamba gunu ibadetım olur işe gelmıyorum
Ben x inancına mensubum işimde ki x uygulaması benim inancıma ters bu işi yapmıyorum.
Ben x inancına mensubum işim geregi gitmem gereken x yerine gitmek inancım geregi haramdır gitmiyorum.

Eger türban'a inancıdır karısamayız diye izin verirseniz üstteki gibi inanc geregi gelen her istegi yerine getirmek zorunda kalırsınız, bunun sonu yok, LAİKLİK ilkesi basit bir ilke degildir.

Bugun anadoluda laiklik nedir diye sordugunuzda, camiye giden camiye layıgtır, kerhaneye giden kerhaneye layıgtır diye cevap alırsınız,

daha cok işimiz var, 80 yıldır anlamadık bu ilkeyi...
Sponsor Reklamlar

mechul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.06.11   #17
44Arguvan
Misafir
Misafirler

Alıntı:
Türban Karşimiyiz Değilmiyiz ?

Bu Baslik bana dinlemis oldugum Aziz Nesinin sözlerini hatirlatti
Sizler icin tekrar Youtubede bu konusmayi aradim ve sizlerle Paylasiyorum
Biraz zaman ayirin dinleyin Izleyin lütfen ..!

Rahmetli Aziz Nesin´nin düsüncelerine katilmamamak mümkün degil
Yoksa bizler birkac metre kumasa, Türbana karsi degiliz. Bizler bu systeme karsiyiz ....Dini alet edipde Insanlari yozlastirmaya karsiyiz...
Sirf tek tarafli sünni meshebinde din dersi verilmesine karsiyiz ......
Biz sadece Din islerini , Devlet ve Millet isleriyle karistirmalarina Karsiyiz
Sponsor Reklamlar

miSbon bunu beğendi.

Konu 44Arguvan tarafından (15.06.11 Saat 11:42 ) değiştirilmiştir.
  Alinti
Alt 27.07.11   #18
kocayurek
Yeni Üye
Üye
Nereden: Kayseri

kesinlikle karsı degilim sonucta benim ailemde türbanlı yada kapalımı diyim adını pek bilmiyorum fakat türbanı bazı oyunlara alet edenlere görünürde türban takanlara cok karsıyım.
Üstü Mekke altı paris hesabı yapanların samimiyetine kesinlikle inanmıyorum.
Sponsor Reklamlar

gencalevi bunu beğendi.
kocayurek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.08.11   #19
Ali Benim
Banned
Banned Users
Nereden: Ankara

Türbana karşı olmak veya olmamaktan çok türbanın ne olduğu, nasıl algılandığı ve neden takıldığını bilmek gerekir. Bu bilindiği takdirde emin olun kimse türbana karşı olmaz, kimsede türban takılmasına ısrar etmez. Bilip te takmak isteyende olmaz. Aydınlık karanlığı sevmez olayı. Atatürkün erkeklerin türbanı olan fesi şapka devrimi ile halka anlatmasını düşünün. Şimdi gelelim türban dini bir sembolmüdür değilmidir. Arkadaşlar türban dini bir sembol değildir. Kutsal kitap Kuranda 4 - 5 ayette örtünmekle ilgili ayet vardır. Ezbere bu ayetleri veremeyeceğim ama isteyen arkadaşlara bulup yazabilirim. Bu ayetlerde örtünmekten bahseder edep yerlerinizi örtünüz gibi ama başınızı örtün saçlarınızın tek teli dahi görünmesin diye bir şey yazmaz. Bu ayetlerde ki benim anladığım örtünmedeki kasıt kılık kıyafettir. Eğer bazı ulema tayafası şunu iddia ederse Kuran öyle okuyarak her mesele anlaşılmaz alimlere bakmak onların görüşü alınmalı derlerse bu sözleri söyleyenler Allaha şirk koştuklarının farkında değildirler derim. Çünkü Kuran her aklıselimin Allah tarafından anlayabileceği bir kelamdır.Allah Kuranı herkes anlasın diye tüm insanlara gönderdi. Hacıya hocaya ulemaya değil. Gerisi din simsarlarının yani İngiliz siyasetinin müslüman ülkelerinin bugünkü ortadoğu karanlığına gitmesi için oluşturdukları ve tarikat vede mezheplerin geçmişte ingiliz emellerine bugün ABD-İsrail emellerine hizmet etmelerinden başka bir şey değildir. Zaten bugünkü islam anlayışı siyaset cambazı ingilizlerin geçmişteki yatırımlarının meyvası olduğunu anlamak müslümanların karanlıktan çıkmasına giden ilk adımı olur ki bu ortadoğu tarihini tersine çevirir. Gelelim türbana Kuranda türban yoktur. Edebiyle adabıyla giyinmek vardır, bahsettiğim ayetlerde bunu yazar. Yani Çocuklarımızı ve kendimizi zamanın şartlarına yani teknolojik imkanlarına uyarak giyindirmeliyiz.Buradaki zaman ve şartlar medeniyetle paraleldir. Bu sözü ben açıklayarak yazdım ama asıl sahibi ilim şehrinin kapısı Hz. Ali dir. Türban bir filistin geleneğidir ve Osmanlıya buradan bulaşmıştır. Bu arap kültürü osmanlı tarafından islam kültürü olarak benimsenerek bugüne kadar geldi. Atatürk türbana türban olduğu ve islam düşmanlığı nedeniyle değil işte bu yüzden arap kültürünün Türk kültüründe atılması ve türklerin araplaşmasının önlenmesi için karşı çıkar. Buraya kadar türbanın ne olduğunu anlattım peki başörtüsü ile türban arasında ne fark var, arkadaşlar Atatürk türbana karşıyken bilinenin aksine başörtüsüne karşı değildi, ancak tasvip etmezdi, çünkü o türk halkının çağın gereklerine göre giyinmesini isterdi. İmam Alinin tavsiye ettiği gibi. O halde başörtüsü nedir. Başörtüsü anadoluya eski türklerden miras kalmıştır. Eski türklerin tarihini bilenler iyi bilirki türkler kadınlarıyla omuz omuza savaşmış, birlikte devlet yönetmiş, birlikte çalışmışlardır.İşte bu savaş ve hayat şartları türk kadınının uzun saçlarını rüzgardan tozdan v.b nedenlerden dolayı kendisine sıkıntı çıkarmasını önlemek için giydiğini belirtelim. Saçlar nasıl sıkıntı verir. Rüzgarla gözünün önünü kapatır, tarlada ormanda çalışırken avlanırken dal budaklarına takılır. Sanırım bu örnekler yeterlidir. Yıl 2011 kim nederse desin hiç bir millet eski türklerin bu kadın haklarınındaki medeniyetinin anlayışını yakalayabilmiş değildir. bizler yani eski türklerin torunlarıda arap kültürü ile yozlaştık ve bu medeniyeti yok ettik. İşte Atanın kavgası buydu bugünkü ulema ve tarikatların Atatürk düşmanlığıda atanın bu arap kültürü ile yozlaşan milleti tekrar ayağa kaldırıp özüne döndürmeye çalışmasından ileri gelir. Burada Alevilik yani türk alevilerinin arap kültürüne direnen türklerin oluşturduğu türkmen toplulukları olduğunu belirtmeliyim. Görüyorsunuz ki tarih geniş yelpazelerle ele alınmalıdır yoksa hiç alakası olmayan konular hiç umulmayan bir konunun cevabı olabiliyor. Başörtüsü eski türklerden anadoluya miras kalmıştır. Ve dini bir anlamı yoktur. Bazılarına göre şaman geleneğidir ancak alakası yok. Türklerin o zamanki inançlarının şaman inancı olması başörtüsünün şaman inancının geleneği olduğunu göstermez tamamen türlerin o zamanki yaşam tazlarından kaynaklanır.Bizler yani özellikle türkler bu gerçekleri bilirsek türbana ve başörtüsüne karşı çıkmayız. Aksine aydınlandıkça bu eski kıyafetleri sadece geleneksel kıyafet olarak görüp koruruz. Halk oyunları folklor kıyafetleri gibi. her ne kadar türban arap kültürünün bir parçası olsada farklı kültürleride tıpkı yöresel halk oyunları ve folklor kıyafetlerindeki anlayış gibi geçmişe ve farklı kültürlere saygı vede kazanılmış bilgi ve kültür olarak korurduk. Bu durum sanatçı kişiliği olan türkler için sorun olmaktan sanat zenginliği olur. Son olarak şunu belirteyim herkes bakmak istediği gibi görür.
Sponsor Reklamlar

Ali Benim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.08.11   #20
datatip
Üye
Üye
Nereden: adana

Ben türban takana,çarşaf giyinene acıyorum.Onlarlada aramda epey mesafe bırakıyorum,bana (bir daha) zararları dokunmasın diye.Helede türban takıp islam misyonerliği yapan kızlar ne kadarda rahatsız edici ve huzursuz bir ruha sahipler.Allah onları ıslah etsin
Sponsor Reklamlar

datatip isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...