Sponsor Reklamlar

Sizce Alevi Olunurmu yoksa Doğulur mu ?

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Anketler Forumunda Bulunan  Sizce Alevi Olunurmu yoksa Doğulur mu ? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 13.12.11   #1
Şah-ı Merdan
Şah-ı Merdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Çorum
Rep Puani : 10
Standart Sizce Alevi Olunurmu yoksa Doğulur mu ?

Herkesin Görüslerini Beklerim ...
Sponsor Reklamlar

HACI BEKTAŞ YOLU dedim sürgüne saldılar
PİR SULTAN ABDAL torunuyum dedim dar ağacına çıkardılar.

Ne yapsalarda ALEVİYİM dönen dönsün ben dönmezem yolumdan

>...Özü Dogru Olanın Sözüde Doğru Olur...<

Kalp Kör Olduktan Sonra GözLerin Görmesinde Hiçbir Fayda Yoktur

Akıl gibi mal, iyi huy gibi dost, edep gibi miras, ilim gibi şeref olmaz
Şah-ı Merdan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.12.11   #2
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Sizce Alevi Olunurmu yoksa Doğulur mu ?

Bence olunur, Aleviliğin temel felsefesinin bilgiye, sevgiye ve hoşgörüye dayandığı söylüyorsak 73 millete bir gözle bakıyoruz diyorsak o zaman neden Alevi olunmasın???
Sponsor Reklamlar

munzuro ve can_olmak bunu beğendiler.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.12.11   #3
anemus
Yeni Üye
Üye
Nereden: adana

Sonradan alevİ o9lunmaz alevİ doĞulur
Sponsor Reklamlar

anemus isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.12.11   #4
akpınar
Yeni Üye
Üye
Nereden: İstanbul

Alevi olunur tersi olsaydı alevi sadece hz Alinin soyundan gelenler ve hz alinin ve hz hüseyinin yanında o günkü şartlarda haktan yana yer alanlar olurdu bizlerde onları seven insanlar olurduk buradaki incelik aynı felsefenin yolcusu olabilme iradesine sahip çıkanlar olmak hz alinin ve hz hüseyinin şahadeti islamın bu gün bizlere ulaşmasını sağladı o günün müşrikleri münafıkları ehli beyti yok ederek saltanatlarını tekrar geri kazanmak ve hz muhammedden rövanş almak için katliama giriştiler şehitlerimiz onların bu alçakça oyunlarını ebediyyen bozdu.1980 li yıllarda duydum ne kadar doğru allah bilir Aziz nesin bir konuşmasında demişki avrupada alevi dernekleri toplanıyormuş toplantılarına gidip sormak istiyorum 1400 yıl önce araplar birbirleriyle savaşmışlar size ne. Bizim zulme haksızlığa katillere boyun eğmeyenlerin yanında olduğumuzu kendimizi onların bir parçası saydığımızı idrak edemeyenlerin diyeceği ancak bu olur alevi demek haktan yana olan demek alevi demek zulme boyun eğmeyen demek alevi demek dünyanın neresinde olursa olsun kim olursa olsun zulüm yapanın karşısında mazlumun yanında olan demek galiba kendimizi iyi anlatamadık birazda kendi kusurumuz o kadar baskı altında yaşadıkki korunma içgüdüsüde diyebiliriz belkide bu günlere erişmemizi tedbirli davranmamıza borçluyuz bunca katliamdan kıyımdan baskıdan sonra dimdik ayakta kalmak ancak sağlam ve düzgün inançla olur
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.
akpınar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.12.11   #5
munzuro
Üye
Üye
Nereden: izmir

Pir Mehmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bence olunur, Aleviliğin temel felsefesinin bilgiye, sevgiye ve hoşgörüye dayandığı söylüyorsak 73 millete bir gözle bakıyoruz diyorsak o zaman neden Alevi olunmasın???

Canlar, Alevilik bir Yol'dur... ırk değildir... eğer insan alevi olmaktan çıkabiliyor, nefs yoluna sapabiliyorsa, Yol'a İkrar vererek alevi olabilir...

zira Hakk bir, Hakikat bir ise ve tüm insanlar içinse, yetmiş iki millete bir nazardan bakılıyor ve "yetmiş Üç" olarak; İkrarlı bir toplum/toplam olmayı öngörüyor isek, Alevi olunur...

şimdi canlar, alevi kökenli olupta yol sürmeyen alevi olabilir mi?... Aleviler açısından zamanın önemli sorunlarından biridir bu...

Alevi kökenli(alevi aileden gelme anlamında) biri de Yol'a girmek için bazı gerekleri yerine getirmek zorunda değil midir?

cümle varlık Hakk'tır... cümle eşya bir "Nur"dan gelir... "Mevcut"ta "mevcut" olmayan hiç bir şey doğup gelemez...

etnik aidiyetlerin her biri Hakk'tır, tartışma konusu edilemez... bu yüzden "yetmiş iki millete bir nazardan bakarız"...

ve İkrarlı bir toplam olarak "Yetmiş Üç" oluruz...

dün alevi olan nicesi vardır ki, bu gün nefs süreklerine dahil olmuş, Yezitleşmiştir.... Yezit "şer"in adıdır. her hangi bir insanda vücut bulabilir..

hani Hakk da insandan görünür, Şeytanda...

o halde Sorun Hakk'a Talip olmaktadır...

aşkı niyazlarımla
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet ve bab'ül ilim bunu beğendiler.
munzuro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 16.12.11   #6
Şah-ı Merdan
Şah-ı Merdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Çorum

Bence Alevilik Doqustan qeLen bir kavramdır alevi doqmayan bir insan alevi olamaz die bakıyorum olaya .. sadece aleviliqi benımseyebilir ve bektaşi olabilir die bakıyorum alevilik ve baktaşilik bir ayrılmaz baqdır.. ancak insan sünni doqmustur örneqin o insan alevi olabilir mi.. olamaz ne olabilir aleviliqi benimseyebilir ve bektaşi olabilir die düsünüyorum ... yol sürmeyen bir kişi özünde alevidir..alevi olarak doqmustur.. ancak alevliqi benimsememiş olabilir.. böle insalarda toplumumuzda ne yazıkki vardır..
Sponsor Reklamlar

HACI BEKTAŞ YOLU dedim sürgüne saldılar
PİR SULTAN ABDAL torunuyum dedim dar ağacına çıkardılar.

Ne yapsalarda ALEVİYİM dönen dönsün ben dönmezem yolumdan

>...Özü Dogru Olanın Sözüde Doğru Olur...<

Kalp Kör Olduktan Sonra GözLerin Görmesinde Hiçbir Fayda Yoktur

Akıl gibi mal, iyi huy gibi dost, edep gibi miras, ilim gibi şeref olmaz
Şah-ı Merdan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 16.12.11   #7
ateştengömlek_16
Yeni Üye
Üye
Nereden: bursa/yıldırım

sonradan olamazsın ancak anadan doğarken alevisindir bu bir görüş açısıdır... inanç bağıdır..
Sponsor Reklamlar

ateştengömlek_16 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.12.11   #8
datatip
Üye
Üye
Nereden: adana

Doğuştan alevi olunur ama sonradan alevi olamaz görüşüne katılmıyorum.Bende sünni bir çevrede doğdum ama alevilere karşı hep bir sempatim vardı.Bana göre ki sadece beni bağlar Muhammed'in bir peygamber olmadığını kendi mantığımla bulduktan sonra sünnilikten tamamen uzaklaştım.Yani insan değişir.Evet sünniliğin dünyasından kurtulmanın kolay olmadığını gördüm özellikle korku kültüründen uzaklaşmak oldukça sancılı oldu fakat şimdi sünnilikle hiç bir bağım kalmadığını söyliyebilirim.
Şİmdi aleviliğe sempatim devam ediyor Bektaşilikte güzel.Allah vardır,Ali güzel bir insandır,cana değer vermeniz,sevgiyi ön plana almanız özellikle çok güzel.Aleviler arasında olsaydım onlarla çok güzel anlaşacağımıza eminim
Sponsor Reklamlar

datatip isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.12.11   #9
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

Alevilik nedir? nasıl alevi olunur!!! inancım için ne yapıyorum.. bilmeden alevi olunmaz. doğulur demek yanlış bir kelamdır... alevilik padişahlıkmı babadan oğula geçsin...
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet, datatip ve Sercan Polat bunu beğendiler.
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.12.11   #10
aSi_YaReN
aSi_YaReN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Gönülden...

Alevilik çok geniş mertebeye erişmek demek..aleviyim demekle herkes alevi olmaz.Alevi doğulmaz,bu yolu öğrenip bu yola baş koyup bu yolda ilerlemekle,aleviligi benimsemek ayrı bir çaba ister..ve ancak o zaman alevilik çogalır etrafında..

Bu nedenledir ki alevilik,bunu yaşamına yerleştirip surdurmek kişinin kendi inancında gizlidir..inancına sahip çıkıp inancını yaşatmakla alevi olunur...

Alevi bir aileden doğan bir çocuga bile alevilik aktarılmadıgı surece,öğretilmedigi takdirde o kişinin inancı eksik kalır ve bu yolda ilerlemeside zorlaşır..
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet ve datatip bunu beğendiler.

Kiminin ruhu, kiminin beyni ve bir çoğunun bir kalbi yok..

Dediler ki; "yaşından çok daha olgunsun."

Evet, dedim.
Çünkü hep büyüklük bende kaldı.

Konu aSi_YaReN tarafından (18.12.11 Saat 15:39 ) değiştirilmiştir.
aSi_YaReN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...