Sponsor Reklamlar

Sizce Alevi Olunurmu yoksa Doğulur mu ?

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Anketler Forumunda Bulunan  Sizce Alevi Olunurmu yoksa Doğulur mu ? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 18.12.11   #11
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102
Standart Cevap: Sizce Alevi Olunurmu yoksa Doğulur mu ?

ateştengömlek_16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sonradan olamazsın ancak anadan doğarken alevisindir bu bir görüş açısıdır... inanç bağıdır..

sevgili can anne sünni baba alevi veya tam tersi nasıl olacak o dediğiniz şey açarmısınız?
Sponsor Reklamlar

Deniz isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alinti
Alt 27.06.12   #12
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76

sodydan gelenlere bir diyecegimiz yok,

yolu takip edenler tabiki alevi olabilir,

alevilik imparatorluk degil,

nesimi yol ulumuzdur ama alevi degildir,

alevilik için derisini yüzürecek kadar,

inançlı yola hizmet edrek ululuk mertebesine ulaşmıştır.

soyu bu güne getirenler yol için mücadele eden alevi neferleridir.
Sponsor Reklamlar

Alevi, Deniz ve bab'ül ilim bunu beğendiler.

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.06.12   #13
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Alevilik Kimsenin Tekelinde degilki onceden sonradan yarindan alevi olunsun.. Alevi Olunur dogulur bana biraz itici geliyor. Cunku Bazi Kimseler kendilerini alevi olarak tanitim hinzir pasadan asagi degiller.. alevi olanda olmayanda candir bizde kisi kendini bilirse en buyuk alevidir, kendini bilen adamdan adama zarar gelmez kimligini kulturunu yasamini orfunu adetini bilmeyen adam bos teneke gibidir boyna ses cikarir..

Neyse Alevi olunurmu dogulurmu degilde bizler gercek aleviler gibi yasiyormuyuz.. oyle sazin teline iki ling ling vurup boynuna zulfikar takmaklada olmuyor..

Durusunla konusmanla hareketlerinde hayata ve insanlara olan verimliliginle nekadar alevi oldugun belli olur..

Benim gorusum boyle dogru veya yanlis.
Sponsor Reklamlar

Deniz, bab'ül ilim ve bilgeyol bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.06.12   #14
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76

Alevi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Alevilik Kimsenin Tekelinde degilki onceden sonradan yarindan alevi olunsun.. Alevi Olunur dogulur bana biraz itici geliyor. Cunku Bazi Kimseler kendilerini alevi olarak tanitim hinzir pasadan asagi degiller.. alevi olanda olmayanda candir bizde kisi kendini bilirse en buyuk alevidir, kendini bilen adamdan adama zarar gelmez kimligini kulturunu yasamini orfunu adetini bilmeyen adam bos teneke gibidir boyna ses cikarir..

Neyse Alevi olunurmu dogulurmu degilde bizler gercek aleviler gibi yasiyormuyuz.. oyle sazin teline iki ling ling vurup boynuna zulfikar takmaklada olmuyor..

Durusunla konusmanla hareketlerinde hayata ve insanlara olan verimliliginle nekadar alevi oldugun belli olur..

Benim gorusum boyle dogru veya yanlis.

bende sizinle aynı görüşü paylaşıyorum,

yorumunuzun altına imzamı atıyorum teşekkürler.
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.07.12   #15
muharrem
muharrem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: uzaktan
Rep Puani : 10

Cenab-i Hz Huseyin efendimizin bir sozu vardir: "Belimden dusen evladim degil yolumu suren evladim". Onun icin alevilik yolunu kim suruyorsa alevi odur. annesi babasi alevi olmayan da isterse bu yola girebilir. zaten oyle olmasaydi aleviler sadece dedelerden ve onlarin cocuklarindan olusan toplulugua verilen isim olurdu.
Sponsor Reklamlar

kristal bunu beğendi.
muharrem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.07.12   #16
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

"Alevi olumaz, dogulur" sözü dogru olsaydi IKRAR ve MÜSAHIP gibi seylere gerek duyulmazdi.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.07.12   #17
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 65

bencede sonradan alevilik yoluna öğretisine giriliebilir.
nasılki insanlar özgür iradeleriyle din değiştirebiliyorlarsa sonradan alevide olunabilir.
olunamaz demek insanlar arasındaki eşitliğe inanmamak demek olur.
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.07.12   #18
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Alevilik isik yolu insanlik yoludur. temeli sevgiden gelen bir inancdir, dogayi insani seven bir toplumuz dil din irk ayrimi yapmayiz biz insana insan oldugu icin deger veririz.. sonradan onceden dunden alevi olmak degil mesele alevi gibi yasamakdir asil mesele
Sponsor Reklamlar

kristal bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.07.12   #19
Tomris Katun
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 19

datatip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Doğuştan alevi olunur ama sonradan alevi olamaz görüşüne katılmıyorum.Bende sünni bir çevrede doğdum ama alevilere karşı hep bir sempatim vardı.Bana göre ki sadece beni bağlar Muhammed'in bir peygamber olmadığını kendi mantığımla bulduktan sonra sünnilikten tamamen uzaklaştım.Yani insan değişir.Evet sünniliğin dünyasından kurtulmanın kolay olmadığını gördüm özellikle korku kültüründen uzaklaşmak oldukça sancılı oldu fakat şimdi sünnilikle hiç bir bağım kalmadığını söyliyebilirim.
Şİmdi aleviliğe sempatim devam ediyor Bektaşilikte güzel.Allah vardır,Ali güzel bir insandır,cana değer vermeniz,sevgiyi ön plana almanız özellikle çok güzel.Aleviler arasında olsaydım onlarla çok güzel anlaşacağımıza eminim

Muhammet neymiş ki peygamber değilse Muhammedi reddedince sünnilikten değil islamdan uzaklaşılır. Tabi bence sakıncası yok da düzelteyim dedim. İslam dinine göre son peygamberdir Muhammed.
Sponsor Reklamlar

Tomris Katun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.07.12   #20
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 65

detatip can alevi olmak demek hz muhammedi peygamber olarak kabul etmemek demektir diye anlıyorsanız
bence yanlış anlamışsınız..bizler ya allah ya muhammed ya ali deriz ilk başta.ehlibeyt onun kanından olan kızından gelir.bu insanlar genlerinde nur taşır.ve yine kendi genlerinden gelen pirler aracılığı ile ocak sistemiyle insanlara el verilir insanlar inisiye olur eğitimden 4 kapı 40 makamdan geçip tanrıya ulaşır.
hz muhammedi sevmiyor olabilirsiniz ama aleviliği kendi kişisel görüşünüzle karşılaştırmayın bence.
Sponsor Reklamlar

kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...