Sponsor Reklamlar

Aleviler sağcı olabilir mi?

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Anketler Forumunda Bulunan  Aleviler sağcı olabilir mi? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Anketimiz: aleviler sağcı olabilir mi?
EVET OLABİLİR 2 25.00%
HAYIR OLAMAZ 6 75.00%
HEM OLABİLİR ,HEM OLAMAZ 0 0%
KARARSIZIM 0 0%
Katılımcı sayısı: 8. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Seçenekler
Alt 19.01.11   #1
jetlii11
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 12
Standart Aleviler sağcı olabilir mi?

evet arkadaşlar sünni olupta sol görüşlü olanı çok gördüm.ama alevi olupta sağcı olanı çok az duydum.ve nedenini hiç anlamadım.sizce olabilir mi?

Sponsor Reklamlar

Konu Alevi tarafından (21.01.11 Saat 05:04 ) değiştirilmiştir.
jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.01.11   #2
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?

Sanmiyorum, Alevi olupta Sag goruslu olmak ?? Bir Defa Bu Alevi inancina Ters Sag goruslulerin cogu, Kaliplasmis bir Islami Mantaliteye sahiplerdir Ben oyumu Hayir Olarak Kullandim...
Sponsor Reklamlar

jetlii11 bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.01.11   #3
Aysankol
Üye
Üye
Rep Puani : 10

Bende Hayır Diyorum Çünkü inancımıza,ters düştüğü gibi Bu Tarihini bilmemek ve Kimlik değiştirmek gibidir..

Bizler bu kalıba uymayız bile..Fakat şunuda Söylemeden geçmek istemiyorum.

Aleviler,Sağ Görüşlü olamaz ama bu görüşte olmak isteyenleride görmekteyiz.Asimilasyon ve Kimlik arayışında olan,Kendinin Mahalle baskısı altında olduğu zanneden vede Yaşam biçimini buna uyarlayan Alevilerinde olduğunu Malesef,ne Yazık`ki Görüyoruz.

Bu durum ne yazıkki taki Ehli Kamil oluncaya kadar sürmekte,İşte sonrasında bu Siyasal ve İnançsal Farklılığı Yaşamının Son dönemlerinde farkına vardığıdır ! Ne yazık Yetiştirdiği jenarasyon`da bunu Takip etmekte...
Sponsor Reklamlar

^çirkin^-^kral^ bunu beğendi.
Aysankol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.01.11   #4
ayvaz58
ayvaz58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 10

alevilik farklı birşey sağcılık farklı bir şey dinle siyaset karıştırılmasın neyse soruya cevap vereyim

aleviler sağcı olabilirmi ?

aleviler değilde herhangi bir alevi olabilir,mantıklımıdır bence hayır ama alevi olupta milliyetçi olanınıda akp li olanınıda gördüm evet sağcı anlayışta sünni islam ideolojisine sahip olmak neredeyse şarttır farklılıklar kabul edilmez fazla, alevi olupta akp ye mhp ye oy verenler çok var merak etmeyin , hatta oy veren değil bizzat partini içinde olanlarda var örneğin reha çamuroğlu akp çıkıp alevi sorunlarını çözeceğim dedi bu oyuna gelen aleviler ve alevi dernekleri olmadımı ?? neyse gördüğünüz gibi aleviyim diyip sağcı olan var zaten haa sağcı olduktan sonra bu kişiler kendisini yakanlar ile iş birliği içinde oldukları için düşkün olurmu orasını tartışmak lazım
Sponsor Reklamlar

DevrimChe ve cangibi62 bunu beğendiler.

Koyun beni hak aşkına yanayım
DÖNEN DÖNSÜN BEN DÖNMEZEM YOLUMDAN
ayvaz58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.01.11   #5
mechul
Banned
Banned Users
Nereden: mmmmm
Rep Puani : 30

Tüm dünyanın algıladığı sag-sol kavramları , ülkemizde asla gercek manada algılanmamıştır, halada kör döngü var bu konuda.

Dünyanın algıladıgı sag ve sol kavramlarının kısaca acıklaması sudur.

Sag: parayı , sermayeleri ellerinde tutanların cıkarına ekonomik siyaset yaparr
Sol: İşci sınıfı basta olmak üzere mazlum ve ezilen tabakanın cıkarına ekonomik siyaset yapar

Ülkemizde ki algılayış nasıldır.

Sag: Muhafazakar milliyetci gelenekçi toplumsal düzen siyaseti
Sol: Batıya yakın modern laik yenilikçi toplumsal düzen siyaseti.

Asıl manada solcu olanlar ise aşırı sol diye lansedilir. oysa aşırı degillerdir.

Siyahla belirttigim yerleri dikkatle inceleyin, tüm dünyada sol-sag ekonomi merkezli siyasi ayrımdır, ülkemizde ise toplumsal düzene ilişkin siyasi ayrımdır.

O nedenle herseyi farklı algılayan ülkemizde sagcı solcu dıye ayrımın olması bile gülünçtür

Anket sorusuna gelince

soru olur olmaz şeklinde mi ? yoksa olmalı olmamalı şeklinde mi ?
bunda da algı sorunu var, soruya verilen cevaplar olmalı olmamalı anlamında verilmiş ama soru olur mu olmaz mı diye sorulmuş.

Aleviden degil sagcı hakiki yobaz bile cıkar. tıpkı sünniden aydın cıkacagı gibi.

meli malı şeklindeyse soru olmamalı diyorum.
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.
mechul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.01.11   #6
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

ilk bakışta soru saçma gibi görnsde malesef lümpen gençlik libarel liboş solcu olmuştur.
buna istinadende malesef ve üzülerek sağcı aleviler yaratmıştır bu liboşlar.
bugün ülkemizde mhp yebile oy vermeyi bırakın.yolunda koşan aleviler yetiştirmiştir 12 eylül sonrası liboş solculuk
sol nedemek? alevilik nedemek?
inanç ve siyaseti karıştırmayalım ama inancımızı idam ettirmek devam etmemiz içinde siyasetimizde olmalı
Sponsor Reklamlar

^çirkin^-^kral^ ve ByMunzur bunu beğendiler.
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.01.11   #7
jetlii11
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 12

mechul kadeşim çok güzel bir açıklama yapmışsın.bencede çok haklısın.sağcı ve solcu açıklamaların tamamen doğru.sağcı aydınlar olabildiği gibi solcu yobazlarda olur..
Sponsor Reklamlar

^çirkin^-^kral^ bunu beğendi.
jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 09.03.11   #8
cangibi62
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: gurbetten
Rep Puani : 30

basimdan gecen bir olayi animsadim

cem evinde konser verilmisti bu arada halay calarken ezgiler kurtce okununca konuklardan bi mirildanma tekili söylemler olustu..neyse bastirildi ama diger gun cem evine gittigimde en cok sessi cikan corumlu bi yasli teyzem dede kurultay baskaniyla hareretli konusmuyor ..bagiriyor resmen

alevi evinde kurtce sarki söylemek ne demek burasi aponun dernegimi vb...bakin teyzem alevilik etnik kökene bagli degildir, arabin kürdün turkun alevisi vardir nihayet propagande degil halay sarkisi neden bu kadar asiri tepki veriyorsunuz desemde teyzemde rahmetli basbugun kani fena yapismisti....

kisacasi alevilerin turkunu bi yana birakin kürt kökenlilerin dahi MHP ye oy verdiklerini hatta ülku ocaklarinda katildiklarini bilirim.

siyasi ile inanc nasil özdeslesir sorusuna gelince tabiki alevilik ägretisinde mazlumdan hakkaniyeten bahsedilir

siyasi cok farkli konu bakiyorum en agir solcuyum diyen kisi yeterki imkani olsun valla kendisini dusunur..
Sponsor Reklamlar

Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.03.11   #9
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Bazi odunlar bu sapla samani ayirmadigi icin sol yerine sag oy verdiler simdide cocugum issiz, kizim ebe ama is bulamiyor.. akilsiz basin cezasini ayaklar cekermis o misal..
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.03.11   #10
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Neden olmasın ki hem Alevi hem sağcı
Kanımca, Alevilerin sağcı olabilmesinin iki temel nedeni var.

1) Bizim memleketimizde bir çuval kömüre, bir çuval bulgura değil oyunu, onurunu satar. Kapitalist düzen, insanlarımızı işte bu hale soktu, ürün verdirmedi ilk başta, sadaka verdi, sadaka bitince böyle aç kaldılar. Bunun da Alevisi Sünnisi olmuyor.

2) PKK tarzı faşist olgular, terörü yarattı. İnsanlarda ayrışmaya yol açtı. candan can'ın da dediği gibi Kürtçe Müzik, Alevilerin bulunduğu bir ortamda çalınınca bazı Aleviler, faşizan tepkiler gösterebiliyorlar. Bu da insnalarımızın bilgisizliğinden kaynaklanıyor. Oysa ki biraz sorgulasa bunu, böyle olaylara hiç gerek kalmayacak. Artık eskiden tuhaf gelen birşey, günümüzde sıklaşmaya başladı. Alevilerin MHP gibi başka lanet faşist olguların içine düşmesi. Bunun sebebi yukarıda anlattığım gibidir.

Ama yine de eklemek istediğim şeyler var, Aleviden değil sağcı yobaz bile çıkabilir sünniden de aydın çıkabilir.Dünya görüşünün nasıl olduğudur asıl olay.
Sponsor Reklamlar

cangibi62 bunu beğendi.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...