Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Anketler (http://www.piryolu.com/forum/anketler.html)
-   -   Aleviler sağcı olabilir mi? (http://www.piryolu.com/forum/anketler/3906-aleviler-sagci-olabilir-mi.html)

jetlii11 19.01.11 23:21

Aleviler sağcı olabilir mi?
 
evet arkadaşlar sünni olupta sol görüşlü olanı çok gördüm.ama alevi olupta sağcı olanı çok az duydum.ve nedenini hiç anlamadım.sizce olabilir mi?

http://www.firatnews.com/wene/manset...referandum.jpg

Alevi 20.01.11 01:11

Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?
 
Sanmiyorum, Alevi olupta Sag goruslu olmak ?? Bir Defa Bu Alevi inancina Ters Sag goruslulerin cogu, Kaliplasmis bir Islami Mantaliteye sahiplerdir Ben oyumu Hayir Olarak Kullandim...

Aysankol 20.01.11 09:51

Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?
 
Bende Hayır Diyorum Çünkü inancımıza,ters düştüğü gibi Bu Tarihini bilmemek ve Kimlik değiştirmek gibidir..

Bizler bu kalıba uymayız bile..Fakat şunuda Söylemeden geçmek istemiyorum.

Aleviler,Sağ Görüşlü olamaz ama bu görüşte olmak isteyenleride görmekteyiz.Asimilasyon ve Kimlik arayışında olan,Kendinin Mahalle baskısı altında olduğu zanneden vede Yaşam biçimini buna uyarlayan Alevilerinde olduğunu Malesef,ne Yazık`ki Görüyoruz.

Bu durum ne yazıkki taki Ehli Kamil oluncaya kadar sürmekte,İşte sonrasında bu Siyasal ve İnançsal Farklılığı Yaşamının Son dönemlerinde farkına vardığıdır ! Ne yazık Yetiştirdiği jenarasyon`da bunu Takip etmekte...

ayvaz58 21.01.11 02:30

Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?
 
alevilik farklı birşey sağcılık farklı bir şey dinle siyaset karıştırılmasın :) neyse soruya cevap vereyim

aleviler sağcı olabilirmi ?

aleviler değilde herhangi bir alevi olabilir,mantıklımıdır bence hayır ama alevi olupta milliyetçi olanınıda akp li olanınıda gördüm evet sağcı anlayışta sünni islam ideolojisine sahip olmak neredeyse şarttır:) farklılıklar kabul edilmez fazla, alevi olupta akp ye mhp ye oy verenler çok var merak etmeyin , hatta oy veren değil bizzat partini içinde olanlarda var örneğin reha çamuroğlu :) akp çıkıp alevi sorunlarını çözeceğim dedi bu oyuna gelen aleviler ve alevi dernekleri olmadımı ?? neyse gördüğünüz gibi aleviyim diyip sağcı olan var zaten :) haa sağcı olduktan sonra bu kişiler kendisini yakanlar ile iş birliği içinde oldukları için düşkün olurmu orasını tartışmak lazım

mechul 22.01.11 21:22

Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?
 
Tüm dünyanın algıladığı sag-sol kavramları , ülkemizde asla gercek manada algılanmamıştır, halada kör döngü var bu konuda.


Dünyanın algıladıgı sag ve sol kavramlarının kısaca acıklaması sudur.

Sag: parayı , sermayeleri ellerinde tutanların cıkarına ekonomik siyaset yaparr
Sol: İşci sınıfı basta olmak üzere mazlum ve ezilen tabakanın cıkarına ekonomik siyaset yapar


Ülkemizde ki algılayış nasıldır.

Sag: Muhafazakar milliyetci gelenekçi toplumsal düzen siyaseti
Sol: Batıya yakın modern laik yenilikçi toplumsal düzen siyaseti.

Asıl manada solcu olanlar ise aşırı sol diye lansedilir. oysa aşırı degillerdir.Siyahla belirttigim yerleri dikkatle inceleyin, tüm dünyada sol-sag ekonomi merkezli siyasi ayrımdır, ülkemizde ise toplumsal düzene ilişkin siyasi ayrımdır.


O nedenle herseyi farklı algılayan ülkemizde sagcı solcu dıye ayrımın olması bile gülünçtür :)Anket sorusuna gelince

soru olur olmaz şeklinde mi ? yoksa olmalı olmamalı şeklinde mi ?
bunda da algı sorunu var, soruya verilen cevaplar olmalı olmamalı anlamında verilmiş ama soru olur mu olmaz mı diye sorulmuş.

Aleviden degil sagcı hakiki yobaz bile cıkar. tıpkı sünniden aydın cıkacagı gibi.

meli malı şeklindeyse soru olmamalı diyorum.

Deniz 22.01.11 23:03

Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?
 
ilk bakışta soru saçma gibi görnsde malesef lümpen gençlik libarel liboş solcu olmuştur.
buna istinadende malesef ve üzülerek sağcı aleviler yaratmıştır bu liboşlar.
bugün ülkemizde mhp yebile oy vermeyi bırakın.yolunda koşan aleviler yetiştirmiştir 12 eylül sonrası liboş solculuk
sol nedemek? alevilik nedemek?
inanç ve siyaseti karıştırmayalım ama inancımızı idam ettirmek devam etmemiz içinde siyasetimizde olmalı

jetlii11 23.01.11 21:02

Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?
 
mechul kadeşim çok güzel bir açıklama yapmışsın.bencede çok haklısın.sağcı ve solcu açıklamaların tamamen doğru.sağcı aydınlar olabildiği gibi solcu yobazlarda olur..

cangibi62 09.03.11 22:15

Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?
 
basimdan gecen bir olayi animsadim


cem evinde konser verilmisti bu arada halay calarken ezgiler kurtce okununca konuklardan bi mirildanma tekili söylemler olustu..neyse bastirildi ama diger gun cem evine gittigimde en cok sessi cikan corumlu bi yasli teyzem dede kurultay baskaniyla hareretli konusmuyor ..bagiriyor resmen

alevi evinde kurtce sarki söylemek ne demek burasi aponun dernegimi vb...bakin teyzem alevilik etnik kökene bagli degildir, arabin kürdün turkun alevisi vardir nihayet propagande degil halay sarkisi neden bu kadar asiri tepki veriyorsunuz desemde teyzemde rahmetli basbugun kani fena yapismisti....


kisacasi alevilerin turkunu bi yana birakin kürt kökenlilerin dahi MHP ye oy verdiklerini hatta ülku ocaklarinda katildiklarini bilirim.

siyasi ile inanc nasil özdeslesir sorusuna gelince tabiki alevilik ägretisinde mazlumdan hakkaniyeten bahsedilir

siyasi cok farkli konu bakiyorum en agir solcuyum diyen kisi yeterki imkani olsun valla kendisini dusunur..

Alevi 10.03.11 05:36

Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?
 
Bazi odunlar bu sapla samani ayirmadigi icin sol yerine sag oy verdiler simdide cocugum issiz, kizim ebe ama is bulamiyor.. akilsiz basin cezasini ayaklar cekermis o misal..

Pir Mehmet 10.03.11 10:49

Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?
 
Neden olmasın ki hem Alevi hem sağcı
Kanımca, Alevilerin sağcı olabilmesinin iki temel nedeni var.

1) Bizim memleketimizde bir çuval kömüre, bir çuval bulgura değil oyunu, onurunu satar. Kapitalist düzen, insanlarımızı işte bu hale soktu, ürün verdirmedi ilk başta, sadaka verdi, sadaka bitince böyle aç kaldılar. Bunun da Alevisi Sünnisi olmuyor.

2) PKK tarzı faşist olgular, terörü yarattı. İnsanlarda ayrışmaya yol açtı. candan can'ın da dediği gibi Kürtçe Müzik, Alevilerin bulunduğu bir ortamda çalınınca bazı Aleviler, faşizan tepkiler gösterebiliyorlar. Bu da insnalarımızın bilgisizliğinden kaynaklanıyor. Oysa ki biraz sorgulasa bunu, böyle olaylara hiç gerek kalmayacak. Artık eskiden tuhaf gelen birşey, günümüzde sıklaşmaya başladı. Alevilerin MHP gibi başka lanet faşist olguların içine düşmesi. Bunun sebebi yukarıda anlattığım gibidir.

Ama yine de eklemek istediğim şeyler var, Aleviden değil sağcı yobaz bile çıkabilir sünniden de aydın çıkabilir.Dünya görüşünün nasıl olduğudur asıl olay.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 17:34.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2