Sponsor Reklamlar


Anketimiz: aleviler sağcı olabilir mi?
EVET OLABİLİR 2 25.00%
HAYIR OLAMAZ 6 75.00%
HEM OLABİLİR ,HEM OLAMAZ 0 0%
KARARSIZIM 0 0%
Katılımcı sayısı: 8. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor


 
Seçenekler
Alt 26.05.11   #21
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?


Biz aleviler hep sunu deriz.. Muslumaniz aleviyiz. oysaki aleviligin icinde muslumanlik vardir ama muslumanligin icinde alevilik yoktur..
Sponsor Reklamlar

aSi_YaReN bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.05.11   #22
44Arguvan
Avatar mevcut degil.
Misafir
Misafirler
Mesajlar: n/a
Standart Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?


Kibrisli can alevier müslümanin özüdür seriyatcilarin ve yobazlarin uyguladigi Islam,müslümanlik olmadigi gibi hatta dini alet ederék bir cok cahil insanimizi yanlis yönlendirmektedirler cikarlari icin ?
sizlerle bir mustafa kemal atatürkün güzel bir sözünü paylasayim
Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye karşı değiliz. Biz sade din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kasıt ve fiile dayanan tutucu hareketlerden sakınıyoruz. Gericilere asla fırsat vermeyeceğiz.
Sponsor Reklamlar

  Alinti
Alt 26.05.11   #23
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?


Muslumanlarin alevilere yaptiklarindan dolayi aleviler kendilerini musluman olarak gormemkete bu durum hakkindaki gorusleriniz nelerdir.. alevilere gecmisten gunumuze kadar her alanda baski ve zulum gormus bir toplum kendini muslumanlikdan dislamasi gayet normal bence..
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.05.11   #24
44Arguvan
Avatar mevcut degil.
Misafir
Misafirler
Mesajlar: n/a
Standart Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?


Kibrisli can bu konular cok uzun bir mevzu insallah zamanla kendi düsüncelerimi ve kendimce dogru bulmus oldugum fikirlerimi sizlerle paylasacam ama bir su varki alevilere yapilan canice katliamlari genelleme olarak müslümanlar yapti demesi ne kadar dogru sizce bilemem ama bence bazi seyleri ayirt etmemiz lazim en azindan dini ve siyaseti
türkiye cumhuriyeti mustafa kemal atatürkün bize biraktigi gibi ilkel ve cagdas laik cumhuriyeti degil bu katliamlar belirli kesimler tarafindan kendi cikarlari ugruna yaptirilmistir ve üstüne basa basa diyorum bunun siyasetle alakasi vardir.
Bunun temel sorunuda türkiyedeki bircok halkin bilim sahibi olmadan din sahibi yapmakla cikarci bir zihniyetden bu sonuclar elde ediliyor.
aziz nesinin bir sözünü hatirlatirim size bu halkin % 96 % deli demekle ne kadar hakli oldugunu görmüs oluyoruz.
Sponsor Reklamlar

  Alinti
Alt 26.05.11   #25
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?


Alevi alevi degilse hersey olur Yobazda olur.. Ulkucude Sagcida olur solcuda
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.05.11   #26
Kaptan
Kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Üyelik tarihi: May 2011
Nereden: İstanbul-Avcılar
Mesajlar: 55
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?


Okunmaya değer-15 dakikanızı ayırın lütfen!
Alevilik İslamın içinde mi yoksa dışında mı?" sorusu tuzak ve kasıtlıdır. Soruyu farklı da sorabiliriz; "Bu ülkenin resmi politikası haline gelen, Alevileri Sünnileştirme girişimine hakkında toplum ne düşünüyor?" Ama soru böyle sorulmuyor. Alevileri kısır bir döngü içerisinde tartışmaya iten ve zorunlu tercih yapmasını isteyen bir şekilde yöneltiliyor.

Son dönemlerde yaygın ama yöntemi ve tarzı yanlış olan bir tartışma sürmektedir. Konu oldukça hassas: "Alevilik Islamın içinde mi yoksa dışında mı?"

Sorunun bu şekilde formüle edilmesi zaten tuhaf ve biraz da içerisinde niyet bulanıklığı var. Çünkü her sorunun soruluş biçimi karşısında, kendine uygun (olumlu ya da olumsuz) seçeneklerde cevap üretir. Işte bu nedenle istatistikçiler bir araştırma yapmak ya da sosyal bir grubun her hangi bir konudaki eğilimini tespit etmek için sorulardan oluşan anket formu üretir. Eğer kafanızdaki hipotezlerinize uygun cevaplar üretmek istiyorsanız, karşınızdakilere "soruyu nasıl yöneltirsem, cevabını öyle alırım" tarzında yaklaşacaksınız. Bu yaklaşım Medya içinde geçerlidir.

Işte bu nedenle "Alevilik İslamın içinde mi yoksa dışında mı?" sorusu tuzak ve bir o kadar da kasıtlıdır. Soruyu farklı da sorabiliriz; "İslama dair hangi değerler Alevi öğretisinin içerisinde mevcuttur?", "Alevi kimliği oluşturan kültürel, inançsal kaynaklar nelerdir?", "Anadolu Alevileri kendini nasıl tanımlıyorlar?" ya da "Bu ülkenin resmi politikası haline gelen, Alevileri Sünnileştirme girişimine hakkında siyaset alanı ve toplum ne düşünüyor?" Ama sorular böyle sorulmuyor. Alevileri kısır bir döngü içerisinde tartışmaya iten ve ikilem arasında zorunlu tercih yapmasını isteyen bir şekilde yöneltiliyor.

Kimi tartışıyoruz? "Temelinde insan sevgisi olan, her inanca, her mezhebe, her dine saygı ve hoşgörü ile yaklaşan, insanlar arasında dil, din, ırk, renk ayrımı gözetmeyen, eline, diline, beline sahip olma ilkesini benimseyen, dünya nimetlerinin eşit paylaşımını savunan, laik, demokratik, çağdaş prensiplerden yana tavır alan, mazluma destek olan, eşitlikçi, katılımcı, kadın-erkek eşitliğinden yana, paylaşımcı toplum özlemi duyan, inancını kendine göre yorumlayan, özü doğruluktan yana, kemali dostluk, cevheri merhamet, görüşü eşitlik, hazinesi bilgi, meyvası sevgi hamuru ile yoğrulmuş, korkuyu aşıp sevgi ile Tanrıyı kendinde gören, Enal-hak ile Tanrıyı insan kalbine indiren, Vahdet-i vucut`a varan, edep ve ahlaklılığı yaşamın temeline oturtan, insanı yücelten, akıl ve iman bütünlüğünde birleştiren, cem`i ile muhabbet eden bir inanç, kültür, felsefe ve aydınlanma hareketinin evrensel adıdır." diyen bir toplumu tartışıyoruz.

Peki evrensel bir öğreti olan Alevilik neden Islam dairesinin içine ya da dışına sokulmaya çalışılıyor. Çünkü bu tartışmadaki diğer bir kasıt ise, Alevileri, resmi görüş tarafından tarif edilen bir daire içerisine çekmeye dönüktür. Bu nedenle sınırlayıcı ve evrensel düşünmenin önüne set çekmektir. "Alevilik Islamın içinde mi yoksa dışında mı?" tartışması ne Alevilere ne de Alevi örgütlerine fayda sağlamamaktadır. Bu tartışma farklı başlıklarda bu alanın akademisyenleri, uzmanları ve tarihçilerinin yürüteceği tartışmadır. Bu tartışma siyasal Islamın bir hegemonya oluşturma niyetine ve bunu yaparken Alevileri kendi örgütsel dairesi içine çekme planına alet edilmemelidir.

Soruyu bu tür soranların kastı belli. Aleviler arasındaki mevcut olan Alevi kimliğinin tanımına dair farklı görüşler arasındaki yakınlaşmayı engellemek ve bu ayrımı giderek çatışma alanına dönüştürmektir. Nitekim bu konuda kastı olanlar kısmen bir başarı elde etmiştir. ************************************************** ***************************(Not: burası konumuz dışı olduğu için ve de kişisel tartışma yarattığından dolayı makaslanmıştır-Üzümbaba sitesi)

Aleviler arasında bu tartışma ciddi bir krizi içinde barındırmaktadır. Bunun çözümünü yine Alevilerin elindedir. Bu nedenle kamuoyu ile iletişimi sağlayan, tüm iletişim araçlarının kullanımında, "her yönetici olanın" değil, "bilgisi olanın" temsil etmesini sağlamak gerekir.

Ne Alevilerin, nede farklı inanç gruplarının bireyi bir daire içerisine çekmeye ya da bir inancı empoze etmeye hakkı olmamalıdır. Herkes inandığı kendisi için doğrudur.

Bu tartışmanın kendisi bile başlı başına Alevi öğretisin temel ilkelerinden olan, evrenselliğini yok edici, daraltıcı ve bu öğretiyi marjinalleştirmeye dönüktür. Alevi öğretisi, "Alevilik Islamın içindedir" ya da "Alevilik Islamın dışındadır" gibi tanımları aşan, evrensel bir öğreti olarak kabul edilmelidir.

Alevilik ne Islamın ne içindedir ne de dışındadır. Çünkü Alevilik her hangi bir inancın içine sığacak kadar dar ve Ortodoks, ne de dışında kalacak kadar da dışlayıcı değildir. Bir çok inançsal değerlerden Islamın bazı öğeleri ve değerleri Alevi öğretisinin içinde mevcuttur. Özünde insan sevgisi, paylaşım, dostluk, bilimsellik ve çağdaşlık yatan Anadolu Alevi öğretisini, biçimsellikten ve sonradan bu öğretiye dışarıdan şırınga edilmiş yabancı unsurlardan ayıklayarak, günümüz dünyasına ve Anadolu Aleviliğinin özüne uygun bir şekilde buluşturma sorunu aşılmalıdır.

Hiçbir güç, Alevi kimliğini, onu besleyen, mazdek, sabilik, budizm, şaman, Zerdüşt, Islam ve daha bir çok inançsal geleneklerin kaynağını inkar edemez ve Aleviliği bu kaynaklardan her hangi birisinin içerisine tek başına hapis edemez. Bu farklılıklar ve zenginliklerden etkilenerek, kendine özgü inancı olan ve Anadolu`daki çok dilli, çok inançlı ve çok kültürlü toplumsal formasyonda, Anadolu`ya özgü Alevi kimliğine ulaşan yapısı ile, bir inançsal, kültürel ve felsefi kimlik yaratmıştır. Değişime kapalı değil, açık, etkileyen ve etkilenen bir özelliğe sahiptir. Kendini asli, diğerlerini tali görmez ve başkalarının kendisini tali görmesini kabul etmez.

Yıllardır Türkiye'de uygulanmakta olan asimilasyon politikaları ile Aleviler kimliklerine yabancılaştırmaya ve sistemin Sünni Türk-Islam anlayışına eklemlenmeye çalışıldı. Gerçekleri "tehdit" olarak ortaya koyan siyasi iktidarlar, Anadolu Aleviliğini, Islamın Sünni yorumu ile Şiilik ekolündeki Alevilik tanımları ile dezavantajlı konumdaki insanların kafalarını karıştırmakla meşgul oldular.

Aleviler, kendi kimliklerinin temel öğelerini oluşturan inanç/kültür ve felsefi öğretilerini devletin ideolojik aygıtları (diyanet, zorunlu din dersleri, TV-radyo programları, basın, vb..) ve bunun destekçileri üzerinden tanımlanması ile karşı karşıya kaldı. Anadolu Aleviliği öğretisine yönelik, içten ve dıştan gelen yoğun bir tarihsel, sosyal, siyasi ve kültürel tahribatlara karşı, aklın ve bilimin ışığında çağdaş yorumları ile gerçek özü buluşturması ve kendini tanıması doğal bir ihtiyaçtır. Fakat bu doğal tartışma ihtiyacının farklı amaçla kullanılmasına izin verilmemelidir.

Eğer tartışma Alevilerin gündelik hayatın içerisinde yaşadığı somut sorunların çözümüne dair ise, buyrun... Sorun çok.. Isterseniz birkaç örnek vereyim..

Yıllardır Alevileri yok sayan devlet politikasına, siyasal islam, ve onların devlet içerisinde güçlenmesi sağlayan sözde "Laikçi partiler" aynı oranda destek vermiştir.

Zorunlu din dersi sözde "laikçilerin" uygulamasıdır. Ne adına, Sünni inanca dayalı siyasal Islamın egemenliğini devlet eliyle güçlendirmek için.

Diyanet'tin anti laik kurum olduğunu söyleyen kaç meclis partisi var? Kaç tane milletvekili çıkmıştır?

Devlet bütçesinin de Sünni inançlı olduğunu söyleyen kaç parti var?

Alevilerin eşit haklar mücadelesini ve taleplerini "bölücülük yapmayın bu ayrımcılıktır" diyenlerin, hem Islamcılar hem de sözde "laikçilerden" oluştuğunu biliyor musunuz?

Alevilerin maruz kaldıkları katliamlar ve hak ihlalleri konusunda hangi meclis partisi adım attı?

Alevi çocuklarına, diğer inanç gruplarının çocuklarına ve inanmayanların çocuklarının zorla din eğitimine tabii tutulmasına, masaların üzerinde namaz kılmaya zorlanmasına, kimler itiraz ediyor?
Sponsor Reklamlar

__________________
İlginç bir alfabetik sıralaması mevcuttu vücuda
Y’den başlayıp Ş’de son bulan bir sıralama gibi
Esrarengiz bir gülümse mevcut yüzümde
Tıpkı çarlı Çaplin’in tuhaf yürümesi gibi
Kaptan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.05.11   #27
aSi_YaReN
aSi_YaReN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Apr 2011
Nereden: Gönülden...
Yaş: 31
Mesajlar: 354
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?


Kıbrıslı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Biz aleviler hep sunu deriz.. Muslumaniz aleviyiz. oysaki aleviligin icinde muslumanlik vardir ama muslumanligin icinde alevilik yoktur..

Çok iyi ifade etmişsin.Buna ek olarak alevilikte sagcı,ülkücü yoktur ama solcu alevi çoktur.Kimine göre aleviligin içinde sagcı olup,alevi diye nitelendirip saga çekme olayı vardır.
Sponsor Reklamlar

Alevi ve "-dost-" bunu beğendiler.
__________________
Parçaları kaybolmuş puzzle gibi artık insanlar.

Kiminin ruhu, kiminin beyni ve bir çoğunun bir kalbi yok..

Dediler ki; "yaşından çok daha olgunsun."

Evet, dedim.
Çünkü hep büyüklük bende kaldı.

aSi_YaReN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.07.17   #28
kâinatınaynası
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jun 2017
Nereden: Malatya
Mesajlar: 19
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?


arslan turkesin 6 tane en onemli talebesi aleviydi.alevi sanatcilarda var sagci.Sag solun mezheple alakasi yok.sag sol ekonomik nedenlerden kaynaklidir.bn sunu bilirm bu vatan icin mucadele eden solcu dayigit var sagcida.meseke haksizlik oldugunda boyun egmemek.
Sponsor Reklamlar

kâinatınaynası isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.07.17   #29
kâinatınaynası
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jun 2017
Nereden: Malatya
Mesajlar: 19
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?


akp zaten zerre sevmez.chp desen alevileri gecmiste hor gordu.mhp desen yillarca alevi kiyimi yapan topluluk hdp desen alevileri kendi usnina ckerek tuzak kuran bi.prti.bnlrn hpsi sagci.
Sponsor Reklamlar

kâinatınaynası isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.06.19   #30
İNSANIKAMİL
İNSANIKAMİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jan 2019
Nereden: Antalya
Yaş: 46
Mesajlar: 10
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?


1.kapı : ŞERİAT ; ilk YOL <ol da yol, an da can>

2.kapı : TARİKAT ; orta SOL <zengini engin görmeyen, fakiri hakir gören bizden değildir>

3.kapı : MARİFET ; yakın SAĞ <din doğru iyi nesnel olandır, pireye(muaviyeye) kızıp yorgan yakmayın>

4.kapı : HAKİKAT ; yeni ÇAĞ <yeni yenik, eski eksik>
Sponsor Reklamlar

__________________
ALLAH BABANIN insandaki tecelligahı; AL 'ın başından sonuna kadar yer alırken kALb 'in tam ortasındadır.
Akıl gibi görünmez Kalp gibi çarpar.

1.kapı ; KÂBE
2.kapı ; KERBELA
3.kapı ; kutsal KİTAB
4.kapı ; insanıkamil KALBi
İNSANIKAMİL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Canlar Bir Alevi İle Sünni Arkadaş Olabilir Mi Sizce? Alevi Anketler 197 30.09.13 22:11
Kamer Genç'ten uyarı 2ci Sivas Katliamı olabilir Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 2 23.10.11 12:38
Aşırı sağcı kıza ilginç ceza Pir Mehmet Her Telden 2 09.09.11 20:30
Gelecekte Mobil Telefonlar Dişimizde Olabilir miSbon Hayata Dair 0 28.06.11 19:58
Yunanistan’da darbe olabilir Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 29.05.11 02:21
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2