Sponsor Reklamlar

Aleviler sağcı olabilir mi?

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Anketler Forumunda Bulunan  Aleviler sağcı olabilir mi? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Anketimiz: aleviler sağcı olabilir mi?
EVET OLABİLİR 2 25.00%
HAYIR OLAMAZ 6 75.00%
HEM OLABİLİR ,HEM OLAMAZ 0 0%
KARARSIZIM 0 0%
Katılımcı sayısı: 8. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Seçenekler
Alt 10.03.11   #11
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Aleviler sağcı olabilir mi?

Aleviler Sagci olabilirmi olur, neden olmasin mesela ben Ne sagciyim Ne solcuyum,

Simdi siyeceksinizki, Nasil alevi sagci olurmu, okumamissa dusunce yapisi ve mantalitesi o yönde ise ne yapabilirsinizki adam sagcidir.. isterse chp olsun isterse ekmek partisinden..

Sizce alevilikte siyaset olmamali , Bence olmamali biz aleviler gorusu inanci ne olursa olsun saygi duyariz.

ama siyasetde oyle degil siyasetde dun kavga ettigin kufurlestigin adamla yarin can ciger olursun..

Aleviler siyasetin icinde olmalimi bence olamali ama safinida belli etmeliler,
Sponsor Reklamlar

^çirkin^-^kral^, cangibi62 ve Anadolum bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.03.11   #12
Anadolum
Anadolum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Türkiye
Rep Puani : 10

Bence hiçbir zaman siyasetle dinin, mezhebin bir alakası olmamalı. Sonuçta ben varlıklı biriysem, milliyetçi bir karakterim varsa elbette ti sağcı olurum, ancak yoksul biriysem, milli duygular benim için o kadar çok önemli değilse solcu olurum. Bunun biraz da ekonomik durumla ve karakteristik yapıyla ilgisi olduğunu düşünüyorum. Ne Sünni dediğin sağcı olur düşüncesini kabul ederim ne de Alevi dediğin solcu olur düşüncesini. Dediğim gibi din bireyseldir ancak siyaset toplumsaldır. Bu yüzden ben ikisinin arasında bir bağ kuramıyorum.
Sponsor Reklamlar

^çirkin^-^kral^, jetlii11 ve cangibi62 bunu beğendiler.
Anadolum isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.03.11   #13
gencalevi
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: almanya
Rep Puani : 12

mhp ve akp icinde cok sayida alevi vardir bunu inkar etmek dogru degildir
ha sunuda unutmamak gerekir akp li aleviler namazli niyazli aleviler
mhp liler ise vatan millet sakarya edasiyla kürt düsmanligi yapmaktadirlar
Sponsor Reklamlar

gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.03.11   #14
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

gencalevi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
mhp ve akp icinde cok sayida alevi vardir bunu inkar etmek dogru degildir
ha sunuda unutmamak gerekir akp li aleviler namazli niyazli aleviler
mhp liler ise vatan millet sakarya edasiyla kürt düsmanligi yapmaktadirlar

Aynen katiliyorum, bunlar alevi degildir sartlatandir, nerde ekmek var ise oraya gidiyolar. Karin tokluguna benligini satan kisiler
Sponsor Reklamlar

^çirkin^-^kral^, Pir Mehmet ve gencalevi bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.03.11   #15
mustafa güney
Üye
Üye
Nereden: ankara
Rep Puani : 11

SEVGİLİ CANLAR ALEVİLER SAĞCI OLABİLİRMİ ? yazınıza olur tabii.tarihte hep
korkaklar .dönekler .ve çıkarcılar eğemen güçler tarafına geçmişlerdir..bu tarihi bir olgudur.bunu bir misal le verirsek ,sevgili peygamberimiz( SAV )in hakka yürüdüğü andan itibaren bariz şekilde görülür.başka bir tarihi olgu yavuzun valilere yazdığı bölgenizde ne kadar kızılbaş varsa hepsini toplayıp istanbula gönderin fetvası ile tüm anadoludaki alevi kızılbaşlar gizlenmek zorunda kalmışlar bazılarıda tamamen dönmüşler .bu dönmelerle alevi nufusu azalmıştır..eğer ki şah hatayi yavuzu çaldıranda yenseydi o zamanda alevi nüfusu çok sünni nufus azınlıkta kalıp atalarımızın ve bizim çektiğimiz acıları her halde onlar çekerdi.Tarihin derinliklerinden gelen sağ düşünce daima ezici bir sünni güruh oluşturmuştur..bu oluşumu cumhuriyet ile dahada perçinlenmiştir.çünkü cumhuriyet hiç bir dönem kendini sağ akımdan koruma düşüncesini uygulamamıştır.zaten cumhuriyet sağcıdır..aksine cumhuriyet daima solun karşısında olmuş bunun nedeni 40 ,50 , ve 60 .lı yıllardaki kominizm ( rus ) yayılmasına karşı ABD .leri türkiyeyi sağcılık politikası ile sol düşünceye karşı daima üstünlük sağlatmıştır.1950 de menderesin iktidara gelmesi bunun en belirgin kanıtıdır.ben çok iyi biliyorumki ankarada ,kızılay meydanında bulunan güven anıtının önünde şöyle yazan bir levha vardı (hangi yıllarda oraya dikildiğini bilmiyorum) -KOMİNİZMİ NERDE GÖRÜRSENİZ BAŞINI EZİNİZ Diyordu.(levhada ayak resmi koministi eziyordu üst kısımda alt kısımda yazı vardı.).Bu yazı 80 lere kadar orada kaldı.
Türkiyenin başkentinde kızılayında .....
Bütün bu olumsuz uygulamalar ile sağcı bir devlet politikası içinde ezilen bir alevinin üzülerek belirteyimki gayet normaldir. sağcı olması , çünkü güvencesi hiç olmadı vede asla olmayacaktır.türkiyenin en güvenilir kurumu olan TSK dir.1987 yılında orta okulu bitiren oğlum bursa ışıklar askeri lisesini kazanmıştı.o yılki sömestre tatiline geldiği gün hiç unutmam bana şunu sordu-Baba bir ara kendi dosyamı gördüm fakat dosyamın en önünde büyük bir kırmızı kalemle yazılmış A harfi var bu ne demek diye bana sormuştu. Bende oğlum alevi veya atatürkcü diye yazmış olabilirler demiştim.işte bu sağcı devletin politikasıdır.yaşamın en önemli unsuru güvencedir.güvencesi olmayan bir kişi kendini yanlız hissediyor.şimdilerde uygulanan sistemi hepimiz görüyor ve hissediyoruz.bir alevinin sağcı olmasına elbette gönlümüz razı değil .özgürlüğün demokrasinin bağımsızlığın ,hürriyetin ,laikliğin ,yoksulluğun ,ezilmişliğin, cumhuriyetin savunucusu olması gereken bir alevinin , günün şartları onu zorluyor.ve zorlatıyor.böylece ümitsiz kalan alevide düşüncelerinden ödün veriyor.bu duruma şimdilerde bizler bu oluşuma asimilasyona uğrama diyoruz..ALLAH EYVALLAH
Sponsor Reklamlar

mustafa güney isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.03.11   #16
Anadolum
Üye
Üye

Sevgili mustafa güney,

İnsanlar hakkında sağcılar şöyle, solcular böyle diye yorumlamak ne kadar doğru? Bizler Aleviyiz, unutmayın, biz diğerlerine benzemeyiz. Onlar hep bizi aşşağılamaya kalkmış, bazı şeyleri çarpıtmış ve iftiralar atmış olabilirler. Hacı Bektaş'ın dediği gibi bize düşen incindiğimiz halde incitmemektir. Bu yüzden yazdığın yazıyı bir Alevi'ye yakıştıramadım doğrusu.

Ayrıca sağ ve sol çok farklı meselelerdir. Sağ ve solun oluşmasında her ne kadar sosyal durumlar olsa da ekonomik konularda etkin rol oynamıştır. Daha düşük gelirli, işçi sınıfını ve onun çıkarını düşünen taraf sol, varlıklı kesmi temsil eden, özel mülkiyet sahibi insanların çıkarını düşünen taraf da sağdır. Dolayısıyla sırf ezilen olmak solcu olmak için yeterli değildir. Her ne kadar tarih boyunca ezilmiş olsa da varlıklı bir Alevi'nin sol örgütlere ve sol düşünceye destek vermesini bekleyemezsiniz. Bu yüzden sağ ve solun dinle hiçbir alakası yoktur.

Gelelim cumhuriyet meselesine. Cumhuriyet dönemini başlatan, devrimleri gerçekleştiren ve çağdaş Türkiye'yi kuran Kuva-yi Milliye sonrasında Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ismini almış, meclisin açılmasından sonra Cumhuriyet Halk Fırkası adını kabul etmiş ve en sonunda Cumhuriyet Halk Partisi olarak kalmıştır. Yani cumhuriyeti kuran, devrimleri gerçekleştiren, çağdaş Türkiye'nin temelini atan bir bakımdan CHP'dir. CHP'nin sol bir parti olduğunu göze alırsak "cumhuriyet hep sağdan yana olmuştur" teziniz bir bakımdan çürümüş oluyor. Bunun yanında sol:komünizm diye birşey yoktur. Sol'da da çeşitli kollar vardır tıpkı sağda olduğu gibi. Sosyalizm, Komünizm ve Sosyal Demokrasi bunlardan birkaçıdır. Türkiye Cumhuriyeti sosyal demokrasiyi amaçlamıştır. Bu nedenle sosyal demokrasinin ekonomik programı olan solidarizmi yani karma ekonomiyi kabul etmiştir. Bu sistem ne tamamiyle halkı özel sektörün eline teslim etmekte, ne de özel mülkiyeti tamamiyle kaldırarak sosyalizmi ilan etmektedir. Dolayısıyla bir nebi ortaya yakın soldur. Türkiye'de solidarizm ve ulusalcılığın ortak adı Kemalizm olmuştur ki birçok otorite tarafından Kemalizm de sol bir görüştür. Yani Komünizm'in aşşağılanması sola engel olmak ve sağı korumak demek değildir.

Ama eğer eleştiriniz şuanki devlet yapısına ise kabul, şuanda sola karşı bir engelleme, sağa karşı bir koruma politikası izlenmektedir. Bunu görmek için çaba sarfetmeye gerek yok, kör ve sağır olmamak yeterli. Ancak bu size cumhuriyet dönemini genelleyerek Aleviler'e şöyle zulüm çektirdi, sağı böyle korudu, sola böyle engel olundu deme hakkı kazandırmaz. Anladığım kadarıyla Alevi ve Atatürkçü bir aile olduğunuzu söylüyorsunuz. Ben cumhuriyet dönemini eleştiren bir Atatürkçü olarak ilk kez sizi görüyorum açıkçası.

Ben naçizane yazılarınıza gördüğüm yanlışlara cevap vermeye çalıştım. Fikrinize saygısızlık olarak algılamayın.

Muhabbetle.
Sponsor Reklamlar

Alevi, ^çirkin^-^kral^ ve jetlii11 bunu beğendiler.
Alt 13.03.11   #17
mustafa güney
Üye
Üye
Nereden: ankara

SEVGİLİ ANADOLUM
( İnsanlar hakkında sağcılar şöyle, solcular böyle diye yorumlamak ne kadar doğru? Bizler Aleviyiz, unutmayın, biz diğerlerine benzemeyiz. Onlar hep bizi aşşağılamaya kalkmış, bazı şeyleri çarpıtmış ve iftiralar atmış olabilirler. Hacı Bektaş'ın dediği gibi bize düşen incindiğimiz halde incitmemektir. Bu yüzden yazdığın yazıyı bir Alevi'ye yakıştıramadım doğrusu.)
Benim yorumumda insanlar hakkında sağcılar şöyle solcular şöyle diye bir yazı görülmemektedir. sizin benim bu yorumum hakkında yazdıkarınız tamamen boşluktan yazmışsınız yani laf olsun diye düşünüyorum.
Hayatın akışı içinde 1948 doğumluyum.1955 den itibaren yani aklımın sardığı tarihden bu güne kadar yaşamış olduğum gerçeklerin ışığında yorum yazım bir hayat akışıdır.Algılayanlar için ,Algılamayanlar için tekrar hayatımın akışından bir örnekle devam edeyim.
7 yaşımda iken köyümün alevi köyü olması ile civarımızdaki sünnilerin köyümüzü basacakları korkusunu yaşadık.nedeni o yıllarda köyümüz oyunu chp ye vermiştir . cumhuriyet ile ilgili yazmış olduğum yazımı iyi etüt ediniz.cumhuriyetten sonrada aleviler hep dışlanmıştır. ikinci sınıf dahi olamamıştır.Cumhuriyet kurulduktan sonra bakınız benim kasabamda haftalık pazar alışverişlerinde önce birinci sınıf olan sünniler alışverişlerini yaparlar ,öğleden sonrada alevilere alışveriş yaptırılırmıştı..bu misalden anlaşıldığı üzere cumhuriyeti kuran CHP aleviliği hiç bir zaman destekleme girişiminde olmamıştır.sizler yaşamadığınızdan her şey sizlere toz pembe görünüyor.Biz köyümüzde cem yaparken gece bekciler daima jandarma gelecek korkusu ile çok sıkı bir nöbet tutarlardı.bizim köyümüz ankaraya 60 km.olmasına rağmen elektirk 1979 da gelebildi.1986-87 yıllarında şehirde yaşıyan köylülerimizi sende silah varmış diye götürüp soğuk su işkencesine tabi tutulan işten atılan hapis yatan onlarca insanımız var .özalın politikası ile oluşturulan o meşhur dal gurubu denen güçler yaptı .sırf alevileri sindirmek için yaptılar.1985 yılında güzelleştirme derneği kurduk tüziğimizi beğenmediler dernekler şubesi bize köy camimizi onarma köy imam evi yapımı menfez gibi işlerin ancak yapılması şeklinde hazırlanan maddeleri onaylayarak iznini verdi . biz köyümüze betonarme cem evini ancak 1991 de yapabildik.daha önce cem köyün en geniş ocaklı evinde yapılırdı .87 yılında ilk köy şenliğini gerçekleştirdiğimizde dernekce yaptırılan köy imam evinin açılışı bahanesi ile yapabildik tam 17 yıl bu eğlencelerin bizzat sunuculuğunu üstlendim.samimiyetle arz ederimki tam 20 sene köy yolumuzun asfaltlanması için nice mücadele verildi.90 yıllarda demirel hükümetinde bayındırlık bakanı olan zatın oğlunu iyi tanırdım bir sohbette köyümüzün adını verdim babana bir zahmet ulaştırda köyümüze asfalt yapabilirmi diye .bir hafta sonra bakanın oğlu geldi abi sizin köy alevi imiş be abi olmaz demişler diye haber verdi.evet bakanın oğlu böyle cevap verdi .köy yolumuz ancak 3 yıl önce şose yapıldı.bütün olumsuzluklara rağmen biz aleviler Aksine chp yi tüm kalbimizlede daima destekledik ve desteklemeğede devam edeceğiz.küsmüyoruz.tüm alevilere karşı yapılan katliamlar genelde chp dönemlerinde olmasına rağmen.çünkü ATATÜRKÜN Partisi olarak kabüllendik.cumhuriyet yine söylüyorum o günlerdede bu günlerdede hep sağcı olmuş ve daimada olacaktır.
nedeni bir önceki yorumumda açıkca belirtilmiştir bütün hayatım boyunca ayrıma ,ikiliğe karşı gelmeğe büyük çaba gösterdim yapılan tenkitlere kendimi
alıştırdım .meyvası olan ağacı taşlarlar. üzüldüğüm tek neden yazılarımı iyi okumadan ortaya çıkılmasıdır.şöyle bir göz gezdirip hemen atıp tutuyor .bu örnekte olduğu gibi halbuki ben hayatın içinde yaşanan acı gerçekleri arz etmeğe çalıştım .sağlıcakla kalınız ALLAH EYVALLAH.
Sponsor Reklamlar

^çirkin^-^kral^, Pir Mehmet ve gencalevi bunu beğendiler.
mustafa güney isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.03.11   #18
Anadolum
Üye
Üye

Sevgili ağabey,

Yaşınızdan ve yaşadıklarınızdan dolayı size saygım sonsuz. Yaşadıklarınızı sadece sizin köyünüz değil, eminim ki bütün Alevi köyleri yaşadı. Birçok köyde de bir kırgınlık, küskünlük sözkonusu. Yalnız Aleviler'e karşı bu tavır Cumhuriyet'ten sonra başlamadı. Cumhuriyet'ten önce daha da ağır tavırlar vardı, Cumhuriyet'ten sonra da devam etti. Ancak bunu Cumhuriyet rejimine yıkmak, Cumhuriyet dönemini genellemek, sanki olmuyordu da Cumhuriyet döneminde başladı gibi göstermek bence kasıtlı yapılan birşeydir. Saydığınız dönemlerin hangisi CHP dönemi anlayamadım. CHP döneminde oldu diyorsunuz ama başka dönemlerden örnek veriyorsunuz. Elbette CHP döneminde de olmuştur ama bu suçlunun CHP olduğunu göstermez. Türkiye'deki yobaz potansiyelini göz önünde bulundurursan CHP dönemi de olsa, MHP dönemi de olsa, AKP dönemi de olsa Aleviler'e karşı bu iğrenç tavırların olmasının doğal olduğunu anlarız. Bu yobaz kesim bilinçlendirilip Aleviler'e birlikte yaşamak onlara öğretilene kadar bu tavırlar sürüp gidecektir. Anakara'da, Kahramanmaraş'ta, Sivas'ta, Çorum'da, Tokat'ta, hatta ve hatta büyük şehirlerimizde bu iğrenç tavırların kopyaları tekrar yaşanacaktır, yaşanmıştırda. Zira benim bahsettiğim şey bunu Cumhuriyet'le başlamış ve bunların sorumlusu Cumhuriyet rejimi ile CHP imiş gibi anlaşılmasına yol açacak şekilde dile getirmek.

Tekrar söylemek istiyorum, yaşınız ve yaşadıklarınız nedeniyle size saygım sonsuz. Ben sadece yazınızı biraz farklı algıladım, başkaları tarafından da yanlış anlaşılabileceğini hissettiğim için cevap yazma gereği hissettim. Saygısızlık ettiysek affola.

Muhabbetle.
Sponsor Reklamlar

^çirkin^-^kral^ bunu beğendi.
Alt 19.03.11   #19
Elfida
Yeni Üye
Üye
Nereden: -

candan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
basimdan gecen bir olayi animsadim

cem evinde konser verilmisti bu arada halay calarken ezgiler kurtce okununca konuklardan bi mirildanma tekili söylemler olustu..neyse bastirildi ama diger gun cem evine gittigimde en cok sessi cikan corumlu bi yasli teyzem dede kurultay baskaniyla hareretli konusmuyor ..bagiriyor resmen

alevi evinde kurtce sarki söylemek ne demek burasi aponun dernegimi vb...bakin teyzem alevilik etnik kökene bagli degildir, arabin kürdün turkun alevisi vardir nihayet propagande degil halay sarkisi neden bu kadar asiri tepki veriyorsunuz desemde teyzemde rahmetli basbugun kani fena yapismisti....

kisacasi alevilerin turkunu bi yana birakin kürt kökenlilerin dahi MHP ye oy verdiklerini hatta ülku ocaklarinda katildiklarini bilirim.

siyasi ile inanc nasil özdeslesir sorusuna gelince tabiki alevilik ägretisinde mazlumdan hakkaniyeten bahsedilir

siyasi cok farkli konu bakiyorum en agir solcuyum diyen kisi yeterki imkani olsun valla kendisini dusunur..

arkadaşım o dediğin o kadar azki yüzde 1 bile değil inan
Sponsor Reklamlar

jetlii11 bunu beğendi.
Elfida isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.05.11   #20
44Arguvan
Misafir
Misafirler

Alevilik bir felsefedir,dinin icinde bir inancdir bizim felsemizde din, irk ayrimi olmaz bizler 72 millete ayni gözle bakariz incilsekde incitmeyiz bizim kabemiz insandir (Hz Ali).
Simdi yukardaki soruya gelince alevi olupda sagci olabilirmi ?
böyle bir güzelim felsefeyi iyi taniyan bilen ve uygulayan zaten sagci olmazki ama günümüzde malesef alevi bir aileden dogupda sagcida , yobazda olanlari görebiliyoruz , nasilki dersimli bir dedenin (Ismail Gündogdu) akp den aday adayi , Mhp´dende miletvekili aday adaylari arasinda en az iki alevi dedeside basvuruda bulunmusturki (Timurcan Ulusoy ve Zeki Öztürk) ve malesefki gün gectikcede artmaktadir,
gerci bunlar benim gözümde birak alevi dedesi alevinin A sini anlamis bilmis degilerki alevi hic olamazlar : )
Yukardaki canlarin güzel görüslerini ve paylasimlarini kutluyorum ve bir cogunada katiliyorum güzel yüreginize saglik
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
  Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...