Sponsor Reklamlar

Anketimiz: Alevi Köylerinde Camilerin Olması Sizce Doğrumu ?
Evet Dogru 0 0%
Kesinlikle Hayir 10 76.92%
Farketmez 3 23.08%
Katılımcı sayısı: 13. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Seçenekler
Alt 02.12.10   #31
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Alevi Köylerinde Camilerin Olması Sizce Doğrumu ?

SHİFT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
yav bana anlatma bunlarıı ahiret denilen birşey var ben nekadar olsada kilseye gidiyorum Ahanda al isbatı ( inya minya patrişya abdi mina şareeee ) amen

genede cami olsun kilisede olsun hatta ve hatta tapınaklar yapalım şamanlar gelsin budist ler gelsin her kim olursan ol gene gel bidaha gel olsun ne olmuş yani ben olsun deyince olacakmı sanki

Tabi Tabi Tabi Mevlana Ne demis Gel Yine gel Kim Olursan Ol Yine gel Ama Turbe girisinde suda yaziyor Giris 20 YTL
Sponsor Reklamlar

^çirkin^-^kral^ ve datatip bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.02.11   #32
buğulu
buğulu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Nereden: erzurum
Rep Puani : 11

Şu anda aslında ilk önce olması gereken ilk alevi köylerinde cem evi olması .ha cami için takdir köylülerindir .am ben bir sunni köyünde bizi düşünülerek yapılmış bir cem evi görmedim ne yazıkki...((
Sponsor Reklamlar

Alevi, ^çirkin^-^kral^ ve gencalevi bunu beğendiler.
buğulu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.02.11   #33
mustazaf
Yeni Üye
Üye
Nereden: ...
Rep Puani : 10

eğer namaz kılan aleviler varsa ve bu yönde talep varsa neden olmasın.
Sponsor Reklamlar

^çirkin^-^kral^ bunu beğendi.
mustazaf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 28.02.11   #34
gencalevi
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: almanya
Rep Puani : 12

alevi köylerinde cami degil cemevlerinin olmasi lazim namaz kilan alevi oldugunuda sanmiyorum
Sponsor Reklamlar

^çirkin^-^kral^ ve Pir Mehmet bunu beğendiler.
gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.03.11   #35
mustafa güney
Üye
Üye
Nereden: ankara

Sevgili canlar
1243de ANADOLU selçuklularI bizanslılardan ankara çankırı illerini aldıktan sonra bu bölgeleri türkleştirmek için yerleşime açmış 1260 lı yıllarda benim sülalem bu köye yerleşmiş ve köyde taştan örülü kiliseden dönme bir taş yapıyı selçuklu devleti kendi mimarisi tarzında bu taş yapının içini camiye dönüştürülüp hizmete sunmuşlar .daha sonra osmanlılar buralara hakim olmuş 1566 yılında osmanlı bizim köydeki bu taş yapı camiyi vakıf eseri olarak kayda almış ve maaşlı bir imamla bir müezzin görevlendirmiş .baskı ve zülüme rağmen aleviliğinden kopmayan atalarım ve köye yerleşen diğer sülaleler birlik olup yollarından dönmemişler etrafımızdaki köyler tamamen katı bir sünni itikatına saplanmalarına rağmen köyümde ben 7 yaşında iken aklım sardığı kadarı ile cem evine gündüz küçük kaplarla su taşır gece de az bir süre cemde kalırdık ve hiç asla bir aksaklık olmadı ve cem her yıl anadolu inanç sistemine göre devam etmiştir ve her yıl cem yapmaktayız . daimada cem devam edecektir.anadolu inanç sistemine uygun bir cem evine 1991 yılında kavuştuk .fakat cem evimiz o günkü şartlar içinde yapılmıştı şimdi yeterli gelmemekte.ileriki senelerde yeniden yapabiliriz..diğer yandan köyümüzdeki cami tarihi bir eserdir vakıflar genel<müdürlüğüne aittir.1987 yılında caminin yan kenarına minare yaptılar .2009 yılında caminin iç kısmını elektirikli ısıtma ile donatıldı.köyümde namaz kılınır bilhassa cuma günü oldukca kalabalık olur.asla asimilasyon sözkonusu olmaz .bayramlarda bayram namazları camimiz dolar orada tüm canlar topluca bayramlaşırız. şunu ısrarla belirteyim .bu yazımdan sonra olaki bizi ne şiilerle nede sünnilerle asla yandaş görmeyin .köyümüz insanı ilerici devrimci atatürkcü cumhuriyete gönülden bağlı bir yapının içinde daima ayaktadır. ve cem ibadetinide aynı sıcaklıkta yapmaktadır .bilhasa yeni gelişen genç kuşak beni çok mutlu etmektedir.Hepinize saygı ve selamlarımı sunarım .sağlıcakla kalınız ALLAH EYVALLAH
Sponsor Reklamlar

mustafa güney isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.03.11   #36
cangibi62
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: gurbetten
Rep Puani : 30

alevi köyunde cami...saka gibi geliyor ilk etapta fakat bariz taleb varmi??? var ise bisi diyemem nede olsa sii olan ehlibeytciler namaz kiliyorlar

arti cem evi taleb edilse bile inadina cami yapilan köyler var, bu nedenle talebi olan yerlerde bisi diyemem buda benim ALEVI anlayisim HOSGÖRÜ.
Sponsor Reklamlar

Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.03.11   #37
mustafa güney
Üye
Üye
Nereden: ankara

sevgili candan
şii ehlibeytciler namaz kılıyor ifadenize kısa bir cevap vermek isterim.
çevresi katı bir sünni itikatı ile çevrili yerleşim yerlerinde elbette mahalle baskısı olacaktır.nitekim bundan 50 -60 yıl önce kasabamızda alevilere haftalık (cuma günleri sonraki yıllar perşembeye döndü ) pazar alışverişlerini ,öğleden sonra yaptırırlarmış. sabah dükkanlardan sünniler pazar alışverişini yapar öğleden sonrada gariban alevilere yaptırırlarmış .bunu rahmetli annem bize hep anlatırdı çünkü o yaşamış bu durumu.bu baskılar neticesinde
asimilasyona uğramış köyler var köyler olmasa oranın halklarından dönenler olmuş . bir diğer konu 50 li yıllarda köyünden kente iyi bir yaşam için göç eden ve göçün sonucu uzun yıllar kentte yaşam mücadelesi verip emekli olunca köyüne dönenlerden elbette bizim ve sizin gibi düşünen olmayacaktır.bunlar hem şeriatını hemde tarikatını yapmaktadırlar.bu durumu şii ehlibeytciler olarak değerlendirmek biraz haksızlık diye düşünüyorum.bir ara 70 li yıllarda köyümüz camisi boş durdu. halk istemediğinden dolayı imam ataması yapılmadı.o yıllarda kentte ve köyde vefat eden canların cenazelerini hem alevi inancı ile hemde şimdiki sünni itikatına göre kaldıracak kişiler bulunamadı .cenazesi olan kentte mahallesindeki caminin hocasını getirmek zorunda kaldı .çünkü cenazesine gelen sünni komşularının o cenaze sahibini köyündeki olumsuzluklar için dinsizlikle suçlamasında korktuğundan gayri ihtiyarı tetbir almak zorunda kaldılar.bir diğer yanı o yıllarda sünni köylerinden köye bir arkadaşını ziyaret veya çalışma için gelenler vakit zamanı camiye gitmek istemeleri bütün bunları yaşayanlar daha iyi anlarlar.
köylülerde bir eziklik yarattı ve camiyi işler hale getirdiler.bizim köyümüzde
alevilik anadolu inanç sistemi doğrultusunda hünkarımızın edep yol ve erkanı daima yürüyecektir .değerli candan nick li can hayata daha geniş bir çerçeve ile bakınız .elbette bir köyde camide olsun cem evide olsun her ikiside yeri geliyor aranıyor. yukarıda yazılanları ve bir önceki forum yazımı iyi etüt etmelisiniz .bütün bu oluşumlar yıllarca biriken tecrübeler sonucunda gelişen
gelişmelerdir.Sağlıcakla kalınız ALLAH EYVALLAH
Sponsor Reklamlar

^çirkin^-^kral^ ve cangibi62 bunu beğendiler.
mustafa güney isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.03.11   #38
cangibi62
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: gurbetten
Rep Puani : 30

tabiki haklisiniz mustafa can benim derdim zorunlu dayatmadir, yani alevi sunni cami talebi yoksa ille asimilasyon oyunlarindan dolayi karsi cikarim lakin hosgöru boyutu tek tarafli olmamamli yillardir alevi mekanlarinda akp DINCI gibi görunup bizlerin mezarlarini yikipp kemiklerin üzerine bina yaptilar

kimsenin namazina niyazina dil uzatacak yapida degilim olmadimda....

Allah yüreklerde ki gecenleri bilir..
Sponsor Reklamlar

Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.03.11   #39
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

gencalevi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
alevi köylerinde cami degil cemevlerinin olmasi lazim namaz kilan alevi oldugunuda sanmiyorum

bu da ehlibeyte ihanettir, bunu aklından geçirip uygulayan düşkündür...
Sponsor Reklamlar

gencalevi bunu beğendi.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.11.11   #40
Damal Kızılbaşlığı
Damal Kızılbaşlığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Damal, Ardahan.
Rep Puani : 10

Bu fark etmez diyenlere; ''Sünnileşmek ister misiniz'' diye sorsak yine fark etmez derler.
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...