Sponsor Reklamlar

Alevi Köylerinde Camilerin Olması Sizce Doğrumu ?

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Anketler Forumunda Bulunan  Alevi Köylerinde Camilerin Olması Sizce Doğrumu ? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Anketimiz: Alevi Köylerinde Camilerin Olması Sizce Doğrumu ?
Evet Dogru 0 0%
Kesinlikle Hayir 10 76.92%
Farketmez 3 23.08%
Katılımcı sayısı: 13. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Seçenekler
Alt 25.12.09   #11
BADBOY
Yeni Üye
Üye
Nereden: esenyurt
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Alevi Köylerinde Camilerin Olması Sizce Doğrumu ?

yapılsında asırıya kaçılmasın
Sponsor Reklamlar

BADBOY isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.01.10   #12
Merdan
Merdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Ankara

Şimdi güzel dostlar hepinizin fikrine saygım var fakat şunu da göz ardı etmeyelim.. Bu gün yaşadığımız köylerimiz asimilasyon tehdidi altındadır -bunda hepimiz mutabıkız sanırım- halimiz böyleyken içimizde köyünde cami olanlar var olmayanlar var olanların bir kısmında cami hiç kullanılmazken bir kısmında Alevi ler de camileri kullanıyorlar.. Ben bir kaç köyde şahit olmuştum ki onlar da gerçekten Alevilik üzerine bilge kişiler.. Sorun şu arkadaşlar. İbadet dediğimiz şeyi ister Alevi ister sünni kim olursa olsun nerde ve nasıl yaptığı mühim değildir.. Cami de eğer sen kendi inanışına göre ibadet edebiliyorsan(maalesef buna imkan yok) cem evine gerek yok. Ama durum bizde çok farklı işliyor bu gün bizi yok sayan bağnaz karakterler var ve bunu sistemle ortak bir payda da yapmaktadırlar. Yani sözün kısası bizler için Cami de olsa olur Cem evi de bizim ibadetimiz bizi onların ibadeti onları ilgilendirir.. O yüzden ben Fark etmez diyorum.. Saygılar..
Sponsor Reklamlar

Alt 04.02.10   #13
gezgin1881
Banned
Banned Users
Rep Puani : -10

alevilik özünde ibadeti şekilde koparmıstır kaldıki Kuranı kerimde biçok surede namazınızı kılın der ama namazın şekli belirtilmemiştir. Biçok yok edilen millettede namaz kılmaları söylendigi belirtilmistirki demekki namaz müslümanlık önceside şekili farklıdır ama vardır bu nedenle namazı ibadetten öte sekilcililigi ön plana cıkaran sünni anlayıstan çok uzaktır alevi felsefesi, kaldıki namazdaki secde rüku vb herşey cem törenlerindede yapılmaktadır sonuc olarak hz. Ali de namaz kılmakta idi alevilikte ise orta asyadan kalma eski Türk dini şamanizmden çok büyük etkiler vardır sonuc olarak yeterince cami oldugunu düsünüyorum ve bu camilerin imamlarıda yine sayısı 20 milyonu bulan alevi insanlarınında ödedigi vergilerle maaşları ödeniyor bir ülkede 80 binden fazla cami olması yeterince oldugunu gösterir
Sponsor Reklamlar

gezgin1881 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.04.10   #14
yasamak_güzel
yasamak_güzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: ankara

herkesin fikrine saygı duyarım mesela bizim köyümüzde cami var fakat biz burasını cem olarakta kullanabiliyoruz ben cami olmalı diyorum en azından köyümüzde olmasından memnunum
Sponsor Reklamlar

Bedenin orucu, irâde ve ihtiyarla azaptan korkup sevâba girmeyi, ecre nâil olmayı dileyerek yemekten kesilmektir. Nefsin orucu, 5 duyuyu öbür suçlardan çekmek, kalbi de bütün şer sebeplerinden ayırmaktır. Kalbin orucu, dil orucundan; dilin orucu, karnın orucundan hayırlıdır.
h.z Ali
yasamak_güzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.04.10   #15
sert ismail
sert ismail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye

Cem olayının kökeni nereye dayanmaktadır. Geleneksel görüş Alevilikle ilgili temel toplumsal kurumların tümünü olduğu gibi Cem kurumunu Hz. Muhammed’in Mirac’ı sonrası yapılan “Kırklar Cemi”ne dayandırmaktadır. Buna göre Cem ibadetinin temelleri Kırklar Cemi’nde atılmıştır. Büyük Alevi Ozanlarının Cem’in Kırklar Cemine dayandığına ilişkin birçok deyişleri bulunmaktadır. Mesela Kul Himmet bir deyişinde (Aslanoğlu 1997a: 77) bunu
“Kırklar ile bile âyin-i cemde
Bu aşkın sırrına özendi Ali”
Sponsor Reklamlar

sert ismail isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.04.10   #16
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Akil var mantik var kullanilmayacak bir caminin alevi koyunde ne isi var , devletin islami politikasi isde soyledigimde ben kotu oluyorum yahu hadi camide yapilmasin cem evide bizim dedelerimiz cemi evlerde zorlukla yapmislardir lokus isiginda mum isiginda yapmislardir

sonra vay efendi mum sondu yapiyolar yok bilmem ne koyde okul yok su yok elektirik yok saglik ocagi yok

CAMI var alaha sukur hamdolsun........
Sponsor Reklamlar

DevrimChe bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.04.10   #17
yasamak_güzel
yasamak_güzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye

Cihan Tas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Akil var mantik var kullanilmayacak bir caminin alevi koyunde ne isi var , devletin islami politikasi isde soyledigimde ben kotu oluyorum yahu hadi camide yapilmasin cem evide bizim dedelerimiz cemi evlerde zorlukla yapmislardir lokus isiginda mum isiginda yapmislardir

sonra vay efendi mum sondu yapiyolar yok bilmem ne koyde okul yok su yok elektirik yok saglik ocagi yok

CAMI var alaha sukur hamdolsun........

vallahi cihan hoplasanda zıplasanda bizim köyde cami var
Sponsor Reklamlar

Bedenin orucu, irâde ve ihtiyarla azaptan korkup sevâba girmeyi, ecre nâil olmayı dileyerek yemekten kesilmektir. Nefsin orucu, 5 duyuyu öbür suçlardan çekmek, kalbi de bütün şer sebeplerinden ayırmaktır. Kalbin orucu, dil orucundan; dilin orucu, karnın orucundan hayırlıdır.
h.z Ali
yasamak_güzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.04.10   #18
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

yasamak_güzel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
vallahi cihan hoplasanda zıplasanda bizim köyde cami var

sende anlamadin beni bir semte 10 cami var neden cocuklar icin park varmi yok bir egitim tesisi spor tesisleri varmi yok dinle milletin kafasini yikiyolar

inanc kisinin icindedir kisi yeri gerli kül ile toprak ile abdest alir zeytin ile ekmek ile orucunu acar bize bunlari anlatmayin ASK-I NIYAZ kul ile ALLAH arasindadir

dini siyasete dokup insanlari somurmekmi muslumanlik

aleviler okadar akilli bir toplumki katledilmelerine oldurulmeleine ragmen sesizce ve derinden susarak kendi inanclarini yerien getiriyolar tabiki anlayana sivri sinek saz analamayana AKP -Refah partisi AZ
Sponsor Reklamlar

Deniz ve esra.tutsak62 bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.04.10   #19
sert ismail
sert ismail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye

Hz.Peygamberimizin Hz.Ali ve Ehlibeyt-i Hakkında Söylediği Ayet Hükmünde Hadisler
Hz.Peygamberimizin Hz.Ali ve Ehlibeyt-i hakkında söylediği AYET hükmünde HADİSLER…!!!

“İÇİNİZDE DEĞERİ BİÇİLMEZ İKİ AĞIR ŞEY BIRAKIYORUM HİDAYET DOLU OLAN ALLAH’IN KİTABI VE EHLİBEYT’İM. BUNLARIN İKİSİNE TUTUNURSANIZ ASLA DOĞRU YOLDAN ÇIKMAZSINIZ. BUNLARIN İKİSİDE KEVSER HAVUZUNUN BAŞI UCUNA VARINCAYA DEK ASLA BİRBİRLERİNDEN AYRILMAYACAKLAR..!!! “
bizlerdemokratinsanlarız canlar herneyaparsan kendine yaparsın camiyedegitsen kendine gitmesende kendine
Sponsor Reklamlar

sert ismail isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.06.10   #20
mechul
Banned
Banned Users
Nereden: mmmmm
Rep Puani : 30

Alevi köylerine cami yapılması tamamen siyasi mekanizmanın ürünüdür toplumsal hiçbir yararı yoktur. 1980'den sonra uygulanan çirkin bir asimilasyon oyunudur ve bizler sindirilmiş bir toplum olarak cami'yi cem evi olarak kullanıyoruz diyerekten bile buna sevinebiliyoruz.
Bırakın evet'i farketmez şıkkı bile kabul edilemez,

Bunun adı bizde olmayanı bize zorla yamamaktır, dayatmaktır bunu asla kabul edemeyiz

Cami Aleviler için Kilise Sinegog vb inanc merkezleri kadar saygın ve bir o kadar yabancı yerdir,

Hz.Ali mescitte öldürüldü diye degil inancımızda olmadıgı için biz camiye gitmiyoruz böyle akıldışı iddaları kimler uyduruyor anlamış degilim. Bektaşi fıkraları güldürü altında bizlere yeterince göndermeler yapmıştır..
Sponsor Reklamlar

mechul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...