Sponsor Reklamlar

Abdest

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Alevi'likte İbadet Forumunda Bulunan  Abdest Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
  • 1 gönderen Karia
  • 1 gönderen kristal
  • 2 gönderen Deniz

Seçenekler
Alt 12.04.14   #1
Karia
Yeni Üye
Üye
Nereden: İzmir
Rep Puani : 10
Standart Abdest

Canlar, hepinize selam olsun.Tartışılan abdest konusunu ele almak istiyorum.
Kur'an' da geçen abdest, temizlenme konusu iki ayette geçiyor.
Maide 6.
"Ey Allah'a ulaşmayı dileyenler! Salat/Zikr/Dua'ya kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve başlarınıza mesh edip her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz, iyice yıkanarak temizlenin. Hasta olursanız veya seferde bulunursanız veya biriniz abdest bozmaktan (def-i hacetten) gelir veya cinsel ilişkide bulunur da su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa yönelin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin (Teyemmüm edin). Allah, size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez. Fakat O, sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz."

Nisa 43.
"Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar salat'a yaklaşmayın. Cünüb iken de yolcu olanlar müstesna gusül edinceye kadar yaklaşmayın. Eğer hasta olur, veya yolculukta bulunursanız veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince veya cinsî münasebette bulunup, su da bulamazsanız o zaman tertemiz bir toprak ile teyemmüm edin. Niyetle yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz ki Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır."

Bildiğim abdest ayetleri bunlar canlar, elbette herşeyden önce manevi temizlik.
Çok tartışılıyor gusül abdesti nasıl alıcaz diye; yok nereyi yıkayacağız gibi sorular soruluyor.Allah'ın bize bildirdiği gibi sadece güzelce temizlenmemizdir.

Allah'ın bildirdiği gibi ibadetlerimizi gösteriş için yapmamayı ve yardımı paylaşımı öğütleyen Maun suresini vermek istiyorum.
Tefsiri
1. Dini yalanlayanı gördün mü?
2. İşte o, yetimi itip kakar,
3. Yoksulu da doyurmayı teşvik etmez.
4. Yazıklar olsun o salat/zikir/dua edenlere
5. Onlar ibadet konusunda yanılgı ve gaflet içindedirler,
6. Onlar gösteriş yaparlar.
7. Hayra ve yardıma engel olurlar.

Not : Doğuştan sünni baskısı yemiş biriyim, sonradan aleviliği öğrendim daha doğrusu öğrenmeye çalışıyorum gerçekten benimsediğimi düşünüyorum, benim özüm buymuş diyebiliyorum.
Yanlışım varsa düzeltin canlar, Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun...
Sponsor Reklamlar

kristal bunu beğendi.

Konu Karia tarafından (12.04.14 Saat 16:49 ) değiştirilmiştir.
Karia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.04.14   #2
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 65
Standart Cevap: Abdest

suyun bazı özellikleri var.
bir bardak suya içinizden güzel bir dua okuyun(illa arapça olması gerekmiyor)
için etkisi olur.
bir japon bilim adamı birkaç büyükçe kaba su doldurur
herbirine sırayla değişik sesler dinletir.
bu seslere göre su değişik görüntülerde kristaller oluşturur(mikroskop altında bakılır)
bana göre bu abdest olayıda belkide geçmiş inançlardan geçen sprütüel bir rütüel.
Sponsor Reklamlar

Karia bunu beğendi.
kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.04.14   #3
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Rep Puani : 102

bir ara Şamanist innacınada bakın belki nerden deldiğinizi hatılarsınız .gök tanrı ateş su
Sponsor Reklamlar

kristal ve Karia bunu beğendiler.
Alt 13.07.14   #4
Beşiktaş
Üye
Üye
Nereden: J
Rep Puani : 10

bende bişeyler sorayım insan vucudunda en cok mikrop üreten bölgeler ayak ve koltuk altıdır ohalde abdest temizlenmekse abdest alırken neden koltuk altınıda mest etmezsiniz benden söylemesi namazlarınız zai olur
Sponsor Reklamlar

Beşiktaş isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 09.05.17   #5
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Rep Puani : 102

Beşiktaş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bende bişeyler sorayım insan vucudunda en cok mikrop üreten bölgeler ayak ve koltuk altıdır ohalde abdest temizlenmekse abdest alırken neden koltuk altınıda mest etmezsiniz benden söylemesi namazlarınız zai olur

mest etmaye gerek yok. temiz insan her daim temizdir.
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...