Sponsor Reklamlar

Sirr-i faş

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Alevi'likte İbadet Forumunda Bulunan  Sirr-i faş Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 29.05.13   #21
HURUFİCAN
HURUFİCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 0
Standart Cevap: Sirr-i faş

İlahsız yaşam mı? Kafamızda bulunan ilahı bulmak mı? Yoksa bulunduğu bilinen şartları konulsa da bireyin anlayacağı ilahı anlaması ile düşüncelerimizle Tanrısallığın fikirlerimizin neresindeyiz. İlahın varlığı tekliği çokluğu özellikleri İnsanın idraki ile var olması, var olmanın düşlediği algıladığı mevcut olanların varlığı olduğunu kabulüdür. Tanrının var olması insanın yarattığı" inanç yönünden" çıkarsal kazanım olarak görünmektedir. İnanılan tanrı için İnsanın varlığıda Tanrı için kazanım sayılmaz. Varlık manasında(insan)olmasaydı tanrı olmazdı. Tanrıyı ilah yapan insanın bizzat kendisidir. İnsanlık tarihi bunun kanıtıdır. Tanrının ortaya koyduğu din veya dinler var ise (yoksa) bu kadar tarihsel süreç içerisinde acı ve o kadarda bir birleri ile çelişip düzensizliği ortaya çıkarmıştır. Kazanımlar kayıplar(dinlere-mezhepler) gerçekçiliği ile her şeye hakkı ile bilen yapan hüküm sahip olması nasıl bir ilah veya ilah olmanın değerlerini düşünmemize sebep olmaktadır. Zaman içerisinde değişime uğrayan varlıkların yaşamı bilinen dinler değişimi ile dini kurallarda reform olması şartı tanrısal evrensel bir yapıyı yüceliğini sarsıp ayakları altına aldırmak olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğleki bu düşünce doğruluğu tartışılmayan ve şüphe edilemeyecek kadar doğru olan gerçeklik olarak karşımıza dikilmektedir. Böylelikle taşları yerine koydukça "kendini "bil-mek ile başlamak doğru bir yaklaşım sayılamaktadır.
Bu önermeler dogmacılar belirli sebepler ve inanç esaslarını kullanarak halkı kelepçelemişlerdir. Kendi yaptıkları aslı değiştirmediği gerçekçiliğini ortaya koyduğunu sorgulayan aklıselimler tarafından bu kuramların ve bu dogmacıların vaziyeti açıktır. Kadim inanç ve tarihi adımları insanlığın geldiği merkez ile ilintili olduğunu gerçektir. Her halk çeşitli nedenlerden dolayı pratik olarak düşüncelerini geliştirmiş etkilemiş etkilenmiştir. Çok Tanrıcılık hava denizgüzellik sağlık rüzgâr ateş tanrılarının başını çeken ve ilahlaştırılarak insanın varamadığı en son dağda ikame olan Zeus(baş tanrı)yerini tüm tanrılar atılıp tanrı ve Tanrıcılara yüklenen mistik doğa üste güçler kabulü tek tanrıda birleştirilmiştir. Bu işin gerek sosyal gerek felsefik veya günümüzde ateist yönü ifadesi olarak bakılmaktadır. Diğer yandan Deizm düşüncesinde ise DİN kuralları getiren ile belli ilk kuralı koyup karışmayan veya karışamayan (büyük kuralları koyupta karışamamak neden karışmadığı tartışılması gerektiği ortaya çıkar) nitelendirilse de değişen âlemde insanın matematiksel kuralları müdahale olduğunda bu değişimleri deizmle açıklayamayız. İnsanın ilk varlığı ilk düşüncesi bir müdahale olmasaydı değişmez aynı kalırdı. İnsanlığın ve âlemin günümüz gelişi zaman kavramıyla bir gerçekte görünen anlamazlar için görünmeyen kurulmuş kurallar bütünü ile doludur. Ne acıdan bakarsak bakalım öze inince bir yerdemüdahale edildiği açıkı seçik karşılaşıyoruz.
Eğer Tanrı var ise, ben onu bilmeyi istiyor muyum?Başka soruda tanrı ihtiyacını neden ortaya çıkartığım.?Bu düşünceyi var eden var düşünce hangisidir.Olmayan düşünceyi bu yollada varlığı düşünme olamadığından.Bu düşünceyi var eden vardır.İşin özü sözüde bu cevabın içinde gizlidir.
Burada Batin-ilikte anasır erba dört ünsurun var olan herşeyi birbirleriyle değiştirdiği.Halden hale soktuğu değişikliği görmekteyiz.Toprak su ererji(aslı ateş)hava(gazlar ve halleri)bizi ve tüm bizlerin gerçekliğini ortaya koymaktadır.Bunların birinin olmaması varlığın olmamasıdır.Bu dört unsur değişik şekil ve oluşlarda mutlak süret ile var olandır.Bu dört anasır erbayı var eder var düşüncesidir.Böyleliklede vark akstı dört unsurrdu tekamül etmiş olduğunu görür ve kutsallar.Bu varda insanın varlığının ismidir.Ateş(ererji-akıl-devamında gerçek ruh)Ateş uçucu yükselicidir (akıl bilgilendikçe kendi tanır ruhsal öze dönüş başlar öğleki önünde ne varsa kaplar kendisi yapar.özün özü)bunla beraber havada böyledir.Yükselmeyi ifade ettiği gibi mistik manalarıda incelemek gerekmektedir diğer yandan toprak ve su ise bunların tersidir.Yükselmez bizzat aşşağıdadır.zıtlık teorisi ile anasır erbaanın karşısınada iç zıtlık konulmuştur.ıslaklık sıcaklık kuruluk soğukluk iç içe geçmiş iki karenin 8 gen yıldız meydana geleçek şekilde örtülmesi ile ifade edilmiştir.U zunca bir düşünce ve idrak etme konusudur.

Çeşitli konuları bilgileri görüş ve muhtelif düşünceleri belli belirsiz nedenlerden ötürü fikri fiili yaşam felsefesi edinenler varlıklarını devam ettirebilmek adına zaman içindeı kendi ve aşamalırı geçenlerin bilmesi karşılığında din ve inançlar içerisinde (sır-ı hikmet) gizlenmişlerdir.Sembölleri rakamları harflerin şekillerin arkasında gizlenerek kamufule edip inanclarını düşüncelerini yaşatmıştırlar.İnadıkları değer doğrultusunda çoğu kez mazlumu tutup yüceltmişler uluhiyet (tanrısallık)kazandırmışlardır.Kazandırılan bu mistik yapı isim olarak o zatı versede asıl amacda burada farklılık arz ederek ilerlemiştir.Bunu Her kişi görememiştir aklı başında dogmalarını bırakan fert bu batın-ilik yolunda ançak ilerleye bilir.3ler5ler 7ler 40 lar tarih boyunca görmek mümkündür tarih bilgisi olan bunları açık ve net şekilde görür.Manalarını kavramaya başlar lakin başlamak için ön yargıdan ayrılıp ana üryan bakmanız gerekmektedir.

Tekrar konumuza geldiğinde...
Hakk tealanın bize ruh-u verdiğinden yola çıkarsak.’Küntü kenzen mahfiyyen feahbehtu li yüref’’-Ben bir gizli hazine idim bilnmekliğimi sevdim. Alemleri yarattım. Bilinmek istemesi sorusu üzerinde bir iki satır durmamız gerekmektedir.
Bilinmemek istemek benlikmi neden bilinmek istenilsin buna ihtiyaç varmıdır .Böyle bir ihtiyaç varsa ilah olma vasfı nerede?Kendi ruhu kendini tanıması kendi kendine ne gibi bir faydası vardır?Böyle bir tanımlama nasıl olur.Kendi varlığına sağlayacağı nedir.Bu soruları semavi dinler içerisinde olduğumuzu farz sayarak soralım yanıt olarak ne almaktayız.
Semavi dinlerde Allah iplisi (şeytani) var ettiği varlığı insandan dolayı aforoz etmiştir.İlk bakış anlatılan ve bilinenler bu eksende.Lakin öz ve hakkın büyüklüğünü idrak ettiği var sayılan iplisin karşı çıkışı vizyon gereği olmalı.Tanrı iplisi bir elek olarak kullandı ise elekten geçenler(iplis)iplisi elekten geçmeyenler ise uluhiyetli oluyordu.Burada iplise büyük bir görev verildiği kesin.Tanrı vardır karşısında tanrı yoktur diyen iplis.Savaşbaşlamadın bitmiştir aslında.

Bu konuda çok sayıda makale var konu semavi yönden anlarsak. Hayyul Kayyul görünür ki bu manada Hint inancıda hakikatin hakikati, Farsça manada özün özü, varlığın varlığı. Hakikati aleme sığdıramayan ve gerçeğinin kendi gönlü idraki aklı iradesine sığdıran bir yapıyı görüyoruz. Soru çok önemli olan soruları soran düşüncenin düşlediği doğru/yanlış fikri nereye götürebildiğimiz

İnsan, en güzel bir biçimde yaratılmıştır (Ahsen-i takvim). Ancak daha sonra ilahi Prototipinden (ilk örnek) ayrıldı ve uzaklaştı, aşağıların aşağısı (esfeles safilin) oldu. İnsan bu bakımdan içinde hem bir mükemmellik ilkesi barındırır, hem de kopuşla birlikte başlayabilecek bir bozulma
Küllişeyin halikun illa vechehu-Her şey helak(tükenir) Allahın zatı ebediyen durur. Zatı bakidir”. (Kasas-88)

Semitik dinler olsun diğer dinlerin Tanrıları yıldızlara yemin eder. Yıldız hepimiz bir yıldız değimliyiz.
Ne bu yıldız güneş alem olan dünyamız yani yıldızdan koparak bir ortam ile biz oluşmadıkmı?
Yani Tanrının yıldızlara yemin etmesi insana yemin etmesi dolayısı ile kendi kendine yemin ederek bizim ne olduğumuzu hatırlatıyor..
Hidrojenin semah etmesi içeri doğru bir yoğunluk ve bir ışık ve her yerde yıldızlar.Bu yıldızlar içinde maddeler bizim maddemiz önce bu günkü güneşte o makamdan inip ayrılıp görevlerimizi yapmak için birden yıldızdan yani ana güneşten ayrılıp 4 e bölünerek tüm özelliği ile bizler var olduk..

Her acıdan düşünerek devam edeceğiz sonra 12 hizmet esasını aktaraçağız...

Devam edeceğiz !!!!!
Sponsor Reklamlar

kristal bunu beğendi.
HURUFİCAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.05.13   #22
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 65

hurufican kalbi neden levhi mahfuz olarak aldınız.
Sponsor Reklamlar

kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 30.05.13   #23
Cem Sultan
Cem Sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: izmir
Rep Puani : 30

HURUFİCAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
...... 3ler 5ler 7ler 40 lar tarih boyunca görmek mümkündür tarih bilgisi olan bunları açık ve net şekilde görür.....

sırrı faş ediyorum diyorsunuz ama yukarıdaki kavramları faş etmekten uzak duruyor, topu okuyucuya atıyorsunuz. Tarih bilgisi olmayanlar icin bunları acıklayabilir misiniz acaba?

...... Yani Tanrının yıldızlara yemin etmesi insana yemin etmesi dolayısı ile kendi kendine yemin ederek bizim ne olduğumuzu hatırlatıyor.......

Bunu da zaten alevilik yüzyıllardır söylemekte.. "Enel-hak kavramı" veya "Bir kandilden bir kandile atıldım Turab olup yeryüzüne saçıldım Bir zaman Hak idim, Hakk ile kaldım Gönlüme od düştü yandım da geldim" gibi tabirler ile her aleviye bunlar anlatılmaktadır. Halen faş olmus bir sır yok henüz...

sevgi ve saygılar...
Sponsor Reklamlar

Alt 30.05.13   #24
kristal
Kıdemli Üye
Üye

artık sırlar çok fazla örtülü değil.bazıları zamanı gelmemiş direk açılmamışsada bazı sırlar artık sır değil olmamalıda zaten.
tanrı insandaysa açık açık insan tanrıdır diyebiliriz .
tüm insanlık bilinci bunu kabul ederse insan ırkı yükselişe geçebilir.
Sponsor Reklamlar

Alt 30.05.13   #25
HURUFİCAN
Kıdemli Üye
Üye

Bilimsel bir gerçeklik adına öncelikle “Tasavvurun (dizayn) yapımı, pratik ve analitik” ayakları yerleşmesiyle sonuca var olan hedefe bir tarik çizilmiş olunduğu gerçekliği öncelikle bilinmesi gerekir. Bu Anekdottan sonra “alevi –kızılbaş “ fenomen ve vakıasına anlam algılama mana yöntemi ve biçimi insanlık ve evren öznesi hayatın ve onunla var olan yaşamın prakmatiğine bakılması sonuç olarak “EREN ve ABDAL” önermeleri yol oluşumu ve belirsiz belirliğe (aşk ve vect)duruşu ve belirleyişinin bir unsurdur.Var olanın zamanla dönüşerek çözümü ve bilinmesi meteryalist /bilgi anlayışı tetiklerken sırr olan aşk ve vect olduğunu anlamaz.Anlamadığı gibi hicapta etmez.O Manada ahmaka çözüm olmaz Onun için bu çözümümden bir vaziyet çıkartamaz.Hakikat aşkı kırk kapıdır.Kırk kapıyı bitirmek için “HIZIR” ve “Feta” olunması gerekir. Böylelikle de “KERREMALLAHU-VECHEHU” olunur.
Hakk’a raciyye(yakarma) eden, Hızır atına binmiştir.At (bilgi ve aşk )ise kalbe inen yol tutan pirdir.Bazı Canlar yol adına günümüzde kendi canını can edip pir eder.Bu Tarik-i kuttusiye hakk gavs-ı na yol alınmasına fayda verir.Canın bu perişan halindeki Yolculuğu “vect e” “vecid “olur.Bu hali anlamayan kendine alevi olduğunu beyan etse bile cismi tin-i softadır.Hakk için gözden gelen damla hakk can suyudur.Bu su kırk çeşittir.Canı bu çoşku hakka ve hizmete götürür.Öğleki Koca bir boşlukta turna gibi kanatlarını(kollarını) savuran can kavl-i leyyin ile hakk cemalini görmek için kendinden geçer.Kendinden geçen sırr olmuştur.Bu sırr-a girende sırr-ı faş edip yeni sırlara pervane olur.Tüm alemi seyre dalar.Mikro kozmos, makro kozmosa mihman olmuştur.
Gerçeği anlayan algılyanların demine Hu...
Gerçeğe hu..(Bu söz boş değildir manayı kavrayana)
Sponsor Reklamlar

Konu HURUFİCAN tarafından (30.05.13 Saat 14:05 ) değiştirilmiştir.
Alt 30.05.13   #26
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Eger bunlar sir ise, 2010 yilinda cesitli sitelerde fas edilmis.

http://www.guvencabdal.com/biri_hakk...-t36267.0.html
http://www.acikmeydan.com/alewilikle...ncellesme.html

Yeni bir sey yok yani...
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 30.05.13   #27
HURUFİCAN
Kıdemli Üye
Üye

Keşke söylenenlerİ anlayan daha òncelerdeki nidaları kavrayan katlımcılar yazsa çizse...
Gaye var olan yazdıklarım olan ve topik adresleri vermektense öze inip analatik yapılarak hakka hizmet edilse. Ve yine sirri fas topigi altìnda açtıgìm konuları toplaya bilsek yarìm eksik nosyonları cem ederek bir yol çizmiş oluruz.ònermeleer bizi biz yapacagını daha önceleri belirtmiştim.
Sponsor Reklamlar

Alt 30.05.13   #28
Cem Sultan
Cem Sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: izmir
Rep Puani : 30

Keşke söylenenlerİ anlayan daha òncelerdeki nidaları kavrayan katlımcılar yazsa çizse...
Gaye var olan yazdıklarım olan ve topik adresleri vermektense öze inip analatik yapılarak hakka hizmet edilse. Ve yine sirri fas topigi altìnda açtıgìm konuları toplaya bilsek yarìm eksik nosyonları cem ederek bir yol çizmiş oluruz.ònermeleer bizi biz yapacagını daha önceleri belirtmiştim.

degerli can,
keske vaadettiklerinizi gercekten yazıp cizebilseniz. Sırları faş edecegim diye hızlı bir giris yaptınız sonra 3ler, 5ler, 7ler, 40lar nedir diye sorduk cevap vermediniz. Arkasında "ahmaka çözüm olmaz Onun için bu çözümümden bir vaziyet çıkartamaz" diyerek birden insanları sizi anlamayan ahmaklar yerine koydunuz. Simdi burada hatalı olan sizden birsey bekleyen mi yoksa bu beklentiyi yaratıp karsılıgında hic birsey vermeyen mi?
Sırları faş edicem demek yerine bu sırları birlikte faş etmeye calısalım nedir bu sırlar vs gibi bir giris yapmıs olsaydınız belki cok daha faydalı olurdu herkes icin.

basta yazdıgımı yeniden yazayım (sırrı acıklayın demiyorum) size göre sır nedir? neyin sırrı bu?
Sponsor Reklamlar

Deniz ve renk bunu beğendiler.
Alt 30.05.13   #29
kristal
Kıdemli Üye
Üye

http://www.acikmeydan.com/alewilikle...ncellesme.html
güzel paylaşımlar olmuş

Çatılmadan yerin göğün binası
Muallakta iki nur'a düş oldum
Birisi Muhammed, birisi Ali
Lahmike lahmi de bire düş oldum.

Ezdi aşkın şerbetini hoş etti
Birisi doldurdu biri nuş etti
İkisi bir derya olup cüş etti
La'l ü mercan inci dür'e düş oldum.

O derya yüzünde gezdim bir zaman
Yoruldu kanadım dedim el'aman
Erişti car'ıma bir ulu sultan
Şehinşah bakışlı ere düş oldum.

Açtı nikabını ol ulu sultan
Yüzünde yeşil ben göründü nişan
Kaf ü nun suresin ol(udum o an
Arş kürs binasında yare düş oldum.

Ben Ademden evvel çok geldim gittim
Yağmur olup yağ'dım ot olup bittim
Bülbül olup firdevs bağında öttüm
Bir zaman gül için har'a düş oldum.

Adem ile balçık olup ezildim
Bir noktada dört hurufa yazıldım
Ademe calı olup Şit'e süzüldüm
Muhabbet şehrinde kara düş oldum.

Mecnun olup Leyla için dolandım
Buldum mahbubumu inanıp kandım
Gılmanlar elinden hulle donandım
Dostun visalinde nar'a düş oldum.

On dört yıl dolandım Pervanelikte
SIDKÎ ismim buldum divanelikte
Sundular aşk meyin mestanelikte
Kırkların ceminde dar'a düş oldum.

SIDKI'yam çok şükür didara erdim
Aşkın pazarında hak yola girdim
Gerçek ariflere çok meta verdim
Şimdi Hacıbektaş Pire düş oldum.

SIDKI BABA

burdaki düş oldum hakkında neler söylenebilir
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.
Alt 31.05.13   #30
HURUFİCAN
Kıdemli Üye
Üye

Cem Sultan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
degerli can,.
keske vaadettiklerinizi gercekten yazıp cizebilseniz. Sırları faş edecegim diye hızlı bir giris yaptınız sonra 3ler, 5ler, 7ler, 40lar nedir diye sorduk cevap vermediniz. Arkasında "ahmaka çözüm olmaz Onun için bu çözümümden bir vaziyet çıkartamaz" diyerek birden insanları sizi anlamayan ahmaklar yerine koydunuz. Simdi burada hatalı olan sizden birsey bekleyen mi yoksa bu beklentiyi yaratıp karsılıgında hic birsey vermeyen mi?
Sırları faş edicem demek yerine bu sırları birlikte faş etmeye calısalım nedir bu sırlar vs gibi bir giris yapmıs olsaydınız belki cok daha faydalı olurdu herkes icin.

basta yazdıgımı yeniden yazayım (sırrı acıklayın demiyorum) size göre sır nedir? neyin sırrı bu?

Bir gayeyi amac edinen ben ve benim gibi düşünenler verilen antı yerine getirmektedirler.Birilerinin fos olduğu, birilerinin sabırsızlığı birilerinde bana niye cevap vermediğin anlayışına daha önce yazdıklarım cevap niteliğindedir.Bu topikte bilgimi çoşkumu paylaşmaya aktarmaya devam edeceğim.

“Sırr-ı faş” edeceğim diye hızlı bir giriş yaptığımı söylemek mevzuyu feomeni-nesneyi yokuşa sürme ve kendi bildiğini okumak olduğu anlayışı olmaktadır.N e beklemektesiniz?Allahın yanından dün geldim size gördüklerimi açıklayacağım hatta fotoğraflarla birlikte yanımda değerli materyaller canlı ve cansızlar getirdim . sizlere konuşmalar yapaçaklar dememi bekliyorsun.
Fikir –bilgi eksikliğin varsa buda yorum ve yorumlama açısından sakat bir bakış acısı doğurur.Birde buna ön yargılar eklenirse al sana arap sacı…
Dünya dönüyor desekte artık bir fayda vermez. illa dünya dönmüyor olaçak olması gereğini savunur.Döker boşaltırsınız
Beni anlamayan anlamaz.Burada sorun yok.Sorun sürdüğümüz yolun makamları ve kapılarıdır.Her basamak yeni makamlara çıkılır.Bu çıkış manaya sahip olma tefekkür-bilgi akıl,şuur vect ile olur.Hikmet ve himmet cem edilir.Bunu söylemiştim.Burada kimseye iptila etmemekteyim.
Birileri kendini ahmak-bön yerine koymak isterse yapma böyle düşünme deriz.ısrarla illa o dairenin içine girmek isteyim bak ben bönüm derse yapacağımız bir şey yok.Tarik bellidir.Kamil olmak istersen kırk merdiveni hızır ile birlikte atın arka semerin de çıkarsın. Musa'nın hızıra suali hikmetsizliğin den karşı duruşu sabırsızlığından ahmaklığın-dandır. Hızır dan himmet isteyince hikmete kavuştu.Bu edeb ya hu ile taçlandı.Destur ile gelişti.
Bilgiye akılcı eleştiriye boyun bükerim.Amacımız ve ilerlememizde buna bağlı.
Lakin başı boş sözlere havada asılı ithamlara verecek cevabım zamanım yoktur.

Burada ne dAbBe,ne cemsultan ne renk nede kırıstalle alıp veremediğim olmadığı gibi bu canları yüreğime mihman ettim.

Pişmiş aş-a soğuk su değil pişirmeye yardım ile yeni baharatlar koyacak akılları hizmeti beklemekte olduğumu en baştan söylediğimi hatırlatayım.

Olaya kabak tadı vermeden,yan yattı çamura battı o oldu bu oldu demektense anlamaya çalışmak sabır etmek sübut delilleri görmek.Kalb ve akıl gözünü açmak ön yargılardan kurtulmak acaba sualini defalarca yenilemek olayı kişileştirmemek, yerine bilgiyi çoğaltmak gereği ile...
vesselam
Sponsor Reklamlar

Konu HURUFİCAN tarafından (31.05.13 Saat 04:34 ) değiştirilmiştir.

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...