Sponsor Reklamlar

Sirr-i faş

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Alevi'likte İbadet Forumunda Bulunan  Sirr-i faş Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Arkadas sirri fas edince bir den bi haller olmaya basladi bende. Nutkum tutuldu konusamaz oldum. Ermek dedikleri bu olsa gerek... Yoksa ermekle, erememek arasindami kaldim......

Seçenekler
Alt 29.05.13   #11
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Sirr-i faş

Arkadas sirri fas edince bir den bi haller olmaya basladi bende.
Nutkum tutuldu konusamaz oldum.
Ermek dedikleri bu olsa gerek...

Yoksa ermekle, erememek arasindami kaldim...
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.05.13   #12
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 65

(çocuktan betersiniz valla )
açılan konu güzelmiş.cem sultanın düşüncesi çok mantıklı.
nedir sır olan .neyi sır olarak görürüz.belki herkese göre sır değişir.
bana görede kendini bilen rabbini bilir ve bu sırdır .
mademki tanrıda yarattığı herşeyde içimizdeyse önce içimizdekileri
keşfetmemiz lazım.bunlardan biride yaratım gücü .tanrı yarattıklarını nasıl yarattı bunun paralelinde bizlerde yaratabilirmiyiz...

Sponsor Reklamlar

renk ve Cem Sultan bunu beğendiler.
kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.05.13   #13
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Sirri fas edecegim.
Ediyorum, sıkı durun.

Fossss...
Sponsor Reklamlar

Alt 29.05.13   #14
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 65

Hay sanada fosunada fısınada
akıl dağıtılırken neredydin
dur tahmin edim
sıkı durrr fas ediyorum
duyumlarıma göre tanrı akıl dağıtırken dabbe kavga ediyormuş
(aramızda kalsın kavga ettiği kişide hurificanmış)
tanrı dabbeyi bir çağırmış gelmemiş
ikinci defa çağırmış
üçüncüde dabbe duymazdan gelince
tanrıda sinirlenmiş(koyverin gitsin şu naleti ona akıl makıl yok üç kere çağırdım gelmedi deyip akıl işinden vazgeçmiş.bu arada tanrının hakkı üçtür meseleside
burdan çıkmış )

neyse ben asıl konuya gelim
kendini bilmek konusuyla ilgili bir sır (tabi bana göre)
anlatacağım şey yaşanmış ilginç bir olay
çocukken bir komşumuzun anlattığı annesinin başına gelen paranormal bir deneyim
annesi oldukça derin çıkamayacağı bir çukura düşer
bir süre sonra yukarıdan büyük yemyeşil bir el uzanır.sadece el.
kadını elinin içine alır çukurdan çıkarır.
sonra başına gelenleri ailesine anlatır...
Sponsor Reklamlar

HURUFİCAN bunu beğendi.
kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.05.13   #15
Cem Sultan
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: dünya
Rep Puani : 30

kristal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
(çocuktan betersiniz valla )
açılan konu güzelmiş.cem sultanın düşüncesi çok mantıklı.
nedir sır olan .neyi sır olarak görürüz.belki herkese göre sır değişir.
bana görede kendini bilen rabbini bilir ve bu sırdır .
mademki tanrıda yarattığı herşeyde içimizdeyse önce içimizdekileri
keşfetmemiz lazım.bunlardan biride yaratım gücü .tanrı yarattıklarını nasıl yarattı bunun paralelinde bizlerde yaratabilirmiyiz...

Hurifican simdiye dek heryerde yazılan seyleri yazmakta herhangi birsey faş etmis degil henüz, fakat sizin sorunuza cevap vereyim;
evet insan da yaratabilir fakat öncelikle iki bir olmalıdır... iste size sırlı bir cümle yazdım, faş eyleyene vebal yok...
Sponsor Reklamlar

kristal ve renk bunu beğendiler.
Cem Sultan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.05.13   #16
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

kristal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hay sanada fosunada fısınada
akıl dağıtılırken neredydin
dur tahmin edim
sıkı durrr fas ediyorum
duyumlarıma göre tanrı akıl dağıtırken dabbe kavga ediyormuş
(aramızda kalsın kavga ettiği kişide hurificanmış)
tanrı dabbeyi bir çağırmış gelmemiş
ikinci defa çağırmış
üçüncüde dabbe duymazdan gelince
tanrıda sinirlenmiş(koyverin gitsin şu naleti ona akıl makıl yok üç kere çağırdım gelmedi deyip akıl işinden vazgeçmiş.bu arada tanrının hakkı üçtür meseleside
burdan çıkmış )

neyse ben asıl konuya gelim
kendini bilmek konusuyla ilgili bir sır (tabi bana göre)
anlatacağım şey yaşanmış ilginç bir olay
çocukken bir komşumuzun anlattığı annesinin başına gelen paranormal bir deneyim
annesi oldukça derin çıkamayacağı bir çukura düşer
bir süre sonra yukarıdan büyük yemyeşil bir el uzanır.sadece el.
kadını elinin içine alır çukurdan çıkarır.
sonra başına gelenleri ailesine anlatır...

Sirri bilenler, ser verir sir vermezler.
Bilmeyenler de, ilgi cekmek icin bildigini söyler, Fas edecegim, ediyorum, ettim diye milleti kandirirlar.
Sonuc fosss...
Sponsor Reklamlar

Alt 29.05.13   #17
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 80

Hurufi Can ve Sevgili Cem Sultanın bu başlık altında güzel bir Bilgi ziyafeti sunacaklarını düşünüyorum ve merakla bekliyorum ben de... Sevgili Dabbe Can sanırım Hurufi Canla tanışıyor ve pek haz etmiyor!? Konunun kişisel diyaloglardan ziyade bilgilendirici olmasını istiyorum. Herkes döksün eteğindeki taşları ama taşlar kafaya atılmasın!.....
Sponsor Reklamlar

Deniz ve kristal bunu beğendiler.

Thomas Paine
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.05.13   #18
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

renk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hurufi Can ve Sevgili Cem Sultanın bu başlık altında güzel bir Bilgi ziyafeti sunacaklarını düşünüyorum ve merakla bekliyorum ben de... Sevgili Dabbe Can sanırım Hurufi Canla tanışıyor ve pek haz etmiyor!? Konunun kişisel diyaloglardan ziyade bilgilendirici olmasını istiyorum. Herkes döksün eteğindeki taşları ama taşlar kafaya atılmasın!.....

Hurufi´yi burda yazdiklariyla taniyorum.
Kendisiyle bir husumetim yok.

Deseydi ki "Alevilikte bazi sirlardan basediliyor. Ozanlarin sairlerin misralarinda bu sirrin saklanmasi, korunmasi gerektigi anlatilarak, ehline ip uclari verilerek, üstü kapali anlatimlar kullanilmakta. Gelin hep beraber bu sirlari irdeleyelim ve gercegi bulmaya calisialim." O zaman elimizden geldigince katkida bulunur, bildiklerimizi paylasirdik.

Fakat arkadas sirri bildigini ve burda fas edecegini söyledi. Burda bize geriye cekilerek yazacaklarini takip etmek düser.

Verdigi sözü yerine getirip sirri fas etmezse, insanlari kandirmis olur ki burda benim hismim devreye girer...
Sponsor Reklamlar

Alt 29.05.13   #19
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 80

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hurufi´yi burda yazdiklariyla taniyorum.
Kendisiyle bir husumetim yok.

Deseydi ki "Alevilikte bazi sirlardan basediliyor. Ozanlarin sairlerin misralarinda bu sirrin saklanmasi, korunmasi gerektigi anlatilarak, ehline ip uclari verilerek, üstü kapali anlatimlar kullanilmakta. Gelin hep beraber bu sirlari irdeleyelim ve gercegi bulmaya calisialim." O zaman elimizden geldigince katkida bulunur, bildiklerimizi paylasirdik.

Fakat arkadas sirri bildigini ve burda fas edecegini söyledi. Burda bize geriye cekilerek yazacaklarini takip etmek düser.

Verdigi sözü yerine getirip sirri fas etmezse, insanlari kandirmis olur ki burda benim hismim devreye girer...

Ne imiş bildiği sır biz de bunu öğrenmek istiyoruz... İki gündür bekliyoruz piryolu yolcuları olarak...
Sponsor Reklamlar

dAbBe bunu beğendi.

Thomas Paine
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 29.05.13   #20
HURUFİCAN
HURUFİCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 0

Düşünen ideayı idrak eden yazmayı çizmeyi okumayı bilen her fert gerek kendi dili gerek öğrendiği dil ve eğitimlerle dinlerin hakikatini aramaktadır. Amaç varlığın üzerindeki perdeyi kaldırmaktır. Saklanan bu hazineyi bulmanın temel esasları Şüphe ve arkasında dizilen suallerimizdir. Yol adına gidilen yegane ve bizi de biz yapan fikir dizaynı budur.Yol şiarımız teslimiyetçi değil düşünme düşünceye teslim olmadır.Felsefi inançlı ve İbrani dinlerde kırmızı şeritler belli iken insan yine hakikati aramaktadır.Hatta hadid süresinde hakk kendini zahir ve batın olduğunu söylerken insana da şüpheciliği vermiştir.Lakin tüm dinlerde bu varken fikir boyutları genelde tersine çalışmıştır.Kolaya kaçılmış.insanın kendine verilen misyonu unutmuştur.?Görünen gerçekle zahirle, hakiki gerçek arasında olan batın-i bilgi ve nesnel olarak göstergesi insani kamildir.İnsani kamil varlığı görendir.Hakk kendini alemde insani kamilde seyreder.Bu yüzden cemal cemale sözü derin felsefesi inancı burada yatar.İnsan-ı kamil olmak için iyi bir sezgi,ruh(şuur) akıl çevreyi analiz kendini bilme muhabbet en önemliside aşktır ki bu en büyük çatıdır.bu niteliklerle zamanla seyri sülük yol eğlenir.

Varlık ile varlığı anlama çözme konusu felsefi düşüncenin şüphe ve suallerin bizlere getirisi “Gerçek” teolojik olarak “Hakikat” olarak karşımıza çıkardığını kendi şuurumuzla anlarız. Bu söylem doğruda bu olmalı dedirten geçici düşlerimiz olduğunu her zaman pişerek değişerek anlarız. Her dem çerağ yakılmasının manasıda budur. Neyi nasıl ile Ne söylendiğini? Nasıl anladığım mı önemli husus olarak ilk planda karşımızdadır. Yoğrularak şekillenerek devamı kesilmeyen bir ebedi gidiştir. Dilimizde bu semahtır.
Varlığın veya kişinin fikrini kavramak için düşüncenin bütününe can veren özü (ruhu) anlamak gerekir. Aksi halde her şey kaybolur gider. Bütün ise birlik meydanıdır. Her görünen birin yansımasından (aynadaki aks hayal)başka bir şey değildir. Hakkın Âlemde şuur ettiği her şeye sinmiştir yani ne varsa Hakk kendi içinde HULUL eder. Sözde şeriat islamı bunu farklı algılayarak çok canlar yakmıştır. Nice ulular dar ağcında canını teslim edip. Bin doğum her doğan cana HULUL etmiştir. Sözde şeriat anlayışı dün idam edilenlerin anlayışında aynı çizgidedirler. Konuya döndüğümüzde.
Hakikatin peşinde gidildikçe hakikati nasıl bilmemiz gerekmektedir. Benim anladığım mı? Hakikatın Gerçeği? Neydi hakikaten hakikatı? Yoksa her anlayış bütünü kendi hakikatınımı ortaya çıkarmaktadır. Öğle ise gerçek diye bir doğru temel manada yoktur. Her hakikat salt gerçek olmaktan çıkmatadır. Böylelikle de her gerçek aslında gerçek hakikat değildir. İnsanın kâmil-i bulması hangi yolladır. Ortaya varlık hakka çok kapıdan veya kırk kapıdan varır. Makamı kırkta bu olsa gerek.
Âlemler Hakkın bizzat fiil olarak işleyerek emek harcayarak mı meydana getirdi mi? Yoksa Hakk isteği ile arzusu ile planlaması şuur(ruh) etmesimidir? Hakkın emeği zahir ve batın olarak düşlersekte çok önemli yerlere varırız. Biz şimdi düşüz, idrak ettiğimizde her şey bir düş ve hayaldir. Bu hayali kuran ise hayal ettiğim hakikatin sandığım HAKKTIR. Öğle ya şimdi hayal âleminde isek hakikati aramıyormuyuz? Hakikati hakikatin elbisesini hayalle giyen bizler nasıl başaracağız. Hangi akıl hayaller ve gerçek olmayan tüm bu nesnelerle gerçeği kanıtına varacak? Gerçek olmayana gerçek nasıl denileçek. Hakikat(gerçek)aslında hayalmi. Yani şuur ne kadar hayaldir? O,kadarda kendinde gerçektir. İnsani kâmil ervah âlemi(berzah)âlemi bizce hayalken sıra vakıflar zahirde olan bizlere mi hayal diyorlar?

Bizi var eden hakikatın(HAKK) ŞUUR ederek bizi düşlediğimizde üzerimizdeki perdeyi yine düşle şuurla bulmamız gerektiği ortaya çıkmaktadır. Tüm nesneler canlılar dâhil olmak üzere yok olduklarında hakikat bitiyor mu?
Doğmak mı ölmek? Yoksa ölmek mi doğmak oluyor? O, zaman neden doğuyoruz. Bize bahşedilen Hakkın şuurunda var edilenleri yaşamak için değil mi?

Hakk bilinmek istemesi kendi hayelinin gerçekleşmesi diye ortaya çıkmaz mı? Elest-i bezm de ervahlar söz vermesi HAKKIN düşlerinin gerçekleştirdiği hakikatten dolayımıdır ki ben ne yapa biliyorum hayalini gerçekleşmesimidir. Hakikat ve perdesi bu âlemin çözülmediği gerçek âlemin turap olunduktan sonra çözülebileceğini idrak eden evliya erenler mi gibi düşünüp yaşasın öldüm. İşte sırların hepsinde şimdi göreceğim mi demek hakikat?

Evrendeki bizler görününler varlık bir yönüyle zat´ı temsil eder. Dolayısıyla her varlık İlahi zat´ın bir tecellisidir, kendinde hakikatleri yoktur. Batın ile zahir, ya da gizli ile açık âlem arasındaki bağ (berzah) ise insan-ı kâmildir. İnsan-ı Kâmil Allah´ın aynası, ilmidir. Kalem, bu insanın ruhu, levhül mahfuz ise kalbidir. Zâhir ile batın, vücut ve imkân, hak ve halk´ın zıtları insan-i kâmil tarafından birleştirilir. Bu birleştirme zaman denen mefrum çok önemlidir. Zaman hakkın aynasıdır aynada görünen ise o âlemdeki bizizdir.
Sponsor Reklamlar

kristal bunu beğendi.
HURUFİCAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...