Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 1 gönderen Redsefa
  • 1 gönderen jetlii11

 
Seçenekler
Alt 10.12.12   #1
gencalevi
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jan 2011
Nereden: almanya
Mesajlar: 626
Rep Puani : 12
Standart Alevilerin ibadet yeri camidir


10.12.2012
Alevilerin ibadet yeri camidir

Çiçek, “Diyanet İşleri’ne göre Alevilik ayrı bir din olmayıp ‘İslam içi oluşum” dedi
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün Meclis’te cemevininin açılması başvurusunu, “Alevilerin de ibadet yeri camidir ” diyerek reddetti. Çiçek, “Diyanet İşleri’ne göre Alevilik ayrı bir din olmayıp ‘İslam içi oluşum” dedi.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, 7 Mayıs 2012 tarihinde yaptığı başvurusunda, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’ten, Meclis bünyesinde cemevinin hizmete açılması için gerekli işlemlerin başlatılmasını istedi. TBMM Başkanı Cemil Ciçek, Aygün’ün başvurusuna şu yanıtı verdi:

“Konu daha önce de gündeme gelmiş olup Anayasa’nın 136’ncı maddesine göre Diyanet İşleri Başkanlığı, ‘laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirir.’ 22/6/1965 tarihli ve 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 1’inci maddesinde ise Başkanlık; ‘İslam Dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek’le görevli kılınmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığına göre Alevilik ayrı bir din olmayıp ‘İslam içi bir oluşum, İslam’ın tarihi süreçte ortaya çıkmış bir zenginliği’dir ve İslam dininin ibadet yerleri camilerdir.”

‘Kuzunun kurda teslim edilmesi’

Çiçek’in yanıtına tepki gösteren Aygün, “Yüzbinlerce çalışanı içinde tek bir Alevi çalışanı olmayan Diyanet’in fetvaları bizi ilgilendirmemektedir” dedi. Aygün, şunları söyledi:

“Bir devlet kurumunun, devletin memurları ve atanmış bir başkandan oluşan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, kendisini din alanında otorite ve referans mercii olarak dayatması başta milli iradeyi temsil eden TBMM olmak üzere devletin diğer tüm kurumları üzerinde hakimiyetini (vesayetini) devam ettirmesi çıplak bir gerçek olarak yeniden gözler önüne serilmiştir. TBMM Başkanı Çiçek talebimize ilişkin kararını verirken Diyanet’ten gelecek ‘fetvayı’ tam iki ay beklemiş ve neticede olumsuz bir karar vermiştir. Türkiye’de yaşayan Alevilerin inançlarının referans merkezi Diyanet değildir. Diyanet, Alevileri asimile etmeye çalışan, gerici-çağdışı ve kaldırılması gereken bir kurumdur. Yüzbinlerce çalışanı içinde bir tek Alevi yoktur. Diyanet’in vereceği ‘fetvalar’ Alevileri ilgilendirmemektedir. TBMM’nin Alevilik ile ilgili bir konuyu Diyanet’e sorması ‘kuzunun kurda teslim edilmesi’ anlamına gelmektedir.

‘Bizimle alay ettiler’

Diyanet, talebimize ilişkin verdiği ‘fetvasında’ Aleviliğin ‘İslamın bir zenginliği olduğunu’ ve ‘tüm Müslümanların ibadet yerinin cami olduğunu’ söylemiştir. Türkiye’de var olan on milyonlarca Alevi nerede ibadet edeceğini hiçbir zaman Diyanet’e sormamıştır. Aleviler halihazırda cem ve ibadetlerini cemevlerinde yerine getirmektedirler. Katliamlar, asimilasyon, hakaretler ve yok sayılma politikaları karşısında yüzyıllardır camiye değil, cemevine giden Alevilere 2012’de hala ‘camiye gelin’ demek onlarla açıkça alay etmektir. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez daha 3 gün evvel ‘her üniversitede cami olsun’ buyruğunu vermiştir. Aynı Görmez ve ekibi Alevilere cemevini reddetmektedir. Sizin fetvalarınıza ihtiyacımız yok. Aleviliği ve Alevileri tanımlamayı kendinize iş edineceğinize, Gayri Safi Milli Hasılayı üretenlerin içinde yer alan Müslüman, Hıristiyan, Yahudi, dindar, dinsiz, gnostik, agnostik, deist, ateist, mistik, Şii, Alevi ve adı geçmeyen tüm kesimlerin ödemiş olduğu vergilerden yararlanarak salt Sünniliği aktarmak üzere rekor seviyede kullanmış olduğunuz kaynakların İslam Dinine göre ‘haram’ olup olmadığına dair bir fikrinizi söyleyin.

‘Türkiye’yi Diyanet mi yönetiyor?’

Cemil Çiçek’in cemevi talebimizin reddine ilişkin kararını verirken ‘Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre Alevilik ayrı bir din olmayıp, İslam içi bir oluşum, İslam’ın tarihi süreçte ortaya çıkmış bir zenginliğidir’ gerekçesini sunması, Meclis iradesinin Diyanet’e teslim edildiğini göstermektedir. Türkiye’yi TBMM mi, Diyanet mi yönetiyor? TBMM kararlarının kaynağı din mi, milletin belli bir bölümünün ihtiyaçlar mı? TBMM üyesi bir milletvekilinin haklı talebinin karşılığı gerici ve çağdışı Diyanet fetvası mıdır? Bu milletvekili sizin fetvanızı tanımıyorsa ne olacak? Aleviliği inkar edip yüzyıllardır asimile etme çabasında olsanız da milyonlarca Alevi sizin gericiliğinize karşı dün olduğu gibi bugün de mücadele edecektir! Unutmayın, Alevilik dindir, ibadeti cemdir, ibadethanesi cemevidir.”
Sponsor Reklamlar

gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.12.12   #2
Redsefa
Redsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2012
Nereden: ankara
Mesajlar: 366
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Alevilerin ibadet yeri camidir


aşk-ı niyaz ile tüm canlara

cami sözü, toplanmak anlamında bir sözdür ve kelime köküde cem'dir zaten. Kuranda adı geçen ve peygamberin dua ettiği, secde ettiği, insanları dinleyip sorunlarını çözmeye çalıştığı yere de "mescid" denir. Mescid "secd" kökünden türer ve secde edilen yer anlamındadır. Cami sözü osmanlılar döneminde El mescid'ül cami kelimesinin kısaltılması ile kullanılmaya başlamış bir söz.
Alevi-Bektaşi kültüründe arapça kelimeler ve dualar insanlar anlayamadığı için pek muteber görülmez ve mümkün olduğunca bu inanca mensup insanlar bu kelimelerin kendi dillerindeki karşılıkları ile ibadetlerini yaparlar. Burada cemevi kavramının aslında cami kavramı ile aynı olduğunu görebiliiz. Fakat gerek imani, gerekse ibadi bakımdan ehl-isünnet islamı ile aynı yapıya sahip olmadığımız için tarih boyunca Alevi-Bektaşi inancına sahip insanlar gösterişsiz mekanlarda ayn-i cemlerini yapmış ve buralarada canların toplandığı yer anlamında "cem edilen yer= cem evi" demişlerdir.
Aşk-ı muhabbetle
Sponsor Reklamlar

BERF62 bunu beğendi.
Redsefa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.12.12   #3
jetlii11
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: istanbul
Mesajlar: 581
Rep Puani : 12
Standart Cevap: Alevilerin ibadet yeri camidir


sinan aygün helal sana....KİM KAYLEYE ALIR Kİ MAKAMI ERKANI...bizim yerimiz yurdumuz belli
Sponsor Reklamlar

BERF62 bunu beğendi.
__________________
Hak Aşkına...
jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.12.12   #4
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Hiçlik
Mesajlar: 1.892
Rep Puani : 46
Standart Cevap: Alevilerin ibadet yeri camidir


Ne de olsa 'O bir Dersimli'
Sponsor Reklamlar

BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
ibadet berkay16 Sorularla Alevi'lik 18 20.09.12 12:08
Alevilerin ibadet yeri yüzyıllardır cemevleridir! Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 2 28.07.12 18:23
nasıl ibadet edebilirim? erencan669 Sorularla Alevi'lik 3 09.07.12 21:32
Cemevi asırlardır ibadet yeri Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 02.11.11 14:49
Cem Ibadet i- Cerag Duası Alevi Alevi Duaları 0 24.08.10 15:26
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2