Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç14Beğeni
  • 1 gönderen dAbBe
  • 2 gönderen dAbBe
  • 2 gönderen dAbBe
  • 2 gönderen dAbBe
  • 2 gönderen dAbBe
  • 3 gönderen dAbBe
  • 1 gönderen Alevi

 
Seçenekler
Alt 19.09.12   #1
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cem


CEME HAZIRLIK
Alevi dinsel törenine “Cem” denir. Cem; Alevilerin temel ibadet seklidir.
Cem ibadetinde; “ölmeden önce ölmek, hesaba çekilmeden önce hesabini vermek, ulu divana alni açik yüzü ak olarak, kul hakkiyla gitmemektir.
Kul kuldan razi olursa Allah da kuldan razi olur.” Ve “döktügünüz varsa doldurun, aglattiginiz varsa güldürün” ilkesi geregince; nefsi için ailesini bosayanlar, yalanci sahitlik edenler, hirsizlik yapanlar, haram kazanç saglayanlar, vatan borcunu ödemeyenler, atasina evlatlik görevi yapmayanlar, komsusuna zarar verenler, kisaca zararli kisiler ceme alinmazlar.

Ceme gelen can, en güzel giysilerini giyer ve ceme temiz ve pak bir sekilde gelir. Evi ve komsulari ile barisik olmali, can incitmemelidir. Küskünlükler varsa barisilmalidir ve ceme girmeden bu yapilmalidir.
Bedenin abdesti su ile, nefsin abdesti gözyasi ile, aklin abdesti ilim ile, ruhun abdesti ask ve muhabbet iledir.
Canlar helal kazancindan lokma yapar ya da ceme götürecegi bir yiyecek alir. Ve aile efradi ile ceme gelir, lokmasini lokmaciya, ayakkabilarini Iznikçiye teslim eder.
Içeri girerken de meydana niyaz eder, diz üstü oturur ve cümlenin niyazi yapilir. Cemde konusulmaz, edep erkana uyulur. Ta ki dedenin destur verdigi cemin bitisine kadar..

Dedelerimiz derdi ki; Oturun izzet ile, dinleyin hürmet ile, söyleyin edep ile. Ibadetlerimizin kabulünün niyaziyla.

KISACA CEM HIZMETLERININ TERiMLERiNiNTANIMLARI

DARA DURMAK

Dar Yüce Yaraticinin huzurunda durdugunu kabul ederek özünü, benligini ortaya koyup, teslim olmanin adidir. Yaratanin huzurunda Gizlilik, saklilik yoktur. O her seyi bilen ve görendir. Bilineni bilenden saklamanin bir anlami da yoktur. Bu darda “ölmezden önce ölünür ve yasami sorgulanarak, pak insan olunur.” Ruhumuzu da arindirmamiz lazim. Din, ruh fezasinda yükselmenin adidir. Öyleyse “Beytullah” dedigimiz öz, yani vicdani öz, kendini sorgulamalidir
Akli temizlemenin adidir dar..

RAZILIK ALMAK

Razilik, bireye mahsustur, arinmaktir. Gönül kirdiysa özür dileyici olup, kirdigi gönlü onarmak, aglattigini güldürmek, zarar verdiklerinin zararlarini ödemek yani, kul hakkini sahibine yasiyorken vermektir..
Kur’an; “Su bir gerçektir ki, müminler sadece kardestirler. O halde kardesleriniz arasinda barisi saglayin”, diye buyuruyor.
Insanlar kendi gönlündeki huzuru yakalarsa, herkesle uzlasirsa, dünya barisina giden yolun kapisini açar. Tüm yaratilmisla dost olur.
Kur’an;” Ey can! Razi etmis ve edilmis olarak sevgiyle dön Rabbine.”(Fecir; 27-2 der. Öyleyse birbirimizle baris içinde olmaliyiz.
BISMISAH (SAHIN ADIYLA)

Hz. Mevlana’nin Mesnevisi de “BISNEV” yani “ISIT” sözüyle baslar. Allah aski ile dolu olan bir Veli neden Besmele ile baslamamistir?

Tasavvufçular arastirmislardir. “Bisnev” sözü; B ile baslamaktadir. Bu besmelenin yerini tutabilir. Çünkü, Velilerin sözleri, sembollerledir. B Hz. Muhammed, noktasi Imam Ali’dir.

Hz. Imam Ali:” Kur’an’da ne varsa Fatiha’da, Fatiha’da ne varsa Besmele’de, Besmele’de ne varsa basinda ki B harfindedir. Ve ben de B’ nin altindaki noktayim. “Ilim noktadir, cahiller onu çogaltmistir.” Diye buyurmus ve bu sekilde açiklamistir. Yani “Bismisah” besmeledir.ALLAH - ALLAH

Allah kelimesi bir zikirdir. Bu zikir, her insanin haline uygun en ideal zikirdir. Çünkü Allah lafzi ilahi isim ve sifatlarin tek kelimeyle özeti olup, onunla zikreden muhtaç oldugu tecelli neyse ona ulasir.Kula düsen, yaratanin bütün isimlerini bünyesinde toplayan ALLAH lafzina siginmaktir. ALLAH, Cenabi Hakk’in zatini, sifatlarini, fiillerini hep birden ifade eder. Bütün Kemal sifatlari ondadir. Bizler cemlerimizde Amin yerine ALLAH ALLAH deriz. Amin kelimesi Öyle olsun, kabul ettik anlamindadir. Kim nasil zikrederse Allah kabul eylesin. Biz aleviler Amin yerine ALLAH ALLAH deriz.SU DAGITMAK (SAKI)

“Bütün canlilari sudan yarattik” (Enbiya 30)
“Ve Rableri onlara en temiz içeceklerden ikram edecek” (insan 21)
Su, can verendir, diriltendir. Su pakliktir, ariliktir. Alak suresindeki sudan yaratilisa ve mazlum Kerbela sehitlerinin anisina binaen su dagitiriz.

ÇERAG YAKMAK

Nur suresinin 35 ve 36. ayetleri geregince 3 mum yakariz.
Allah’in, Nübüvvetin, Velayetin nurunu temsilen.
Nur, isiktir. Kandil nasil isik verip, karanligi aydinlatiyorsa, bizlerde çerag gibi isik vermeliyiz. Bilimle donanmaliyiz. Insanliga yararli olmaliyiz.TÖVBE (TEVBE) ERKANI

Kul hakkinin tövbesi olmaz. Kul hakki da “Hakki sahibine ödemekle” olur. Kur’an, ibadetle ilgili bir yaptirimdan söz etmez, ancak insan haklarinin ihlaline maddi yaptirim öngörür.

Bir hakki bagislamak veya ondan vazgeçmek yetkisi yalniz o hakkin sahibine aittir. Kur’an; “Allah’tan af dileyin” diye buyurur. Insan, yaratici karsisinda sürekli bir biçimde noksanligini görmeli ve ondan yeterince olgunlasamadigi için af dilemelidir. Sürekli boyut degistiren benlik, bir önceki halindeki eksiklige af diler.

Hz. Ali; “Tövbe, insanin kalbiyle pismanlik duymasi, diliyle bagis dilemesi, bedeniyle günahlari birakmasi ve bu günahlari tekrarlamayacagina dair içtenlikle karar vermesi demektir.”

SECDE ETMEK

Secde, kullugun en güzel göstergesi ve ibadetin de simgesidir. Teslimiyetin en güzel ifadesidir.Tevhid dininde ibadetin omurgasidir. Yüce kitabimiz da; ”SECDE ET VE YAKLAS” diye buyurur.
Secde, bir üst varliga boyun büküstür. Hz. Ali; “Beden ve gönül secdesin den bahseder. Beden secdesi yedi serefli azanin topraga tekabülü, gönül secdesi ise dünyaliktan uzaklasmaktir.
Hz. Mevlana da: “Nereye bas koyarsam koyayim secde edilen o’dur; Alti yönde de tapilacak o’dur. Alti yönden disarida da bag-bahçe gül, bülbül, sema, güzel… Bunlarin tümü de bahane, maksat hep o’dur O”
Öyleyse secde, o büyük tek varliga aczini ve teslimiyetini ifade etmenin adidir. Secde, ibadetin özüdür.


SÜPÜRGE HIZMETI

Haci Veli söyle buyurur;
Söyle inanlara; Gönül evlerini alçak gönüllülük asiklik süpürgesiyle süpürsünler. Hirsi, nasili, niçini, münafikliligi, hainligi, çekememezligi, dedikoduyu süpürüp atsinlar. Süpürge, manevi iç temizligimizin sembolüdür. Inanç, bir iç dünya olayidir.


MERSIYE

Cemimizde hep birlikte ayaga kalkarak mersiye okuruz. Birlikte ayaga kalkis uyanan enerjiyi sembolize eder. Sehitlere sevgi, insanligin vefa borcudur. Yüce Kitabimiz: “Allah yolunda öldürülmüsleri ölüler sanmayin onlar diridirler. Rablerinin katinda riziklandiriliyorlar.” Bizlerde Kur’an’in sevmeyi bizlere farz kildigi Alemlerin Rahmeti Muhammed’in ailesi Ehlibeyt’e mersiye okuruz.
Allah’a muhabbet arttimi, hüzünde artar. Gözyasi ile içiniz yikanir, temizlenir. Hüzün bizi Allah’a yaklastirir.
Bir bilge söyle der; “Elmas nasil yontulmadan kusursuz olmazsa, kiside aci çekmeden olgunlasamaz .” O aci da Muhammed evlatlarinin acisi olursa, Imam Hüseyin acisi olursa içinde insan sevgisi olan herkes gözyasi döker.
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.09.12   #2
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Cem


CEM DEKI SIRALAMA

Cemdeki siralama söyledir;
Dede Ceme girer, ayakta (darda) olan halka dar duasini verir.

Sohbet eder. (Güncel konularda veya tarihi konularda, aydinlatici konusmalar yapar. Ceme katilanlarin her türlü sorularini yanitlar)

Dede cemaatten razilik ister. Sorunlar varsa çözer. (Küskünleri, darginlari baristirir.)

Edep erkâna dâvet eder.
Sâlat ve selam verilir.
On iki hizmet görev deyisi okunur. (zakir)
On iki hizmet sahiplerine dede toplu dua verir.
Post serilir ve dualari verilir.
Tezekkâr hizmetleri ve dualari verilir.
Çerag uyandirilir ve dualari verilir.
Süpürgeci hizmeti ve dualari verilir.
Gözcü hizmeti ve duasi verilir.
Tövbe duasi okunur.
Secde duasi (gülbank) verilir.
Duvazimam okunur.
Secde duasi verilir.
Tevhid edilir.
Secde duasi verilir.
Tevhid edilir.
Secde duasi verilir.
Mir’ac’lama okunur ve Kirklar Semahi yapilir.
Istek semahlari yapilir.
Saki suyu dagitilir ve dualari verilir.
Mersiyeler okunur.
Secde duasi verilir.
Süpürge (Farras) hizmeti ve dualari verilir.
Lokma hizmeti ve dualari verilir.
Çerag söndürülür.
Post kaldirilir.
On iki hizmet yapanlarin toplu duasi verilir.
Dagilma (Gidene - Durana) duasi verilir.CEM IBADETI

CEMLERIMIZ GENELLIKLE EN AZ 2-3 SAAT SÜRER VE BU SÜRENIN ÇOK BÜYÜK BIR BÖLÜMÜ ALLAH'A PEYGAMVERLERINE EHLIBEYTINE DUA VE TEVHITLERLE GEÇER. KISA BIR BÖLÜMÜ SEMAHLARLA GEÇER. YANI BIZIM CEM IBADETIMIZDE SEMAH SADECE BIR BÖLÜMDÜR. CEM IBADETIMIZIN ÇOK BÜYÜK BÖLÜMÜ ALLAH'A PEYGAMVERLERINE EHLIBEYTINE DUA VE TEVHITLERLE GEÇER.

Alevi cemleri Persembe’yi Cuma’ya baglayan gece yapilir.
Cem evinde cemaat (halk) toplanmistir. Bütün hizmetliler yerini almistir. Gözcü, cemaatin hazir oldugunu dedeye duyurur.

Bunun üzerine Dede (pir) ceme girer. Cemaat ayakta dardadir. Dede meydana gelir, niyazini yapar ve dardaki cemaatin karsisinda dara durarak su duayi okur:


Bismisah Allah Allah!

Geldiginiz Yoldan, Durdugunuz Dardan, Çagirdiginiz Pirden Sefâat Göresiniz.

Darlariniz, divanlariniz kabul ola. Muratlariniz hasil ola.

Dergâh-i izzetine yazilmis ola.
Darina durduk, Yâ Allah... yâ Allah... yâ Allah...
Divanina durduk, Yâ Muhammed... yâ Muhammed... yâ Muhammed…
Keremine sigindik, Yâ Ali... Yâ Ali... Yâ Ali…

Inâyet eyleyin, Yâ Oniki Imamlar.
Yol gösterin, Yâ On Dört Masumu Paklar.
Yardim eyleyin, Yâ On Yedi Kemerbestler.
Ceminize alin, Yâ Kirklar.
Bagislanma, senin yüzü suyu hürmetine olsun, Yâ Pirim Hünkâr Haci Bektas Veli.
Yâ Rabbi! darlarimizi, divanlarimizi dergâh-i izzetinde Kabul Eyle!
Gerçege Hû!

Dede, postuna niyaz eder ve makamina oturur. Cemaatin rahat oturmasini saglar. Aydinlatici konusmalarini (Güncel konularda veya tarihi konularda, aydinlatici konusmalar yapar. Ceme katilanlarin her türlü sorularini yanitlar) sonra ceme baslayacagini söyler ve cemaatten razilik ister.
Söyle hitap eder:
Canlar! yolumuz, riza yoludur. Biz, sizi size teslim edecegiz. Sizin özünüze, özünüzdeki Hakk’a teslim edecegiz. Özünüzdeki Hak’la dar ve didar olacaksiniz.
Aranizda dargin ve küskün olanlar, üzerinde kul hakki olanlar varsa, bilerek veya bilmeyerek hata ve günah isledi iseniz lütfen hakk meydanina çikiniz ve özünüzü dara çekiniz. Yok ise “Allah Eyvallah” deyiniz.
Birbirinizden razi misiniz?...
Birbirlerinize haklarinizi helâl ediyor musunuz?...
Helal ediyorsaniz “edeb erkân, sükutu lisan, mü’mine nisan” (Düzgün oturun, konusmayin ve barisik oldugunuza dair niyazlasin anlamindadir).
CEM BASLAR
Dede:
Fahri Kainat, Alemlere rahmet Verelim Muhammed Mustafa ve Ehlibeyt’ine Salâvât.”
“Allahümme Salli Âlâ Seyyidinâ Muhammed’in Ve’l Ala Ali Muhammed ve Ehlibeyt.”
Ihlas Suresi
Esirgeyen Bagislayan Allah’in adiyla.
Söyle ki gündüz gece
Tanri tek. Tanri Yüce.
O dogmaz, dogurmaz, Kimse ona denk olmaz.
Fatiha Suresi
Esirgeyen Bagislayan Allah’in adiyla.
Hamd evrenler sahibi yüce Allah içindir.
Allah ki aciyandir, koruyandir, sevendir.
Günü gelince ancak,
O’dur hesap soracak.
Tek sana tapan, senden medet umanlariz biz.
Sapitmislarin yoluna düsmekten koru bizi.
Dogru yoldan ayirma bizi.

Aman Rabbimiz!
Salavat ve Selamlama

Essâlâtu Vessâlam-i Aleyke Yâ Resulullah.
Essâlâtu Vessâlam-i Aleyke Ya Aliyyül Veliyullah.
Essâlâtu Vessâlam-i Aleyke Ya Hatice-i Kübra, Fatima-i Zehra.
Essâlâtu Vessâlam-i Aleyke Yâ Imam Hasan-i Müçteba.
Essâlâtu Vessâlam-i Aleyke Yâ Imam Hüseyin-i Desti Kerbela.
Essâlâtu Vessâlam-i Aleyke Yâ Imam Zeynel Âba.
Essâlâtu Vessâlam-i Aleyke Yâ Imam Muhammed Bakir-i Bekâ.
Essâlâtu Vessâlam-i Aleyke Yâ Imam Cafer-i Sitki Sefâ.
Essâlâtu Vessâlam-i Aleyke Yâ Imam Musa-i Kâzim-i Cismi Pak.
Essâlâtu Vessâlam-i Aleyke Yâ Imam Ali Riza Sah-i Horasan.
Essâlâtu Vessâlam-i Aleyke Yâ Imam Muhammed Taki.
Essâlâtu Vessâlam-i Aleyke Yâ Imam Sah Ali’yyel Naki.
Essâlâtu Vessâlam-i Aleyke Yâ Imam Hasan Askeri Gazi.
Essâlâtu Vessâlam-i Aleyke Yâ Imam Mehdi-i Sahibi Zaman

“Lâ Havle Velâ Kuvvete Illâ Billâhil Ali’yyül Âzim. Sadak Allahül Aliyyül Aziym.” (Evirip çeviren, kuvvet, kudret sahibi olan ancak Allah’tir.)

On iki hizmet görev deyisi (zakir tarafindan) okunur:
Hakk’tan bize nida geldi
Pirim sana haber olsun
Sahtan bize name geldi
Rehberime haber olsun
Hak kuluna eyler nazar
Dört kaliptan adem dizer
Kalles gelmis cemi bozar
Gözcü sana haber olsun.
Bu yola giden hacilar
Kirklar güruh-u Naciler
Cem kilidi kapicilar
Kapiciya haber olsun.
Mümin yolun yakin ister
Münkirlerden sakin ister
Delil yanmaz yagin ister
Çeragciya haber olsun.
Mümini çekti meydana
Münkiri sürdü zindana
Tekbir verildi kurbana
Kurbanciya haber olsun.
Mümini çektiler dara
Münkiri sürerler nara
Hizmet verildi Selman’a
Süpürgeciye haber olsun.

Gelin gidelim tarikata
Kulak verin marifete
Tâlip girmis hakikate
Tarikçiya haber olsun.
Mümini çektiler dara
Münkiri sürdüler zindana
Hizmet geldi tezekkâra
Tezekkâra haber olsun.
Bu yola giden hacilar
Kirklar güruh-u Naciler
Müminler Müslim bacilar
Peyik sana haber olsun
Yola gider haslar hasi
Giymis hakikat libasi
Doldur ver bir engür tasi
Sakkaciya haber olsun.
Zakirin zikri saz ile
Kuran okur avaz ile
Mümin müslim niyaz ile
Zakir sana haber olsun.
Sah Hatayi’m vari geldi
Vari geldi vari geçti
Sefil bülbül zara düstü
Iznikçiye haber olsun.

Zakirin dâvetiyle Oniki hizmet meydanda dardadir. Dede duasini verir:

Bismisah Allah Allah!

Hizmetleriniz kabul ola. Muratlariniz hasil ola.
Vakitler hayrola, Hayirlar fethola, Serrler defola.
Hazir gaip, zahir, batin cem erenlerinin nur cemallari ask ola.
Yüce Allah cümlemizi Ehlibeyt’e nail eyleye.
Hizmet sahiplerinin hüsnü himmetleri üzerinizde hazir ve nazir ola.
Hak - Muhammed - Ali utandirmaya.
Cehennem narina yandirmaya.
Oniki Imamlar yardimciniz ola.
Niyet ettik vaktin hayrina, girdik Oniki imam yolunda Imam Cafer kavline.
Kiblegâhimiz Muhammed, secdegâhimiz Ali,
Pirimiz, üstâdimiz Hünkâr Haci Bektas Veli.
Gerçekler demine, evliya keremine, gönüller birligiyle Hû diyelim. Hû...
Oniki hizmet sahipleri rükuya egilirler; duasi verilir. Dede:
Tecellaniz, temennaniz kabul,
Yüzünüz ak, gönlünüz pak ola.
Yüce Allah da cümlemizin yardimcisi ola.
Gerçege Hû.


Secde yapip niyaz olunur. Oniki hizmet sahipleri görevlerine baslarlar. Post serilir. Görevli duasini yapar:

Bismisah Allah Allah!

Cem birligine, sohbet sirligina, evliya keremine, ugur açikligina, dest post eyvallah Pirim.

Dede duasini verir:
Bismisah Allah Allah!

Erenler postu geldi.
Hizmetler yerin aldi.
Mümin müslim ikrar verdi.
Ikrarinizda daim olasiniz.
Hakk didarin göresiniz.
Post sahiplerinin himmet ve hidayetleri üzerinizde hazir ve nazir ola.
Gerçege Hû.
Sponsor Reklamlar

Deniz ve Ben-i Emin bunu beğendiler.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.09.12   #3
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Cem


Görevli meydana postunu serer ve niyazini yapar yerine oturur. Tezekkar (Ibriktar) görevini yapmaya baslar
(Bir baci omuzunda havlusu, bir erkek elinde suyu ve legeni meydandadirlar)

“Bismisah Allah Allah!
Mânayi marifet, sirri hakikat, geldi hizmeti Muhammed. Sükut et ey cemaat.”
(Üç kere tekrarlar ve her söyleyiste “Allah - Muhammed - Ya Ali” diyerek legene üç kere su damlatir.)


Dedenin önüne kadar gelerek dara durur ve görevli su duayi okur:
Bismisah Alah Allah!
Ben Gulâm-i Kamberiyem.
Etmezem Adülerden hayf.
Pirimiz, Üstadimiz Kirklar Meydaninda Selman-i Pak. Ber Cemali Muhammed, Kemal-i Imam Hasan, Imam Hüseyin, Imam Ali’yi Pir Bilip Verelim Muhammed Mustafa ve Ehlibeyt’ine Salavat.

Cemaat hep birlikte salavat verir.

“Allahümme Salli Âlâ Seyyidinâ Muhammed’in Ve’l Ala Ali Muhammed ve Ehlibeyt.”


Tezekkârlar hizmette görev alanlarin ellerine üç kere
Allah - Muhammed - Ya Ali diyerek sirayla su dökerler.
Hizmet bittikten sonra, görevli tezakkâr duasini dara durarak tekrar verir:


Bismisah Allah Allah!

Haydar’in Râhinda tenim oldu pak.
Yüzüm sürüp dergâhina eyledim hak.
Kirklar Meydaninda Pirimiz, Üstâdimiz Ibriktar Selman-i Pak. Seyenlillah, Allah Eyvallah nefes pirdedir.
Dede dardaki tezekkâr hizmetlilerin duasini verir:

Bismisah Allah Allah!

Hüda Hakk’in kabul et, hizmetin ey Sah. Bi hakki Murtaza ve Ali Dergâh,
Hüseyni Kerbela nuru Hakk’i için, bu dergâhtan ayirma ey Gani Sah.
Erenlerden hakli hayirli himmet, seyenlillah Allah Eyvallah, Gerçege Hû.Sira çeraglarin yakilmasindadir (uyandirilmasi). (mum yakmak)

Çerag hizmetlisi gelir, meydanda hazir olan mumlarin yakilmasi için önüne diz üstü oturur.

Nur suresinin 35 ve 36. Ayetleri okunur.
Esirgeyen Bagislayan Allah’in Adiyla.

Tanri, göklerin, yerin isiklar verenidir. Bu nur; içi çeragli kandil nuru gibidir. Bu çerag, bir billurun içindedir. Bu billur, parildayan bir yildiz gibi balkiyip durur. Yakilir; doguluda olmayan- batilida olmayan, mübarek kutsallasmis zeytin agacindan. Onun yagi bir ates, ona degmese de pek, ona dokunmasa da sanki isik verecek. nur üstüne nurdur O. Tanrim pek iyi bilir. Kimi dilerse onu bu nuruna iletir. Hakk çalap insanlara mesel getirir durur. Her seyi bilen odur. Her seyi bilen odur.” (Nur, 35)

“Bu isik Allah’in yüksek tutulmasina ve içlerinde adinin anilmasina izin verildigi evlerde yakilir. Onlar buralarda sabah aksam onu tesbih Ederler.” (Nur, 36)

Çeragci duasina devam eder.

Çeragi rusen,
Fahri dervisan,
Zuhuru iman,
Himmeti piran,
Piri Horasan,
Küsad-i meydan,
Kuvve-i Abdalan,
Kanuni evliya,
Verelim Muhammed Mustafa ve Ehlibeyt’ine Salavat.

“Allahümme Salli Âlâ Seyyidinâ Muhammed’in Ve’l Ala Ali Muhammed ve Ehlibeyt.”
(Salavati bütün cemaat verir.)


Mumlar (3 adet) su dua ile birlikte yakilir;

Bismillâhirrahmanirrahim.
Lâ Feta Illâ Ali, Lâ Seyfe Illâ Zülfikar.
Yaratanin nuru askina; Ya Allah... Ya Allah... Ya Allah.
Peygamberligin nuru askina; Ya Muhammed... Ya Muhammed... Ya Muhammed.
Velayetin nuru askina; Ya Ali... Ya Ali... Ya Ali.

Üç mum da yakilmistir. Hizmetli ayakta dardadir. Devamla su duayi okur:

Çün Çeragi uyandirdik Fahr Hüdanin askina.
Seyyid-ül Kevneyn Muhammed Mustafa’nin askina.
Saki-i Kevser Ali’yyül Murtaza’nin askina.
Hem Hatice-i Fatima Hayrün Nisanin askina.
Sah Hasan, Hulki Riza, Hem Sah Hüseyn-i Kerbela.
Ol Imam-i Etkiya Zeynel Abanin askina.
Hem Muhammed Bakir Ol Kim Nesli Pak-i Murtaza.
Cafer-üs Sadik Imam-i Rehmüna’nin askina.
Musa-i Kâzim Serfiraz-i Ehl-i Hak.
Hem Ali Musa Rizayi Sabiran’in askina.
Sah Taki ve Bâ Naki Hem Hasan-ül Askeri,
Ol Muhammed Mehdi-i Sahibi Liva’nin askina.
Pirimiz, Üstadimiz Hünkâr Haci Bektas Veli’nin askina.
Hasredek yanan yakilan Asikanin askina.

Allah Eyvallah, Hû...


Çeragi yakan hizmetli oturur. Bütün hizmetler yapilirken hizmetlinin yaninda gözcü de darda olacaktir.Zakir sazi ile baslar:

Hata ettim Hüda yakti delili
Muhammed Mustafa yakti delili
Ol Ali Abâ’dan Haydar-i Kerrar
Ali’yyül Murtaza yakti delili
Hatice-Tül Kübra Fatima Zehra
Ol Hayrün Nisa yakti delili
Hasan’in askina girdim meydana
Hüseyn-i Kerbela yakti delili
Imam Zeynel, Imam Bakir-i Cafer
Kâzim Musa Riza yakti delili
Muhammed Taki’den hem Ali Naki
Hasan-ül Askeri yakti delili
Muhammed Mehdiyi Ol Sahib-zaman
Esiginde Ayet yakti delili
Bilirim Günahim hadden asubdur
Hünkâr-i Evliya yakti delili
Oniki Imamdir bu nur Hatayi
Sir-i Yezdan Ali yakti deliliÇerag hizmetlisi dardadir.

Dede (pir) duasina baslar:

Bismisah Allah Allah!
Allah’tan bize ulasan çeragimiz sonsuza dek kilavuzumuz olsun!
Çeragimiz yansin yakilsin, Allah’in nuru askina!
Çeragimiz yansin yakilsin, Peygamberligin nuru askina!
Çeragimiz yansin yakilsin, velâyetin nuru askina!
Çeragimiz yansin yakilsin, Ehlibeyt’in nuru askina!
Çeragimiz yansin yakilsin, Pir Hünkâr Haci Bektas Veli Askina!
Çeragimiz yansin yakilsin, yolumuz, birligimiz, dirligimiz ve ülkemizin aydinligi askina!

Allah Allah!

Yarab! Bizleri ilâhi nurundan feyz alan kullarindan eyle.
Peygamberlerin, Ehlibeyt’in, velilerin ilmini yol göstericimiz eyle.
Çerag gibi isik vermemizi, nurundan nasiplenmemizi mazhar eyle.
Mum gibi Hakk askina eriyip insanliga isik saçanlardan eyle.
Yoluna hizmet edenleri himmetlerinden mahrum eyleme.
Sonsuza dek bu çerag yolumuzun ve yasantimizin isigi ola.
Yüce Allah da cümlenizin yardimcisi ola.
Gerçege Hû.
Sponsor Reklamlar

Deniz ve Ben-i Emin bunu beğendiler.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.09.12   #4
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Cem


Süpürgeciler meydandadir. (Üç baci) hizmet dualarini verirler;

Bismisah Allah Allah!
Üç baci idik, Gürüh-u Naci idik, Kirklar Ceminde süpürgeci idik. Süpürgeyi süpürdü Selman, körolsun Yezidi Mervan, zuhura gelsin Mehdiyi sahibi zaman.
Allah Eyvallah, nefes pirimdedir.


Dede süpürgecilere duasini verir:

Bismisah Allah Allah!
Sahibi Selman, Mülkü Süleyman, Cennette Ridvan, Carimiza Yetissin Sah-i Merdan.
Hayir hizmetleriniz kabul, muratlariniz hasil ola.
Isteginizi dileginizi Hakk - Muhammed - Ali vere. Gerçege Hû!


Süpürgeciler niyaz ederek yerlerine otururlar. Sira gözcü hizmetine gelmistir.

Gözcü dara durur ve duasini yapar:

Bismisah Allah Allah!

Allah’tan ola hidâyet.
Muhammed Mustafa’dan ola sefaat.
Ali’yyel Murtaza’dan ola himmet.
Pirimiz, üstâdimiz Gözcü Karaca Ahmet.
Allah Eyvallah, nefes pirdedir.

Dede gözcü hizmetlisinin duasini verir:
Bismisah Allah Allah!

Hizmetiniz kabul, muradiniz hasil ola.
Isteginizi, dileginizi Hakk - Muhammed - Ali vere.
Gözcü Karaca Ahmet Sultanin himmetleri üzerinizde Hazir ve nazir ola. Gerçege Hû!.


Dede Tövbe Duasina baslar:
Esirgeyen Bagislayan Allah’in Adiyla. ,
“Ey iman edenler! etkili ögüt veren bir tövbe Ile Allah’a yönelin. Umulur ki Rabbiniz, çirkinliklerinizi ve günahlarinizi örter ve sizi altindan irmaklar akan cennetlere yerlestirir.O gün Allah, peygamberi ve onunla birlikte inananlari utandirmayacaktir. Onlarin isigi önlerinden ve sag yanlarindan kosup gelir. Söyle derler; “Ey Rabbimiz! isigimizi tamamla ve bizi bagisla! sen her seye kadirsin. her seye gücün yeter.” (Tahrim, Ayet
Eksikliklerimize tövbeler olsun; Tövbe Günahlarimiza
Estagfirullah, Estagfirullah, Estagfirullah.
Allahümme Yarabbi! Benlikten, yaramazliktan, kibri hasetten, gönlümüzle, gözümüzle, kalbimizle, dilimizle, cemi azalarimizla yapmis oldugumuz günahlarin cümlesine, tövbe günahlarimiza estagfirullah, estagfirullah, estagfirullah.
Tövbe ettik, pisman olduk, döndük senin ululuguna, yüceligine, rahmetine ve birligine sigindik. Her türlü gazayi, belayi, aciyi, afeti, tufani, gami, gaseveti def etmeye, günahlari affetmeye kadirsin. Af eyle ey Yüce Allah’im.
Merhametin sonsuzluguna siginarak, kul beserdir hata isler, sultan olan da bagislar niyetiyle, özümüzü dara çekip, tövbe edip sana yalvariyoruz.
Tövbe günahlarimiza
estagfirullah, estagfirullah, estagfirullah. Bismisah Allah Allah!


Gece gündüz hata etmektir isimiz.
Tövbe günahlarimiza estagfirullah (3 kez hep birlikte)
Muhammed Ali’ye baglidir basimiz.
Tövbe günahlarimiza estagfirullah. (3 kez hep birlikte)


Hasan Hüseyin sir içinde sir ise,
Imam Zeynel nur içinde nur ise,
Özümüzde kibir benlik var ise,
Tövbe günahlarimiza estagfirullah.

Muhammed Bakir’in izinden çikma,
Yükün Cafer’den tut gayriye bakma,
Hatira degip gönüller yikma,
Tövbe günahlarimiza estagfirullah.

Benim sevdicegim Musa-i Kâzim,
Imam Riza’ya baglidir özüm,
Eksiklik noksanlik hep kusur bizim,
Tövbe günahlarimiza estagfirullah.

Muhammed Taki Ile varalim saha,
Ali Naki emegimizi vermeye zaya,
Ettigimiz kem islere bed huya,
Tövbe günahlarimiza estagfirullah.

Hasan Askerinin gülleri bite,
Mehdi gönlümüzün gamini ata,
Ettigimiz yalan gova giybete,
Tövbe günahlarimiza estagfirullah.

Sah Hatayi’m eder Bagdat Basra,
Kaldik zamaneye böyle asra,
Yâ Ali Kerem kânisin kalma kusura,
Tövbe günahlarimiza estagfirullah.


NAD-I ALIBismillahirrahmanirrahim..
Nad-i Ali’yyen mazharul acaib
teciduhu avnen leke fin nevaib
li külli hemmin ve gammin seyenceli
Ve bi nuru azametike
Yâ Allah..Yâ Allah..Yâ Allah..
Ve bi nuru nübüvvetike
Yâ Muhammed... Yâ Muhammed.. Yâ Muhammed..
Ve bi nuru velâyetike
Yâ Ali.. Yâ Ali.. Yâ Ali..

Edrikni Yâ Fatima.. Yâ Fatima.. Yâ Fatima
Edrikni Yâ Hasan.. Yâ Hasan.. Yâ Hasan..
Edrikni Yâ Hüseyin.. Yâ Hüseyin.. Yâ Hüseyin..
Edrikni.. Edrikni.. Edrikni..
Lâ feta illâ Ali. Lâ seyfe illâ Zülfikar..
Lâ gaza illâ gaza, el murtaza bil iktidar
her gaza ve bela nerden gelirse defeyle yâ perverdigâr.
Münkirin boynundan gitmesin tig ile teber.
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikar..
Cem birligiyle tüm cemaat secdeye egilirler.
Dede secde (Gülbank) duasini verir;


Ilahi Yarabbi!

Sevgileri ve yücelikleri üzerimize vacip olan Muhammed ,Ali hürmetine cümle insanliga yardim eyle…

Ilahi Yarabbi!

Bu okunan Nâd-i Ali duasinin azameti, fazileti, mucizati, kerameti, hikmeti ve hürmeti hakki için; su anda basini secdeye koymus ve teslim olmus canlarin, dualarini kabul eyle.
Bizlerin de gönüllerimizi ve düsüncelerimizi nurlandirip, aydinlatarak ilahi nurundan feyz almamizi nasip eyle.
Zor ve sikintili anlarimizda, o olaganüstü hallerin sahibi ve hakk’in kudret sirri, Imam Ali’nin Velayeti hakki hürmeti için dualarimizi kabul eyle.

Bismisah Allah Allah!

Vakitler hayrola. Hayirlar feth ola. Serler def ola. Müminler sad ola.
Hakk - Muhammed - Ali gözcümüz, yardimcimiz, bekçimiz ola.
Oniki Imamlar, On Dört Masumu Paklar, On Yedi Kemerbest efendilerimiz katarindan, didarindan ayirmaya. Üçlerin, Beslerin, Yedilerin, Kirklarin ve Rica-ül Gayp Erenlerinin, Kutb-ül Aktab Efendilerimizin hayir himmetleri üzerimizde hazir ve nazir ola.
Yüce Allah dertlerimize dermen, hastalarimiza Sifa ihsan eyleye. Bizleri dermansiz dertlerden, görünür, görünmez afetlerden saklayip koruya.
Geçmislerimize râhmet eyleye.
Yüce Allah yurdumuzu, ulusumuzu, varligimizi, birligimizi, dirligimizi sonsuz eyleye. Ordumuzun kilicini keskin, sözünü üstün eyleye.
Dualarimizi dergâh-i izzetinde kabul eyleye.
Duasi bizden, kabulü Allah’tan ola.
Gerçege Hû.

Secde bitmistir. Zakirler düvazimam söylemeye baslarlar.
(Bilinen herhangi bir düvazimam söylenebilir. Üç düvaz söylenmesi usuldendir ama iki düvaz yeterlidir..)

Birinci Düvazimam
Muhammed Mustafa Ey Sah-i Merdan
Ali’yyel Murtaza sana sigindim.
Hatice Fatima, Hasan Mücteba
Hüseyin’i Kerbela sana sigindim.
Imam Zeynel Ile Muhammed Bakir
Cennet Bahçesinde Bülbüller Sakir
Cafer’i Sadik’a Erdik Çok Sükür
Kâzim, Musa, Riza Sana Sigindim.
Muhammed Taki’ye Ver Bir Salavat
Ali’yyel Naki’den Umariz Imdat
Hasan Al Asker’i Elaman Mürvet
Mehdi Sahip Liva Sana Sigindim.
On Dört Masumu Pak Güruhu Naci
On Yedi Kemerbest derdim Ilaci
Pirim Haci Serimin Taci
Hünkâr’i Evliya Sana Sigindim.
Virdi Dervis Senin Kulun Kurbanin
Yarin Arasatta Ulu Divanin
Senin Mücrimlere Çoktur Ihsanin
Pirim Süca Baba Sana Sigindim.Ikinci Düvazimam

Medet Allah, ya Muhammed, yâ Ali!
Bizi dergâhindan mahrum eyleme
Pirim Hünkâr Haci -i Veli
Bizi dergâhindan mahrum eyleme.
Ademi Safiyullah atam hakki için
Muhammed Mustafa Hatem hakki için
Eyyüb’e Verdigin sitem hakki için
Bizi dergâhindan mahrum eyleme.
Hasan’in askina çekelim zari
Sah Hüseyin dinimizin serveri
Âlemin nurusun Cenab-i bari
Bizi dergâhindan mahrum eyleme.
Zeynel’in canina kildilar ceza
Muhammed Bakir’dir sirri Murtaza
Imam Cafer, Kâzim, Musa-i Riza
Bizi dergâhindan mahrum eyleme.
Dervis Muhammed’im Ey Gani Kadir!
Taki, Naki, Asker Rehnumanimdir,
Muhammed Mehdiye niyazim budur
Bizi dergâhindan mahrum eyleme.


Secde (tüm cemaat secdededir) Dede duasini (gülbankini) verir:


Bismisah Allah Allah!


Hayirlar tümden feth olsun.
Günahlar hepten def olsun.
Ya Rabbim! bagisla bizi.
Bezm-i elest ikrarina bagisla.
Künt-ü Kenzine bagisla bizi.
Ulu Divan hakki için bagisla.
Nimetin vahdetin için bagisla.
Kudretinle rahmetinle bagisla.
Kemaline, cemaline bagisla.
Resul, Nebi, Veli hakki için bagisla.
Ahmet’i Muhtar için bagisla.
Ali’yyül Murtaza için bagisla.
Ehlibeyt ve nesli için bagisla.
Üçler, Besler, Yediler hakki için bagisla.
Onikiler, Kirklar hakki için bagisla.
Masum-u Pak hürmetine bagisla.
On Yedi Kemerbest hakki için bagisla.
Hüseyn-i Kerbela acisina bagisla.
Süheda Hakki Için Bagisla.
Katarin Didarin hakki için bagisla.
Mürsit, Pir, Rehber hakki için bagisla.
Hizir Askina, hazir askina bagisla.
Ask Için, muhabbet için bagisla.
Hikmet için, hizmet için bagisla.
Dua, sükür, kerem askina bagisla.
Kuran hakki derman için bagisla.
Ber Cemali Muhammed Mustafa için bagisla.
Ber Kemali Imam Hasan, Imam Hüseyin için bagisla. .

Gerçegin demi için bagisla.
Duasi bizden, kabulü Allah’tan ola. Gerçege Hû.Zakir “tevhid”e baslar, nakaratlari (Allah Allah) cemaat hep birlikte dillendirir.
Sponsor Reklamlar

Deniz ve Ben-i Emin bunu beğendiler.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.09.12   #5
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Cem


TEVHID 1


Medet Ey Allah’im medet
Gel dertlere derman eyle
Yetis Yâ Ali Muhammed
Gel dertlere derman eyle.

Allah Allah, Allah Allah!
Allah Allah, Allah Allah!

Hasan, Hüseyin askina
Yardim ederler düsküne
Imam Zeynel’in askina
Gel dertlere derman eyle.

Allah Allah, Allah Allah!
Allah Allah, Allah Allah!

Imam Bakir’in katina
Cafer’in ilmi zatina
Musa, Riza hürmetine
Gel dertlere derman eyle.

Allah Allah, Allah Allah!
Allah Allah, Allah Allah!

Sah Taki’nin hem Naki’nin
Imam Hasan-ül Askeri’nin
Yargilamak senin sanin
Gel dertlere derman eyle.

Allah Allah, Allah Allah!
Allah Allah, Allah Allah!

Gelip Hak’tan dilek dile
Mehdi sahip zaman gele
Dedemoglu secde kila
Gel dertlere derman eyle.


TEVHID 2

Muhammed’i candan sev ki,
Ali’ye Selman olasin.
Ehlibeyt’e gönül ver ki
Ali’ye Selman olasin.

Allah Allah, Allah Allah!
Allah Allah, Allah Allah!
Muhammed’i hazir bil ki
Cani Hakk’a nazir bil ki
Her gördügün Hizir bil ki
Ali’ye Selman olasin.
Allah Allah, Allah Allah!
Allah Allah, Allah Allah!
Muhammed’e gönül kat ki
Ceht edip rehbere yet ki
Bir gerçekten etek tut ki
Ali’ye Selman olasin.
Allah Allah, Allah Allah!
Allah Allah, Allah Allah!

Hasan ile girdim ceme
Hüseyin sirrini deme
Musahipsiz lokma yeme
Ali’ye Selman olasin.
Allah Allah, Allah Allah!
Allah Allah, Allah Allah!
Zeynel Bakir, Cafer, Kâzim
Riza’ya baglidir özüm
Hatirin kirma sahbazin
Ali’ye Selman olasin.

Allah Allah, Allah Allah!
Allah Allah, Allah Allah!
Taki’ye, Naki’ye eris
Askeri’de biter her is
Mehdi’nin sirrina karis
Ali’ye Selman olasin.

Allah Allah, Allah Allah!
Allah Allah, Allah Allah!
Sah Hatayi’m özün irma
Gerçekler gönlünü kirma
Her Ademe sirrin verme
Ali’ye Selman olasin.

Allah Allah, Allah Allah!
Allah Allah, Allah Allah!Secdeye varilir ve dede secde (Gülbang) duasini verir;


Ey ilahi! Ey Evvellerin evveli, ahirlerin ahiri!
Ilahi yarab, ilah sensin, mabut sensin, Aliyy sensin, cömertlerin cömerdi, yücelerin yücesisin..
Azimsin, kerimsin… Senden baska tapilacak mabut yoktur.
Bin bir ismin yüzü suyu hürmeti hakki için yardimlarini bizlerden esirgeme ya Rabbi!
Bedbahtliklara yol açan hatalarimizi iyilige çevir ya Rabbi!
Bereket ve nimetlerinle bizleri ödüllendir ya Rabbi!
Alemlerin rahmeti Hz. Muhammed Mustafa’nin ve Ehlibeyt’inin sefaatlerine bizleri nail eyle ya Rabbi'
Veballerimizi ve eksikliklerimizi Muhammed Ali dergâhinda sirri Kerbela hakki için bagisla ya Rabbi!
Analar anasi cennet seyyidesi Hz. Fatima-tüz Zehranin, güzellikler ve iyilikler abideleri olan evlatlari Imam Hasan, Imam Hüseyin ve Kerbela’nin yüz aki Hz. Zeynep’in yüzü suyu hürmetine bizleri onlarin dostlarindan ve izleyicilerinden eyle ya Rabbi!
Bizlerin hayat ve yasantilarini Hüseyn-i hayat eyle ya Rabbi!
Suanda yüzümüz yerde, özümüz darda, Allah- Allah diyen dillerin, mesrur olan gönüllerin hakki hürmetine cümle alemlere yardim eyle ya Rabbi!
Dualarimizi ve ibadetlerimizi tüm insanligin huzuru, mutlulugu ve esenligi için vesile kildik kabul eyle ya Rabbi!
Duasi Bizden Kabulü Allah’tan Ola. Gerçege Hû.


(Secdeden sonra zakir 2. tevhidi cemaatle birlikte söyler.)

TEVHID 3
Su aleme nur dogdu / Lâ Ilâhe Illâllah
Muhammed dogdugu gece / Lâ Ilâhe Illâllah
Yesil kandilden nur indi / Lâ Ilâhe Illâllah
Muhammed dogdugu gece / Lâ Ilâhe Illâllah
Hak Lâ Ilâhe Illâllah
Illâllâh Sah Illâllah
Lâ Ilâhe Illâllah
Illâllah Sah Illâllah
Sen Ali’msin Güzel Sah
Sahim Eyvallah Eyvallah.
Huri kizlarin hepisi / Lâ Ilâhe Illâllah
Muhammed dinin tapusu / Lâ Ilâhe Illâllah
Açildi cennet kapisi / Lâ Ilâhe Illâllah
Muhammed dogdugu gece / Lâ Ilâhe Illâllah
Hak Lâ Ilâhe Illâllah
Illâllâh Sah Illâllah
Lâ Ilâhe Illâllah
Illâllah Sah Illâllah
Sen Ali’msin Güzel Sah
Sahim Eyvallah Eyvallah.
Muhammed anadan düstü / Lâ Ilâhe Illâllah
Kafirlerin akli sasti / Lâ Ilâhe Illâllah
Bin bir putlar yere geçti / Lâ Ilâhe Illâllah
Muhammed dogdugu gece / Lâ Ilâhe Illâllah
Hak Lâ Ilâhe Illâllah
Illâllâh Sah Illâllah
Lâ Ilâhe Illâllah
Illâllah Sah Illâllah
Sen Ali’msin Güzel Sah
Sahim Eyvallah Eyvallah.
Huri kizlari geldiler / Lâ Ilâhe Illâllah
Muhammed dinin sordular / Lâ Ilâhe Illâllah
Nurdan kundaga sardilar / Lâ Ilâhe Illâllah
Muhammed dogdugu gece / Lâ Ilâhe Illâllah
Hak Lâ Ilâhe Illâllah
Illâllâh Sah Illâllah
Lâ Ilâhe Illâllah
Illâllah Sah Illâllah
Sen Ali’msin Güzel Sah
Sahim Eyvallah Eyvallah.
Muhammed kalkti oturdu / Lâ Ilâhe Illâllah
Alemi nura batirdi / Lâ Ilâhe Illâllah
Yer gök salavat getirdi / Lâ Ilâhe Illâllah
Muhammed dogdugu gece / Lâ Ilâhe Illâllah
Hak Lâ Ilâhe Illâllah
Illâllâh Sah Illâllah
Lâ Ilâhe Illâllah
Illâllah Sah Illâllah
Sen Ali’msin Güzel Sah
Sahim Eyvallah Eyvallah.
Sah Hatayi’m ey kardaslar / Lâ Ilâhe Illâllah
Güzel olur hep bu isler / Lâ Ilâhe Illâllah
Secdeye indi hep baslar / Lâ Ilâhe Illâllah
Muhammed dogdugu gece / Lâ Ilâhe Illâllah


Dede, Secde gülbankini verir:

Bismisah Allah Allah.

Ilahi Yâ rabbi!
Varligin, birligin, kadirligin, kadimligin, lütfun, keremin, ihsanin, faziletin, sefkatin, rahmetin, doksan dokuz Esma’ül- Hüsna’nin hürmeti hakki için, secdeye basini koyup, varligini varliginda yok eden canlari rahmetin ve kereminle lütfuna mazhar eyle.

Ilahi Yâ rabbi!
Ars yüzünde olan cümle meleklerin ve onlarin ulularinin ettikleri ibadetler ve yapmis olduklari hizmetlerin hakki hürmetine bizlere, ailemize, ülkemize ve tüm insanliga yardimlarini esirgeme.

Ilâhi Yâ rabbi!
Peygamberlerin evveli Adem (A. S) ve keremler sahibi Hz. Muhammed Mustafa arasinda geçen yüz yirmi dört bin peygamberin, cümle nebilerin, cümle velilerin, cümle evliyalarin, Kerbela’da sehit olan 73 sühedanin, asiklarin, sadiklarin, erenlerin kerametleri, ta’at ve ibadetleri, gözyaslari Hakk’i hürmetine gönüllerimiz deki muratlarimiza vasil eyle.Ilâhi Yâ rabbi!
Tevhidimiz oldu tamam, yardimcimiz Oniki Imam. ibadetlerimiz kabul, muratlarimiz hasil ola. Yüce Allah, zikirlerimizi dünyada dilimizden kesmeye, Ehlibeyt’in katarindan ayirmaya. Duasi bizden, inayet imam Ali’den, sefaat Muhammed Mustafa’dan, kabulü de Allah’tan ola.
Gerçege Hû!


Zakir “Mir’ac”lamayi okumaya baslar.

Mir’açlama

Geldi çagirdi Cebrail
Hak Muhammed Mustafa’ya
Hak seni Mirac’a okur
Dâvete Kadir Hüdaya.
Evvel emânet budur ki
Piri, rehberi tutasin
Kadim erkâna yatasin
Tariki müstakiyme.
Muhamed sükuta vardi
Vardi Hakk’i zikreyledi
Simdi senden el tutayim (Cemaat el tutusur)
Hak buyurdu vedduha.
Muhammedin belin bagladi (Cemaat iki elini kenetler)
Anda ahir Cebrail
Iki gönül bir oluben
Hep yürüdüler dergâha.
Vardi dergâh kapisina
Gördü orda bir arslan yatar
Arslan anda hamle kildi
Korktu Muhammed Mustafa.
Buyurdu Sirr-i Kâinat
Korkma Yâ Habibim dedi
Hatemi agzina ver ki
Arslan ister bir nisane.
Hatemi agzina verdi
Arslan orda oldu sakin
Muhammed’e yol veruben
Arslan gitti nihaneye.
Vardi Hakk’i tavaf etti
Evvela bunu söyledi
Ne heybetli sirin varmis
Hayli cevreyledi bize.
Gördü bir biçare dervis
Hemen yutmak diledi
Ali yanimda olaydi
Dayanirdim ol Sahima.
Gel benim sirr-i devletlim
Sana tabiyim ey habibim
Egiliben secde kildi
Esigi kiblegâhina.
Kudretten üç hon geldi
Sütü elma baldan aldi
Muhammed destini sundu
Nus Etti Azametullaha.
Doksan bin kelam danisti
Iki cihan dostu dostuna
Tevhidi armagan verdi
Yeryüzündeki insana.

Muhammed ayaga kalkti (Tüm cemaat ayaga kalkar)
Hep ümmetini diledi
Ümmetine rahmet olsun (Üç kere tekrar edilir)
Anda dedi kibriya.
Egiliben secde kildi (Secde kilinir)
Hoskal sultanim dedi
Kalkip evine giderken
Yol ugratti kirklara. (bu dörtlük iki kere okunur)
Vardi kirklar makamina
Oturuben oldu sakin (Edeb - Erkân oturulu)
Cümleside secde kildi (Secde kilinir)
Hazreti Emrullaha.
Muhammed sürdü yüzünü (Secde kilinir)
Hakka teslim etti özünü
Cebrail getirdi üzümü
Hasan Hüseyin ol Saha.

Canim size kimler derler
Sahim bize Kirklar derler
Cümleden ulu yolumuz
Eldedir külli varimiz.
Madem size Kirklar derler
Niçin noksandir biriniz
Selman seydullaha gitti
Ondandir eksik birimiz.

Cümleden ulu yolumuz
Eldedir külli varimiz
Birimize nester vursan
Bir yere akar kanimiz.

Selman seydullahtan geldi
Hü deyip içeri girdi
Bir üzüm tanesini koydu
Selmanin keskullahina.

Kudretten bir el geldi
Ezdi bir engür eyledi
Hatemi parmakta gördü
Ugradi bir müskül hale.
( S e m a h a k a l k i l i r )

Ol serbetten biri içti
Cümlesi de oldu hayran
Mümin müslüm üryan büryan
Hep girdiler semaha.

Cümlesi de el çirpiben
Dediler ki Allah Allah
Muhammed bile girdi
Kirklar ile semaha.

Muhammed’im cosa geldi
Taci basindan düstü
Kemeri kirk pare oldu
Hepsi Sardi Kirklara.


Muhabbetler galip oldu
Yol erkân yerini aldi
Muhammed’e yol göründü
Hatirlari oldu sefa.

Muhammed evine gitti
Ali Hakki tavaf etti
Hatemi önüne koydu
Dedi saddaksin Yâ Ali!

Evveli sen ahiri sen
Zahiri sen bâtini sen
Cümle sirlar sana ayan
Dedi Sah-i Evliya

Sah Hatayi’m vakif oldum
Ben bu sirrin ötesine
Hakki inandiramadim
Özü çürük ervaha


Semah eden canlar dardadirlar.
Sponsor Reklamlar

Deniz ve Ben-i Emin bunu beğendiler.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.09.12   #6
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: Oradan
Mesajlar: 2.176
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Cem


Gözcü her hizmette oldugu gibi yanlarinda o da dardadir.

Dede duasina baslar:

Bismisah Allah Allah!
Semahlar saf ola. Günahlar af ola. Döndügünüz çarki pervazlar Hakk için ola. Hakk için ola, seyir için olmaya. Yardimciniz On iki Imamlar ola. Isteginizi, dileginizi

Hakk - Muhammed - Ali vere. Semahiniz kirklar semahi ola. Semahi bizlere bagislayan Muhammed Mustafa’nin sefaati üzerimizde hazir ve nazir ola.
Gerçege Hû!


Semahçilar rükuya durur. Dede duasina devam eder:

Bismisah Allah Allah!

Tecellaniz, temannaniz kabul ola. Hakk’in dergâhina yazila. Yüzünüz ak, gönlünüz pak ola. Yüce Allah da cümlenizin yardimcisi ola.
Gerçege Hû...
Semahçilar yerine otururlar. Gözcü meydandadir. Yere niyaz olur ve diz üstü oturarak su duayi verir:

Allah - Muhammed - Yâ Ali.


Dar çeken, didar göre. Didar gören cehennem nari görmeye. Sofular safaya vara.

Tüm cemaat hep birlikte rahat otururlar. Yörelere göre istek olursa degisik yörelerden semahlar dönülür. Günümüzde söylenen çok semah örnekleri vardir.


Istek semahindan sonra saki suyu gelir.

Sular temiz sürahilere konulmustur. Saki bir elinde bardaklar, diger elinde sürahisi dara durur ve duasina baslar:

Esirgeyen Bagislayan Allah’in adiyla
Bütün canlilari sudan yarattik. (Enbiya 30)
Allah her istedigine sifa verir. (Hadis)
Selamullah Alâ Imam Hüseyin.
Evlâd-i Imam Hüseyin.
Lütfuna muhtaciz eyle ihsan yâ Hüseyin.
Derdimize senden derman eyle derman yâ Hüseyin.
Gayri’ye muhtaç eyleme sevenleri el-aman.
Sen Medet kil bizlere her vakit yâ Hüseyin.
Sed hezaren lânet olsun ol güruhu dalâle.
Ahd-i bozup sehit kildilar, onlar seni yâ Hüseyin.
Ismi pakin aski için zikredeni koyma zulmette hergiz.
Bermurad et dide-i giryan ile aglayani yâ Hüseyin.
Iznin ile su tapsirdim askina vermek için.
Askinla içenlere kil ab-i hayat yâ Hüseyin.
Ber Cemal-i Muhammed, Ber Kemal-i Imam Hasan, Imam Hüseyin, Imam Ali’yi pir bilip verelim Muhammed Mustafa’ya ve Ehlibeyt’ine salavat.
“Allahümme Salli Âlâ Seyyidinâ Muhammed’in Ve’l Ala Ali Muhammed ve Ehlibeyt.”


Dede darda duran sakilere ve cemaata duasini verir:

Bismisah Allah Allah!
Erenler semile pervana geldim
Bas açik yalin ayak ben divana durdum
Serha serha kattim ol tez iktidarim
Derem derem bir yudum su ver
Kerbela’ da Mervanlar elinde sehit olan imamlar askina
Saki Imam Hüseyin, cennet mekâni Imam Hüseyin
Oniki Imamlar Hak’in Sevgili Yâri
Onlar Birlemistir Haliki Perverdigâri
Susuz Sehit Ettiler Ali Evlâd-i Ol Hanedâni
Derem Derem Bir Yudum Su Ver
Kerbela’ da Mervanlar elinde sehit olan imamlar askina
Saki Imam Hüseyin, cennet mekâni Imam Hüseyin
Onlar Çok Çektiler Mihnet Ile Belâyi
Onlara Nasip Eyle Bu Kevser Sülâleyi
Susuz Sehit Ettiler Ali Evlâdi Ol Hanedani
Derem Derem Bir Yudum Su Ver
Kerbela’ da Mervanlar elinde sehit olan imamlar askina
Saki Imam Hüseyin, cennet mekâni Imam Hüseyin
Sah Muhammed Sah Ali’dir Sahimiz
Sah Hüseyin’e Kurban Olsun Canimiz
Erenler Dergâhi Bizim Dergâhimiz
Derem Derem Bir Yudum Su Ver
Kerbela’ da Mervanlar elinde sehit olan imamlar askina
Saki Imam Hüseyin, cennet mekâni Imam Hüseyin

Sah Hatayi’m Yana Yana Yürek Döndü Bir Yana
Lânet Okuyalim Yezit Oglu Bir Mervan’a
Bir Yudum Su Vermediler Ali Oglu Ol Hanedâna
Derem Derem Bir Yudum Su Ver
Kerbela’ da Mervanlar elinde sehit olan imamlar askina
Saki Imam Hüseyin, cennet mekâni Imam Hüseyin


Devamla:

Selâmullah Yâ Hüseyin, Selâmullah Yâ Hüseyin, Selâmullah Yâ Hüseyin.
Ahmet’i Muhtar Askina
Sadik’i Sitki Selman-i Pak Askina
Imam Ali’yyel Murtaza Askina
Imam Hüseyn-i Kerbela Askina
Sakkahüm Yâ Imam Hasan, Sakkahüm Yâ Imam Hüseyin
Kil Sefaat Katresi Düsene Yâ Hüseyin
Yardim Eyle Allah Allah Diyene Yâ Hüseyin
Selamullah Yâ Hüseyin, Selâmullah Yâ Hüseyin, Selamullah Yâ Hüseyin

Nur Ola Allah
Sir Ola Allah
Içenler Sifa Bula Allah
Derdimize Derman, Hastamiza Sifa Senden Ola Allah
Hazreti Imam Hüseyin’den Gelen Engür Suyu Ola Allah

Gerçege Hû...


Sakiler suyu cemaata dagitirlar. Allah’tan Sifa olsun diye içilir. Görevliler dara durur.

Dede Görevlilere duasini verir:


Bismisah Allah Allah!

Ask olsun içene
Rahmet olsun göçene
Hazreti Imam Ali ve Imam Hasan’a
Hazreti Imam Hüseyin’i Veliye
Gittigi yer dert görmeye
Erenler kerem eyleye
Seyen Lillâh Allah Eyvallah

Gerçege Hû...


Sakiler niyaz ederek yerlerine otururlar. Sira mersiyelere gelmistir. Bütün cemaat ayaga kalkarak el ele tutusurlar ve mersiyeyi hep birlikte ask ve husu ile söylerler.


(Sah Hatayi’nin mersiyesi kisaltilarak örnek olarak verilmistir.)


MERSIYE
Bu gün matem günü geldi
Ah Hasan’im vah Hüseyin’im
Senin derdim bagrim deldi
Ah Hasan’im vah Hüseyin’im
Sehit olmus Sah-i Merdan, Sah Hüseyin’im, vah Hüseyin’im
Bizimle gelenler gelsin
Serini meydana koysun
Hüseyin’le sehit olsun
Ah Hasan’im, vah Hüseyin’im
Sehit olmus Sah-i Merdan Sah Hüseyin’im, vah Hüseyin’im
Kerbela’nin yazilari
Sehit düstü gazileri
Fatma Ana kuzulari
Ah Hasan’im, vah Hüseyin’im
Sehit olmus Sah-i Merdan Sah Hüseyin’im, vah Hüseyin’im

Kerbela’nin önü düzdür
Geceler bana gündüzdür
Sah Kerbela’da yalnizdir
Ah Hasan’im, vah Hüseyin’im
Sehit olmus Sah-i Merdan Sah Hüseyin’im, vah Hüseyin’im

Gökte yildiz paralandi
Sehribanu karalandi
Sah Hüseyin yaralandi
Ah Hasan’im, vah Hüseyin’im
Sehit olmus Sah-i Merdan Sah Hüseyin’im, vah Hüseyin’im
Bir su verin masum cana
Zalim içti kana kana
Fatma Ana yana yana
Ah Hasan’im vah Hüseyin’im
Sehit olmus Sah-i Merdan Sah Hüseyin’im, vah Hüseyin’im
Boz bulanik puslu daglar
Virandir bahçeler baglar
Sah Hatayi’m durmaz aglar
Ah Hasan’im, vah Hüseyin’im
Sehit olmus Sah-i Merdan Sah Hüseyin’im, vah Hüseyin’im
Cemaat hep birlikte el ele tutusarak bu mersiyeyi söylemistir.
Pesinden zakir kisa olarak Kerbela’yi anan bir mersiye daha okur.MERSIYE (Örnek)

Durdum divanina ellerim bagli
Yetis imdadimiza imam Hüseyin
Bu askin elinden cigerim dagli
Yetis imdadimiza imam Hüseyin
Macerayi Kerbela’nin bir günü
Mülkümüz su dünyada fanidir fani
Yetis Hizir yetis car günün bugün
Yetis imdadimiza Imam Hüseyin
Demani der Kuran Hak Kur’anullah
Sevenin gönlünde gitmiyor billah
Cümlemizin muradin ver Allah Allah
Yetis imdadimiza Imam Hüseyin

Cemaat ayakta iken oturur ve zakir ara vermeden salavatlara geçer:

Yâ Imam-i Müttakin Server Muhammed Mustafa’nin Askina verelim salavat.
Allah’ümme Salli Âlâ Seyyidina Muhammed’in ve Âlâ Ali Muhammmed ve Ehlibeyt.
(Salavat cemaatla birlikte verilir.)Zakir devamla:

Çekelim askin yayin
Ceme girmesin hayin
Tevhid kararin buldu
Yol erkân yerin aldi
Müminler ah çekip agladi
Ah Hasan’im, vah Hüseyin, sah Hüseyin.
Evveli Hû diyelim, Ahiri Hû diyelim
Lanet zalimin canina
Gerçege Hû diyelim, Hû...
Hatayi’yim handan gelir
Cesetler de candan gelir
Bu yola meyil verenler
Serin verir serden gelir.
Hatayim uluya gider
Ululardan uluya gider
Gafil olmayin gaziler
Bu yol Sah-i Merdan’a gider.
Alemlere Rahmet verelim Muhammed Mustafa’ya ve Ehlibeyt’ine salavat.
“Allahümme Salli Âlâ Seyyidinâ Muhammed’in Ve’l Ala Ali Muhammed ve Ehlibeyt.”
(Zakirle birlikte tüm cemaat salavat verir.)

(Tamamini yazmadik, iki kita okumak yeterlidir.)

Cemaat secdededir. Secde duasini Dede verir;Bismisah Allah Allah!
Yârabbi! Ellerimizi Açtik, Boynumuzu Büktük, Basimizi Secdeye Koyup Sana Yalvariyoruz. Dualarimizi Dergâh-i Izzetinde Kabul Eyle Yârabbi.
Sana Açilan Ellerimizi Bos Çevirme Yârabbi!
Ey Yüce Allah’im!
Sana hamd olsun ki bizleri sana kul, habibin Muhammed Mustafa’ya ümmet, veli ve vasi olan Ali’yyül Murtaza’ya talip ve soyuna taraf kildin
Yarabbi!
Hatice-i Kübra ve cennet Seyyidesi Fatima-i Zehra’nin hürmetine, râhmetini bizlerden esirgeme
Yarabbi!
Rahman ve rahim olan adin yüzü suyu hürmetine, Imam Hasan ve sehitler Sahi Imam Hüseyin’in sevgisi ile gönüllerimizi nurlandir Yarabbi!
Hüseyin ve Zeynep’in Hakki hürmetine, bizleri onlarin dostlarindan ve izleyicilerinden eyle
Yarabbi!

Bizlerin hayat ve yasantisini Hüseyni hayat eyle
Yarabbi!
Yakinlarim deyip salati ve sevmeyi bizlere farz kildigin Ehlibeyt’in ve Oniki Imamlarin yüzü suyu hürmetine yardimlarini bizlerden esirgeme
Yarabbi!

Bereket ve nimetlerinle bizleri ödüllendir
Yarabbi!
Merhametinin sonsuzluguna siginarak, kul beserdir hata isler, sultan olan da bagislar niyetiyle, özümüzü dara çekip, tövbe edip, sana yalvariyoruz, hatalarimizi Affeyle
Yarabbi!
Dualarimizi kabul eyle
Yarabbi!
Esma-i Hüsnalarin yüzü suyu hürmetine sana siginanlari her türlü kazalardan, belalardan, görünür görünmez afetlerden, acilardan emin Eyle Yarabbi!
Yarabbi, sen evvelsin, ahirsin, zahir ve batinsin, dua edenin duasini kabul edensin.
Alemlere rahmet olarak yarattigin Muhammed Mustafa’nin, masum ve pak olduguna sahadet ettigin Ehlibeyt’in yüzü suyu hürmetine, yurdumuzu, ulusumuzu, varligimizi, birligimizi, dirligimizi sonsuz eyle
Yarabbi!
Ordumuzu denizde, havada, karada muzaffer eyle
Yarabbi!
Ülkemizin iç ve dis düsmanlarina firsat verme
Yarabbi!
Hastalarimiza, yolculuk edenlerimize, darda, zorda olan cümle insanlarimiza yardim senden olsun
Yarabbi!
Aramizda olmayip da gönülleri ile aramizda olanlarin da niyetlerini ve dualarini kabul eyle Yarabbi!

Duasi bizden kabulü Allah’tan ola.
Gerçege Hû…
Süpürgeciler meydandadir. Dualarini verirler:

Bismisah Allah Allah!
Hüseyni Kerbela için gözlerim yastir.
Zalimlerin bagri kara tastir.
Erenler yolunda Ali’yyül Murtaza Bastir
Kirklar meydani’nda pirimiz üstadimiz Seyyidül Farrastir.
Eyvallah Pirim. Nefes Pirimdedir.

Dede süpürgecilerin duasini verir:

Bismisah Allah Allah!

Hayir hizmetleriniz kabul ola.
Muradiniz hasil ola.
Isteginizi, dileginizi Hakk Muhammed Ali vere.
Hizmetlerinizden de sefaat bulasiniz. Gerçege Hû...
Lokmacilar meydandadir. Elinde lokma dara durarak
duasini verir:

Bismisah Allah Allah!

Evvel Allah diyelim. Kadim Allah diyelim.
Geldi Hakk sofrasi, Hakk versin biz yiyelim.
Demine Hû diyelim. Allah eyvallah. Nefes pirdedir.

Dede lokma duasini verir:

Bismisah Allah Allah!
Niyaziniz nur ola. Sah zuhur Ola. Yiyene helal, yedirene delil ola. Dertlerimize derman, hastalarimiza sifa Allah’tan ola. Erenler kerem eyleye. Lokmalariniz Hakk dergâhinda kabul ola.
Sey’en lillah, Allah eyvallah. Gerçege Hû…


Lokmalar esit olarak herkese dagitilir. Hizmet (Dagitim) bittikten sonra hizmetli razilik ister:
Canlar; “Göz nizam el terazi / Herkes oldu mu hakkina razi?”
(Üç kez tekrar eder.)

Cemaat: Biz raziyiz, Hakk da senden razi olsun.
Lokmaci: Allah da sizlerden razi olsun.


Çeragci çeraglari (mumlari) sir eder (Söndürür) ve su duayi okur:

Esirgeyen Bagislayan Allah’in Adiyla
Yaratanin nuru askina; Yâ Allah, Yâ Allah, Yâ Allah.
Peygamberligin nuru askina; Yâ Muhammed, Yâ Muhammed, Yâ Muhammed.
Velayetin nuru askina; Yâ Ali, Yâ Ali, Yâ Ali.


Dede duasini verir:

Bismisah Allah Allah!

Batin oldu çeragi nur-u Ahmet
Zahir oldu sems-i mah-i Muhammed.
Allah Eyvallah. Hû Dost…

Posta kaldirilir. Dede duasini verir:
Bismisah Allah Allah!
Post kadim ola. Inkar yok ola.
Burada sorulan ahirette sorulmaya.
Müminler abâd, münâfiklar islah ola.
Gerçege Hü…


Oniki hizmette görev alanlarin tümü dardadir. (Oniki hizmet sahiplerine toplu dua verilir.) Dede duasini verir:

Bismisah Allah Allah!

Hamdülillah vâsil-i didar-i Hakk olduk bugün.
Külli müskil hâl olup esrar-i Hakk olduk bugün.
Bade-i ask-i ilâhi sükür nûs kildik bugün.
Mâsivadan el çekip mest-i ebed olduk bugün.


Ey Yüce Allah’im!
Senin rizan için yaptigimiz ibadetleri, okudugumuz duvazlari, tevhidleri, verdigimiz gülbanklari, döndügü-müz semahlari ve getirilen lokmalari dergâh-i izzetinde kabul eyle. Bizleri sevgin ve rahmetinle ödüllendir.

Allah’im!
Sen, bizleri senden, Hakk - Muhammed - Ali yolundan ve Hakk kitabindan, Hakk Resulun Muhammed Mustafa’dan ve onun temiz ve masum Ehlibeyt’inden ayirma.
Bizlere Hakk erenlerinin izinden yürümeyi nasip eyle.
Ibadetlerimizi sirri Kerbela Hakki için kabul eyle.
Hakk - Muhammed - Ali yoluna hizmet edenlerin de hizmetlerini kabul eyle.
Hizmet sahiplerinin kesfi kerâmetlerini üzerimizde hazir ve nazir eyle.
Erenlerden hakli, hayirli himmet, sey’enlillah, Allah eyvallah.
Gerçege Hû…
Cem bitmistir. Dagilma duasini dede verir:

Oturan, duran, kovsuz, giybetsiz, sirri sir ederek evine varana,
Hakk - Muhammed - Ali yardimcisi, gözcüsü olsun. Gerçege Hû...Cemaat meydana niyaz ederek edebince ayrilir. Cem bitmistir.

Musahiplik erkâninin olmadigi yukarida anlatilan bu cemler irsâd (Birlik ve ögreti) cemleridir.

Kisi irsât cemlerinde olgunlasacak, yetisecek, ikrarligin gerçek boyutunu ögrenecek ve sonrada ikrar verip musahip olacaktir.

Ulular ulusu yüce Allah, cümlemize Cem ibadetleri nasip eylesin.

“Mutlulugun elde edilmesi
ibadetin devam etmesine baglidir.”

Hz. Imam Ali
Sponsor Reklamlar

Deniz, bekocem456 ve Ben-i Emin bunu beğendiler.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.09.12   #7
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Cem


istek uzerine gereksiz mesajlar silinmitir. konu herkesin gorebilmesi ve yararlanabilmesi icin sabitlenmistir..
Sponsor Reklamlar

dAbBe bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.09.12   #8
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2009
Nereden: İzmir
Yaş: 46
Mesajlar: 1.766
Rep Puani : 102
Standart Cevap: Cem


Bismişah Allah Allah,
Geldiğiniz yoldan Durduğunuz dardan Çağırdığınız Pirden
Şefaat göresiniz Darlarınız Divanlarınız Kabul Muratlarınız Hasıl ola
Dergahı İzzetine Yazıldım Şah
Ya Allah Ya Allah Ya Allah...
Sponsor Reklamlar

__________________
Banaz Yaylasından Kerbelaya Kar Götürsün Turnalar
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2