Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 08.06.12   #1
Mustafa Veli Sinemilli
Moderatör
Moderatör
Nereden: Essen
Rep Puani : 10
Standart Alinmis Abdestim Kilinmis Namazim

"Alinmis abdestim aldirirlarsa
Kilinmis namazim kildirirlarsa
Sizde Sah diyeni öldürürlerse
Ben de bu yayladan Sah'a giderim"

demis Pir Sultan.

Evet bizim abdestimiz alinmis ve namazimiz kilinmistir. Alevilikte Seriat Kapisina ait olan abdest ve namaz ritüellerini biz ibadetimizde kullanmayiz, ki Aleviler olarak biz Ehli-Tarikat olmusuz. Biz camiiye (seriat) degil, ceme (tarikat) gideriz. Tarikat abdesti ve Tarikat namazi ise ayri konulardir, o abdesti aliriz ve o namazi da kilariz.

Söyleme ey cahil yalan dinlemem
Bir pak mürside bagli destim var
Senin gibi günde bes vakit üc vakit kirlenmem
Bozulmaz abdestim her zaman benim

demis Seyyid Nesimi

Hakk-Muhammed-Ali Yoluna girerken tarikat abdesti alan can her daim dilinde Hakk-Muhammed-Ali salatiyla yaşar. Hz. Peygamber‘in "Temizlik, imandan gelir." sözü bu anlama gelir. Yani ibadette, belli zamanlarda değil esref-i mahlukat'in yasaminin her safhasinda Allah'ı anmasi esastır. Bu nedenle salat ve zikir daimi ise temizlikte daimi olur.

Inancimizda Hakk insanda tecelli etmiştir. Yani insanın özünde Tanrı vardır. İnsan Yaratanın en öz en saf parçasıdır. Bu durumda insan dış yani zahiri bedenini şeriat’a göre temizlerse sadece dış bedenini temizlemiş olacaktır.

Vücut dediğimiz beden yok olucudur yani ölümlüdür halbuki Allah’ın parçası özünden olan ve ölümsüz olan asıl kalıcı olan Ruh’tur.

İnsanoglu, yanlis yollardan giderek her türlü haksizliklari yaparak kısacası bütün kötülükleri yapan bir insan ne kadar dis beden temizligi yaparak temizlenebilir, Hakk'a yakınlasabilir mi, cümle halk-ı alemin gözünde ve Hakk'in gözünde temiz sayilabilir mi? Olamaz. Bu yuzden ayin-i cemlere kotuluk islemis yol duknleri giremez. Bu yüzden ki; Sivas'ta, Corum'da, Maras'ta oldugu gibi camiilerden cikip kanla vücudunu yikayanlar ne Hakk'a yakinlasabilirler, ne de cümle halk-i alemin gozunde temiz olamazlar.

Inancimizda, dört kapi kirk makam vardir. Aleviler Kuran’i zahiri kismiyla degil batini kismiyla ilgilenir. Inancimizda da zahirilikten cok batinilik vardır.

Kelamimi simdilik bitirirken Kuran'in Yusuf Suresinin bir ayetinin mealiyle bitirmek istiyorum:

“Nefsimi ak-pak gösteremem. Çünkü nefs Rabbimin merhamet ettiği durumlar hariç olanca gücüyle kötülüğü emreder.”

Selamlar

ASK ILE
Sponsor Reklamlar

Deniz, Pir Mehmet, Cem Sultan ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
Mustafa Veli Sinemilli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.10.12   #2
kemal19
Yeni Üye
Üye
Nereden: ankara
Standart Cevap: Alinmis Abdestim Kilinmis Namazim

Bu deyişinde pir sultan abdal dünya aldatıcı güzelliği karşısında kendi nefsini öldürdüğünü ölen nevfsinin abdesini alıp namazının kılındığını söylemektedir bu yola girenlerinde bu şekilde olması gerekir yoksa sudan korkacak bir kişi olmasa gerek pirsltannın. Ben inanıyorumki pirimin gusli gerektiren işten evvelde gusil abdesini alıp oişe başladığınıki.
Batiniliğe önem veren kişilerin bunu daha iyi bilmesi gerekiyor kişinin batiniliği dışarı zahiri olarakta yansiması gerekir.
Kişilerin batinili diğer insanlari ilgilendirmeyeceğini sanıyorum zahiri ve şerri durumu ise insanların hepsini ilgilendirdiğini düşünüyorum.Ben hala anlamış değilim bazı alevilerin neden abdes deyince korktuğunu ayaklarına ellerine yüzüne su değmesi olayına islamda abdes dendiği içinmi yoksa bu işi sunni müslümanlar yapıyor diyemi ben bir alevi olarak anlamış değilim.sünni müslimanlar beş vakit namaz kılar sünnilere benzememek için aleviler kılmaz
sunniler oruç tutar aleviler tumaz alevlik suniligin tam tersi bir inanış olmuş bu işi çok güzel becermişiz bu nereye kadar sürecek bilemiyorum ama bu işin suyunu çıkardı her iki taraf.
Sponsor Reklamlar

kemal19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 02.12.12   #3
gurleyenkaval
Yeni Üye
Üye
Nereden: ankara

homojen bir topluluk olmadığımız buradan da görülüyor. biz de aleviyiz namaz da kılarız abdestte alırız.hatta namaza abdeste sünnilerden daha layık olduğumuza inanırız.
hulki cevizoğlunun yıllarca önce programına mustafa kul fermani altun izzettin doğan ve ismini hatırlayamadığım eski pirsultan abdal derneği başkanı katıldı.mustafa kul telefonla bağlandı. dedi ki:
"alevilik islamda yokmuş, banane kardeşim be bunu orta asyadan getirmişim.islam yokken bu vardı."

izzettin doğan dedi ki "alevilik ayrı bir dindir" pir sultan derneği eski başkanı da dedi ki "hz ali şeriatçıydı kılıcından kan damlıyordu.bizim alimiz daha mazlum boynu büküktü "
fermani altun da dediki hayır biz islamız.bunun üzerine hepsi ona hücum etti madem müslümansın neden namaz kılmıyorsun.o da kıvırttı yok namazın şekli yoktur falan.

şimdi ben aleviyim.islamım.namazımı kılarım abdestimi alırım.yukardaki heriflerin dedikleri benden uzaktır.onların bir kısmı zaten kafirdir.ama gel gör ki bu adamların dışlanması gerekirken ben dışlanıyorum.dindarım diye.

o kılıcından kan damlıyor dediğin Allahın kılıcı Hz. Ali efendimizin ayağının tozu olurum. bir çeşit küçük emrah gibi tanımladığın mazlum boynu bükük dediğin kişi herkimse onunla hazreti Ali efendimizi karşılaştırmam bile.

lütfen rica ediyorum. alevilik ateizmin bir kolu değildir.ayrı bir din hiç değil aksine islamın ta kendisidir.

leküm diniküm veliyediyn.
Sponsor Reklamlar

gurleyenkaval isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.12.12   #4
Aşk
Banned
Banned Users
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 20

Alıntı:
Evet bizim abdestimiz alinmis ve namazimiz kilinmistir.

Boş bir avuntu
Alıntı:

Alevilikte Seriat Kapisina ait olan abdest ve namaz ritüellerini biz ibadetimizde kullanmayiz, ki Aleviler olarak biz Ehli-Tarikat olmusuz.

Evet, "Alevi" iseniz, ehl-i irfansanız, kamil insansanız fakat... Buradaki "Aleviler"den kasıt tüm "Biz Aleviyiz" diyenlerse bu da hatalı, boş bir avuntu

Alıntı:
Biz camiiye (seriat) degil, ceme (tarikat) gideriz. Tarikat abdesti ve Tarikat namazi ise ayri konulardir, o abdesti aliriz ve o namazi da kilariz.

Söyleme ey cahil yalan dinlemem
Bir pak mürside bagli destim var
Senin gibi günde bes vakit üc vakit kirlenmem
Bozulmaz abdestim her zaman benim

demis Seyyid Nesimi

Hem tarikat ehliyiz deniliyor, hem de tarikat sekr halleri şeriat gözüyle okunuyor, beh beh Belki daha sekrin ne olduğu bile bilinmiyor...

قَالَ رَبِّ إِنِّي لا أَمْلِكُ إِلاَّ نَفْسِي وَأَخِي فَافْرُقْ بَيْنَنَا وَبَيْنَ الْقَوْمِ الْفَاسِقِينَ
"Rabbim! Ben kendimden ve kardeşimden başkasına hakim olamıyorum; bizimle, bu yoldan çıkmış toplumun arasını ayır"
5/25

Hü!
Sponsor Reklamlar

Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.12.12   #5
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Aşk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Boş bir avuntu

Evet, "Alevi" iseniz, ehl-i irfansanız, kamil insansanız fakat... Buradaki "Aleviler"den kasıt tüm "Biz Aleviyiz" diyenlerse bu da hatalı, boş bir avuntu

Hem tarikat ehliyiz deniliyor, hem de tarikat sekr halleri şeriat gözüyle okunuyor, beh beh Belki daha sekrin ne olduğu bile bilinmiyor...

قَالَ رَبِّ إِنِّي لا أَمْلِكُ إِلاَّ نَفْسِي وَأَخِي فَافْرُقْ بَيْنَنَا وَبَيْنَ الْقَوْمِ الْفَاسِقِينَ
"Rabbim! Ben kendimden ve kardeşimden başkasına hakim olamıyorum; bizimle, bu yoldan çıkmış toplumun arasını ayır"
5/25

Hü!

O zaman neden camiiye gitmediğimizi açıklayın can.
Sponsor Reklamlar

Aşk ve tiSes bunu beğendiler.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.12.12   #6
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Ask hanim sen Bektasi degil, Sii´sin galiba.
Sii inancina göre de bize namaz da imamlik yapmak, hutbe okumak gibi bir yetkiniz olmadigini bilirsiniz herhalde.
Haddini bil, erkeklerden bir adim geride dur.
Yoksa okun yaydan firladigi gibi dinden cikarsin
Sponsor Reklamlar

Aşk ve tiSes bunu beğendiler.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.12.12   #7
devran
Moderatör
Deneme Mod.

Bakara 148 :
Alıntı:
Herkesin yöneldiği bir yön vardır. Haydi, hep hayırlara koşun, yarışın! Nerede olsanız Allah hepinizi
bir araya getirir. Şüphesiz, Allah’ın gücü her şeye hakkıyla yeter

Sponsor Reklamlar

ByMunzur ve Aşk bunu beğendiler.
İblisin talim ettiği yola minnet eylemem
devran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.12.12   #8
devran
Moderatör
Deneme Mod.

Değerli Aşk can Kitap ehlinden seniz ki öyle olduğunuzu yazmışsınız

""ÂL-İ İMRÂN SÛRESİ :

113. Onların (Kitap ehlinin) hepsi bir değildir. Kitap ehli içinde, gece saatlerinde ayakta duran, secdeye
kapanarak Allah’ın âyetlerini okuyan bir topluluk da vardır.18
114. Onlar, Allah’a ve ahiret gününe inanırlar. İyiliği emrederler. Kötülükten men ederler, hayır işlerinde
birbirleriyle yarışırlar. İşte onlar salihlerdendir.
115. Onlar ne hayır işlerlerse karşılıksız bırakılmayacaklardır. Allah, kendisine karşı gelmekten sakınanları
bilir.
199. Kitap ehlinden öyleleri var ki, Allah’a, size indirilene ve kendilerine indirilene, Allah’a derinden saygı
duyarak inanırlar. Allah’ın âyetlerini az bir değere satmazlar. Onlar var ya, işte onların, Rableri
katında mükâfatları vardır. Şüphesiz Allah, hesabı çabuk görendir""
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet ve Aşk bunu beğendiler.
İblisin talim ettiği yola minnet eylemem
devran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 04.12.12   #9
Aşk
Banned
Banned Users
Nereden: İstanbul

Öncelikle hepinizi teker teker öpüyorum hilminiz ve mehabbetşinaslığınız için. Şimdi teker teker kısacık yantlara geçeceğim

1) Pir Mehmet Can'a
Yol bireysel sürülür. Sürekte "kandil" önünü aydınlatır. Gerçeklik ışığına kavuşan arif olur fakat varidatlar seyr boyunca edinilir. Bu demek ki birilerinin bir şeyler bilmesi demek onların arif olduğu menasına gelmez. O bilgi ışınları varidatlardandır.
Kandilsiz kimse, yol ehli değildir. Daha önce gerçeğe kavuşmuş ve kendini o gerçeğin ateşiyle tutuşturmuş kandil önderliğinde gerçeklik ışınlarını yayan büyük aleve kavuşan Alevi olur. Ben şahsıma Alevi'dir diyemiyorum.
Fakat yolculuğumuzdaki varidatlardan edinilen ilim kadar konuşmak gerekirse, o halde kimler hakiki menada Alevi ise, ona "zorunluluk" yoktur.
Şimdi, babadan görme, kabile-dinleştirilmiş, bir adet-dini kimliğinde uygulanan ritüeller, ikrar v.s. o kimseyi Alevi yapmaz, hadi oldu ki ikrar verdiği gerçekten bir kamil mürşid olsun, o zaman bile en fazla onu "gerçeklik yolcusu" yapar.
Fakat, zamanımızda bırakın ikrarı, peymanı, ayini... boş boş, varidatın v sinden, sekrin s sinden habersiz kimseler ben Alevi oldum, Aleviyim diyor. Ben de diyorum ki oblar olsa olsa "ALEVİ Sevenler, Alevi Sempatizanları olur." Ve bu kimseler için, herkese olduğu gibi yolculuk şeriat kapısından başlar. Şah İsmailden sonra siyaset karalığına döndürülen ulu kızıllığın manası budur. O dedi ki tüm Alevi olanları Türkmen, Arap, Fars, Yörük, Kürt, Zaza v.s. ile bir ütopik devlet kurayım Hak Teala ona nasip etmedi. Çünki yolculuk bireyseldir. Sen bilmem ne cemiyetine mensup olduğun için yolculuk aşamalarının bir kısmı sana ait değil, sen o kısmı yürümüşsün mantığı şaçmadır ki Hak Teala buna tarihte hiç bir zaman imkan tanımamıştır. Safevi, Fatımi v.s. bu çirkinliklerin örnekleridir. Helakları için başlarına yezitler musallat edilmiştir. Bu da büyük planın bir parçasıdır.
Fakat yolculuklar Hakk'ın çizdiği usulce yapıldığında önümüze Şah İsmail bir güneş olarak doğar, İmadeddin Süreyya olur, Harabi Şiradır...
Demek ki Alevi kimliği aslında odur. Kandiller şu an ben Aleviyim diyen 20000 canı usulünce olması gerektiği gibi yolculuğa tabi tutmadıkça altın çağ gelmez.

Dabbe Can'a
Ben usulen Bektaşi değilim, çünki bir Bektaşi dedebabasına v.s. ikrarım yoktur. Ama özde Harabi kadar Bektaşiyim
Ben usulen Şii değilim, çünki İran'da günümüzde hakim İmami-Caferi fakihlerle ve dini lider Ayatullah İmam Ali Hamaney ile bazı noktalarda hemfikir değilim ve ona da tabi değilim. Ama özde (Ehl-i Beyt muhabbetinde) onun kadar şiiyim. Tarafım
Bazı yerlerde kimin kimin arkasında durduğunu hatırlatmadan geçip, dinden çıkmadığımı da söylemek istiyorum çünki saçlarımı kökünden tıraş etmem Yani beni öldürüp de kıyamette sevab kazanacağını hayal ettiysen bu da boş bir avuntu

Devran Can'a
Ayetteki yoldan çıkanlar ile umum kastedildi. Herkes değil. Belli ki seni kardeş bildi bu bacın
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet ve ByMunzur bunu beğendiler.
Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 04.12.12   #10
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Aşk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Öncelikle hepinizi teker teker öpüyorum hilminiz ve mehabbetşinaslığınız için. Şimdi teker teker kısacık yantlara geçeceğim

1) Pir Mehmet Can'a
Yol bireysel sürülür. Sürekte "kandil" önünü aydınlatır. Gerçeklik ışığına kavuşan arif olur fakat varidatlar seyr boyunca edinilir. Bu demek ki birilerinin bir şeyler bilmesi demek onların arif olduğu menasına gelmez. O bilgi ışınları varidatlardandır.
Kandilsiz kimse, yol ehli değildir. Daha önce gerçeğe kavuşmuş ve kendini o gerçeğin ateşiyle tutuşturmuş kandil önderliğinde gerçeklik ışınlarını yayan büyük aleve kavuşan Alevi olur. Ben şahsıma Alevi'dir diyemiyorum.
Fakat yolculuğumuzdaki varidatlardan edinilen ilim kadar konuşmak gerekirse, o halde kimler hakiki menada Alevi ise, ona "zorunluluk" yoktur.
Şimdi, babadan görme, kabile-dinleştirilmiş, bir adet-dini kimliğinde uygulanan ritüeller, ikrar v.s. o kimseyi Alevi yapmaz, hadi oldu ki ikrar verdiği gerçekten bir kamil mürşid olsun, o zaman bile en fazla onu "gerçeklik yolcusu" yapar.
Fakat, zamanımızda bırakın ikrarı, peymanı, ayini... boş boş, varidatın v sinden, sekrin s sinden habersiz kimseler ben Alevi oldum, Aleviyim diyor. Ben de diyorum ki oblar olsa olsa "ALEVİ Sevenler, Alevi Sempatizanları olur." Ve bu kimseler için, herkese olduğu gibi yolculuk şeriat kapısından başlar. Şah İsmailden sonra siyaset karalığına döndürülen ulu kızıllığın manası budur. O dedi ki tüm Alevi olanları Türkmen, Arap, Fars, Yörük, Kürt, Zaza v.s. ile bir ütopik devlet kurayım Hak Teala ona nasip etmedi. Çünki yolculuk bireyseldir. Sen bilmem ne cemiyetine mensup olduğun için yolculuk aşamalarının bir kısmı sana ait değil, sen o kısmı yürümüşsün mantığı şaçmadır ki Hak Teala buna tarihte hiç bir zaman imkan tanımamıştır. Safevi, Fatımi v.s. bu çirkinliklerin örnekleridir. Helakları için başlarına yezitler musallat edilmiştir. Bu da büyük planın bir parçasıdır.
Fakat yolculuklar Hakk'ın çizdiği usulce yapıldığında önümüze Şah İsmail bir güneş olarak doğar, İmadeddin Süreyya olur, Harabi Şiradır...
Demek ki Alevi kimliği aslında odur. Kandiller şu an ben Aleviyim diyen 20000 canı usulünce olması gerektiği gibi yolculuğa tabi tutmadıkça altın çağ gelmez.

Dabbe Can'a
Ben usulen Bektaşi değilim, çünki bir Bektaşi dedebabasına v.s. ikrarım yoktur. Ama özde Harabi kadar Bektaşiyim
Ben usulen Şii değilim, çünki İran'da günümüzde hakim İmami-Caferi fakihlerle ve dini lider Ayatullah İmam Ali Hamaney ile bazı noktalarda hemfikir değilim ve ona da tabi değilim. Ama özde (Ehl-i Beyt muhabbetinde) onun kadar şiiyim. Tarafım
Bazı yerlerde kimin kimin arkasında durduğunu hatırlatmadan geçip, dinden çıkmadığımı da söylemek istiyorum çünki saçlarımı kökünden tıraş etmem Yani beni öldürüp de kıyamette sevab kazanacağını hayal ettiysen bu da boş bir avuntu

Devran Can'a
Ayetteki yoldan çıkanlar ile umum kastedildi. Herkes değil. Belli ki seni kardeş bildi bu bacın

Hakkınız var fakat ikrarsız yola girilmez. Verdiğin ikrarda durmak da babayiğidin harcı değildi. Eğer Aleviler saydığınız kadar az olasydı pirlere ne gerek vardı.
Sponsor Reklamlar

İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...

Totobo Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2