Sponsor Reklamlar

alevilikle, sünni islam arasındaki farklar

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Alevi'likte İbadet Forumunda Bulunan  alevilikle, sünni islam arasındaki farklar Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 1 gönderen yasamak_güzel
  • 2 gönderen zalim1903

Seçenekler
Alt 21.04.10   #1
yasamak_güzel
yasamak_güzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: ankara
Rep Puani : 10
Standart alevilikle, sünni islam arasındaki farklar

1-Alevilik tasavvufi batini yorumu esas alır. Sunilikte ise Emevi şeriatına uygun hareketleri esas alırlar

2- Alevilik Ehl-i Beyt yorumudur.Sünnilik, Emevi yorumudur.

3- Alevilik sevgi ve aşk ile Hakka gitmeyi esas alır. Sunilik korkuya, şekle dayalı inancı esas alırlar.

4-Alevilikte 4 kapı 40 makam vardır ve 3 sünnet 7 farz , 12 erkan vardır Sunilikte bu yoktur. Sunilikte 5 vakit namaz vardır. İslam’ı 5 şarta imanı 6 şarta dayandırırlar.

5-Hac, zekat vardır. Alevilikte hac anlayışı gönülleri fethetmektir.Alevilikte zekat değil paylaşım vardır.Sünnilikte inanç ritüelleri tamamen farklıdır. Alevilerde cem vardır. Secde ademedir. İbadetinde musiki ve aşk vardır. Kabe gönüldür.

6-Alevilikte varolan dört kapı kırk makam, üç sünnet, yedi farz, on iki erkan Sünnilikte yoktur. Sünnilikte ise beş vakit namaz ve İslam’ın 5 şartı vardır. Allah’tan korkmak vardır. 5 vakit namaz vardır. Hac, zekat vardır.

7- Alevilikte Allah’a sevgi vardır. İnsana sevgi saygı vardır. Muharrem orucu, Hızır orucu vardır. 48 Perşembe orucu, Hızır orucu, Nevruz bayramı vardır. Sünnilikte bunlar yoktur

. 8-Alevilikte Cem ve niyaz vardır. Sünni inanç bunları reddeder.

Sünni İslam’la Alevilerin ortak tek noktaları;Hz. Peygambere ve Kuran-ı Kerimine ve de Allah’ın birliğine inanmaktır. Başka inançsal bağlılığı yoktur.
Sponsor Reklamlar

cangibi62 bunu beğendi.
Bedenin orucu, irâde ve ihtiyarla azaptan korkup sevâba girmeyi, ecre nâil olmayı dileyerek yemekten kesilmektir. Nefsin orucu, 5 duyuyu öbür suçlardan çekmek, kalbi de bütün şer sebeplerinden ayırmaktır. Kalbin orucu, dil orucundan; dilin orucu, karnın orucundan hayırlıdır.
h.z Ali
yasamak_güzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.10.11   #2
merhaba
Yeni Üye
Üye
Nereden: şimdilik uşak
Rep Puani : 10
Standart Cevap: alevilikle, sünni islam arasındaki farklar

Öncelikle MERHABA
yukarıda yapmış olduğun karşılaştırmanın Alevi inancını İslamın Şii kolu içinde değerlendirerek yapmışsınız.
ancak ben Alevi inancını İslam içi olarak değil İslam üstü olarak değerlendiriyorum...
en azından kendimi İslam mensubu olarak görmüyorum...
bu konuda ayrıntılı araştırma ve karşılaştırma yapmak lazım olduğunu düşünüyorum...
(karşılaştırma sonucunuzda zaten bunu veriyor.. anlattıklarınızla Aleviliğin İslam dışı olduğunu anlatıyorsunuz)...
saygılarımla..
AŞK İLE
Sponsor Reklamlar

merhaba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.01.13   #3
zalim1903
Yeni Üye
Üye
Nereden: ankara
Rep Puani : 11
Standart Cevap: alevilikle, sünni islam arasındaki farklar

***********ALEVİ,LİĞİN ÖZÜ ve SÖZÜ*******************
'ALEVİNİN''*** *SİLAHI SAZDIR ***CEPHANESİ BEYİTTİR ***ORDUSU ERENLERDİR ***ZAKİRİ 7 ULU OZANLARDIR ***MAHKEMESİ DARDIR ***KELAMI BUYRUKTUR ,,*PARLAMENTOSU CEMDİR ***ÖNDERİ MUHAMMED MUSTAFADIR ***MUSAHİBİ ALİYYEL- MÜRTEZADIR ***ŞURASI EHLİ BEYT'TİR ***ŞAHİDİ 12 İMAMLARDIR ***BELGESİ ERENLER EVLİYALARDIR ***KIŞLASI DERGAHTIR ***BEKÇİSİ SEYYİTTİR ***HİZMETÇİSİ DERVİŞTİR ***ÖGRETMENİ MÜRŞİTTİR ***YEMEGİ LOKMADIR ***ŞERBETİ YASTIR ***NEFRETİ SEVGİDİR ***HEDEFİ SIRRI HAKİKATTIR ***KABESİ İNSANDIR------DİL BİZDEN NEFES --HÜNKARIM HACI BEKTAŞİ VELİ EFENDİMİZDEN OLA GERÇEĞE HÜÜÜÜ MÜ,MİNE YA ALLAH YA MUHAMMET YA ALİ.........DESTUR PİRİM.....NİYAZIM HERDAİM HAKKADIR ERENLER,,-Herdaim Allah Muhammed Ali Yolunda Zikreden Ehlibeyt,e Gönül vermiş bir Can Dostunuz...
Sponsor Reklamlar

bilgeyol ve BERF62 bunu beğendiler.
Yaralandı sinem al kana düştüm
Yaralandı sinem sinem al kana düştüm
Taki, Naki, Askeri'dir nurumuz
Mehti mağarada gizli sırrımız
Cebrail önümüz, Cerrah belimiz
Kırklar'ın Cem'inde erkan a düştüm
zalim1903 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...